Κούβα Μπριζες/Ρεύμα στην Κουβα

jkakkaris

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Γεια σας και παλι!!!
εκλεισα ταξιδι στην κουβα και ψαχνομαι να δω πως θα φορτιζω καμερες κινητα κτλ κτλ...Εχει καποιος καμια ιδεα να μου πει απο που θα παρω τετοιο μετασχηματιστη???Το αντιστροφο (δλδ απο 220 σε 110) ειναι πιο ευκολο να βρεθει...Αυτο που ψαχνω ομως???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.987
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας και παλι!!!
εκλεισα ταξιδι στην κουβα και ψαχνομαι να δω πως θα φορτιζω καμερες κινητα κτλ κτλ...Εχει καποιος καμια ιδεα να μου πει απο που θα παρω τετοιο μετασχηματιστη???Το αντιστροφο (δλδ απο 220 σε 110) ειναι πιο ευκολο να βρεθει...Αυτο που ψαχνω ομως???
Οι συσκευές που αναφέρεις (φορτιστές για κάμερες, κινητά κλπ), σχεδόν σίγουρα λειτουργούν και στα 110V, οπότε δε χρειάζεσαι μετασχηματιστή, αλλά απλό μετατροπέα για το βύσμα. Τέτοιο θα βρεις πολύ εύκολα (π.χ. σε όλα τα αεροδρόμια).
Πρόβλημα με τα 110V πιθανόν να έχεις μόνο με συσκευές που δε μετασχηματίζουν/ανορθώνουν το ρεύμα εσωτερικά (π.χ. μπιστολάκια μαλλιών, σίδερα, καφετιέρες κλπ). Αν σκοπεύεις να πάρεις μαζί σου τέτοια συσκευή, τότε και μόνο τότε χρειάζεσαι μετασχηματιστή.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Χωρις να εχω παει Κουβα, διαβασα οτι στα μεγαλα ξενοδοχεια υπαρχει και πριζα με παροχη 220V.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.724
Likes
14.839
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
:xmas_cheesygrin:και εγώ που πήγα δεν είχα κανένα πρόβλημα με το ρεύμα,ούτε στην Αβάνα ούτε στο Βαραδέρο(έμενα σε ξενοδοχεία):xmas_evil:
 

jkakkaris

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Eυχαριστω παιδια...Θα αλλαξω 3 ξενοδοχεια...Τα 2 εχουν σιγουρα...Το τελευταιο μαλλον δεν εχει...
 

feygatos39

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Cuba
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
Παρακαλω οποιος ξερει ας μου πει τι γινετε με το ρευμα στην κουβα.Γνωριζω οτι εχει 110V οποτε τι υα πρεπει να εχω μαζι μου για να φορτισω κινητο κτλ ????
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Τα κινητα οπως οι φορητοι υπολογιστες τις περισσοτερες φορες εχουν τα λεγομενα universal τροφοδοτικα, που σημαινει οτι δουλευουν σωστα απο 110-230V. Θα πρεπει να κοιταξεις τι γραφει ο δικος σου φορτιστης επανω στο σωμα του. Το μονο θεμα που θα εχεις μετα ειναι εαν εχουν την ιδια πριζα, οπου εκει θες μετατροπεα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.987
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Παρακαλω οποιος ξερει ας μου πει τι γινετε με το ρευμα στην κουβα.Γνωριζω οτι εχει 110V οποτε τι υα πρεπει να εχω μαζι μου για να φορτισω κινητο κτλ ????
Η απάντηση που ψάχνεις είναι λίγο πιο πάνω από την ερώτησή σου στην ίδια σελίδα, και δεν είναι ειδική για την Κούβα, ισχύει για όλες τις χώρες του κόσμου που έχουν ρεύμα στα 110V. Απαντήσεις "περίμενε να σου απαντήσει ο τάδε" είναι τουλάχιστον αχρείαστες. Αφού βρήκες το σωστό θέμα για να ποστάρεις, χάθηκε ο κόπος να το διαβάσεις κιόλας;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.435
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Η απάντηση που ψάχνεις είναι λίγο πιο πάνω από την ερώτησή σου στην ίδια σελίδα, και δεν είναι ειδική για την Κούβα, ισχύει για όλες τις χώρες του κόσμου που έχουν ρεύμα στα 110V. Απαντήσεις "περίμενε να σου απαντήσει ο τάδε" είναι τουλάχιστον αχρείαστες. Αφού βρήκες το σωστό θέμα για να ποστάρεις, χάθηκε ο κόπος να το διαβάσεις κιόλας;
Εγω βρήκα το θέμα και μετέφερα το μήνυμα του μέλους και ξεχασα να το αναφέρω. :icon_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.730
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom