Μπιρες του κοσμου

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Αγαπημενη μπυρα Orval, λιγο πικρη αλλα μετα την πρωτη - δευτερη γουλια δεν παιζεται. Απο τις ελαχιστες μπυρες που παλαιωνονται, τελικα στα μοναστηρια ξερουν απο μπυρες
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ πάντως, επειδή μου αρέσουν πολύ οι κόκκινες μπύρες, τρελένομαι για Mak Farland!Επίσης ενημερώνω τους φίλους που έχουν το ίδιο γούστο, οτι έχει βγει Μύθος κόκκινη και είναι απολαυστική. Αν και πικρές και στυφές, μου αρέσουν και οι μαύρες μπύρες και προτιμώ τη Γκίνες!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πάμε και την Ιρλανδέζικη Guiness!! Μια μπύρα με ιστορία...
Άνοιξε και μια Ιρλανδέζικη pub εδώ εφέτος και την απολαμβάνω μετά το ταξίδι στην Ιρλανδία :D
 

Attachments

penthesilia

Member
Μηνύματα
108
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Μόναχο
Ταξίδι-Όνειρο
ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ
Συμφωνώ για την Guiness ότι είναι ωραία μπύρα αλλα δεν βλέπω καμμία αναφορά στις Βέλγικες. Για μένα πρίν βγάλει κανείς συμπέρασμα για την καλύτερη πρέπει να δοκιμάσει τις εξής: Duvel - Leffe kai Tripel των Καρμελιτών μοναχών. Είναι γνωστό άλλωστε ότι τα μοναστήρια έχουν τα καλύτερα οικόπεδα και τις καλύτερες μπύρες.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Mερικες απο τις δικες μου αγαπημενες ειναι οι Εrdinger, Franziskaner, König Ludwig. Oλες φυσικα ειναι weiss, ετσι πρεπει να ειναι η μπυρα!:clap:
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Παρεμπιπτόντως, χθες είχα πάει σε μία μπυραρία και δοκίμασα μία αγγλική, John Smith's, η οποία μου άρεσε πολύ.Είχε μόνο 4% αλκοόλ, καστανοκόκκινο χρώμα και βελούδινο αφρό. Προσοχή...μη σας ανησυχήσει το πλαστικό μπαλάκι που έχει μέσα, είναι λέει για να μη πήζει η μαγιά, αφού στη συγκεκριμένη μπύρα η ζύμωση γίνεται στο ποτήρι!!Έτσι μου είπανε τα γκαρσονάκια, όταν και γω αναρωτήθηκα μήπως είχε εγκλωβιστεί μέσα στη μπύρα μου κανένα μπαλάκι του πιγκ πογκ!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Απειλούμενο είδος οι αυθεντικές μοναστηριακές μπύρες

Για τους γνώστες, η βελγική μοναστηριακή μπύρα Westmalle αποτελεί μία από τις καλύτερες. Παράγεται σε εγκαταστάσεις τελευταίας τεχνολογίας στο ομώνυμο αβαείο, χωρίς όμως την παρουσία ούτε ενός μοναχού, κάτι που αντικατοπτρίζει τόσο τις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής, όσο και το γεγονός ότι ο πληθυσμός των μοναχών γερνάει.

Για να μπορεί μία μπύρα να κυκλοφορεί στην αγορά με την ιδιότητα «trappiste» είναι απαραίτητο να παράγεται εντός μονής τραπιστών μοναχών που να ελέγχεται από του ίδιους.

«Οι προδιαγραφές είναι πολύ αυστηρότερες αυτόν τον καιρό», όπως δηλώνει ο διευθυντής της Westmalle, Φιλίπ Βαν Άσε. «Χρειάζεσαι εργαστήριο, υπάρχουν προδιαγραφές υγιεινής και εμφιάλωσης», συμπληρώνει.

Οι μοναδικές μπύρες «trappiste» είναι οι βελγικές Achel, Chimay, Orval, Rochefort, Westmalle and Westvleteren και η ολλανδική La Trappe.

η συνέχεια του άρθρου
http://www.naftemporiki.gr/t+z/story.asp?id=1731056
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
H παρακατω μπιρα δεν ειναι μοναστηριακη...αλλα εχει θεικο ονομα,και υπαρχει μονο στην Καμποτζη
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.973
Likes
9.401
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπιρα Chang σε παραλια της Ταυλανδης..συντομα..πολυ συντομα :xalara:
 

Attachments

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μπύρα δυνατή σαν ουίσκι

Σκωτσέζικο ζυθοποιείο κυκλοφόρησε μπίρα με περιεκτικότητα 32% αλκοόλ, ισχυριζόμενη ότι είναι η πιο δυνατή μπίρα στον πλανήτη.
as.enet.gr_resources_2009_11_clipboard05_5_thumb_small.jpg Η μπίρα που ονομάζεται Tactical Nuclear Penguin, παρασκευάζεται από την εταιρεία BrewDog στο Fraserburgh, στη νοτιανατολική Σκωτία. Η περιεκτικότητά της σε αλκοόλ είναι οχταπλάσια από τις συνηθισμένες μπίρες και θα διατεθεί προς πώληση έναντι 30 λιρών το μπουκάλι. Αρχικά μόλις 500 μπουκάλια των 330ml έχουν παρασκευαστεί και θα πωλούνται μόνο μέσω του διαδικτύου στο Εδιμβούργο και το Λονδίνο.
Ο υπεύθυνος δημοσίων σχέσεων, James Watt δήλωσε: "Αυτή η μπίρα αφορά στο να ξεπερνάς τα όρια. Είναι μια καινοτομία που θα φέρει την μπίρα σε εντελώς νέο επίπεδο".
Προειδοποιητικό μήνυμα που αναγράφεται στη μπίρα γράφει: "Αυτή είναι μια πολύ δυνατή μπίρα: Θα πρέπει να την απολαμβάνετε σε μικρές δόσεις με τον αέρα αριστοκρατικής ηρεμίας. Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που θα απολαμβάνατε ένα καλό ουίσκι, ένα άλμπουμ του Φρανκ Ζάππα ή μια επίσκεψη από ένα φιλικό αν και ανήσυχο φάντασμα".

πηγή Μπίρα δυνατή σαν ουίσκι | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.224
Likes
5.767
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Διαστημική μπύρα

Η γιαπωνέζικη εταιρεία Σαπόρο δημιούργησε μια νέα μπύρα φτιαγμένη από κριθάρι καλλιεργημένο ...στο διάστημα. Το κριθάρι καλλιεργήθηκε στο Διεθνή Διαστημικό Σταθμό πειραματικά και τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενθαρυντικά. Η μπύρα πωλείται μόνο στο ίντερνετ σε συσκευασία των έξι τεμαχίων και κάνει 110$.
Ποιός τολμηρός θα την δοκιμάσει;

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.536
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom