Γουατεμάλα Μπελίζ Μπελίζ-Γουατεμάλα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για ATM προτείνεις στολή κολύμβησης ή ξέρεις αν νοικιάζουν εκεί; Επίσης κινητά και valuables που τα αφήνεις; ή πρέπει να έχω κάποια αδιάβροχη θήκη;
Στολή κολύμβησης για κανένα λόγο. Φωτογραφίες έπαιρναν αυτοί και μας τις έστειλαν μετά δωρεάν. Τα τιμαλφών όλων τα πήρε ο οδηγός σε αδιάβροχη τσάντα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Στολή κολύμβησης για κανένα λόγο. Φωτογραφίες έπαιρναν αυτοί και μας τις έστειλαν μετά δωρεάν. Τα τιμαλφών όλων τα πήρε ο οδηγός σε αδιάβροχη τσάντα.
Άρα πάμε με απλά ρούχα; Γιατί σκεφτόμουν να φορέσω το wetsuit ( όχι όλοσωμο) που έχω για καταδύσεις. Θα γελάνε μαζί μου;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Άρα πάμε με απλά ρούχα; Γιατί σκεφτόμουν να φορέσω το wetsuit ( όχι όλοσωμο) που έχω για καταδύσεις. Θα γελάνε μαζί μου;
Τι να σου πω, δεν ξέρω ούτε πόσο χιούμορ έχουν ούτε πόσο αστείος είσαι με το wetsuit. Αλλά δε νομίζω να είναι και τόσο τραβηγμένο πια. Εκτός κι αν είσαι σαν τον Μπορατ, οπότε να μας βάλει φώτο και στο νήμα με τις αστείες εικόνες.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι να σου πω, δεν ξέρω ούτε πόσο χιούμορ έχουν ούτε πόσο αστείος είσαι με το wetsuit. Αλλά δε νομίζω να είναι και τόσο τραβηγμένο πια. Εκτός κι αν είσαι σαν τον Μπορατ, οπότε να μας βάλει φώτο και στο νήμα με τις αστείες εικόνες.
Δεν θα παραλείψω
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
@Yorgos και λοιποί Λατινολάτρες ποια από τα παρακάτω θεωρείτε πως αξίζουν περισσότερο και να βγαίνουν σε 6 max7 διανυκτερεύσεις;

1. Caye Caulker
2. ATM
3. Tikal με ή χωρίς Flores
4. Semuc Champey
5. Antigua Guatemala

Είσοδος από Bacalar-Chetumal, έξοδος από Guatemala city
2 και 4 τα σκίππαρα ενσυνειδήτως. Σπηλιές, καρστικό τοπίο και ποτάμια θα βρεις κι αλλού. Έμφαση στο barrier reef, Tikal (& λοιπές αρχαιότητες της περιοχής), και Antigua. Μία εβδομάδα, με τις μετακινήσεις μέσα, όμως μου φαίνεται πολύ λίγο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
2 και 4 τα σκίππαρα ενσυνειδήτως. Σπηλιές, καρστικό τοπίο και ποτάμια θα βρεις κι αλλού. Έμφαση στο barrier reef, Tikal (& λοιπές αρχαιότητες της περιοχής), και Antigua. Μία εβδομάδα, με τις μετακινήσεις μέσα, όμως μου φαίνεται πολύ λίγο.
Στο ΑΤΜ η ιδιαιτεροτητα είναι τα αρχαία και ο τρόπος πρόσβασης, δε συγκρίνεται με την εμπειρία σε κανένα άλλο καρστικο τοπίο στον κόσμο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ελ Σαλβαδόρ και Ονδούρα πως είναι; Τι αξίζει. Σκεφτόμουν μήπως κατευθυνομουν προς Σαν Σαλβαδόρ και επεστρεφα Μεξικό από εκεί αεροπορικώς.

Επίσης ξέρει κανείς τι παίζει με το el tren Maya? Λειτουργεί;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ελ Σαλβαδόρ και Ονδούρα πως είναι; Τι αξίζει. Σκεφτόμουν μήπως κατευθυνομουν προς Σαν Σαλβαδόρ και επεστρεφα Μεξικό από εκεί αεροπορικώς.

Επίσης ξέρει κανείς τι παίζει με το el tren Maya? Λειτουργεί;
Από Ονδούρα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά τα αρχαία στο Copan αξίζουν και μάλιστα πολύ (θα τα έβαζα και πάνω από το Tikal). Και η πόλη εκεί δίπλα (Copan Ruinas) είναι συμπαθητικότατη.

Σαλβαδόρ αξίζει, ναι. Έχει και φύση (ηφαίστεια), και παραλίες (El Tunco, El zonte κλπ), και ιστορία (Ruta de las flores κλπ), και καφέ, και φάση με το Bitcoin, αλλά και αρχαία (μη χάσεις τη Joya de Ceren), και ιστορικό κέντρο πρωτεύουσας με πλατείες, εκκλησίες και αγορές (μη χάσεις την εκκλησία El Rosario), και άπειρες ιστορίες από πρόσφατο εμφύλιο - πριν πας, μάθε ποιός ήταν ο Padre Romero. Αξίζει επίσης και η πόλη Suchitoto (δεν την πρόλαβα, όπως δεν πήγα και σε όλο το ανατολικό τμήμα της χώρας. Αμα θες guide/driver, να σου στείλω το whatsapp του Marbel, ήταν εξαιρετικός.

Υπάρχουν θέματα ασφαλείας (αν και λιγότερα από το πρόσφατο παρελθόν), αλλά αν αποφύγεις κάποιες γειτονιές στην πρωτεύουσα και τα ΜΜΜ της, δεν υπάρχει θέμα. Εγώ είχα κάνει βάση το El Tunco (που είναι κλειστή κοινότητα), αλλά θεωρώ ότι και σε καλές γειτονιές της πρωτεύουσας δεν υπάρχει θέμα.

Πάντως θένε χρόνο όλα αυτά...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από Ονδούρα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά τα αρχαία στο Copan αξίζουν και μάλιστα πολύ (θα τα έβαζα και πάνω από το Tikal). Και η πόλη εκεί δίπλα (Copan Ruinas) είναι συμπαθητικότατη.

Σαλβαδόρ αξίζει, ναι. Έχει και φύση (ηφαίστεια), και παραλίες (El Tunco, El zonte κλπ), και ιστορία (Ruta de las flores κλπ), και καφέ, και φάση με το Bitcoin, αλλά και αρχαία (μη χάσεις τη Joya de Ceren), και ιστορικό κέντρο πρωτεύουσας με πλατείες, εκκλησίες και αγορές (μη χάσεις την εκκλησία El Rosario), και άπειρες ιστορίες από πρόσφατο εμφύλιο - πριν πας, μάθε ποιός ήταν ο Padre Romero. Αξίζει επίσης και η πόλη Suchitoto (δεν την πρόλαβα, όπως δεν πήγα και σε όλο το ανατολικό τμήμα της χώρας. Αμα θες guide/driver, να σου στείλω το whatsapp του Marbel, ήταν εξαιρετικός.

Υπάρχουν θέματα ασφαλείας (αν και λιγότερα από το πρόσφατο παρελθόν), αλλά αν αποφύγεις κάποιες γειτονιές στην πρωτεύουσα και τα ΜΜΜ της, δεν υπάρχει θέμα. Εγώ είχα κάνει βάση το El Tunco (που είναι κλειστή κοινότητα), αλλά θεωρώ ότι και σε καλές γειτονιές της πρωτεύουσας δεν υπάρχει θέμα.

Πάντως θένε χρόνο όλα αυτά...
Εύχομαι αυτά να εξιστορηθουν αναλυτικά!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εύχομαι αυτά να εξιστορηθουν αναλυτικά!
Το σχετικό κομμάτι ταξιδιωτικής ιστορίας είναι γραμμένο πάνω από ένα χρόνο τώρα. Περιμένω να βρω χρόνο να την ολοκληρώσω, και να φτιάξω και τις φωτογραφίες, προκειμένου να την ανεβάσω...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Από Ονδούρα δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά τα αρχαία στο Copan αξίζουν και μάλιστα πολύ (θα τα έβαζα και πάνω από το Tikal). Και η πόλη εκεί δίπλα (Copan Ruinas) είναι συμπαθητικότατη.

Σαλβαδόρ αξίζει, ναι. Έχει και φύση (ηφαίστεια), και παραλίες (El Tunco, El zonte κλπ), και ιστορία (Ruta de las flores κλπ), και καφέ, και φάση με το Bitcoin, αλλά και αρχαία (μη χάσεις τη Joya de Ceren), και ιστορικό κέντρο πρωτεύουσας με πλατείες, εκκλησίες και αγορές (μη χάσεις την εκκλησία El Rosario), και άπειρες ιστορίες από πρόσφατο εμφύλιο - πριν πας, μάθε ποιός ήταν ο Padre Romero. Αξίζει επίσης και η πόλη Suchitoto (δεν την πρόλαβα, όπως δεν πήγα και σε όλο το ανατολικό τμήμα της χώρας. Αμα θες guide/driver, να σου στείλω το whatsapp του Marbel, ήταν εξαιρετικός.

Υπάρχουν θέματα ασφαλείας (αν και λιγότερα από το πρόσφατο παρελθόν), αλλά αν αποφύγεις κάποιες γειτονιές στην πρωτεύουσα και τα ΜΜΜ της, δεν υπάρχει θέμα. Εγώ είχα κάνει βάση το El Tunco (που είναι κλειστή κοινότητα), αλλά θεωρώ ότι και σε καλές γειτονιές της πρωτεύουσας δεν υπάρχει θέμα.

Πάντως θένε χρόνο όλα αυτά...
Πως πληρώνω; Bitcoin μόνο; Δεν ξέρω αν θα πάω γιατί δεν νομίζω να διαθέσω πάνω από 4-5 μέρες στο Ελ Σαλβαδόρ αλλά αν το έχεις εύκαιρο στείλτο. Θενκς
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.963
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πως πληρώνω; Bitcoin μόνο;
USD. Bitcoin υποτίθεται είναι δεύτερο επίσημο νόμισμα, αλλά στην πράξη λίγοι το δέχονται, και όλοι δέχονται και USD. Και μάλλον, δυο χρόνια αργότερα, το BTC έχει ατονίσει αντί να ενισχυθεί η χρήση του.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom