Μπαχάμες-Μπαρμπέιντος ή Μπόρα Μπόρα?

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούριο μέλος αν και ομολογώ πως πολλές φορές έχω διαβάσει τις ιστορίες αρκετών από εσας. Θα ήθελα τη βοήθεια σας ως προς τον ποιο προορισμό να επιλέξουμε με τον καλό μου για ταξίδι του μέλιτος!! Προσωπικά δεν έχω αφήσει ποτέ τα σύνορα της χώρας μας..και είναι τόσα τα μέρη που θέλουμε να δούμε.. και αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που ζητάω τη βοήθεια σας ως πιο έμπειροι αλλά και επειδή δύσκολα βρίσκει κανείς και χρόνο αλλά και χρήμα για τόσο μεγάλα ταξίδια.. Να σας πώ μονάχα οτι αυτό που ονειρευόμαστε είναι καταγάλανα νερά, ξανθιές αμμουδιές, λουλουδένιες γιρλάντες στο λαιμό και κοκτέηλ στην παραλία μέρα-νύντα.. Απ'ότι είδα στο ιντερνετ και τα 3 μέρη που αναφέρω στον τίτλο φαίνονται παραδεισένια... το ταξίδι πρώτα ο θεός θα πραγματοποιηθεί είτε Ιούλιο είτε Αύγουστο... οπότε σκέφτομαι, τον καιρό, το κόστος...αυτά..όποιος μπορεί να μου δώσει κάπιοα πληροφορία...θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα.... Ευχαριστώ πολύ και καλά ταξίδια σε όλους!!!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
απο αυτα μονο στο 3ο εχω βρεθει...και πιστευω οτι ειναι και το πιο ακριβο απο ολα....αλλα ισως το πιο ωραιο για γαμηλιο
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Δεν αναφέρεις το πόσο που διαθέτεις..για το ταξίδι, οι διαφορές κόστους ανάμεσα στους τρεις προορισμούς είναι πολύ μεγάλες.
Το ταξίδι στη Γαλλική Πολυνησία είναι πάρα πολύ ακριβό!!!
 

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Δεν αναφέρεις το πόσο που διαθέτεις..για το ταξίδι, οι διαφορές κόστους ανάμεσα στους τρεις προορισμούς είναι πολύ μεγάλες.
Το ταξίδι στη Γαλλική Πολυνησία είναι πάρα πολύ ακριβό!!!
καλησπέρα και πάλι, δεν αναφέρω το ποσό γιατί αφενός μεν δεν το γνωρίζω ακόμα και αφετέρου θα ήθελα τις απόψεις σας και για θέματα εκτός αυτού..τωρά βέβαια αν κάτι είναι πολύ ακριβό...απλά θα επιλέξουμε κάτι άλλο...έχω μπερδευτεί.. από χτες διάβαζα για τις μπαχάμες και πάνω που είχαμε καταλήξει οτι εκεί θα πάμε και θα το συνδυασουμε με ένα ταξίδι στην Αμερική έπεσα πάνω σε ένα άρθρο που αφορά στην εγκληματικότητα στις Μπαχάμες και έχω τρομάξει..Μάλιστα αναφέρεται οτι το πιο ασφαλές μέρος στην Καραιβική είναι η Κούβα..ουυφ!! τόσα πολλά!! και αν πας Μπαχάμες σε ποιο νησάκι να πας...
 
Μηνύματα
773
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Και τα τρία μέρη είναι υπέροχα, απλώς η Bora Bora είναι... πιο υπέροχη.
Σημείωσε όμως ότι όσο θα σου κοστίσει μία εβδομάδα στην Μπόρα Μπορα θα σου κοστίσουν 2 στην Καραϊβική.
Όσο για την ιδέα σου για Αμερική πριν την Καραϊβική, ακούγεται πολύ καλή (έτσι και αλλιώς θα κάνεις εκεί stopover, οπότε μπορείς να το συνδυάσεις.
Τέλος, καλή (και φθηνή) επιλογή είναι και κρουαζιέρα στην Καραϊβική (που συμπεριλαμβάνει και τα Μπαρμπέιντος) ή κρουαζιέρα στις Μπαχάμες από Φλόριντα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Επειδη εψαξα λιγο το θεμα Μπαχαμες, αρχικα ο καλοκαιρινοι μηνες δεν ειναι οι καλυτεροι μηνες για την περιοχη αλλα παλι αυτο ειναι σχετικο. Για διαμονη Γκραν Μπαχαμα ή Νιου Προβιντενς. Αν πας σε συνδιασμο με Αμερικη τοτε πιστευω θα ήταν το ιδανικο γιατι τα νησια ενδεικνυνται μονο για χαλαρωση και μπανια μια που δεν εχει και πολλα να δεις. Υπαρχει και η λυση της κρουαζιερας οπως προειπε ο trip οπου και οι επιλογες ειναι πολλες και περιλαμβανουν γενικα την Καραιβικη οχι μονο Μπαχαμες. Οσο για το θεμα της ασφαλειας αν διναμε σημασια σε ολα αυτα τα αρθρα δεν θα πηγαιναμε πουθενα!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
θεμα ασφαλειας στις μπαχαμες; δηλαδη;
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Σε ενα αρθρο της καθημερινηςγια Μπαχαμες που ειχα ποσταρει εγω εδω στο σαιτ , ειχε απαντησει ο Yorgos και εκανε λογο για εγκληματικοτητα. Δεν ξερω αν η martig εννοει αυτο το αρθρο , αλλα οποιος ενδιαφερεται ας διαβασει εδω: http://www.travelstories.gr/%EA%E5%...%F1%E7%F7%DE%F2-%E8%DC%EB%E1%F3%F3%E1%F2.html
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
απογοητευση...Τζαμαικα νο2
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
καραιβικη εχει τα καλα εχει και κακα της

εχω παει στα περισσοτερα νησια (ασχολουμαι με το windsurf)

προτιμω σαν κιττις και νεβις , μαρτινικα και γουαδελουπη κιουρασαου τρινιντατ και τοβαγκο ειναι αυτα που με εντυπωσιασαν

προσωπικη αποψη παντα απο ολα αυτα trinidad and tobago
και ενα ακομα που ανηκει βενεζουελα και πας απο καρακας συνηθως ειναι η μαργαριτα (πολυ οικονομικο)

φιλικα
 

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
έχουμε καταλήξει πλέον οτι θα πάμε στις Μπαχάμες για να συνδυάσουμε το ταξίδι αυτό με Αμερική όπου έχουμε συγγενείς στη Νέα Υόρκη και θέλουμε πολύ να τους επισκεφτούμε..οπότε λέμε να πάμε μια βδομάδα (5 μέρες) στη Νέα Υόρκη όπου θα μας φιλοξενήσουν οι συγγενείς μας μετά 2 μέρες Μαιάμι και μετά Μπαχάμες για 7 μέρες και μετά πίσω..Θα ήθελα να ρωτήσω όποιος ξέρει να μου πει περίπου πόσο πάνε 7 μέρες διαμονή σε 4αστερο στις Μπαχάμες, αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια site για να κάνω την έρευνα μου και επίσης αν πιστεύετε οτι είναι καλύτερη επιλογή από οικονομικής άποψης ένα all inclusive ξενοδοχείο.. (α !! και τι είναι κατα κανόνα included σε αυτα?)ουυυφ!! Πραγματικά συγνώμη αν γίνομαι κουραστική ρωτώντας τόσα πραγματα αλλά παιδιά είμαι τελείως άσχετη...Ευχαριστώ!!
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ολα εξαρτωνται απο τα ποσα χρηματα μπορειτε να διαθεσετε, έχετε κάνει ενα προγραμματισμό? Παντως να υπολογιζεις γυρω στα 200$ τη βραδια το δωματιο. Σε ενδιαφερει κατι τετοιο πχ?

Grand Bahama Hotels: Radisson Our Lucaya Resort: Bahamas Hotel
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.768
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom