Βέλγιο Ολλανδία Μπριζ - Βρυξέλλες - Άμστερνταμ - Γάνδη

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Είσαι από "αυτούς" δηλαδή; :xmas_evil::xmas_biggrin:
Χαχαχαχα από αυτα τα χέρια που φαίνονται στις photos μας και που έφαγαν κόψιμο στο photoshop! ίσως οι τιμές αλλάζουν ανάλογα με την περίοδο, πάντως το έψαξα και είχε 6.90 ευρώ. Έχει αξιολογηση και στο tripadvisor στα tours..
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είναι εφικτό να επισκεφτεί κάποιος σε μια ημέρα Αμβέρσα-Γάνδη-Μπρυζ (με αυτή τη σειρά) με αναχώρηση από Βρυξέλλες?

Κοιτώντας τα δρομολόγια των τρένων, καθώς και τα walking tours των τριών πόλεων από τον αντίστοιχο Lonely Planet, πιστεύω ότι με καλό προγραμματισμό γίνεται, αλλά θα ήθελα και τη γνώμη ατόμων που έχουν πάει ή έχουν διαβάσει σχετικά.

Mιλάω για Φλεβάρη μήνα (πάντα σε περίπτωση που θα έχει καλό καιρό που θα βοηθάει το περπάτημα) και όχι για επισκέψεις μουσείων, απλά για μια γεύση της κάθε πόλης.

Υ.Γ. Χρησιμοποίησα την παραπάνω σειρά πόλεων γιατί ο σταθμός που σταματάει το τρένο Aμβέρσα-Γάνδη (Gent-Dampoort) είναι πολύ πιο κοντά στο κέντρο της πόλης απ' ότι ο σταθμός που σταματάει το Βρυξέλλες-Γάνδη (Gent-Sint-Pieters).
Σε απολύτως καμμία περίπτωση. Τα walking tours του LP τα βρίσκω υπεραισιόδοξα, ιδιαίτερα αν θες να μπεις και μέσα στα σημεία ενδιαφέροντος. Επιπλέον, οι πόλεις έχουν και αρκετά ακόμη σημεία ενδιαφέροντος εκτός walking tour, ή αμέσως πριν το σημείο εκκίνησης ή μετά το σημείο τερματισμού του walking tour.

Ακόμη και για μόνο τη Brugge, μια μέρα του Φεβρουαρίου είναι λίγη.
 

flora

Member
Μηνύματα
37
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία
Ταξίδι-Όνειρο
Αζόρες-Μαδέιρα
Καλημέρα!!Με μεγάλη μου χαρά μόλις έκλεισα εισητήρια για εμένα και το αμόρε για Βρυξέλλες 1/4 και επιστροφή 10/4 απο Παρίσι...μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο με την οργάνωση του ταξιδιού; Έλεγα να μείνουμε δύο ημέρες Βρυξελλες, μια ημέρα Μπρυζ ,μια ημέρα Λουξεμβουργο και τι; υπόλοιπες 5,5 Στο Παρίσι. Το δίλημμα:να μετακινηθούμε με αμάξι μέχρι και το Παρίσι η να ταξιδέψουμε απο τη μια πόλη στην άλλη με τραίνο; Ευχαριστώ!
ΑΑΑΑ....αν έχετε υπόψην και κανένα συμπαθητικό και οικονομικό ξενοδοχείο, καλοδεχούμενο!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τελικά είμαι ζηλιάρα. :)
Αυτή την ιστορία διάβασα και ψήθηκα άσχημα για Βέλγιο !!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Τελικά είμαι ζηλιάρα. :)
Αυτή την ιστορία διάβασα και ψήθηκα άσχημα για Βέλγιο !!!
Ξεπρόβαλε κι άλλη, πολύ ωραία ιστορία για Μπριζ! Διάβασε να μπεις κι αλλο στο κλίμα! Και μετα θα περιμένουμε τη δική σου!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.417
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ξεπρόβαλε κι άλλη, πολύ ωραία ιστορία για Μπριζ! Διάβασε να μπεις κι αλλο στο κλίμα! Και μετα θα περιμένουμε τη δική σου!
Τη διάβασα και τη βρήκα εξαιρετική, επομένως η τρίτη γνώμη περιττεύει.
Πάντως σε θεωρώ ηθική αυτουργό στο "έγκλημά μου" να κλείσω και 2ο ταξίδι μες το Φλεβάρη. :cool:
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Καλημέρα!!Με μεγάλη μου χαρά μόλις έκλεισα εισητήρια για εμένα και το αμόρε για Βρυξέλλες 1/4 και επιστροφή 10/4 απο Παρίσι...μπορείτε να με βοηθήσετε λίγο με την οργάνωση του ταξιδιού; Έλεγα να μείνουμε δύο ημέρες Βρυξελλες, μια ημέρα Μπρυζ ,μια ημέρα Λουξεμβουργο και τι; υπόλοιπες 5,5 Στο Παρίσι. Το δίλημμα:να μετακινηθούμε με αμάξι μέχρι και το Παρίσι η να ταξιδέψουμε απο τη μια πόλη στην άλλη με τραίνο; Ευχαριστώ!
ΑΑΑΑ....αν έχετε υπόψην και κανένα συμπαθητικό και οικονομικό ξενοδοχείο, καλοδεχούμενο!
Δε γνωρίζω καθόλου για τη διαδρομή Βέλγιο-Γαλλία με αμάξι..Παντως οι διαδρομές απο Βρυξέλλες προς Μπριζ αλλά και Λουξεμβουργο ειναι άνετες και οικονομικές (με το βελγικο intercity). Δε πήγα Λουξεμβούργο αλλά Άμστερνταμ που είναι περίπου ιδιας διάρκειας (3 ώρες) και η διαδρομή ήταν πολύ ευχάριστη..Tώρα από Βussels midi σε Paris Nord κοίταξα εδώ Welcome to TGV-Europe.com και με thalys η διαδρομή είναι 1.22' και η 2nd class κοστιζει 45 με 54 ευρώ (ανάλογα με την ώρα).Δεν είναι κι άσχημα!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Οι φωτογραφίες είχαν χαθεί επειδή ήταν ανεβασμένες στο facebook και μάλλον τους άλλαξε θέση και χάθηκαν τα λινκς.. Χάρη στην Elenara88 σήμερα όλα δουλεύουν ρολόι και αυτή τη φορά είναι ανεβασμένες στο flickr (underwater ευχαριστώ για τη συμβουλή)..
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.908
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Πάρα πολύ ωραία η ταξιδιωτική σου ιστορία με πολλές και θαυμάσιες φωτογραφίες.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.605
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Άλλη μια πολύ όμορφη και κατατοπιστικότατη ιστορία σου. Ευχαριστώ που με εισήγαγες στο κλίμα [καλοκαιρινό (;) βέβαια...].
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Άλλη μια πολύ όμορφη και κατατοπιστικότατη ιστορία σου. Ευχαριστώ που με εισήγαγες στο κλίμα [καλοκαιρινό (;) βέβαια...].
Βλέπω σε 12 μερούλες φευγεις και συ! Δεν ήταν και πολύ καλοκαιρινό το κλιμα στην Μπριζ οπότε φαντάζομαι τώρα τι θα γινεται.. Αλλά δε πειράζει, τα Χριστούγεννα θέλουν κρύο! Στο Λονδίνο (που θα περάσουμε εμεις τις γιορτές) έχω ήδη βρει pub με βέλγικες μπύρες και φαγητό για να πάμε! Να περάσεις υπέροχα και να μας φερεις πολλές φωτογραφιες από γιορτινό Βέλγιο! :xmas_wink:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom