Μωρά παιδιά έχουμε.. τι ταξίδια μου λέτε τώρα!!;;

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Αφορμή για το θέμα μου έδωσε η meli με την Κούβα της!:) θυμήθηκα κι ένα μωρό 7-8 μηνών ζωσμένο στην πλάτη της μαμάς του στον παγετώνα Perito Moreno της Αργεντινής! Διάβασα και το «Ο Γύρος του κόσμου με ποδήλατο» των Φ και Κ Ερβέ που απόκτησαν το μωρό τους στην πορεία και συνέχισαν το γύρο μαζί του ως να γίνει 6 χρονών!:shock:... Σύγκρινα και τα δυο παιδιά ξαδέρφης μου, 4 και 7 χρονών, που δε βγαίνουν απ το σπίτι αν δε φτάσουν 300C κι είναι συνέχεια με ίωση:(

Η δεύτερη κόρη μου γεννήθηκε κατακαλόκαιρο, τέλος Ιουλίου. Μείναμε Αθήνα τριάντα μέρες, ως να συνηθίσουμε λίγο η μια την άλλη και μετά την κάναμε οικογενειακώς για Κρήτη. Πλακιάς! Παραλία φανταστική για νεογέννητο και για τρίχρονο (η μεγάλη μου, τότε)! Άμα θηλάζεις κιόλας και δεν έχεις μπιμπερόν και αηδίες, στήνεις ένα ομπρελλάκι για το βρέφος κοντά στο κύμα – για να το ακούς κιόλας εσύ που είσαι μέσα στο κύμα:haha: – και κολυμπάς ασύδοτα παίζοντας με το τρίχρονο. Άσε που στην Κρήτη μπορεί να έχεις και τα τυχερά σου.. Να δει, ας πούμε, ο παπα-Μιχάλης το αβάπτιστο «κοπέλλι» και να στο βαφτίσει στο φαράγγι του Κουρταλιώτη, 40 ημερών πιά, σε κολυμπήθρα που θα μεταφέρει στην οροφή του mini του, μέσα σε καθάριο νεράκι απ το ποτάμι, ζεσταμένο στα κάρβουνα έξω απ το εκκλησούλι του Αι-Νικόλα στο βάθος του φαραγγιού.. Κι αν δεν έχεις μπομπονιέρες δεν πειράζει, μοιράζεις καρύδια στους παριστάμενους (τον ξενοδόχο και δυό τρείς νέους φίλους απ την παραλία).
Θα μας συνέβαιναν όλα τούτα τα υπέροχα αν μέναμε στο σπίτι λόγω μωρού;;:bleh:

Αργότερα, χωρισμένη πια, προβληματισμένη απ τις δυσκολίες να στήνεις μόνη σκηνές σε κάμπιγκ ή να ψάχνεις για δωμάτιο στη Ζαχάρω και την Καστροσυκιά, σκεφτόμουνα να πάρω τροχόσπιτο. Και τότε έπεσα πάνω στη διαφήμιση – με προσφορά δωρεάν ΣΚ στο Golden Coast Μαραθώνα – για το timesharing=χρονομερίδια διακοπών. Αγοράζεις για όσες εβδομάδες/το χρόνο θέλεις ένα μπαγκαλοου και έχεις τη δυνατότητα να το ανταλλάξεις και να πας όπου θέλεις στον κόσμο όλο!!! Ουάου!!! Δεν το συζήτησα… Πήρα δύο εβδομάδες – όσο θα έκανε και το τροχόσπιτο – άρπαξα τις μικρές, 7 και 10 χρονών πλέον, και λιανίσαμε την Ευρώπη με το Nissan μας! Είναι φοβεροί συνοδηγοί τα παιδιά! Και παραδόξως εκτός σπιτιού με ταλαιπωρίες, ζέστες, οδοιπορίες, να μη βρίσκεις φαϊ ή νερό όταν το θέλεις, δεν παθαίνουν τίποτα!!:roll:

Τι εμπειρίες έχετε εσείς από τα ταξίδια με τα παιδιά σας; Έτυχε και μου ρθαν εμένα όλα καλά ή πράγματι τα παιδιά γίνονται «εύκολα» όταν ταξιδεύουν;;
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ταξίδι-Όνειρο
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Το μωρό των παγετώνων!
 

Attachments

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μπράβο zaniko..σε θαυμαζω για την τόλμη σου και το θάρρος σου να οδηγεις μονη με 2 μικρά παιδιά ανα την ευρώπη...
σε χαιρομαι που το κάνεις...τα παιδιά σου θα εχουν ωραιες αναμνησεις και εμπειριες απο τα παιδικά τους χρόνια..
και το λέω γιατί εγω δεν εκανα πολλα ταξίδια μαζι με τα παιδια μου..βεβαια γυρισαμε ολη την ελλαδα απο ακρη σε ακρη λογω επαγγελματος..ειμασταν πάντα μαζί..τα επερνα παντου..δεν ειχα αλλωστε ποτε κανεναν κοντά μου για να τα κρατάει....αλλα οταν προγραμματιζα ενα ταξιδι με τον συζυγο...συνηθως τα αφηνα στην γιαγια στόν μαραθώνα..λιγo ποιο κάτω απο το golden cost..στον τύμβο...
το εχω μετανιώσει παρα πολύ..αναγνωριζω οτι ηταν μεγάλο μου λάθος, τωρα μου εχουν πιά μεγαλωσει και ειναι αυτονομα..
ζηστε καθε στιγμή με τα παιδια σας όσο τα έχετε μικρά...παρτε τα παντου..δεν παθαινουν τιποτα..εχουν αντοχές..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Απο εμενα μην περιμενεις τιποτα άλλο παρα αυτο.....
:clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Μπραβο σου και που το συνεχιζεις και τολμας μονη σου!
Ειμαι σιγουρη οτι οι κορες σου θα γινουν υπεροχες ενηλικες με ανοικτα μυαλα που δεν βρισκουμε συχνα,ιδιως στην ελληνικη κοινωνια,δυστηχως...:(
Και γνωμη μου,δεν γεννηθηκαν 'ευκολες"...Γινανε προσαρμοστικες επειδη εσυ τις εμαθες!! Και μονο συγχαρητηρια σου αξιζουν γιαυτο!!:clap:
Εγω εκεινο που θυμαμαι ειναι το πρωτο μας ταξιδι στις Μαλδιβες,που γιορτασαμε τα γενεθλια της! Θα μας μεινει αξεχαστο.....:cool:
Και μια τρομερη εικονα που ειδα μολις εχθες. Ενα ζευγαρι ξενων...Ενα παιδι περιπου 3 στο καροτσι,ο μπαμπας στην πλατη ενα αλλο ,περιπου 1,5 και η μαμα απο διπλα με μια κοιλια τεραστια στον μηνα της!!:shock:
Και ομως ηρθαν διακοπες στην χωρα μας!! Τα σχολια δικα σας......
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τις μαμάδες του φόρουμ....έχει ουσία να μεταφέρεις ένα μωρό-παιδί σε διάφορους προορισμούς, ιδίως όταν αυτό είναι πολύ μικρό-μωρό ακόμα και δεν μπορεί να καταλάβει ή να νιώσει τίποτα? Δε νομίζω η μπέμπα να καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στη παραλία στις Μαλδίβες και στη Ρόδο π.χ....κάνω λάθος? Εκτός αν είναι πρακτικό και μόνο το θέμα (πού να αφήσεις το παιδί κτλ)
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Κοιτα,στην περιπτωση μου εχω που να το αφησω. Και υπαρχουν φορες που το κανω. Αλλα επιδη ταξιδευω συχνα δεν θελω να την αφηνω συνεχεια. Οχι,δεν καταλαβαινει την διαφορα της παραλιας σιγουρα ενα μωρο,αλλα το καταλαβαινεις εσυ στα σιγουρα!! Εισαι εσυ σαν γονιος που περνας ωραιες στιγμες μαζι τους και που πραγματικα το απολαμαβανεις!! Για μενα ηταν ξεχωριστα γενεθλια τα πρωτα της και οταν μεγαλωσει και βλεπει τις φωτογραφιες σιγουρα θα το καταλαβει. Εξαλλου εγω ειμαι ανθρωπος της στιγμης.Την συγκεκριμενη περιοδο Ιανουαριο στην Ελλαδα μεσα στις βροχες και την κλεισουρα,την πηραμε 1 εβδομαδα παραλια και ολο εξω! Νασαι σιγουρος την καταλαβε την διαφορα! το ιδιο και με την Κουβα. Οταν επιστρεψαμε και εκανε κρυο εδω και ημασταν μεσα,μας ρωταγε για την Κουβα..:haha:
Εξαλλου πιστευω οτι απο μικρα πρεπει να μαθαινουν να ειναι προσαρμοστικα και να συνηθιζουν. Αυτον τον τροπο ζωης εχουμε διαλεξει και θελαμε απο την αρχη να την βαλουμε μεσα!:)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Μα και βέβαια με τα παιδιά μας. Τρία, μαζί μας στα camping, ξεφτέρια στο στήσιμο λύσιμο της σκηνής. Δύο 12ήμερες με ΙΧ στην Ελλάδα, μέχρι τα σύνορα. Το πιο μικρό 3,5 ετών ήθελε και ανεβήκαμε στο Παλαμίδι με τα σκαλάκια (999 σκαλιά). Περάσαμε φαράγγι Σαμαριάς το ένα 7 και το άλλο 9 ετών, ανεβήκαμε στο Όλυμπο 2600 μέτρα σε ηλικία 10, 13, και 15, ήταν 31 Αυγούστου ανάμεσα σε ομίχλη και με βροχή. Απ΄έξω μούσκεμα και από μέσα το ίδιο λόγω του ιδρώτα, και πολλές άλλες πορείες.
Από μωρά σε ταξίδια με το πλοίο μαζί μου. Τη Βενετία την έχουν περπατήσει δεκάδες φορές.
Τώρα συνεχίζουμε εμείς μόνοι μας, κι αυτά έχουν τις φωτογραφίες να θυμούνται.
Επίσης καθ΄ένα κρατούσε ημερολόγιο στις μεγάλες εκδρομές και το έχουν ακόμα.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι τις μαμάδες του φόρουμ....έχει ουσία να μεταφέρεις ένα μωρό-παιδί σε διάφορους προορισμούς, ιδίως όταν αυτό είναι πολύ μικρό-μωρό ακόμα και δεν μπορεί να καταλάβει ή να νιώσει τίποτα? Δε νομίζω η μπέμπα να καταλάβει τη διαφορά ανάμεσα στη παραλία στις Μαλδίβες και στη Ρόδο π.χ....κάνω λάθος? Εκτός αν είναι πρακτικό και μόνο το θέμα (πού να αφήσεις το παιδί κτλ)
Εγώ λοιπόν ως μαμά θεωρώ ότι όλες εμείς που δεν κουβαλάμε τα παιδιά μας παντού και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες δεν σημαίνει ότι τα έχουμε στη γυάλα ή στην αποστείρωση! Πολύ απλά πιστεύω ότι ένα μωρό έχει τελειώς διαφορετικές ανάγκες από εμάς (από άποψη διατροφής, ύπνου κ.λ.π.) και δεν είναι ότι καλύτερο να τραβολογιέται όλη μέρα! Δεν είναι δυνατό να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τη ρουτίνα ενός μωρού στο δικό μας πρόγραμμα αλλά εμείς θα πρέπει να προσαρμοστούμε στο πρόγραμμα του μωρού, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια!
Επιπλέον, συμφωνώ με τον GTS ότι μέχρι κάποια ηλικία ένα μωρό παιδί δεν θυμάται τίποτα από ένα μέρος.
Τέλος νομίζω ότι ένα ζευγάρι πρέπει να έχει και το χρόνο του και να κάνει ταξίδια και μόνο του και δεν χρειάζεται να έχει πάντα και παντού μαζί το μωρό!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κοιτα,στην περιπτωση μου εχω που να το αφησω. Και υπαρχουν φορες που το κανω. Αλλα επιδη ταξιδευω συχνα δεν θελω να την αφηνω συνεχεια. Οχι,δεν καταλαβαινει την διαφορα της παραλιας σιγουρα ενα μωρο,αλλα το καταλαβαινεις εσυ στα σιγουρα!! Εισαι εσυ σαν γονιος που περνας ωραιες στιγμες μαζι τους και που πραγματικα το απολαμαβανεις!! Για μενα ηταν ξεχωριστα γενεθλια τα πρωτα της και οταν μεγαλωσει και βλεπει τις φωτογραφιες σιγουρα θα το καταλαβει. Εξαλλου εγω ειμαι ανθρωπος της στιγμης.Την συγκεκριμενη περιοδο Ιανουαριο στην Ελλαδα μεσα στις βροχες και την κλεισουρα,την πηραμε 1 εβδομαδα παραλια και ολο εξω! Νασαι σιγουρος την καταλαβε την διαφορα! το ιδιο και με την Κουβα. Οταν επιστρεψαμε και εκανε κρυο εδω και ημασταν μεσα,μας ρωταγε για την Κουβα..:haha:
Εξαλλου πιστευω οτι απο μικρα πρεπει να μαθαινουν να ειναι προσαρμοστικα και να συνηθιζουν. Αυτον τον τροπο ζωης εχουμε διαλεξει και θελαμε απο την αρχη να την βαλουμε μεσα!:)
Συμφωνώ. Επιπλέον θα βλέπεις τα αξιοθέατα και το μυαλό σου θα είναι εκεί που άφησες το παιδί, τι κάνει, πως περνά, αρρώστησε;κλπ κλπ
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Εγώ λοιπόν ως μαμά θεωρώ ότι όλες εμείς που δεν κουβαλάμε τα παιδιά μας παντού και υπό οποιεσδήποτε συνθήκες δεν σημαίνει ότι τα έχουμε στη γυάλα ή στην αποστείρωση! Πολύ απλά πιστεύω ότι ένα μωρό έχει τελειώς διαφορετικές ανάγκες από εμάς (από άποψη διατροφής, ύπνου κ.λ.π.) και δεν είναι ότι καλύτερο να τραβολογιέται όλη μέρα! Δεν είναι δυνατό να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τη ρουτίνα ενός μωρού στο δικό μας πρόγραμμα αλλά εμείς θα πρέπει να προσαρμοστούμε στο πρόγραμμα του μωρού, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια!
Επιπλέον, συμφωνώ με τον GTS ότι μέχρι κάποια ηλικία ένα μωρό παιδί δεν θυμάται τίποτα από ένα μέρος.
Τέλος νομίζω ότι ένα ζευγάρι πρέπει να έχει και το χρόνο του και να κάνει ταξίδια και μόνο του και δεν χρειάζεται να έχει πάντα και παντού μαζί το μωρό!

θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου εγω τα παιδια αρχισα να τα παιρνω μαζι μου απο 5 χρονων
ειναι μια ηλικια που και καταλαβαινουν και δεν σε κουραζουν ιδιαιτερα .
να παω διακοπες και ειδικα εξωτερικο με ενα παιδι στο καροτσι το αλλο στην πλατη μου
και το τριτο στην κοιλια της γυναικας μου ειναι μαρτυριο...εκτος αν ειμαι βιτσιοζος
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
υ κ.λ.π.) Δεν είναι δυνατό να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τη ρουτίνα ενός μωρού στο δικό μας πρόγραμμα αλλά εμείς θα πρέπει να προσαρμοστούμε στο πρόγραμμα του μωρού, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια!

Σωστά. Που σημαίνει ότι θυσιάζουμε τη διασκέδαση μας, τις βόλτες/εκδρομές μας κλπ κλπ
για κάποιο χρονικό διάστημα προς χάρη του παιδιού μας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
[]υ κ.λ.π.) Δεν είναι δυνατό να προσπαθούμε να προσαρμόσουμε τη ρουτίνα ενός μωρού στο δικό μας πρόγραμμα αλλά εμείς θα πρέπει να προσαρμοστούμε στο πρόγραμμα του μωρού, τουλάχιστον τα πρώτα χρόνια!

Σωστά. Που σημαίνει ότι θυσιάζουμε τη διασκέδαση μας, τις βόλτες/εκδρομές μας κλπ κλπ
για κάποιο χρονικό διάστημα προς χάρη του παιδιού μας.

Ακριβώς αυτό!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom