Γουατεμάλα Μπελίζ Μπελίζ-Γουατεμάλα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@Yorgos και λοιποί Λατινολάτρες ποια από τα παρακάτω θεωρείτε πως αξίζουν περισσότερο και να βγαίνουν σε 6 max7 διανυκτερεύσεις;

1. Caye Caulker
2. ATM
3. Tikal με ή χωρίς Flores
4. Semuc Champey
5. Antigua Guatemala

Είσοδος από Bacalar-Chetumal, έξοδος από Guatemala city
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos και λοιποί Λατινολάτρες ποια από τα παρακάτω θεωρείτε πως αξίζουν περισσότερο και να βγαίνουν σε 6 max7 διανυκτερεύσεις;

1. Caye Caulker
2. ATM
3. Tikal με ή χωρίς Flores
4. Semuc Champey
5. Antigua Guatemala

Είσοδος από Bacalar-Chetumal, έξοδος από Guatemala city
Είναι όλα φοβερά, πολύ δύσκολη επιλογή. Τελευταίο θα άφηνα το 4, αντε και το 5. Δε θα έχανα με τίποτε το 2. και το 3. Αλλά επειδή είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους εναποκειται στο προσωπικό σου θέλω, αν προτιμάτε παραλία η περιπέτεια, αρχαία η αποικίας αρχιτεκτονική κλπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Είναι όλα φοβερά, πολύ δύσκολη επιλογή. Τελευταίο θα άφηνα το 4, αντε και το 5. Δε θα έχανα με τίποτε το 2. και το 3. Αλλά επειδή είναι πολύ διαφορετικά μεταξύ τους εναποκειται στο προσωπικό σου θέλω, αν προτιμάτε παραλία η περιπέτεια, αρχαία η αποικίας αρχιτεκτονική κλπ.
Δεδομένου πως τις παραλίες θα τις χαρούμε σε Yucatan και Puerto Vallarta θα προτιμούσαμε περισσότερο περιπέτεια και φυση αλλά και λίγο απ' όλα. 1-2-3-5 βγαίνουν με 6 διανυκτερεύσεις; Caye Caulker 1, San Ignacio 2, Tikal-Flores 2, Guatemala 1;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεδομένου πως τις παραλίες θα τις χαρούμε σε Yucatan και Puerto Vallarta θα προτιμούσαμε περισσότερο περιπέτεια και φυση αλλά και λίγο απ' όλα. 1-2-3-5 βγαίνουν με 6 διανυκτερεύσεις; Caye Caulker 1, San Ignacio 2, Tikal-Flores 2, Guatemala 1;
Θέλει τρέξιμο αλλά γίνεται. Θα το έκανα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αφού θα απλαύσετε παραλιές στο Μεξικό, το Caye Caulker θα σας φανεί β΄ κατηγορία. Το νησί δεν έχει ωραίες παραλίες, ήταν φωτογενές, αλλά από διαύγεια νερού, δεν. Όλη η ομορφιά βρίσκεται κάτω από το νερό και στα snorkel tour. Και για μια διανυκτέρευση δεν αξίζει τον κόπο!
Εγώ ψηφίζω Τικαλ, Semuc, Antigua, εκτός αν για εξοικονόμηση χρόνου πετάξετε από Φλόρες και αφήσετε έξω το Semuc champey.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ ξαναλέω ότι δε θα έχανα με τίποτε το ΑΤΜ. Όλα τα υπόλοιπα τα βλέπετε κι αλλού στην Κεντρική Αμερική πανω κατω.
Δεδομένου πως τις παραλίες θα τις χαρούμε σε Yucatan και Puerto Vallarta θα προτιμούσαμε περισσότερο περιπέτεια και φυση αλλά και λίγο απ' όλα. 1-2-3-5 βγαίνουν με 6 διανυκτερεύσεις; Caye Caulker 1, San Ignacio 2, Tikal-Flores 2, Guatemala 1;
Εγώ θα έβγαζα το puerto Vallarta (μη σου πω και το Yucatan) από την εξίσωση και θα έδινα μέρες στα cayes στο Belize που οι παραλίες είναι καλύτερες, φυσικά θαυματα τύπου Blue Hole σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό και η ατμόσφαιρα απέχει πολύ από τα μαζικοτεραστια ξενοδοχεία με τους Αμερικανούς και τα γκρουπ του Μεξικού.

Αν δεν μπορείτε ή δε θέλετε να το κάνετε αυτό αφήστε έξω το Caye Caulker , σε μια μέρα δε θα προλάβετε πολλά πλην την relaxed και όμορφη ατμόσφαιρα του νησιού, οι ομορφιές είναι σε ημερήσιες που δε θα έχετε χρόνο να κάνετε

Άρα θα πήγαινα ΑΤΜ- tikal- antigua και μη σου πω και λίμνη atitlan.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ ξαναλέω ότι δε θα έχανα με τίποτε το ΑΤΜ. Όλα τα υπόλοιπα τα βλέπετε κι αλλού στην Κεντρική Αμερική πανω κατω.

Εγώ θα έβγαζα το puerto Vallarta (μη σου πω και το Yucatan) από την εξίσωση και θα έδινα μέρες στα cayes στο Belize που οι παραλίες είναι καλύτερες, φυσικά θαυματα τύπου Blue Hole σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό και η ατμόσφαιρα απέχει πολύ από τα μαζικοτεραστια ξενοδοχεία με τους Αμερικανούς και τα γκρουπ του Μεξικού.

Αν δεν μπορείτε ή δε θέλετε να το κάνετε αυτό αφήστε έξω το Caye Caulker , σε μια μέρα δε θα προλάβετε πολλά πλην την relaxed και όμορφη ατμόσφαιρα του νησιού, οι ομορφιές είναι σε ημερήσιες που δε θα έχετε χρόνο να κάνετε

Άρα θα πήγαινα ΑΤΜ- tikal- antigua και μη σου πω και λίμνη atitlan.
Έβαλα άλλη μια βδομάδα σύνολο στο ταξίδι... οπότε θα τα βολέψω πιστεύω. Παραλίες θα πάω, είναι αδιαπραγμάτευτο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.138
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ ξαναλέω ότι δε θα έχανα με τίποτε το ΑΤΜ. Όλα τα υπόλοιπα τα βλέπετε κι αλλού στην Κεντρική Αμερική πανω κατω.

Εγώ θα έβγαζα το puerto Vallarta (μη σου πω και το Yucatan) από την εξίσωση και θα έδινα μέρες στα cayes στο Belize που οι παραλίες είναι καλύτερες, φυσικά θαυματα τύπου Blue Hole σε αφήνουν με το στόμα ανοιχτό και η ατμόσφαιρα απέχει πολύ από τα μαζικοτεραστια ξενοδοχεία με τους Αμερικανούς και τα γκρουπ του Μεξικού.

Αν δεν μπορείτε ή δε θέλετε να το κάνετε αυτό αφήστε έξω το Caye Caulker , σε μια μέρα δε θα προλάβετε πολλά πλην την relaxed και όμορφη ατμόσφαιρα του νησιού, οι ομορφιές είναι σε ημερήσιες που δε θα έχετε χρόνο να κάνετε

Άρα θα πήγαινα ΑΤΜ- tikal- antigua και μη σου πω και λίμνη atitlan.
Για ATM προτείνεις στολή κολύμβησης ή ξέρεις αν νοικιάζουν εκεί; Επίσης κινητά και valuables που τα αφήνεις; ή πρέπει να έχω κάποια αδιάβροχη θήκη;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom