Μπιρες του κοσμου

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Xene δεν κάνεις και μια ανάλυση του .....πιάτου....να ξέρουμε τι να ζητάμε μαζί με την μπύρα...όταν πάμε Βιετνάμ!
fried noodles with chicken για τους κρεατοφαγους
fried noodles with seafood για τους ψαροφαγους

Τα συγκεκριμενα ηταν με κοτοπουλο,τα βουτας και στη σαλτσουλα στο μικρο πιατακι και ειναι πεντανοστιμα.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Kι εγώ πρόσθεσα στη συλλογή με τις μπύρες τις Tiger,Singha, LaoBeer κλπ.
Συν κάτι ρυζόκρασα και ρυζοουίσκι ( απόσταγμα που στην πραγματικοτητα έμοιαζε πιο πολύ με τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο)
Μια πολύ ωραία στιγμή ήταν ενα βράδυ στα Βιετναμεζοκινέζικα σύνορα ( περιοχή Σάπας), οταν ανταλλάξαμε με τους οικοδεσπότες μας τα οινοπνεύματά μας.
Μας κέρασαν ριζοουίσκι και τους κεράσαμε τσιπουράκι μακεδονίτικο.
Το υπόλοιπο του μπουκαλιου το δώρισα στον ντόπιο που μας συνόδευε.
Ενθουσιάστηκε τόσο, που ενώ μου είπε πως το προόριζε για τον πατέρα του στο χωριό, την άλλη μέρα, στο δρόμο κερνούσε τους περαστικους γνωστούς του.
Κάποια στιγμη θα μπουν και τα φωτοντοκουμέντα....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
vagante μου βαζεις ιδεες....την επομενη φορα θα κραταω ρακομελο για να κανω ανταλλαγες προιοντων.

Κανονισε σε ποιο κρατος θα γινει η επομενη travelstoriki συναντηση :D
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Κανονισε σε ποιο κρατος θα γινει η επομενη travelstoriki συναντηση :D
Μη σου πω οτι το σκέφτηκα ήδη να πάμε όλοι παρέα...
Τι λες για Κούβα ή Υπερσιβηρικό; 'Η καμμια Μαλαισία αν είναι χαμηλό το μπάτζετ
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Συν κάτι ρυζόκρασα και ρυζοουίσκι ( απόσταγμα που στην πραγματικοτητα έμοιαζε πιο πολύ με τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο)
Μια πολύ ωραία στιγμή ήταν ενα βράδυ στα Βιετναμεζοκινέζικα σύνορα ( περιοχή Σάπας), οταν ανταλλάξαμε με τους οικοδεσπότες μας τα οινοπνεύματά μας.
Μας κέρασαν ριζοουίσκι και τους κεράσαμε τσιπουράκι μακεδονίτικο.
Καλά βρε τρελέ, από την Θεσσαλονίκη πήγες μέχρι τη Sapa και κουβαλούσες μαζί σου τσίπουρο μακεδονικό;; :haha::haha:

Την πρώτη φορά που δοκίμασα lao lao μου ήρθε να φωνάξω γεμάτος έκπληξη: "Αυτό είναι τσίπουρο"! Όμως δεν υπήρχε κανένας έλληνας φυσικά γύρω μου για να με καταλάβει, οπότε κράτησα τον έκπληξη και τον ενθουσιασμό μου μέσα μου. Επιτέλους το μοιράζομαι με κάποιον! :D
Lao-hai δοκίμασες; Είναι το ρυζόκρασο που το φτιάχνουν σε ένα μεγάλο πήλινο δοχείο και το πίνουν από εκεί με μεγάλα καλαμάκια; Μου είχε κάνει εντύπωση γιατί είχε γεύση μήλου αλλά κανενός άλλου δεν το θύμισε μήλο η γεύση και έτσι θέλω και άλλες απόψεις! :p
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μη σου πω οτι το σκέφτηκα ήδη να πάμε όλοι παρέα...
Τι λες για Κούβα ή Υπερσιβηρικό; 'Η καμμια Μαλαισία αν είναι χαμηλό το μπάτζετ
Παμε Κουβα να βρουμε και το Yorgo στην Αβανα.:clap:
Θα ανταλλαξουμε και ρουμι με τσιπουρο με τους ντοπιους.!!!:haha:
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
  • Ναι όντως μηλόκρασο θύμιζε το ρυζόκρασο.
  • Ναι, κουβαλάω σχεδόν πάντα το τσιπουράκι μου, που γίνεται παντού δεκτό με ενθουσιασμό. ( "Ορός της αλήθειας" λέει η ετικέτα και είναι φυσικά διπλής απόσταξης)
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Παμε Κουβα να βρουμε και το Yorgo στην Αβανα.
Απαραίτητη προυπόθεση.
Μόνο μην έχει ερωτευτεί καμια Πολυνήσια ή καμιά Μποτσουανή και μας την κάνει...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Απαραίτητη προυπόθεση.
Μόνο μην έχει ερωτευτεί καμια Πολυνήσια ή καμιά Μποτσουανή και μας την κάνει...
Σωστο κι`αυτο.Οποτε....
Θα παμε εποχη που τα εχει με κουβανεζα.
 

Papas George

Member
Μηνύματα
73
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
mexico
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γυρος του κοσμου
την πιο νοστιμη μπυρα την γευτηκα στον επαρχιακο δρομο Πραγας-Τσεσκυ Κρουμλοφ, οταν μου ειχε χαλασει το σαραβαλακι μου κ ο ανθρωπος που μου δανεισε καποια εργαλεια με κερασε κ ενα ποτηρι μπυρα..
πιο σωστα εφερε εκει που παλευαμε το χοντακι μια κανατα κ δυο μποτες ποτηρια..
Θες η αγωνια μου θες ο καλοκαιρινος ηλιος ισως να ητανε πραγματικα η πιο νοστιμη μπυρα που εχω δοκιμασει..
το σιγουρο ειναι οτι εχουν περασει καμμια 10αρια χρονια κ ακομα εχω τη γευση στο στομα..
το κακο ειναι οτι δεν μπορω να σας πω μαρκα γιατι την ειχε φτειαξει μονος του στο σπιτι...!!!!
το χειροτερο ειναι οτι δεν προκειται να την ξαναδοκιμασω ποτε..
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
νομίζω η πιο τέλεια μπύρα είναι η Αυστριακή Samichlaus , σκούρα, 14ων βαθμών και μπορείς να τη βρείς σε αρκετές μπυραρίες....! δοκιμάστε τη και δε θα χασετε!

vagantos καλα κάνεις και κουβαλάς το τσιπουράκι...ευφραίνει τις καρδιές και φέρνει τους ανθρώπους πιο κοντα...1,5 λίτρο μακεδονικό σπιτικό κουβαλήσαμε και μεις Ινδία φέτος και μάλιστα κουβαλούσαμε και κονσέρβες σκουμπρί , σαρδέλες και γίγαντες για να το συνοδευσουμε! Αντε να πιεις τσίπουρο με λαχανικά σε σάλτσα κάρρυ, δε το απολαμβάνεις...
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
ερωτευτηκα την CUSQUENA:D:D...δεν μπορουσα να την αποχωριστω...εβαλα τα κλαματα γιατι επρεπε να φυγω μακρια της:(....αναφερομαι βεβαια στην ισως καλυτερη μπυρα που ηπιαμε στο περου..:clap::clap:και δεν μπορω να την βρω εδω πουθενα...μαλλον πρεπει να την εισαγουμε...:cool::cool::cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.336
Μηνύματα
888.702
Μέλη
39.001
Νεότερο μέλος
Maria Kremm

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom