Ιταλία Μπολώνια - Φλωρεντία

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Παρακαλώ θα ήθελα προτάσεις ,γνώμες για ταξίδι που θα κάνω Δεκέμβρη ΔΕ - ΠΑ με Ryan στην Μπολώνια.

Τι θεωρείτε καλύτερο από τις 4 διανυκτερεύσεις που θα έχω, να τις χωρίσω και να μείνω 2 στην Μπολώνια και 2 στη Φλωρεντία ή κάτι άλλο;

Είναι η πρώτη φορά που θα βρεθώ εκεί και από τα λίγα που έχω διαβάσει, φαίνεται να είναι όμορφα. Δεν θα διαθέτω αυτοκίνητο άρα η μετακίνησή μου θα είναι πόδια και ΜΜΜ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παρακαλώ θα ήθελα προτάσεις ,γνώμες για ταξίδι που θα κάνω Δεκέμβρη ΔΕ - ΠΑ με Ryan στην Μπολώνια.

Τι θεωρείτε καλύτερο από τις 4 διανυκτερεύσεις που θα έχω, να τις χωρίσω και να μείνω 2 στην Μπολώνια και 2 στη Φλωρεντία ή κάτι άλλο;

Είναι η πρώτη φορά που θα βρεθώ εκεί και από τα λίγα που έχω διαβάσει, φαίνεται να είναι όμορφα. Δεν θα διαθέτω αυτοκίνητο άρα η μετακίνησή μου θα είναι πόδια και ΜΜΜ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Έχοντας πάει και στις δύο πόλεις θα σε συμβούλευα αν δεν έχεις σκοπό να ξαναπάς (γιατί αξίζουν και οι δύο) να δώσεις προτεραιότητα στη Φλωρεντία. Εξαρτάται βέβαια και από τι ώρα φτάνεις στο αεροδρόμιο και τι ώρα αναχωρείς! Το καλό είναι ότι δε χρειάζεται να ψάχνεσαι, κλείνεις λεωφορείο και φεύγεις κατευθείαν απο αεροδρόμιο.
Πόσες καθαρες μέρες θα έχεις; Αν είναι 4 και θέλεις οπωσδήποτε να δεις και τις δύο πόλεις θα σε συμβούλευα να το σπάσεις σε τρεις και μια.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Παρακαλώ θα ήθελα προτάσεις ,γνώμες για ταξίδι που θα κάνω Δεκέμβρη ΔΕ - ΠΑ με Ryan στην Μπολώνια.

Τι θεωρείτε καλύτερο από τις 4 διανυκτερεύσεις που θα έχω, να τις χωρίσω και να μείνω 2 στην Μπολώνια και 2 στη Φλωρεντία ή κάτι άλλο;

Είναι η πρώτη φορά που θα βρεθώ εκεί και από τα λίγα που έχω διαβάσει, φαίνεται να είναι όμορφα. Δεν θα διαθέτω αυτοκίνητο άρα η μετακίνησή μου θα είναι πόδια και ΜΜΜ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όταν έκλεισα τα αεροπορικά εισιτήρια για την Μπολόνια είχα περίπου τις ίδιες σκέψεις (και διαθέσιμες 4 διανυκτερεύσεις!). Το ταξίδι μου ήταν Ιούλιο και προτίμησα Μπολόνια και 2 κοντινές πόλεις (και δεν το μετάνιωσα καθόλου).

Ωστόσο, καθώς θα ταξιδέψεις Δεκέμβριο, μου φαίνεται καλύτερα να αφιερώσεις τις μέρες στην Φλωρεντία. Πιθανότατα θα την πετύχεις με λιγότερα πλήθη τουριστών σε σχέση με άλλες εποχές. Επίσης, ακόμα κι αν βρέχει ή κάνει πολύ κρύο, θα έχεις πάρα πολλά να δεις και να κάνεις από μουσεία και άλλες δραστηριότητες.

Αν θες οπωσδήποτε να δεις και την Μπολόνια, θα μπορούσες να της αφιερώσεις την τελευταία διανυκτέρευση, ώστε να πας και πιο χαλαρά στο αεροδρόμιο, όπως σε συμβούλεψαν και παραπάνω.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Έχοντας πάει και στις δύο πόλεις θα σε συμβούλευα αν δεν έχεις σκοπό να ξαναπάς (γιατί αξίζουν και οι δύο) να δώσεις προτεραιότητα στη Φλωρεντία. Εξαρτάται βέβαια και από τι ώρα φτάνεις στο αεροδρόμιο και τι ώρα αναχωρείς! Το καλό είναι ότι δε χρειάζεται να ψάχνεσαι, κλείνεις λεωφορείο και φεύγεις κατευθείαν απο αεροδρόμιο.
Πόσες καθαρες μέρες θα έχεις; Αν είναι 4 και θέλεις οπωσδήποτε να δεις και τις δύο πόλεις θα σε συμβούλευα να το σπάσεις σε τρεις και μια.
Εννοείς 3 νύχτες Φλωρεντία και 1 Μπολώνια;
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Όταν έκλεισα τα αεροπορικά εισιτήρια για την Μπολόνια είχα περίπου τις ίδιες σκέψεις (και διαθέσιμες 4 διανυκτερεύσεις!). Το ταξίδι μου ήταν Ιούλιο και προτίμησα Μπολόνια και 2 κοντινές πόλεις (και δεν το μετάνιωσα καθόλου).

Ωστόσο, καθώς θα ταξιδέψεις Δεκέμβριο, μου φαίνεται καλύτερα να αφιερώσεις τις μέρες στην Φλωρεντία. Πιθανότατα θα την πετύχεις με λιγότερα πλήθη τουριστών σε σχέση με άλλες εποχές. Επίσης, ακόμα κι αν βρέχει ή κάνει πολύ κρύο, θα έχεις πάρα πολλά να δεις και να κάνεις από μουσεία και άλλες δραστηριότητες.

Αν θες οπωσδήποτε να δεις και την Μπολόνια, θα μπορούσες να της αφιερώσεις την τελευταία διανυκτέρευση, ώστε να πας και πιο χαλαρά στο αεροδρόμιο, όπως σε συμβούλεψαν και παραπάνω.

οκ κάτι τέτοιο φαντάζομαι κι εγώ... 3 νύχτες φλωρεντία και 1 μπολώνια.
Ευχαριστώ
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Επειδή το ταξίδι είναι άφιξη Μπολώνια ΔΕ 13:00 και αναχώρηση από Μπολώνια ΠΑΡ 20:20 είναι καλύτερα λέτε 4 νύχτες Φλωρεντία και Παρασκευή πρωί Μπολώνια που αναχωρώ το βράδυ;
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Επειδή το ταξίδι είναι άφιξη Μπολώνια ΔΕ 13:00 και αναχώρηση από Μπολώνια ΠΑΡ 20:20 είναι καλύτερα λέτε 4 νύχτες Φλωρεντία και Παρασκευή πρωί Μπολώνια που αναχωρώ το βράδυ;
Σίγουρα και αυτό γίνεται. Θα πάρεις μια εικόνα από την Μπολόνια.

Για μια πιο ολοκληρωμένη εικόνα της, μπορείς να φύγεις απόγευμα από Φλωρεντία. Έτσι θα έχεις και την ευκαιρία να δεις την Μπολόνια και βράδυ. Είναι φοιτητούπολη και έχει αρκετή ζωή. Νομίζω ότι αξίζει να το σκεφτείς!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Επειδή το ταξίδι είναι άφιξη Μπολώνια ΔΕ 13:00 και αναχώρηση από Μπολώνια ΠΑΡ 20:20 είναι καλύτερα λέτε 4 νύχτες Φλωρεντία και Παρασκευή πρωί Μπολώνια που αναχωρώ το βράδυ;
Ακριβώς όπως σου τα λέει η @Tonia L.
Φλωρεντία και να αφιερώσεις εκεί το χρόνο σου. Προσωπικά θα επέστρεφα κιόλας απεθείας αεροδρόμιο.
Για μένα είναι μια ξεχωριστή εκδρομή η Μπολόνια, πόλη με έντονη ζωή, καλό φαγητό και σχετικά μικρή. Άνετα προσβάσιμη και σε πολύ φθηνή τιμή αεροπορικού πλέον. Ιδανική για ένα τριήμερο.
Αν όχι, θα γυρνούσα τη προηγούμενη το μεσημέρι από Φλωρεντία, για να έχω ένα 24 ολόκληρο.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Επειδή το ταξίδι είναι άφιξη Μπολώνια ΔΕ 13:00 και αναχώρηση από Μπολώνια ΠΑΡ 20:20 είναι καλύτερα λέτε 4 νύχτες Φλωρεντία και Παρασκευή πρωί Μπολώνια που αναχωρώ το βράδυ;
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω παραπάνω. Σε 4 ώρες μπορείς να γυρίσεις όλη την Μπολόνια.
 

konv

Member
Μηνύματα
75
Likes
7
Tελικά αποφάσισα να μείνω 4 νύχτες Φλωρεντία που θα χρησιμοποιήσω σαν "βάση" λόγω τιμής ξενοδοχείου...
Την τελευταία ημέρα αφού η πτήση αναχωρεί στις 20:20 θα έχω όλο τον χρόνο να "γυρίζω" στη Μπολώνια...

Θα ήθελα τις προτάσεις σας, ποιες πόλεις αξίζει να επισκεφτώ από Φλωρεντία όχι απαραίτητα μονοήμερη. πχ η Πίζα είναι καλή επιλογή;

Ευχαριστώ.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.872
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ θα σου έλεγα ότι 4 μέρες δεν φτάνουν για Φλωρεντία οπότε να τις αφιερώσεις όλες εκεί. Αν παρ όλα αυτά θες κάποια μονοήμερη, όλοι θα σου πουν για Σιένα.
 

apos

Member
Μηνύματα
198
Likes
526
Αν δεν αποφασίσεις να μπεις σε κάποιο μουσείο, σε 2 μέρες την γυρίζεις άνετα την Φλωρεντία. Καλή επιλογή η Σιένα όπου μία ημέρα φτάνει για να κάνεις τις βόλτες σου και να δεις την πόλη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.746
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom