Ισπανία Μυστικά της Βαρκελώνης!!

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Καλημέρα παιδιά!!
θα πήγαινα Σικελία, θα πήγαινα Ταυλάνδη, τελικά οριστικά πια θα πάω στη Βαρκελώνη :clap::clap::clap: (ο άντρας του σπιτιού ήθελε Ευρώπη:(..πάλι δεν θα βγω από την Ηπειρο...και αποφασίστηκε η όμορφη πόλη της Καταλονίας..).Θα πάμε για 6 μέρες αρχές Ιουλίου. Έχω διαβάσει κανα δυο τουριστικούς οδηγούς..από αξιοθέατα πάνω κάτω είναι γνωστό τι πρέπει να δει κανείς (ανάλογα και τα γούστα του καθενός φυσικά..)
Έχει κανείς να μου προτείνει κάτι διαφορετικό?δηλαδή κάποια λεπτομέρεια που δεν γράφουν οι τουριστικοί οδηγοί..κάποιο "μυστικό" της πόλης? από εστιατόρια και αγορές μέχρι δεν ξέρω τι άλλο..
περιμένω με αγωνία!!!!!!
 

trendyartistangel

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
κουβα.....
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΡΛΑΝΔΙΑ
τα μυστικά της πόλης

πρόσφατα πήγα πενθήμερη στην Βαρκελώνη. Πολύ όμορφη πόλη και καθαρή. Μπορείς να πας παντού με το μετρό. σημεία που δεν πρέπει να παραλείψεις είναι το μπαρ ''La Fiana'' στα στενά της Μπαρσελονέτας κοντά στο μουσείο Πικάσο. Είναι στέκι ντόπιων και θα πιάσεις τον ρυθμό (επιβάλονται βασικές γνώσεις ισπανικών για να παραγγείλεις). Επίσης θα χάσετε πολλά από Βαρκελώνη αν δεν πάτε στο εστιατόριο μπαρ όπου κάθε βράδυ έχει παράσταση φλαμένκο. αξέχαστη και πολύ διασκεδαστική εμπειρία ( μν παραλείπετε να επιβραβεύετε τους χορευτές με ένα όλε!!! το φχαριστιούνται περισσότερο.) Είναι κοντά στην plaza Catalunya. δυστυχώς δεν θυμάμαι όνομα αν ρωτήσετε όμως λογικά θα μάθετε. στην πλαθα καταλούνια βρήκαμε και ένα υπέροχο εστιατόριο που πάλι δεν θυμαμαι όνομα ειναι όμως δίπλα στο H&M. Παραδοσιακό γευστικότατο φαγητό. και αν είστε φιλότεχνοι περάστε απο το Φιγκέρες για το εκκεντρικότατο μουσείο του Νταλι. αν ίσως θελήσετε να πάτε σε κάποιο κλαμπ επιλέξτε οπωσδήποτε το shoko στην παραλία της Μπαρθελονέτας. α!!! μην ξεχάσω στην πλαθα εσπανια μπροστά στο μουσείο τέχνης κάθε παρασκευή και σάββατο απο τις 7 το απογευμα και κάθε 10 λεπτά γίνεται μια υπέροχη παράσταση στα σιντριβάνια, αξέχαστη εμπειρία. αυτά μπορώ να θυμηθώ μέχρι στιγμής.καλά να περάσετε:lol:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Γεια σου mary_a! Θα περάσετε υπέροχα στην "τσαχπίνα" Βαρκελώνη! Tips για tapas, βόλτες, ποτά και άλλα μπορείς να βρεις στην ιστορία μου στα 2 κεφάλαια για τη Βαρκελώνη. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/22272-road-trip-%EC%E9%EB%DC%ED%EF-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Μου αρεσε η Βαρκελωνη,βεβαια ηταν και το πρωτο μου ταξιδι στην Ευρωπη.
Για μυστικα δεν ειμαι αρμοδιος,αλλα κλεψε μια μερα και πηγαινε Girona.
Kαλα να περασεις Μαρια(πρωην γειτονισσα);)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Γεια σου mary_a! Θα περάσετε υπέροχα στην "τσαχπίνα" Βαρκελώνη! Tips για tapas, βόλτες, ποτά και άλλα μπορείς να βρεις στην ιστορία μου στα 2 κεφάλαια για τη Βαρκελώνη. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%EB%EB%DF%E1-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html
που το ξεθαψατε αυτό βρε παιδιά?
καλά πέρασα στη Βαρκελώνη το 2008 που πήγα..
:)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Μου αρεσε η Βαρκελωνη,βεβαια ηταν και το πρωτο μου ταξιδι στην Ευρωπη.
Για μυστικα δεν ειμαι αρμοδιος,αλλα κλεψε μια μερα και πηγαινε Girona.
Kαλα να περασεις Μαρια(πρωην γειτονισσα);)
ευχαριστώ πρώην γείτονα! :)
αλλά η patyyy ξέθαψε ένα πολύ παλιό ποστ μου....
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ευχαριστώ πρώην γείτονα! :)
αλλά η patyyy ξέθαψε ένα πολύ παλιό ποστ μου....
Δεν το ξέθαψε η patyyy, η trendyartistangel το ξέθαψε.
Η pattyyy απλά "την πάτησε" που δεν είδε την ημ/νια του δικού σου αρχικού ποστ.:D
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Δεν το ξέθαψε η patyyy, η trendyartistangel το ξέθαψε.
Η pattyyy απλά "την πάτησε" που δεν είδε την ημ/νια του δικού σου αρχικού ποστ.:D
έχεις δίκιο.. η trendyartistangel το ξέθαψε...
και διαπίστωσα ότι τότε δεν μου είχε απαντήσει κανείς..:(
η λύσσα για τη βαρκελώνη τους έπιασε όλους αφού γύρισα!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
:haha::haha: Πώς την πατήσαμε έτσι; Η απάντηση άργησε 1 μέρα...(διόμησι χρόνια για την ακρίβεια)!
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Ναι αλλά τώρα που έγινε η νεκρανάσταση, πρέπει να ταΐσουμε το ζόμπι!!!

(Σύμφωνα με τον οδηγό μου, δεν κατάφερα να τους δω) Κάθε Κυριακή κοντά στον καθεδρικό ναό στήνουν χορό οι χορευτές Sardanas. Επίσης, με κάποιο ψάξιμο στο google είχα κατεφέρει να βρω μία σελίδα που είχε το πρόγραμμα "εμφανίσεων" των Castellers. Ούτε με αυτούς κατάφερα να συγχρονιστώ δυστυχώς :(
Castellers de Barcelona: M?n Casteller

Επίσης, όταν κάνετε την επίσκεψή σας στο πάρκο Guell, κατεβαίνετε σε έναν σταθμό μετρό (δεν θυμάμαι εάν ήταν ο vallcarca ή ο alfons x ) και ακολουθόντας τις ταμπελίτσες ανεβαίνετε κάτι κυλιόμενες σκάλες και "σκάτε" στο πάρκο κοντά στον λόφο των τριών σταυρών που είναι το ψηλότερο σημείο του πάρκου. Από εκεί απλά κατηφορίζετε :)
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Επίσης, όταν κάνετε την επίσκεψή σας στο πάρκο Guell, κατεβαίνετε σε έναν σταθμό μετρό (δεν θυμάμαι εάν ήταν ο vallcarca ή ο alfons x ) και ακολουθόντας τις ταμπελίτσες ανεβαίνετε κάτι κυλιόμενες σκάλες και "σκάτε" στο πάρκο κοντά στον λόφο των τριών σταυρών που είναι το ψηλότερο σημείο του πάρκου. Από εκεί απλά κατηφορίζετε :)

αυτο γιατι δε μας το ειπε κανεις και εγω ηθελα ο μακακας βολτα...στην ανηφορα και μου βγηκε η πιστη :mad::mad::mad::mad:
:lol::lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom