Βέλγιο Ολλανδία Μπριζ - Βρυξέλλες - Άμστερνταμ - Γάνδη

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Και τις πατατες στο χωνακι...:xmas_cheesygrin:
Είχα ακούσει για τις πατάτες τους αλλά δυστυχώς δε τις απόλαυσα γιατι στα μαγαζακια που τις πήραμε (Μπριζ) δεν ήταν καλές..Next time! Τις βάφλες ξέχασα που ήταν top! Όλα τα υγιεινά λοιπόν στο Βέλγιο! :p
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Παρ'οτι δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα γλυκά τις βάφλες τις τίμησα και'γω. Ωραίες ήταν :xmas_wink:. Με σοκολάτες δεν ασχολήθηκα καθόλου δεν μου αρέσουν, μόνο για δωράκι πήρα...οι πατάτες πάλι (που είμαι και fun) σιγά τ'αυγά...απλές τηγανιτές πατάτες με μαγιονέζα...οι μπυρίτσες όμως μου άρεσαν πολύ όσες δοκίμασα....:xmas_biggrin:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Παρ'οτι δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα γλυκά τις βάφλες τις τίμησα και'γω. Ωραίες ήταν :xmas_wink:. Με σοκολάτες δεν ασχολήθηκα καθόλου δεν μου αρέσουν, μόνο για δωράκι πήρα...οι πατάτες πάλι (που είμαι και fun) σιγά τ'αυγά...απλές τηγανιτές πατάτες με μαγιονέζα...οι μπυρίτσες όμως μου άρεσαν πολύ όσες δοκίμασα....:xmas_biggrin:
Ειναι πολυ διαφορετικες στη γευση απο τις δικες μας,πολυ πιο βαριες.Εμενα δε μου αρεσαν τοσο,η συζυγος ξετρελλαθηκε :xmas_biggrin:
 

DimitrisG

Member
Μηνύματα
21
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολι
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
πω πω ρε παιδια μου εχετε ανοιξει την ορεξη για Βελγιο και ολα τα καλουδια που θα βρω εκει...
Ανυπομονω να παει 10 Φλεβαρη!!!
ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τα σχολια σας!
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Να πας, να πας, θα περάσεις super....και οι πόλεις που θες να δεις είναι πανέμορφες....ξαναπήγαινα άνετα τώρα αν μπορούσα...:xmas_wink:
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Ειναι πολυ διαφορετικες στη γευση απο τις δικες μας,πολυ πιο βαριες.Εμενα δε μου αρεσαν τοσο,η συζυγος ξετρελλαθηκε :xmas_biggrin:
Που αναφέρεσαι στις μπύρες ή στις πατάτες;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Είναι εφικτό να επισκεφτεί κάποιος σε μια ημέρα Αμβέρσα-Γάνδη-Μπρυζ (με αυτή τη σειρά) με αναχώρηση από Βρυξέλλες?

Κοιτώντας τα δρομολόγια των τρένων, καθώς και τα walking tours των τριών πόλεων από τον αντίστοιχο Lonely Planet, πιστεύω ότι με καλό προγραμματισμό γίνεται, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη ατόμων που έχουν πάει ή έχουν διαβάσει σχετικά.

Mιλάω για Φλεβάρη μήνα (πάντα σε περίπτωση που θα έχει καλό καιρό που θα βοηθάει το περπάτημα) και όχι για επισκέψεις μουσείων, απλά για μια γεύση της κάθε πόλης.

Υ.Γ. Χρησιμοποίησα την παραπάνω σειρά πόλεων γιατί ο σταθμός που σταματάει το τρένο Aμβέρσα-Γάνδη (Gent-Dampoort) είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο της πόλης απ' ότι ο σταθμός που σταματάει το Βρυξέλλες-Γάνδη (Gent-Sint-Pieters).
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είναι εφικτό να επισκεφτεί κάποιος σε μια ημέρα Αμβέρσα-Γάνδη-Μπρυζ (με αυτή τη σειρά) με αναχώρηση από Βρυξέλλες?

Κοιτώντας τα δρομολόγια των τρένων, καθώς και τα walking tours των τριών πόλεων από τον αντίστοιχο Lonely Planet, πιστεύω ότι με καλό προγραμματισμό γίνεται, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη ατόμων που έχουν πάει ή έχουν διαβάσει σχετικά.

Mιλάω για Φλεβάρη μήνα (πάντα σε περίπτωση που θα έχει καλό καιρό που θα βοηθάει το περπάτημα) και όχι για επισκέψεις μουσείων, απλά για μια γεύση της κάθε πόλης.

Υ.Γ. Χρησιμοποίησα την παραπάνω σειρά πόλεων γιατί ο σταθμός που σταματάει το τρένο Aμβέρσα-Γάνδη (Gent-Dampoort) είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο της πόλης απ' ότι ο σταθμός που σταματάει το Βρυξέλλες-Γάνδη (Gent-Sint-Pieters).
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλα και τις τρεις πόλεις μαζί δεν νομίζω να προλάβεις αν λάβεις υπ'όψιν σου ότι το Φλεβάρη σκοτεινιάζει αρκετά νωρίς (και καλοκαίρι που σκοτεινιάζει γύρω στις 10 το βράδυ δύσκολο μου φαίνεται να κάνεις τρεις πόλεις σε μια μέρα). Μπορείς όμως αν το έχεις με το περπάτημα να δεις Γάνδη και Μπρυζ μαζί αλλά πολύ επιφανειακά και πάλι (όλο και κάπου θα κάτσεις να πιεις μια μπυρίτσα, να φας κάτι, βάλε και το χρόνο που θα περιμένεις τα τρένα). Όσο για το σταθμό των τρένων (Gent-Sient Pieters) είναι μόνο δέκα λεπτά με ένα τέταρτο από το κέντρο της πόλης και είναι πολύ ωραία διαδρομή να τη κάνεις με τα πόδια. Αν πάλι βαριέσαι παίρνεις δύο-τρεις στάσεις το τραμ και σε πάει, το εισητήριο του τραμ ήταν φθηνό γύρω στο 1.50 ευρώ αν θυμάμαι καλά (δεν είμαι και απολύτως σίγουρη).
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω αλλα και τις τρεις πόλεις μαζί δεν νομίζω να προλάβεις αν λάβεις υπ'όψιν σου ότι το Φλεβάρη σκοτεινιάζει αρκετά νωρίς (και καλοκαίρι που σκοτεινιάζει γύρω στις 10 το βράδυ δύσκολο μου φαίνεται να κάνεις τρεις πόλεις σε μια μέρα). Μπορείς όμως αν το έχεις με το περπάτημα να δεις Γάνδη και Μπρυζ μαζί αλλά πολύ επιφανειακά και πάλι (όλο και κάπου θα κάτσεις να πιεις μια μπυρίτσα, να φας κάτι, βάλε και το χρόνο που θα περιμένεις τα τρένα). Όσο για το σταθμό των τρένων (Gent-Sient Pieters) είναι μόνο δέκα λεπτά με ένα τέταρτο από το κέντρο της πόλης και είναι πολύ ωραία διαδρομή να τη κάνεις με τα πόδια. Αν πάλι βαριέσαι παίρνεις δύο-τρεις στάσεις το τραμ και σε πάει, το εισητήριο του τραμ ήταν φθηνό γύρω στο 1.50 ευρώ αν θυμάμαι καλά (δεν είμαι και απολύτως σίγουρη).
Ακριβώς τα ίδια θα σου έλεγα.. Και γω είμαι άτομο που όταν πάω κάπου θέλω να χωρέσω στο προγραμμα μου όσα περισσότερα πράγματα μπορώ, μιας και οι μέρες που μπορώ να λείψω απ'τη δουλειά είναι συνήθως λίγες. Και δε ξέρω τι να αφήσω εξω, και επιλέγω με μισή καρδιά..
Πάντως ακόμα και αν εξαιρέσεις μουσεία,εκκλησιες, και τέτοιου είδους αξιοθέατα, αν βάλεις τρεις πολεις σε μία μέρα δε θα τις χαρείς και θα σου μείνει η κούραση.. Οι αποστάσεις με το τρένο είναι μικρές (και τα εισιτήρια φθηνά) οπότε από αυτή τη απόψη γίνεται αλλά η μέρα είναι μικρή οπότε από τις τρεις πόλεις δύο θα δεις μέρα. Αμβέρσα δε πήγα για να σου πω πόσα πράγματα προλαβαίνεις να δεις, αλλά μου έχουν πει ότι θέλει αρκετό χρόνο. Εσύ αν κατάλαβα καλά θέλεις με τρένο από Βρυξέλλες Αμβέρσα και μετα από κει στις άλλες δύο πόλεις; 4 διαδρομές σε μία μέρα (με επιστροφή στις Βρυξελλες) όσο σύντομες και να είναι τρώνε χρόνο..
Από Βρυξέλλες μη σε αποθαρρύνει η απόσταση του σταθμού του τρένου από το κέντρο της Γάνδης. Όπως σου λέει και η Just Lori έχει τραμ ακριβώς έξω απ'το σταθμό και βγάζεις απ'το μηχάνημα επι τόπου εισιτήριο. Και σε λίγα λεπτά είσαι κέντρο. Εγώ στη θέση σου αν ήθελα απλά να πάρω μια γεύση απ'τις πόλεις θα διάλεγα δύο και θα πήγαινα απευθείας από Βρυξέλλες π.χ. Γάνδη το πρωί, θα ανέβαινα στο belfort να δω τη θέα από ψηλά, θα έβλεπα το κάστρο (απέξω) θα τριγυριζα στις γεφυρες και τα κανάλια και μετά από κει απευθείας για Μπριζ όσο ακόμα είναι μέρα.. Στη Μπριζ βόλτα στη κεντρική πλατεία, στη λίμνη και στα κανάλια και το βράδυ φεύγετε, μαζί με όλους τους ημερήσιους εκδρομείς, πίσω για Βρυξέλλες... Κάτι αντιστοιχο μπορεις να κάνεις αν επιλέξεις Αμβέρσα και Μπριζ π.χ., αλλά και τις τρεις πολεις μου φαίνεται δύσκολο. Κυρίως γιατί φτάνοντας στην πρώτη θα σας αρέσει τόσο που δε θα θέλετε να φύγετε σύντομα για να πάτε στην επόμενη!
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Eυχαριστώ. Θα πράξω ανάλογα με τον καιρό, πάντως σίγουρα η Μπρυζ είναι το φαβορί.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.903
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom