Αυστρία Ουγγαρία Σλοβακία Μπρατισλαβα-Βιέννη-Βουδαπέστη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημερα!!
Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες κ πληροφοριες.
Σκεφτομαι μηπως καλυτερα να μεινουμε μονο Βουδαπεστη 3-Βιεννη 4 κ την Μπρατισλαβα να τη δουμε ως μονοημερη απο Βιεννη. Πιο πολυ για να μη πηγαινοερχομαστε απο ξενοδ σε ξενοδ με τα πραγματα..μιας κ η Βιεννη ειναι μονο 1ωρα απο το αεροδρομιο. Η πτηση ειναι στις 11:50 οποτε προλαβαινουμε ανετα αν φυγουμε γυρω στις 8 απο εκει. Αν κανω λαθος κ πιστευετε οτι αξιζει κ 1βραδυ Μπρατισλαβα, πειτε μου.
Για την καρτα που αγοραζεις για να εχεις ιντερνετ τελικα γνωριζει κανεις κατι ή εστω που να ψαξω πληροφοριες;
Η περιαγωγή στην ΕΕ είναι δωρεάν από πέρυσι. Διάβασε εδώ: https://www.travelstories.gr/community/threads/mobile-internet-στην-Ευρώπη.47154/
(τελευταίες 4 σελίδες) και συμβουλέψου την εταιρία κινητής με την οποία συνεργάζεσαι.
 
Last edited:
Μηνύματα
65
Likes
63
Δυστυχώς ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ αυτό που λες, οι τοπικές εταιρείες κινητής στην Ελλάδα ακόμα και πακέτο με data (δωρεάν ή πληρωμένα) να έχεις στην Ελλάδα στα μπλοκάρουν έξω και σε αναγκάζουν να αγοράσεις πακέτο δεδομένων για Εξωτερικό ! :mad: Για κάνε μια ερώτηση...
Ευτυχώς όμως υπάρχουν οι τοπικες sim εξωτερικού, οι international sim που παίζουν παντού...ακόμα και Ελλάδα (πχ. knowroaming https://www.knowroaming.com συμφέρει για ομιλία, λιγότερο για data) αλλά και το Viber με δωρεάν διαδικτυακά αλλά και παμφθηνες κλήσεις σε σταθερά & κινητά Ελλαδας δίχως πρόσβαση σε διαδίκτυο ! (2 ευρώ είχα βάλει το 2016 στην Πράγα στο viber και ακόμα έχω 72 σεντς υπόλοιπο :haha:)
Το προηγούμενο καλοκαίρι ταξιδέψαμε 4 άτομα Ελβετία-Γερμανία-Γαλλία. Πρίν να φύγουμε ρωτήσαμε και την cosmote και την Vodafone τι ισχύει. Μας είπαν για κάτι χρεώσεις 4 και 7 ευρώ αντίστοιχα ημερησίως για λίγα ΜΒ και κατόπιν 1 ευρώ το ΜΒ και κάτι τέτοια τρελά. Λοιπόν τι έγινε στην πράξη, στην Γαλλία και στην Γερμανία καταναλώναμε απο τα ΜΒ που είχαμε στην διάθεση μας για την Ελλάδα οπότε όταν τελειώναν που ερχόταν μνμ στο κινητό μας έκαναν ανανέωση κάποιοι φίλοι εδώ στην Ελλαδά με ενεργοποίηση πακέτων. Στα καταστήματα είναι σχετικά απληροφόρητοι όπως και στις τηλεφωνικές εξυπηρετήσεις ( παιδιά των 300€ ανεκπαίδευτα μιά και η εκπαίδευση κοστίζει) Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχεις ενεργοποιήσει την περιαγωγή του κινητού καλώντας 2-3 μέρες νωρίτερα στην εξυπηρέτηση πελατών της εταιρείας σου. Μην πέσεις στην παγίδα ενεργοποίησης πακέτων εξωτερικού, είναι παραπλανητικό!! Ζήτα από την Vodafone να σου απενεργοποιήσει το Daily Pass γιατί σε χρεώνει 7ευρώ την ημέρα!!! Μπορείς να το κάνει και εσύ με μνμ και να το ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς κατά βούληση αν ταξιδέψεις εκτός Ε.Ε. Ο δωρεάν χρόνος ομιλίας που είχαμε ίσχυε και αυτός κανονικά στην cosmote εκτός του φοιτητικού πακέτου αλλά τα ΜΒ ισχύαν κανονικά. Τα τηλέφωνα μας ήταν cosmocarta, whatsup (φοιτητικό) και cu (φοιτητικό) Ειδικά με τo cu Vodafone φοιτητικό κααταναλώναμε τα δωρεάν ΜΒ για πλοήγηση με το google μέσω 3g. Βάλε και viber για χρήση μέσω ιντερνετ και καλό ταξίδι σε όλους
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Γεια σε ολους!!!
Τελικα ακουσα τη συμβουλη σας και ετοιμαζομαστε για αρχες Ιουνη για αυτη την εκδρομη επιτελους!!
Θα παμε μεσω Μπρατισλαβας κ θα μεινουμε 7βραδια. Απο οτι ειδα προτεινετε ολοι σχεδον καλυτερα τη Βιεννη για διαμονη. Μιας που θα εχουμε πολλες μερες ομως λεμε να τις μοιρασουμε με Βουδαπεστη. Φτανουμε πρωι οποτε λεμε ή να φυγουμε απευθειας για Βουδαπεστη κ μετα Βιεννη με τελευταια μερα Μπρατισλαβα)..ή να μεινουμε την 1η μερα Μπρατισλαβα κ τη δευτερη να φυγουμε για Βουδαπεστη κ επειτα Βιεννη. Ποιο σας ακουγεται καλυτερο απο ολες τις αποψεις; Θελουμε να δουμε και τις 3 πολεις.
Επισης θα ηθελα μια βοηθεια για τις μεταφορες απο το αεροδρομιο προς τις πολεις οπως και απο πολη σε πολη.
Υπαρχει καποια καρτα που μπορω να αγορασω για χρηση internet στο εξωτερικο; Μεχρι στιγμης τα δεδομενα μου δεν λειτουργουν οταν ειμαι εξω.
Ευχαριστω!!

Καλημέρα, την περίπτωση να νοικιάσετε ΙΧ για τις διαδρομές σου δεν την έχετε σκεφτεί;; Δίνει ευελιξία, άνεση και τις περισσότερες φορές είναι οικονονομικότερη λύση για μετακινήσεις απ΄ ότι τα μέσα.
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Η αληθεια ειναι πως δεν θελουμε να μπλεξουμε με αυτοκινητο και αγχος καθως ουτε εγω ουτε η κολλητη μου εχουμε οδηγησει ποτε εκτος Ελλαδος. Απο οτι ειδα γενικως δεν ειναι ακριβα τα εισιτηρια απο πολη σε πολη. Το μονο που με ανησυχει ειναι να τα βρουμε ευκολα και να μη ταλαιπωρηθουμε.
 
Μηνύματα
65
Likes
63
Η αληθεια ειναι πως δεν θελουμε να μπλεξουμε με αυτοκινητο και αγχος καθως ουτε εγω ουτε η κολλητη μου εχουμε οδηγησει ποτε εκτος Ελλαδος. Απο οτι ειδα γενικως δεν ειναι ακριβα τα εισιτηρια απο πολη σε πολη. Το μονο που με ανησυχει ειναι να τα βρουμε ευκολα και να μη ταλαιπωρηθουμε.
Την πρώτη φορά που νοίκιασα αυτοκίνητο στο εξωτερικό και εγώ είχα το ίδιο άγχος. Ένα αυτοκίνητο θα σου κοστίσει περίπου 40ευρώ την ημέρα με τα καύσιμα και όλα πληρωμένα δηλαδή 120 ευρώ το άτομο + τα πάρκιν. Όμως έχεις την ευχέρεια να σταματήσεις όπου θες, όποτε θες και να παρεκλίνεις της πορείας σου. Βέβαια 2 κορίτσια μοναχά τους ίσως έχουν μεγαλύτερο άγχος αλλά να ξέρεις οτι εκεί οδηγούν καλύτερα απο την Ελλάδα και αν τηρείς τα όρια και τους κανόνες θα αισθανθείς καλύτερα απ΄ ότι να οδηγείς εδώ. Αν έμενες σε μιά πόλη θα συμφωνούσα να μην νοικιάσεις αλλά πόσο κοστίζουν οι διαδρομές;;; Επίσης σκέψου οτι μένεις λίγο έξω απο την πόλη, και κάνεις οικονομία στον ύπνο. Θα σου πώ τι κάναμε εμείς μήπως σου δώσω κάποια ιδέα. Άφιξη στην Βιέννη παραλαβή αυτοκινήτου και αμέσως αναχώρηση για Μπρατισλάβα. Απο εκεί Βουδαπέστη και μετά επιστροφή στην Βιέννη, παραδίδεις το αυτοκίνητο, αν θές και κατόπιν επιστροφή στην Αθήνα. Να σου επιστήσω την προσοχή για την Βουδαπέστη. Θυμάμαι ότι σε πολλά ξενοδοχεία υπήρχε ιδιωτική ασφάλεια την νύχτα. Οπωσδήποτε καφε, γλυκό ή μακαρονάδα (για να μείνουν και χρήματα για τις άλλες μέρες) στο New York Cafe.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η αληθεια ειναι πως δεν θελουμε να μπλεξουμε με αυτοκινητο και αγχος καθως ουτε εγω ουτε η κολλητη μου εχουμε οδηγησει ποτε εκτος Ελλαδος. Απο οτι ειδα γενικως δεν ειναι ακριβα τα εισιτηρια απο πολη σε πολη. Το μονο που με ανησυχει ειναι να τα βρουμε ευκολα και να μη ταλαιπωρηθουμε.
Και πολύ καλά θα κάνετε. Άλλωστε τι να το κάνετε το αμάξι μέσα στις πόλεις; Θα το έχετε για να πληρώνετε πάρκινγκ και μάλλον θα αναγκαστείτε να μένετε εκτός κέντρου, το οποίο πάντα σε μια πόλη είναι η πρώτη προτεραιότητα για διαμονή. Θα τα βρείτε όλα εύκολα, μην ανησυχείτε.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Καλησπέρα στην παρέα. Τον Αύγουστο πρόκειται να ταξιδέψω στη Μπρατισλάβα με την κοπέλα μου και θέλουμε να επισκεφθούμε σίγουρα τη Βιέννη και πιθανότατα και τη Βουδαπέστη. Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 1 εβδομάδα και το πλάνο που έχουμε στο μυαλό μας είναι να χωρίσουμε τις μέρες: 3 Βιέννη,2 Βουδαπέστη και 2 Μπρατισλάβα. Είναι σίγουρα εφικτό λόγω αποστάσεων απλά δεν ξέρουμε αν προλάβουμε να δούμε όσο πρέπει τη Βουδαπέστη και τη Μπρατισλάβα. Ποια είναι η γνώμη σας ;
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Καλησπέρα στην παρέα. Τον Αύγουστο πρόκειται να ταξιδέψω στη Μπρατισλάβα με την κοπέλα μου και θέλουμε να επισκεφθούμε σίγουρα τη Βιέννη και πιθανότατα και τη Βουδαπέστη. Η διάρκεια του ταξιδιού θα είναι 1 εβδομάδα και το πλάνο που έχουμε στο μυαλό μας είναι να χωρίσουμε τις μέρες: 3 Βιέννη,2 Βουδαπέστη και 2 Μπρατισλάβα. Είναι σίγουρα εφικτό λόγω αποστάσεων απλά δεν ξέρουμε αν προλάβουμε να δούμε όσο πρέπει τη Βουδαπέστη και τη Μπρατισλάβα. Ποια είναι η γνώμη σας ;
Βάλε 3 Βιέννη, 3 Βουδαπέστη, 1 Μπρατισλάβα και είσαι σούπερ. Η Μπρατισλάβα είναι δίπλα στην Βιέννη οπότε βγαίνει εύκολα. Ακόμα και σαν ημερήσια στην περίπτωση που βάλεις 4 μέρες στη Βιέννη.
 

milt94

Member
Μηνύματα
48
Likes
103
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Μάλλον θα το κάνουμε 3-3-1 όπως λες κ εσύ. Άφιξη/αναχώρηση θα είναι στην/από Μπρατισλάβα οπότε την τελευταία μέρα θα την αφιερώσουμε σε αυτή. Να 'σαι καλά !
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Ούτως ή άλλως η Μπρατισλάβα δεν έχει κ πολλά να δείτε
 

Laurax

Member
Μηνύματα
14
Likes
2
Μάλλον θα το κάνουμε 3-3-1 όπως λες κ εσύ. Άφιξη/αναχώρηση θα είναι στην/από Μπρατισλάβα οπότε την τελευταία μέρα θα την αφιερώσουμε σε αυτή. Να 'σαι καλά !
Ετσι ακριβως εχουμε κανονισει κι εμεις το ταξιδι μας. Απο Μπρατισλαβα, τις 3 πρωτες Βουδαπεστη, τις αλλες 3 Βιεννη κ τελευταια μερα Μπρατισλαβα για να φυγουμε κιολας την επομενη. Προς το παρον ειμαι σε μια διαρκη αναζητηση για να βγαλω ενα ειδους προγραμμα... κ να δω τι αξιζει.

Σχετικα με τα τρενα-λεωφορεια κλπ ξερει κανεις αν μπορω ή αν ειναι καλυτερα να τα κλεισω απο τωρα; Τρενο ή λεωφορειο; Ειδα μεγαλες διαφορες στις τιμες. Νομιζω οτι η flixbus ειναι η καλυτερη επιλογη.
Και κατι ακομα.. να βγαλουμε τις αντιστοιχες καρτες των πολεων ή δεν αξιζει αφου μενουμε κεντρο κ δεν εχουμε σκοπο να μπουμε σε ολα τα αξιοθεατα;;;
 

supergeorge

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Για Μπρατισλάβα Βουδαπέστη δεν ξέρω να σου γράψω, αλλά για το Βιέννη Μπρατισλάβα προτείνω τραίνο. Φθηνό, καθαρό, γρήγορο. Δεν αξίζει να ασχοληθείς με λεωφορείο πιστεύω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom