Σλοβακία Μπρατισλάβα και κοντινοί προορισμοί

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Δεν ξέρω τι εννοείται πως δεν προλαβαίνεται η πόλη...Εγώ πρωί πήγα στη μπλε εκκλησία, μετά βόλτα στο Δούναβη μέχρι το UFO, πέρασμα απέναντι στο κάστρο, κατέβασμα βόλτα, παλιά πόλη, πύλες και όλα αυτά με διαλείμματα για καφέ και όταν τελείωσε δεν ήταν καν απόγευμα....
Ε τώρα αν μείνεις 2 ώρες στο κάστρο ναι δεν βγαίνει.
Θαύμασα τη θέα, έβγαλα φωτογραφίες, χάζεψα πήρα τις ανάσες μου κ πίσω...
Σε μιάμισι μέρα τη γυρνάς 3 φορές...
Να υποθέσω ότι στο Κάστρο έφτασες με λεωφορείο ή ταξί; Γιατί μόνο να ανέβεις την ανηφόρα του κάστρου από την εκκλησία του St. Martin μέχρι την είσοδο του κάστρου θέλει πάνω από 20 λεπτά. Εάν κάνεις μια βόλτα στο πάρκο που το περιβάλλει και τα τείχη θέλει πάνω από 40 λεπτά. Δεν μιλάω για το χρόνο για φωτογραφίες γιατί αυτό είναι σχετικό.

Η πόλη θέλει το χρόνο της για να την χαρείς και αυτός εξαρτάται από την εποχή που πας. Έχει τεράστια διαφορά αν περπατάς μια πόλη τον Ιούνιο ή τον Δεκέμβρη. Έχεις 5 ώρες επιπλέον φως και ελάχιστες πιθανότητες βροχής...
Επίσης, κάνει πολύ κρύο στην Μπρατισλάβα. Ο πσγωμένος αέρας πάνω στο Κάστρο μας θέρισε! Το 1ο βράδυ την είδαμε με βροχή και την 2η μέρα με πολύ κρύο!
Εγώ θα πρότεινα στην φίλη να κάνει την 1η μέρα την βόλτα της στη Μπρατισλάβα και εάν καλυφθεί με αυτά που είδε να πάρει το τρένο την επόμενη μέρα για τη Τσεχία.
 
Last edited:

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Να υποθέσω ότι στο Κάστρο έφτασες με λεωφορείο ή ταξί
Παντού με πόδια και μόνο! Η αλήθεια είναι πως είχε καλό καιρό όμως ήταν αρχές Οκτώβρη και έπεσα σε καλές μέρες.
Τώρα ο ρυθμός του καθενός διαφέρει-το αντιλαμβάνομαι αυτό. Εγώ ας πούμε ανέβηκα σε 20 λεπτά (ούτε θυμάμαι) και έμεινα κανένα μισάωρο εκεί.
Δε νομίζω ότι χρειάζεται σούπερ φυσική κατάσταση για να τα κάνεις όλα αν όχι σε μισή άντε σε μία μέρα αναλόγως την εποχή. Πάντως 2 μέρες που είχα εγώ στη διάθεσή μου βαρέθηκα να περνάω από τα ίδια και τα ίδια μέρη.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Να υποθέσω ότι στο Κάστρο έφτασες με λεωφορείο ή ταξί; Γιατί μόνο να ανέβεις την ανηφόρα του κάστρου από την εκκλησία του St. Martin μέχρι την είσοδο του κάστρου θέλει πάνω από 20 λεπτά. Εάν κάνεις μια βόλτα στο πάρκο που το περιβάλλει και τα τείχη θέλει πάνω από 40 λεπτά. Δεν μιλάω για το χρόνο για φωτογραφίες γιατί αυτό είναι σχετικό.

Η πόλη θέλει το χρόνο της για να την χαρείς και αυτός εξαρτάται από την εποχή που πας. Έχει τεράστια διαφορά αν περπατάς μια πόλη τον Ιούνιο ή τον Δεκέμβρη. Έχεις 5 ώρες επιπλέον φως και ελάχιστες πιθανότητες βροχής...
Επίσης, κάνει πολύ κρύο στην Μπρατισλάβα. Ο πσγωμένος αέρας πάνω στο Κάστρο μας θέρισε! Το 1ο βράδυ την είδαμε με βροχή και την 2η μέρα με πολύ κρύο!
Εγώ θα πρότεινα στον/ στην φίλη να κάνει την 1η μέρα την βόλτα της στη Μπρατισλάβα και εάν καλυφθεί με αυτά που είδε να πάρει το τρένο την επόμενη μέρα για τη Τσεχία.
Αυτό θα κάνουμε παιδιά ! Βλέποντας και κάνοντας γιατί δεν θα είμαι μόνη μου , θα το δούμε όλοι μαζί.
Πρέπει να κρατήσουμε αντοχές για κρύο και περπάτημα και για Βιέννη. :)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Επειδή ακόμα έχω τους χάρτες της Μπρατισλάβα στην τσάντα μου ανεβάζω τη διαδρομή που σχεδίασα αρχικά να περπατήσω στην πόλη, και τα κατάφερα κατα 90%, χωρίς τελικά να φτάσω μέχρι την μπλε εκκλησία γιατί θεώρησα πιο φρόνιμο να φτάσω στο αεροδρόμιο 1,5 ώρα πριν την αναχώρηση της πτήσης μου ..(* Δεν χρειαζόταν τελικά γιατί είναι μικρό το αεροδρόμιο της πόλης).

20221220_130632.jpg
Screenshot_20221220_131010.jpg
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Επειδή ακόμα έχω τους χάρτες της Μπρατισλάβα στην τσάντα μου ανεβάζω τη διαδρομή που σχεδίασα αρχικά να περπατήσω στην πόλη, και τα κατάφερα κατα 90%, χωρίς τελικά να φτάσω μέχρι την μπλε εκκλησία γιατί θεώρησα πιο φρόνιμο να φτάσω στο αεροδρόμιο 1,5 ώρα πριν την αναχώρηση της πτήσης μου ..(* Δεν χρειαζόταν τελικά γιατί είναι μικρό το αεροδρόμιο της πόλης).

View attachment 416538 View attachment 416539
Έχω κάνει ήδη save την φωτογραφία να ξέρεις γιατί βλέπω ότι έχεις βάλει σχεδόν όλα τα must see της πόλης! Ευχαριστώ . Το διαμέρισμα μας είναι περίπου 1 χλμ από την πύλη του Μιχαήλ από ότι είδα άρα μπορούμε να ακολουθήσουμε αυτή τη διαδρομή.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
878
Likes
799
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Θα πω και εγώ την γνώμη μου αν και έχουν περάσει χρόνια που είχα πάει Μπρατισλάβα..μέναμε κοντά στον προεδρικό κήπο και είχαμε κάτσει μιάμιση μέρα! Βλέπεις το ανάκτορο ,κατεβαίνεις μια ευθεία από την πύλη του Μιχαήλ, δεξιά είναι το κάστρο , αριστερά η πλατεία , στα 100 μέτρα η μπλε εκκλησία, από κάτω το ωραίο εμπορικό eurovea , και απέναντι το UFO. Γιατί να χρειαστείς παραπάνω από μιαμιση μέρα? Έστω βλέπεις την μισή το κάστρο και την άλλη μέρα τα υπόλοιπα. Βγαίνει πανευκολα..
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Θα πω και εγώ την γνώμη μου αν και έχουν περάσει χρόνια που είχα πάει Μπρατισλάβα..μέναμε κοντά στον προεδρικό κήπο και είχαμε κάτσει μιάμιση μέρα! Βλέπεις το ανάκτορο ,κατεβαίνεις μια ευθεία από την πύλη του Μιχαήλ, δεξιά είναι το κάστρο , αριστερά η πλατεία , στα 100 μέτρα η μπλε εκκλησία, από κάτω το ωραίο εμπορικό eurovea , και απέναντι το UFO. Γιατί να χρειαστείς παραπάνω από μιαμιση μέρα? Έστω βλέπεις την μισή το κάστρο και την άλλη μέρα τα υπόλοιπα. Βγαίνει πανευκολα..
Ευχαριστώ spyros91 !
Θα πάμε και πάντα ανάλογα με τον καιρό το βλέπουμε , αλλά και εγώ νομίζω ότι θα είμαστε οκ από θέμα χρόνου. Το σημαντικό είναι ότι θα φύγουμε έστω και λίγο από τη ρουτίνα μας!
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Ναι έχουμε παέι και είχαμε κάτσει 8 μέρες! Άρα τώρα απλά θα κάνουμε μια καλή βόλτα τη 1,5 μέρα που θα μείνουμε εκεί αφού η πτήση επιστροφής μας είναι αργά το απόγευμα την Κυριακή.
Χάρηκα που οι μέρες μας στη Μπρατισλάβα δεν είναι λίγες γιατί θέλω να δω και το Μπρνο μιας και είναι αρκετά κοντά ,τα εισιτήρια σχετικά φθηνά και σαν πολή σε φωτογραφίες μας ενθουσίασε!
Δεν έχει και τεράστια διαφορά πάντως το Brno από την Bratislava, άντε για καμιά starobrno από το τοπικό ζυθοποιείο και να δεις 50000 νεκροκεφαλές στο Sv. Jakub. Μη πάτε δηλαδή πολύ ενθουσιασμένοι για την πόλη, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Εναλλακτική επιλογή να δείτε πολύ ωραία πόλη της Τσεχίας, να νοικιάζατε αμάξι και να πηγαίνατε Cesky Krumlov που είναι όμως πιο μακριά, παρά το Brno.
 

Sof Guru

Member
Μηνύματα
222
Likes
1.266
Επόμενο Ταξίδι
Πάργα-Πηγές Αχέροντα
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αργεντινή
Δεν έχει και τεράστια διαφορά πάντως το Brno από την Bratislava, άντε για καμιά starobrno από το τοπικό ζυθοποιείο και να δεις 50000 νεκροκεφαλές στο Sv. Jakub. Μη πάτε δηλαδή πολύ ενθουσιασμένοι για την πόλη, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Εναλλακτική επιλογή να δείτε πολύ ωραία πόλη της Τσεχίας, να νοικιάζατε αμάξι και να πηγαίνατε Cesky Krumlov που είναι όμως πιο μακριά, παρά το Brno.
Ok θα το έχουμε στο νου και αυτό . Όσο για το Μπρνο απλά επειδή δεν έχει πάει κανένας από την παρέα Τσεχία και είναι κοντά το σκεφτήκαμε.
 

kostastas

Member
Μηνύματα
27
Likes
33
Καλησπερα να κανω μια ερώτηση αν γνωρίζει καποιος απο Μπρατισλάβα για Πράγα περνάμε καποιον ελεγχο;γιατι θα ταξιδέψω με ταυτότητα
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
Καλησπερα να κανω μια ερώτηση αν γνωρίζει καποιος απο Μπρατισλάβα για Πράγα περνάμε καποιον ελεγχο;γιατι θα ταξιδέψω με ταυτότητα
Για Βιέννη πάντως μόνο σηκώσαμε ταυτότητες ή διαβατήρια. Το ίδιο πιστεύω θα γίνεται και για Τσεχία.
 

kostastas

Member
Μηνύματα
27
Likes
33
Ρωτάω γιατι καπου ειχα διαβάσει οτι εισάγουν ελέγχους στα σύνορα με Σλοβακία η Πολωνία και η τσεχια
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.356
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom