Ιταλία Μπολόνια

Eden

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Φευγω για Μπολόνια σε 3 βδομάδες...
Εχει πάει κανείς; Πειτε εντυπώσεις... Σκοπευουμε να την έχουμε ως βάση και να κάνουμε και μερικες εκδρομούλες σε γύρω πόλεις με τρένο.
Εχω μια απορία. Εχω μπει στο σαιτ της τρενιτάλια για να δω τις τιμές των δρομολογίων, οι τιμές αυτές ισχύουν μόνο αν η κράτηση γίνει μέσω διαδικτύου ή και στο σταθμό κατευθείαν;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μπολωνια για 5 μερες.

Εχει να προτεινει κατι καποιος,εκτος απο την ιδια την πολη?Ή ειναι λιγες οι μερες μονο για την πολη?

Εχει να προτεινει καποιος/α για επισκεψη σε καποιο χωριο καπου εκει κοντα?
Ή πολη?

Η φλωρεντια ας πουμε ειναι 1,40 λεπτα.Εχει συχνα δρομολογια αναμεσα στις δυο πολεις?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Τακτικοτατα και είναι άριστη επιλογή για να γέμισεις τις μέρες σου με αυτές τις δυο πόλεις και μόνο
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Με βάση Bologna, εγώ θα επισκεπτόμουν:
1. με ολοήμερη εκδρομή, την βυζαντινή Ravenna.
2. με πούλμαν τύπου ΚΤΕΛ (Bus Corriera) κοντά στον Σιδ. Σταθμό, στο τέλος της Via Indipendenza, πάλι ολοήμερη, το τρίγωνο των πρωτευουσών Επαρχιών, Ferrara και Modena.
Η Firenze δεν βγαίνει σε μία μέρα, είναι άλλη Περιφέρεια, άλλη κουλτούρα, άλλο τοπίο.
Θα επικεντρωνόμουν στην Emilia Romagna....
:)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστω πολυ παιδια.

Τελικα αλλαξαν τα σχεδια και κλεισαμε ρωμη!!

Αλλα ελπιζουμε να παμε συντομα μπολωνια.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
ΟΚ. ότι μαθαίνεις ...καλό είναι....:)
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εγω παλι πεταω με Ryan απο θεσ/νικη για Μπολονια και λεω να παω κατευθειαν Φλωρεντια, θα εχω 2 μερες κι ενα απογευμα στην διαθεση μου στις οποιες θελω να πεταχτω και Σιενα να δω τι γινεται. Καλα κανω? Με τρενο απ οτι ειδα ειναι 37 λεπτα (με το γρηγορο) σωστα? Ξερω ειναι λιγες μπλα μπλα μπλα αλλα τι να κανω. Απο το τιποτα...
Η μηπως να εμενα Μπολονια και να ψαχνομουν? Αλλα αν δεν δεις πρωτα Φλωρεντια εεε???
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αν έπρεπε να διαλλέξω....,
η Φλωρεντία ...ε είναι η Φλωρεντία, τι να κάνουμε...
Αστραπή βέβαια....όπερ σημαίνει: πολύ καλό "διάβασμα", εννοώ προετοιμασία "επί χάρτου".
 

dimistr

Member
Μηνύματα
176
Likes
63
γεια σας!!!!
ετοιμάζω ένα μικρο ταξιδάκι στην Μπολόνια με την ryanair έχει κανείς να μου δώσει καμια πληροφορία!!!! έχουμε κλείσει ξενοδοχείο το savhotel κ σκεφτόμαστε να πεταχτούμε μέχρι Φλωρεντια .......
τι λετε????
ειναι καποιος που να εχει παει????
ευχαριστωωωωωωωωωωω
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
Φλωρεντια δεν εχει νοημα να πεταχτειτε.Την τριτη μερα αμα δεν εχετε να κανετε τπτ Μπολονια πεταχτειτε μεχρι Παρμα ή Φερραρα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Και προσοχή στο αεροδρόμιο στον γυρισμό,στο που δίνεται αποσκευές.

Αν έχετε βαλίτσα εκτός χειραποσκευης.
Αν όχι κατευθείαν περνάτε από έλεγχο.

Πάντως 3 μέρες σας είστε μια χαρά.
Χαλαρώστε εκει!
 

alisaxni

Member
Μηνύματα
77
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Ολόκληρη η υφήλιος...
Η Φλωρεντια δεν ειναι για "ξεπεταγμα" μιας ημερας... Θελει τουλαχιστον 3 μερες μονη της. Εγω προσωπικα τοσο της ειχα διαθεσει οταν πηγα και φυσικα δεν τη χορτασα, θελω αμεσα να την ξαναεπισκεπτω για να την γευτω πιο προσεκτικα και οπως της αρμοζει.
Τη μερα που φευγαμε απο εκει, πετυχαμε μια παρεα Ελληνες γυρω στις 3 το απογευμα που ερχονταν απο Ρωμη να τη δουν και επειτα θα εφευγαν στις 9 της ιδιας ημερας. Απορησα πραγματικα.

Αν θες ντε και καλα μονοημερη απο Μπολονια διαλεξε τη Μοντενα που ειναι κοντα... Τα εισιτηρια του τρενου ξεκινουν απο 4 ευρω για 20 λεπτα διαδρομης!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.027
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom