Μόδα και ψώνια στη Βαρκελώνη

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
Μάλιστα.. μάλιστα.. διάβαζα ένα άρθρο για τα custo barcelona στην online έκδοση της Καθημερινής και μου ήρθε η ιδέα γι' αυτό το thread.
Καταρχήν μια και το ανέφερα, μπορείτε να το διαβάσετε εδώ... http://trans.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_wommirror_5_04/05/2009_277608

Eχεις πολύ Custo Barcelona!
atrans.kathimerini.gr_kathnews_images_dot_clear.gif
Μια φίρμα με καταλανική φιλοσοφία και αμερικανικό ταμπεραμέντο Aπό την Ελις Κις

asup.kathimerini.gr_kathnews_photos_04_05_09_04_05_09_277608_21.jpg
asup.kathimerini.gr_kathnews_images_dot_clear.gif

Το ξέρετε ότι σήμερα φτιάχνουμε υφάσματα από μπαμπού και καλαμπόκι;» Καθισμένος στο showroom της Custo Barcelona, στο Σόχο της Νέας Υόρκης, ο Κουστόντιο «Custo» Νταλμάου μιλάει με ενθουσιασμό για τη βιομηχανία της μόδας και τη δουλειά του μέσα από αυτήν. Η ατμόσφαιρα είναι χαλαρή, σε πλήρη αντίθεση με την προηγούμενη ημέρα, όταν στο πλαίσιο της πρόσφατης εβδομάδας μόδας της Νέας Υόρκης, ο Νταλμάου και οι συνεργάτες του παρουσίασαν στο παγκόσμιο κοινό τη συλλογή της εταιρείας για τον επόμενο χειμώνα.
Το love story της Custo Barcelona με τις Ηνωμένες Πολιτείες κρατάει χρόνια, πολύ πριν ο Μπραντ Πιτ και η Ντρου Μπάριμορ, μεταξύ άλλων, υιοθετήσουν το ιδιαίτερο στυλ της. Ξεκίνησε στις αρχές της δεκαετίας του 1980, όταν ο Κουστόντιο και ο αδελφός του Νταβίντ διέσχισαν τη χώρα, ανακαλύπτοντας το cool ύφος της Δυτικής Ακτής. Με την επιστροφή τους στη μαμά Βαρκελώνη, έβαλαν τα θεμέλια για τη δική τους πορεία, ξεκινώντας από την παραγωγή μιας σειράς Τ-shirt. Κατά τη «Βίβλο» της μόδας Womens Wear Daily, η αξία της εταιρείας ανέρχεται σήμερα στα 80 εκατομμύρια δολάρια.
Φιλοσοφία της Custo Barcelona τα γραφιστικά σχέδια, τα έντονα χρώματα και το πλέξιμο των υφασμάτων, η οποία μεταφράζεται σε δύο βασικές συλλογές, την Premium (από το 1997 παρουσιάζεται στη Νέα Υόρκη) και την πιο γνώριμη Custo Pure.
Πέρα από τις ανδρικές και γυναικείες συλλογές και τα αξεσουάρ, τελευταίες αφίξεις είναι τα γυαλιά ηλίου, τα ρολόγια, καθώς και το πρώτο, ομώνυμο, άρωμα. (Στην Ελλάδα, η εταιρεία αντιπροσωπεύεται από τη Shop & Trade.)
Οι δυσχερείς οικονομικές συνθήκες δεν εμποδίζουν τον ισπανικό οίκο να βρίσκεται φέτος σε πλήρη ανάπτυξη, με νέα καταστήματα στο Κατάρ, στο Αμπου Ντάμπι, στη Σαουδική Αραβία και τη Μαλαισία.
«Βεβαίως και σε επηρεάζει η κρίση, αλλά δεν πρόκειται να σταματήσουμε το business plan μας», λέει ο Νταλμάου. «Πιστεύω ότι η κρίση θα αλλάξει πολλά πράγματα, όχι μόνο στη μόδα, αλλά στη ζωή μας γενικότερα. Θα καταλήξουμε να αγοράζουμε με διαφορετικό τρόπο, θα είμαστε πιο συνειδητοποιημένοι ως καταναλωτές. Ακόμη και οι πιο ευκατάστατοι θα αλλάξουν τις αγοραστικές τους συνήθειες».
Μέχρι τότε, ο Καταλανός σχεδιαστής και επιχειρηματίας θα εξακολουθεί να δίνει τη δική του στυλιστική ματιά και να αναζητεί νέους τρόπους έκφρασης.
«Η μεγαλύτερή μου κόρη είναι 17 ετών. Δεν βλέπει τηλεόραση, δεν αγοράζει περιοδικά. Επικοινωνεί με τους φίλους της μέσα από το Facebook και το κινητό της», λέει με χιούμορ, για να προσθέσει: «Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αλλάξεις τον τρόπο με τον οποίο δουλεύεις και εσύ».
Πηγή: Περιοδικό «Κ»




Βέβαια, προσωπικά, αγαπημένη μου φίρμα και καταστήματα στη Βαρκελώνη που τιμάω μέχρι τελικής πτώσης, είναι τα Desigual!!!:p

Είμαι φαν το δηλώνω... ! Το αστείο είναι πως την πρώτη μπλούζα την είχα αγοράσει πριν καν πάω στη Βαρκελώνη, από το γνωστό stand του Loft στο Notos Galleries. Εν συνεχεία, επιστρέφοντας μία φίλη από Βαρκελώνη, μου έδειξε περιχαρής τα ψώνια της από Desigual, ρωτώντας με αν ξέρω τη φίρμα. Γελώντας της έδειξα τη μπλούζα...
Και βέβαια το καλοκαίρι στη Βαρκελώνη, όχι απλά τίμησα τα μαγαζιά της, αλλά γύρισα και με μισή βαλίτσα plus! Να σημειώσω ότι, αν και θα βρείτε πολλά-πολλά Desigual παντού στη Βαρκελώνη (στη Rambla, στην Passeig de Gracia, στo Barri Gotic.. παντού), το καλύτερο και μεγαλύτερο κατάστημα βρίσκεται στο Maremagnum.. Και με όροφο με προσφορές και με όλες τις νέες παραλαβές.. γενικά ένα κατάστημα θαύμα!
Πλέον βέβαια, και στην Ελλάδα έχεις αρχίσει να βρίσκεις τα Desigual παντού και σε όλη τη χώρα ...αν και, όπως είναι λογικό και συμβαίνει πάντα, σε πιο τσιμπημένες τιμές απ' ό,τι στην Ισπανία.. :rolleyes: Πρόσφατα, άνοιξε shop in a shop και στο Attica με σχετική ποικιλία... σαν τη Βαρκελώνη όμως, πουθενά! (αφήστε που στην Ελλάδα θα βρείτε περσινές παραλαβές σε τιμές καινούριων και βάλε..:bleh:.)
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Λοιπον ωραιο θεμα,γυναικειο αλλα καλο!! Αγαπητη ναι μεν το συγκεκριμενο ειναι απο βαρκελωνη μερια αλλα τo Desigual το βρισκεις και στο κατσικοχωρι που λεγεται Μπιλμπαο και οχι μονο 1 μαγαζι αλλα νομιζω εχουμε 3!!!!
Camper καταπληκτικα,στυλατα,ανετα παπουτσια!! Τα βρισκεις πιο φτηνα εννοειτε εδω παρα στην Ελλαδα,αρα ξερετε shopping therapy en Barcelona!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
με τα μαγαζιά της Μπαρτσελόνα πέρυσι είχα πάθει πλάκα. Για το μέγεθος της πολής είχε πολύ μεγάλη ποικιλία από όλων των ειδών τις μάρκες, και για όλων των μεγεθών τα βαλάντια!και είχε και φοβερές εκπτώσεις την περίοδο που ήμουν εκεί.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Με αφορμη την απαντηση της mary_a να πω οτι περιοδος των εκπτωσεων ξεκιναει 07/01 για το χειμωνα και 01/07 για το καλοκαιρι και διαρκει για 2 μηνες περιπου! Και ναι κανουνε πραγματικες εκπτωσεις και μαλιστα φετος που υπαρχει και η κριση τα πραγματα ειναι ακομα καλυτερα!! Και επειδη θα χτυπησω ενα ζευγαρακι camper αυριο,εβλεπα οτι οι τιμες του δεν εχουν αυξηθει σχεδον καθολου!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
είχα πάει αρχές Ιουλίου, οπότε πέτυχα καλό timing. Eίχα πάρει μια τσάντα πέρσυ mandarina duck που στην Αθήνα έκανε 250. Εκεί είχε αρχική τιμή 200 και με την έκπτωση την πήρα 98!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
είχα πάει αρχές Ιουλίου, οπότε πέτυχα καλό timing. Eίχα πάρει μια τσάντα πέρσυ mandarina duck που στην Αθήνα έκανε 250. Εκεί είχε αρχική τιμή 200 και με την έκπτωση την πήρα 98!
Αχ με πληγωνεις απο τις αγαπημενες μου τσαντες και εχω τρελα με τις τσαντες,εχω δωσει μικρες περουσιες για μερικες τσαντες! Mandarina Duck ειναι ιταλικη μαρκα,αλλα εδω ειναι πιο φτηνη απο Ελλαδα,την πηρες σε πολυ καλη τιμη!!
Και επειδη ξερω οτι τελευταια παιζει πολυ η TOUS στην Ελλαδα,ειναι ισπανικη μαρκα και θα τη βρειτε σε μεγαλυτερη ποικιλια και καλυτερες τιμες εδω!!!!!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...
ναι ναι και η tous.. έχεις δικιο! ένας χαμός εδώ πέρα... όταν δεις μάρκα να την αντιγράφουν τοσο πολυ οι μαύροι στην ερμου πάει να πει ότι έχει τρελή πέραση!:haha:
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Αχ με πληγωνεις απο τις αγαπημενες μου τσαντες και εχω τρελα με τις τσαντες,εχω δωσει μικρες περουσιες για μερικες τσαντες! Mandarina Duck ειναι ιταλικη μαρκα,αλλα εδω ειναι πιο φτηνη απο Ελλαδα,την πηρες σε πολυ καλη τιμη!!
τσάντες και παπούτσια είναι η καταστροφή μου!! σε νιώθω απόλυτα!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
τσάντες και παπούτσια είναι η καταστροφή μου!! σε νιώθω απόλυτα!
Αγαπητη μου συμφωνουμε!!!! Αλλα επειδη ειμαι και λιγο ιδιοτροπη,τα μονα παπουτσια που αγοραζω εδω ειναι camper και παλι camper,μποτες,φλατ,οτι θες!! μαγαζι θα ανοιξω σε λιγο!!
Αλλα μιας και μιλαμε για τσαντες LUPO!! Σιγουρη δεν ειμαι αλλα πρεπει ειναι απο βαρκελωνη μερια,ειναι ακριβες ναι αλλα εχουν μαλακο δερμα και ειναι απιστευτα βολικες και για ολες τις ηλικιες! Εχω μια στην κατοχη μου και μιλαω εκ πειρας!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ονειρεμένο Ταξίδι
Route 66
Αλλα μιας και μιλαμε για τσαντες LUPO!! Σιγουρη δεν ειμαι αλλα πρεπει ειναι απο βαρκελωνη μερια,ειναι ακριβες ναι αλλα εχουν μαλακο δερμα και ειναι απιστευτα βολικες και για ολες τις ηλικιες! Εχω μια στην κατοχη μου και μιλαω εκ πειρας!
δεν την έχω καν ακουστά τη μάρκα.. πάω να ψάξω αμέσως σερφάροντας!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη ξανά...

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.601
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom