Σλοβακία Μπρατισλάβα

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Ωραία ιδέα μου βάζεις Μαιρούλα ;)

...το βιντάκι κούκλα! έχεις γίνει εξπέρ...:)
Σ' ευχαριστώ. Μου κακοφαίνεται να γράψω ταξιδιωτική ιστορία χωρίς βιντεάκι! Αισθάνομαι ότι είναι ανολοκλήρωτη. Και το κακό είναι ότι από μερικά μέρη όπως η Μπρατισλάβα δεν έχω πολλές φωτογραφίες και άρα βάζω ότι διαθέτω. Βέβαια, απ' την άλλη είναι πιο εύκολο ένα τέτοιο βιντεάκι.

!!!

Γιατί το λες αυτό payton;!

Διαφωνώ 100% ! Μια χαρά κόσμος, εγκάρδιος, φιλικός και ευγενικός! Έτσι τουλάχιστον μ φαίνονται εμένα :rolleyes:
Υποθέτω ότι η άποψη του payton διαμορφώθηκε από την επαφή του με ανθρώπους που έχουν κάποια σχέση με τον τουρισμό στη Μπρατισλάβα δηλαδή γκαρσόνια, μαγαζάτορες, ανθρώπους που δουλεύουν στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, κτλ. Γι' αυτούς ακριβώς την ίδια άποψη έχω και εγώ. Δεν τους λες σε καμιά περίπτωση φιλικούς, εγκάρδιους και ευγενικούς! Ήταν όλοι τους ψυχρότατοι σε σημείο που τους χαρακτηρίζεις αγενείς. Τους Σλοβάκους/Σλοβάκες σερβιτόρους/ες τους συγκρίνω στα ίσα με τους αντίστοιχους Έλληνες/ες!

Τον υπόλοιπο πληθυσμό της Μπρατισλάβα δεν είχα την τιμή να τον γνωρίσω για να διατυπώσω άποψη αλλά όσοι έτυχαν και βρέθηκαν στο δρόμο μας και τους ρωτήσαμε πληροφορίες μας απάντησαν ευγενικά έστω και αν δεν ήξεραν τη γλώσσα. Αλλά πάντα με μια ψυχρότητα που αποτυπώνεται στο χαμόγελό τους. Αυτό βέβαια σε καμιά περίπτωση δεν το κρίνω γιατί θεωρώ ότι είναι ο τρόπος ζωής τους και φυσικά διαφέρει μακράν από αυτόν που έχουμε συνηθίσει στην καθημερινότητά μας.
 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
βρε παιδια τα εχουν πει πολλοι και τα εχουν γραψει ακόμα περισσότεροι
ανθρωπους χαρουμενους ,χαμογελαστους ,τσαχπίνιδες θα βρεις κυρίως στις χωρες της μεσογείου...και ο ηλιος ακόμα παιζει τον ρόλο του .
πηγαινε σε εναν φιλανδο πχ που εχει βλέεπι φως για κανα 4 ωρο την μερα το χειμωνα να κανεις πλακα και να σε καταλάβει !!!!

Στις χωρες του πρωην ανατολικού μπλόκ είναι γενικα πιο σφικτοί στις εκφράσεις τους στον τρόπο που αντιμετωπίζουν τα πράγματα
ανεκφραστοι ανθρωποι

εμεις οι έλληνες είμαστε ειδική ""περίπτωση "" κατηγορία παο μόνοι μας
μην συγκρίνουμε τους παντες σε σχεση με εμας ......αδικούμε τους υπόλοιπους και ειναι κρίμα
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί


Εκ πρώτης όψεως ο σταθμός Hlavna Stanica είναι κάτι ανάλογο του σταθμού Λαρίσης μερικά χρόνια πίσω! Εικόνες εγκατάλειψης, μυρωδιά κατουρλίλας, σκουπίδια με κυρίαρχο στοιχείο τα άδεια μπουκάλια και πολλοί άστεγοι στα σκαλιά των αφίξεων από τους οποίους οι περισσότεροι είναι λιώμα στο μεθύσι. Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι ο σταθμός δεν χρησιμοποιείται καθόλου αλλά αφού διανύουμε λίγα βήματα διαπιστώνω ότι δεν είναι σωστή η αρχική μου εκτίμηση και ο σταθμός σφύζει από ζωή. Μάλλον, πρέπει να υπήρχε και άλλη έξοδος από τις αποβάθρες αλλά εμείς δεν την είδαμε.

Ρωτάω την πρώτη Σλοβάκα υπάλληλο που βρίσκεται μπροστά μου από που θα μάθω πληροφορίες για τις ώρες των τρένων για Βιέννη αλλά δεν καταλαβαίνει. Πάω στα γκισέ των εισιτηρίων και ρωτάω εκεί αλλά τίποτα. Η μία με διώχνει, η άλλη δεν καταλαβαίνει, η τρίτη μου δείχνει προς κάποια κατεύθυνση στο βάθος. Πηγαίνω προς τα εκεί αλλά νομίζω ότι είναι το γραφείο τουριστικών πληροφοριών της Μπρατισλάβα και δεν μπαίνω μέσα. Λίγο πιο κάτω ξαναβρίσκω ένα άλλο γραφείο που φαίνεται καθαρά ότι είναι το ορίτζιναλ γραφείο τουρισμού της Μπρατισλάβα αλλά είναι κλειστό. Χτυπάω την πόρτα, καμιά απάντηση. Ξαναγυρίζω στο προηγούμενο γραφείο και επιτέλους βρίσκω αυτό που έψαχνα. Οργανωμένη η κυρία στις πληροφορίες μου δίνει ένα χαρτάκι που γράφει όλες τις ώρες αναχώρισης των τρένων εκείνη την ημέρα για Βιέννη. Την ευχαριστώ και ρωτάω με ποιο τρόπο θα φτάσω στο κέντρο. Αυτό δεν ήταν δική της δουλειά και με παραπέμπει στο γραφείο τουρισμού. Μα είναι κλειστό της λέω αλλά δεν πείθεται και αρνείται να μου πει λέξη παραπάνω! Ξανά στο γραφείο και αυτή τη φορά εμφανίζεται μια Σλοβάκα, ξεκλειδώνει την πόρτα και δίχως ίχνος ευγένειας με ρωτάει τι θέλω. Πληροφορίες για το πως θα φτάσω στην πόλη της λέω. Μου γράφει ένα νούμερο σε ένα χαρτάκι, μου λέει κάτι για ένα τράμ και μου κλείνει την πόρτα πριν προλάβω να αρθρώσω λέξη! Θέλω και ένα χάρτη, δηλώνω αλλά έχει ήδη εξαφανιστεί! Κοιτάω τριγύρω μήπως βρω κανά διαφημιστικό έντυπο αλλά τίποτα! Πάω να φύγω απογοητευμένη όταν απέναντι σε ένα παράθυρο, βλέπω παρατημένο έναν χάρτη της Μπρατισλάβα. Τουλάχιστον δεν θα χαθούμε μέσα στην πόλη και οι ελπίδες μου αναπτερώνονται! (Αργότερα θα μάθω ότι το γράφειο Τουρισμού της Μπρατισλάβα είναι κλειστό 2- 2:30 το μεσημέρι δηλαδή την ώρα που της χτύπαγα την πόρτα γι' αυτό ίσως ήταν τόσο αγενής η κυρία).

Το τραμ νούμερο 13 είναι αυτό που θα μας οδηγήσει στην πόλη αλλά άντε να το βρεις! Ρωτάμε, ξαναρωτάμε, περιφερόμαστε από στάση σε στάση αλλά τραμ Νο13 δεν βλέπουμε πουθενά! Θυμάμαι από κάποιο σχόλιο εδώ στο travelstories ότι στο κέντρο φτάνεις και με κάνα δεκάλεπτο περπάτημα. Να πω την αλήθεια είχα μείνει στο περπάτημα και δεν είχα φροντίσει να μάθω περισσότερα για το πως θα προσεγγίσουμε το κέντρο. Ρίχνω την πρόταση του περιπάτου αλλά το βλέμμα των κοριτσιών δηλώνει καθαρά ότι δεν είναι διατεθειμένες να μου κάνουν τη χάρη. "Ή θα βρούμε άλλο λεωφορείο να φτάσουμε στο κέντρο ή θα πληρώσεις ταξί", με απειλεί η αδελφή μου. Έτσι επιστρατεύω το χάρτη, δείχνοντας σε διάφορους περαστικούς, που θέλουμε να πάμε, και ακολουθώντας τα νεύματά τους οδηγούμαστε στο λεωφορείο Νο93 που κατά τα λεγόμενα του οδηγού και διάφορων επιβατών πήγαινε στο κέντρο.

Εισιτήρια βγάλαμε σε ένα περίπτερο που ήταν εκεί κοντά στη στάση. Η Σλοβάκα περιπτερού μας έδωσε από τρία εισιτήρια της μιας ώρας και πληρώσαμε 0,70 Ευρώ έκαστο εισιτήριο. Αργότερα πάλι, θα μαθαίναμε ότι υπάρχουν πολλών ειδών εισιτήρια και εξαρτώνται από την ώρα ταξιδιού αλλά εκείνη τη στιγμή το μόνο που θέλαμε ήταν να φτάσουμε στο κέντρο. Τελικά, ενώ περιμένουμε στη στάση να ξεκινήσει το λεωφορείο, μια κυρία που περίμενε στην αντικριστή στάση και μάλλον κατάλαβε ότι είμασταν χαμένες, μας πλησίασε και μας έδωσε όλες τις πληροφορίες για το που τελικά είναι εκείνο το τραμ το 13. Τα τραμ ξεκινούν από ένα επίπεδο χαμηλότερα του σταθμού και για να φτάσουμε εκεί έπρεπε να κατέβουμε κάτι σκάλες που είχε σε κάποιο σημείο κοντά στην κύρια είσοδο του Hlavna Stanica. Το Νο 13 είναι κάτι σαν τουριστικό τραμ, μας πληροφορεί η κυρία, πιο σύγχρονο από το λεωφορείο και περνάει από όλα τα κύρια μέρη της παλιάς πόλης. Αλλά και το λεωφορείο που στεκόμαστε ακριβώς μπροστά του θα μας οδηγήσει στο κέντρο και έτσι αποφασίζουμε να μεταβούμε με αυτό αφού πρώτα η κυρία λέει στον οδηγό που θα μας αφήσει. Την ευχαριστούμε χίλιες φορές και αφού μας εύχεται να διασκεδάσουμε την παραμονή μας στη Μπρατισλάβα, αποχαιρετιόμαστε και ο οδηγός κλείνει τις πόρτες του λεωφορείου.

(Για τα λεωφορεία και τα τραμ στη Μπρατισλάβα υπάρχει ένα κοινό εισιτήριο του οποίου οι τιμές διαφέρουν ανάλογα με την διάρκεια που ισχύουν. Υπάρχουν εισιτήρια των 15 λεπτών, της μισής ώρας, της μίας ώρας και της μιάμιση ώρας ενώ για τους τουρίστες υπάρχουν εισιτήρια της μίας ημέρας, των δύο ημερών, των τριών ημερών και της μία εβδομάδας. Εισιτήρια μπορεί κανείς να βρει σε διάφορα κιόσκια που είναι κάτι σαν τα περίπτερα τα δικά μας αλλά και από μηχανάκια που υπάρχουν συνήθως σε κεντρικές ή κύριες στάσεις. Το εισιτήριο πρέπει να ακυρωθεί αμέσως μόλις γίνει η επιβίβαση στο λεωφορείο ή στο τραμ και αν η διαδρομή ξεπεράσει τη διάρκεια που αναγράφει το εισιτήριο πολύ φοβάμαι ότι δεν θα μπορέσετε να αποφύγετε το πρόστιμο των 45 Ευρώ που ισχύει. Το εισιτήριο των 15 λεπτών κοστίζει 0,50 Ευρώ ενώ το εισιτήριο της μίας ώρας είναι στα 0,70 Ευρώ. Τα δρομολόγια ξεκινούν νωρίς το πρωί και τελειώνουν περίπου στις 11 το βράδυ ενώ από τις 11μμ μέχρι την αυγή υπάρχουν και νυχτερινά λεωφορεία. Προσοχή στα εισιτήρια που θα χρησιμοποιήσετε για τα νυχτερινά λεωφορεία. Ισχύουν μόνο τα εισιτήρια των 60 λεπτών, απλά η διάρκειά τους παρατείνεται κατά 30 λεπτά επιπλέον δηλαδή μπορείτε να τριγυρνάτε στην νυχτερινή Μπρατισλάβα για 90 ολόκληρα λεπτά. Τα πάντα σχετικά με λεωφορεία και τραμ στην εξής διεύθυνση: www.imhd.zoznam.sk/ba).
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Τώρα αν το εισιτήριο του τρένου ισχύει και για τα μέσα μαζικής μεταφοράς στη Μπρατισλάβα, όπως αναφέρει κάποιος άλλος συμφορουμίτης, δεν το γνωρίζω και δεν πρόλαβα να ρωτήσω αλλά εσείς θα φροντίσετε να φτάσετε πολύ νωρίτερα από εμάς στον Sudbahnhof της Βιέννης και έτσι θα απαντηθούν όλες σας οι απορίες από τους ευγενικούς υπαλλήλους.
Το εισιτήριο του τρένου όντως ισχύει για άπειρες διαδρομές με όλα τα ΜΜΜ στην Μπρατισλάβα.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Το εισιτήριο του τρένου όντως ισχύει για άπειρες διαδρομές με όλα τα ΜΜΜ στην Μπρατισλάβα.
Βασιλική, σ' ευχαριστώ που μας έλυσες την απορία. Να πω την αλήθεια το έψαξα λίγο να δω τι ισχύει με τα εισιτήρια του τρένου στη Μπρατισλάβα αλλά δεν κατάφερα να βρω απαντήσεις πουθενά.

Εμείς πάντως φαίνεται ότι την πατήσαμε λίγο αλλά θα έχουμε να θυμόμαστε τη συναλλαγή με τη Σλοβάκα περιπτερού!:haha:


 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Από εκεί και πέρα τα πάντα ήταν εύκολα. Η Μπρατισλάβα είναι μια μικρή πόλη με ένα κούτσικο αλλά παραμυθένιο ιστορικό κέντρο. Περπατιέται πολύ εύκολα και μέσα σε λίγες ώρες διαβήκαμε τα στενά της σοκάκια ξανά και ξανά. Συνολικά μείναμε στη Μπρατισλάβα περίπου 7 ώρες και μέσα σ' αυτό το χρονικό διάστημα ανεβήκαμε στο κάστρο, είδαμε τα κυριότερα αξιοθέατα της παλιάς πόλης, ήπιαμε τον καφέ μας, γευματίσαμε σ' ένα εστιατόριο, ψωνίσαμε τα σουβενίρ μας, χαζέψαμε τον Δούναβη και γενικώς ευχαριστηθήκαμε την πόλη χωρίς να χρειαστεί να τρέχουμε. Στην νέα πόλη της Μπρατισλάβα δεν πήγαμε καθόλου αλλά δεν μας πείραξε και ιδιαίτερα αυτό. Καλά να είμαστε, την επόμενη φορά.



Το λεωφορείο μας άφησε έξω από το Προεδρικό Μέγαρο της Σλοβακίας το οποίο ήταν εντελώς έρημο. Κυριακή Ευρωεκλογών ήταν, μάλλον, ο Πρόεδρος είχε πάει στην ιδιαίτερη πατρίδα του να ψηφίσει. Και είχε στείλει και όλους τους άλλους γιατί ούτε φρουρά δεν είχε το Μέγαρο. Μόνο εμείς και κάτι Ιταλοί τουρίστες σπάγαμε τη σιωπή της πλατείας Hodzovo, σε μια προσπάθεια να λάβουμε τις καλύτερες θέσεις για τις αναμνηστικές μας φωτογραφίες. Τελικά, οι Ιταλοί αποδείχθηκαν χειρότεροι από εμάς γιατί συνέχιζαν να τραβούν φωτογραφίες ακόμα και όταν εμείς απομακρυνθήκαμε και αφού τους είχα ήδη τραβήξει σε καμιά εικοσαριά ομαδικές διαφορετικές πόζες.

Δίπλα στο Προεδρικό Μέγαρο που λέγεται και Grassalkovich Palace -από το όνομα του πρώτου του ενοίκου- υπάρχει ένα πολύ όμορφο πάρκο που ο χάρτης που είχαμε μαζί έλεγε ότι ήταν οι ομορφότεροι κήποι της Μπρατισλάβα και αγαπημένο σημείο των κατοίκων της. Και εκεί, όμως, ψυχή δεν υπήρχε! Ευτυχώς, πήγαν προς τα εκεί η παρέα των Ιταλών και του θα έδιναν λίγη ζωντάνια για σήμερα.



Μερικά μέτρα πιο πέρα αρχίζει ο πεζόδρομος που σηματοδοτεί ότι βρισκόμαστε στην παλιά πόλη της Μπρατισλάβα. Σταματάμε μπροστά από μια εκκλησία που υποθέτουμε ότι είναι η εκκλησία των Καπουτσίνων αλλά επειδή δεν ήμαστε σίγουρες ρωτάμε ένα ζευγάρι μεσήλικων Σλοβάκων που κάνουν την απογευματινή τους βόλτα. Δυσκολευόμαστε λίγο με τα Αγγλικά αλλά ευτυχώς μιλούν και λίγα Ιταλικά και έτσι κάνουμε μια καταπληκτική συζήτηση σε τέσσερις γλώσσες! Μας εξηγούν ότι η εκκλησία των Καπουτσίνων (Capuchin Church ή St Stephen's Church) είναι λίγο πιο πάνω ενώ αυτή εδώ λέγεται Trinity Church. Το ζευγάρι μας λέει και πως θα πάμε στο Κάστρο. Τους αποχαιρετούμε και ανηφορίζουμε για το Κάστρο ενώ παθαίνουμε την πλάκα μας βλέποντας διάφορους Σλοβάκους να κάνουν άνετα ποδηλατάδα στις ανηφόρες της συνοικίας του Κάστρου. (Στο Κάστρο πηγαίνει και τουριστικό τρενάκι-αυτοκινητάκι για όσους δεν έχουν τις αντοχές ν' ανέβουν την ανηφόρα με τα πόδια. Πληροφορίες στη διεύθυνση: www.tour4u.sk).

Το Κάστρο ή Hrad στα σλοβάκικα, που φιλοξενεί κυρίως εκθέσεις του Εθνικού Σλοβάκικου Μουσείου και του Κοινοβουλίου της Σλοβακίας, ήταν κλειστό στο κοινό για συντήρηση (στις αρχές του 2010 θα ξανάνοιγε) και έτσι υπήρχαν παντού σκαλωσιές με αποτέλεσμα να μην μπορούσες να το βγάλεις μια φώτο της προκοπής! Του γυρίσαμε την πλάτη και αφεθήκαμε να τριγυρνάμε στους κήπους του που από τα περισσότερα σημεία τους προσφέρουν καταπληκτική θέα τόσο της παλιάς πόλης όσο και του Δούναβη. Οι κήποι ήταν υπέροχοι αλλά παντού υπήρχαν ζευγαράκια Σλοβάκων που χαίρονταν τον έρωτά τους και αισθανθήκαμε σαν παρείσακτοι εκεί. Φύγαμε σύντομα από τους κήπους για την καφετέρια του Κάστρου που νωρίτερα είχε πάρει το μάτι μας.



Ο εξωτερικός χώρος της καφετέριας είναι ιδανικός για καφέ ή ότιδήποτε άλλο πίνετε γιατί προσφέρει τον Δουναβη στο πιάτο (και μερικά σνακ αλλά εμείς προτιμούσαμε μόνο τον Δούναβη). Δυστυχώς, δεν μπορέσαμε να κάτσουμε γιατί μας χτύπησε η γκαντεμιά και όχι μόνο κρύφτηκε ο ήλιος αλλά άρχισε και να ψιχαλίζει. Μέσα στην καφετέρια πάλι δεν υπήρχε λόγος να πιούμε καφέ γιατί ο ποταμός δεν πολυφαινόταν και αφού ήταν και ολίγον τσιμπημένες οι τιμές το αφήσαμε για άλλη φορά. Και κάπως έτσι άδοξα τελείωσε η επίσκεψή μας στο Κάστρο αλλά παρηγορηθήκαμε βγάζοντας υπέροχες φωτογραφίες με θέα το Δούναβη και τη Νέα Πόλη της Μπρατισλάβα.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου! Με προκαλούν να επισκεφθώ την κουκλίστικη πόλη που μας περιγράφεις!
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Καταπληκτική βόλτα αστραπή!!!!
Βέβαια,κάναμε 3+ μήνες να ακούσουμε νέα σου...
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ααα πράγματι πολύ καλή η ιστορία σου!!!με όμορφες φωτογραφίες!
είσαι πολύ κατατοπιστική και μας δίνεις και το"κλίμα"που επικρατεί όσον αφορά τις συμπεριφορές των ανθρώπων..,
α και έριξα πολύ γέλιο στην πρώτη σου παράγραφο,...στο τραίνο που είχες την υπερένταση όταν μπήκε ο ελεγκτής και τσάκισες τα σοκολατάκια:haha::haha:,να κάτι τέτοια συμβαίνουν και μετά τζάμπα φορτωνόμαστε περιττές θερμίδες...
μετά μου θέλατε και τραμ και λεωφορεία,ρίξτε το στο περπάτημα να διώξεις τα...σοκολατάκια:haha:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πολύ όμορφες οι φωτογραφίες σου! Με προκαλούν να επισκεφθώ την κουκλίστικη πόλη που μας περιγράφεις!
Σ' ευχαριστώ για ακόμα μια φορά pattyyy.
Να πραγματοποιήσεις το ταξίδι προς τα εκεί και να μείνεις περισσότερο από εμάς φυσικά. Και εγώ θα ήθελα να ξαναεπιστρέψω για ένα χαλαρωτικό ανοιξιάτικο τριήμερο αλλά μάλλον θα αργήσει κάτι τέτοιο.


Καταπληκτική βόλτα αστραπή!!!!
Βέβαια,κάναμε 3+ μήνες να ακούσουμε νέα σου...
Αυτά έχουν οι ταξιδιωτικές ιστορίες!
Όσο ταξιδεύεις δεν γράφεις λέξη ενώ όταν δεν ταξιδεύεις σου μένει μόνη παρηγοριά το γράψιμο!:)


Ααα πράγματι πολύ καλή η ιστορία σου!!!με όμορφες φωτογραφίες!
είσαι πολύ κατατοπιστική και μας δίνεις και το"κλίμα"που επικρατεί όσον αφορά τις συμπεριφορές των ανθρώπων..,
α και έριξα πολύ γέλιο στην πρώτη σου παράγραφο,...στο τραίνο που είχες την υπερένταση όταν μπήκε ο ελεγκτής και τσάκισες τα σοκολατάκια:haha::haha:,να κάτι τέτοια συμβαίνουν και μετά τζάμπα φορτωνόμαστε περιττές θερμίδες...
μετά μου θέλατε και τραμ και λεωφορεία,ρίξτε το στο περπάτημα να διώξεις τα...σοκολατάκια:haha:
Πως να χαθούν τοσες θερμίδες??!!
Μόνο αν κάναμε το Μπρατισλάβα- Βιέννη με τα πόδια είχα μια πιθανότητα!:haha::haha::haha:
 
Last edited by a moderator:

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μαριω πηρα μια πρωτη ιδεα για την πολη της Μπρατισλαβας.
Ωραιες οι φωτο σου .Να ανεβουμε στο καστρο -αξιζει?Γιατι οχι την νεα πολη της Μπρατισλαβας δεν με ενδιαφερει να την δω.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Μαριω πηρα μια πρωτη ιδεα για την πολη της Μπρατισλαβας.
Ωραιες οι φωτο σου .Να ανεβουμε στο καστρο -αξιζει?Γιατι οχι την νεα πολη της Μπρατισλαβας δεν με ενδιαφερει να την δω.
Kleopatra, φυσικά και θ' ανέβεις στο Κάστρο. Θα έχεις όλη τη Μπρατισλάβα στα πόδια σου και αν είσαι με το σύζυγο, είναι ευκαιρία για ρομαντζάδα στους κήπους του Κάστρου.

Η επίσημη ιστοσελίδα της Μπρατισλάβα είναι πραγματικά πολύ αναλυτική και κατατοπιστική και ότι χρειαστείς θα το βρεις εκεί. Άντε, καλό ψάξιμο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.333
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom