Μπαχάμες-Μπαρμπέιντος ή Μπόρα Μπόρα?

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Ολα εξαρτωνται απο τα ποσα χρηματα μπορειτε να διαθεσετε, έχετε κάνει ενα προγραμματισμό? Παντως να υπολογιζεις γυρω στα 200$ τη βραδια το δωματιο. Σε ενδιαφερει κατι τετοιο πχ?

Grand Bahama Hotels: Radisson Our Lucaya Resort: Bahamas Hotel
ναι κατι τέτοιο σκεφτόμουν...τα all inclusive συμφέρουν καλύτερα?
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Εξαρταται απο το ειδος διακοπων που θελει να κανει ο καθενας. Αν θες να την αραξεις σε ενα ξενοδοχειο και να κανεις τα μπανια σου και να χαλαρωσεις τοτε ναι. Αν θες ομως να γυρισεις το μερος που επισκεφτεσαι και να χρησιμοποιείς το ξενοδοχειο μονο για υπνο ε τοτε βεβαια οχι. Μπορεις να παρεις και ημιδιατροφη αν θες. Αν επιλεξεις AI βεβαιώσου μονο τι ακριβως καλυπτει.
 

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ok θέλω να πάω στα Μπόρα Μπόρα!!! Μα τι ονειρεμένο μέρος είναι αυτο?????? Εχω πάθει πλάκα!!! Λέτε να κερδίσουμε το τζόκερ μέχρι το γάμο??? Έριξα μια ματιά στις τιμές και έχουν πέσει τα φτερά μου!!! Γιατί να μην είμαι έστω μακρινή ανηψιά του Ωνάση γιατι????!!!! Κάτι θα μου άφηνε ο θειος!!! Υπάρχει κανείς που να έχει πάει που να μπορεί να μου πει για το συνολικό κόστος εισητηρια-διαμονή και έξοδα εκει??? Από μια πρόχειρη ματιά που έριξα στο trip advisor για ξενοδοχεία τα overwater αααχχχχ είναι ακριβούτσικα-αλλά τόσο τέλεια... αυτά που είναι στην παραλία (γιατί για βουνό δεν το συζητώ) είναι σαφώς φθηνότερα αλλά δε θέλω να συναντήσω καμιά σαύρα στο μπάνιο μου ή στο κρεβάτι μου κλπ.. εγώ βλέπω κατσαριδούλα και τρέχω πιο γρήγορα και από τη Θάνου!! Άμα δω κανένα περίεργο πλασματάκι....θα γελάσει πολύς κόσμος-εκτός από μένα!!! όποιος μπορεί ας με πληροφορήσει παρακαλώ... θέλω τόσο πολύ να πάω... θα πουλούσα και κανένα αμπέλι στο χωριό αλλά ποιος θα το πάρει τώρα που είναι όλοι πανίμε πανί!! Αχ Παναγίτσα μου με βλέπω να το έχω απωθημένο ως ταξίδι όνειρο...
 

ANNA-PANOS

Member
Μηνύματα
2.001
Likes
2.094
Επόμενο Ταξίδι
........................
Ταξίδι-Όνειρο
Τώρα, απλά ένα ταξίδι...
Αφου το θες τοσο πολυ αποφασισε το. Κατι τα δωρα του γαμου, κατι κανενας θειος , κατι τα παρακαλια στην Παναγια , δεν μπορει... Αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα πουλα και το αμπελι!
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εμεις καναμε λιγες οικονομιες + οτι λεφτα μαζεψαμε απο τον γαμο τα χωσαμε για εκει....στο φιναλε οπως λενε τα παιδια πουλα το αμπελι....ας παει το παλια-αμπελο
 

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
η κατασταση μου χειροτερευει... μολις ειδα για 2η φορά το "couples retreat"... μόνο και μόνο επειδή έχει γυριστεί εκεί...
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μα γιαυτο χτυπιομαστε και μεις 2 χρονια εδω μεσα για τα Μπορα Μπορα και εχουμε παθει πολλαπλα εγκεφαλικα με το μερος.
Παντως εχε υποψην σου οτι με το γαμο μαζευονται αρκετα χρηματα.Ειδικα τα τελευταια χρονια που ολοι εφαρμοζουν το συστημα του ανοιγματος γαμηλιου λογαριασμου σε τραπεζα..μαζευονται πολυ περισσοτερα απο παλιοτερα που εκαναν και πολλα δωρα.
Το ζητημα ειναι αν χρειαζεστε τα λεφτα και για κατι αλλο.Εμεις ,για παραδειγμα ,επρεπε οπωςδηποτε να αγορασουμε ενα αυτοκινητο.
Αν εσεις δεν εχετε αλλες αμεσες αναγκες ...σας φτανουν για εκει.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
χμ..αυτο με τον λογ/μο ειναι αμφιλεγομενο...
εμεις δεν βαλαμε....και ισως ηταν καλυτερα τελικα
 

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
το έχω υπόψη μου αυτό με τα λεφτά του γάμου, είμαι και από κρήτη και εδώ κάνουμε μεγάλο κάλεσμα..σίγουρα κάποια λεφτά θα μαζευτούν..αρκετά για το ταξίδι ενδεχομένως αλλά, πως να τα χώσεις όλα σε αυτούς τους καιρούς..έχασα πρόσφατα και τη δουλειά μου οπότε...καταλαβαίνετε..πάντως βρε παιδιά ψάχνω..ψάχνω...και απ'ότι βλέπω το 4000 είναι σχεδόν σίγουρο για διαμονή..και όχι μόνο μπορα μπορα και στα fiji μια από τα ίδια..μακάρι να μας συνέβαινε ο,τι συνέβη και στην ταινία, να μαζευτούμε δηλαδή 4 ζευγάρια και να τα παίρναμε όλα μισοτιμής..ας έκανα και ψυχοθεραπεία δε με πειραζε...άσε που απ΄'οτι έχω καταλάβει ο άντας μου ψήνεται περισσότερο για κρουαζιέρα στην Καραιβική, που εμένα δε με πολυτραβάει η ιδέα του καραβιού γενικότερα..και ειδικότερα για τον Ιούλιο να πάμε Καραιβική...Δεν ξέρω..θα δείξει..:roll:
 
Μηνύματα
773
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Λοιπόν, μια που ψήνεστε για πολυνησία, ορισμένες ιδέες για να μειώσουν το κόστος αλλά και για να δείτε περισσότερα:
- Μοιράστε τη διαμονή σας και σε άλλα νησιά, πχ Μοορέα (υπέροχη), σίγουρα Ταϊτή (λόγω της αφιξοαναχώρησης) ή και άλλα από τα Society. Οι εσωτερικές μετακινήσεις αεροπορικώς είναι σε πολύ νορμάλ τιμές, και Μοορέα μπορείτε να πάτε και με πλοίο από Παπεέτε.
- Δεν είναι ανάγκη να μείνετε σε Overwater, ή τουλάχιστον όλες τις μέρες. Μείνετε σε όποιο από όλα τα νησιά βρείτε το φθηνότερο ΟW, και τις υπόλοιπες μέρες σε στάνταρ δωμάτιο.
- Κλείστε όλα τα ξενοδοχεία σπό την ίδια εταιρεία, πχ Sofitel, Intercontinental και εκμεταλευτείτε τυχόν προσφορές, bonus nights ή και πόντους που μπορεί να σας δίνουν.
-Σπάστε τη διαδρομή σας σε σκέλη, Παρίσι ή Λονδίνο, Λος Άντζελες, και εκμεταλευτείτε low cost και προσφορές.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εμεις μειναμε 6 βραδια Ταιτη και 5 Bora-b.
Στην Ταιτη μειναμε απλα σε ενα superior δωματιο (η κατι τετοιο)
Παντως απο οσο ειδα τα ξενοδοχεια στην Ταιτη (απο εξω τα περισσοτερα), μονο 2-3 αξιζουν....
Στην Bora Bora ειχε προσφορα stay 5 / pay 3 και βγηκε πολυ νορμαλ η τιμη....
ψαξτε κατι τετοιο

αν θυμαμαι καλα, οταν το εψαχνα ειχα βρει πολυ φθηνοτερες τιμες στα Cook Islands....που ειναι επισης πολυ ωραια
 

matrig26

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
εμεις μειναμε 6 βραδια Ταιτη και 5 Bora-b.
Στην Ταιτη μειναμε απλα σε ενα superior δωματιο (η κατι τετοιο)
Παντως απο οσο ειδα τα ξενοδοχεια στην Ταιτη (απο εξω τα περισσοτερα), μονο 2-3 αξιζουν....
Στην Bora Bora ειχε προσφορα stay 5 / pay 3 και βγηκε πολυ νορμαλ η τιμη....
ψαξτε κατι τετοιο

αν θυμαμαι καλα, οταν το εψαχνα ειχα βρει πολυ φθηνοτερες τιμες στα Cook Islands....που ειναι επισης πολυ ωραια
turms θα μπορούσες να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες μιας και έχεις πάει? όπως για παράδειγμα περίπου τι κόστος έχει το φαγητό στα μπόρα μπόρα, αν υπάρχει κάτι καλό πέρα από γαρίδες που βλέπω σε όλες τις φωτος!! το πρωινό επίσης τι είναι και πόσο κάνει. Το βράδυ? υπάρχει κάποια διασκέδαση όπως beach parties η κατι παρόμοιο και επίσης τι κόστος έχουν τα ποτά? Σε ποιο ξενοδοχείο είχες μείνει στα μπορα μπορα ήταν overwater το δωμάτιο και αν ναι ήταν καλό, καθαρό bug free και σε τι τιμή ? βλέπεις και ρωτάω τόσα γιατί διαβασα κατι κριτικές για ένα πολύ καλο ξενοδοχείο στο trip advisor και ο άνθρωπος έλεγε αναγκαστηκε να φύγει γιατί το δωμάτιο του ήταν γεμάτο κατσαρίδες!!! Επίσης πως φτάνει κανείς στη motu? Με καραβακι, με υδροπλάνο? και από που ξεκινούν είτε το ένα είτε το άλλο? όποια πληροφορία μπορείς να μου δώσεις θα μου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη!! Αν είναι να πουλήσω την προίκα μου τουλάχιστον να αξίζει τον κόπο και να είναι αυτό που έχω ονειρευτεί!!:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom