Γερμανία Μόναχο για πρώτη φορά

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Θα ηθελα πολυ να σε βοηθησω,αλλα ενω εχω παει στο αεροδ.του Μοναχου,δεν εχω βγει εξω...
Απ'οτι καταλαβα,στο σχεδιαγραμμα,του αεροδρομιου,βρισκεις ευκολα το τρενο,οπως επισης λεωφορεια,εχει εξω απο τερμιναλ....
Καλο ταξιδι... :)
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.936
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Νομίζω οτι με καλοσωρίζουν στην Ευρώπη, τόσα χρόνια στο φόρουμ ελάχιστες φορές έχω μπει εδω μέσα :D
Έχω αγχωθεί γιατί δεν ξέρω τίποτα από Ευρώπη και θα είμαι μόνη μου στο γυρισμό. Μου έχουν πέσει και διαφορετικές χώρες μαζεμένες κάπου στις ζούγκλες της κεντρικής Ευρώπης και είμαι κάπως έτσι..
awww.sherv.net_cm_emoticons_confused_reading_a_map_smiley_emoticon.gif
Για να πάρεις μια γεύση από Μόναχο. :)
http://www.travelstories.gr/community/useralbums/ΕΥΡΩΠΗ.235/view
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστώ Chris7, το Μόναχο φαίνεται όμορφο και από τις υπόλοιπες πόλεις που θα βρεθώ τον Αύγουστο μάλλον έχει το περισσότερο 'ψωμί'. Έχω μελετήσει και το γκρουπάκι των Γερμανόφιλων και βρήκα καλές πληροφορίες και προτάσεις για βόλτες στην πόλη. :)
 

Gunman

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
Γεια σας παιδιά,
σε λίγες μέρες πετάω με την γυναίκα μου για Μόναχο (25/10-3/11), ύστερα από τις διάφορες ταξιδιωτικές ιστορίες και συζητήσεις
είπα να το χωρίσω σε 3-5 Μόναχο και μετά 6-4 ημερίσιες εκδρομές αντίστοιχα...
θα ήθελα κάποιες πληροφορίες τελευταίας στιγμής αλλά και να με συμβουλεύσετε και εμένα σχετικά με τις ημερίσιες μου.

αν κάτσουμε 3-5 μέρες και γυρίζουμε το Μόναχο (ιστορικά μνημεία,μουσεία,μουσείο bmw,allianz arena κλπ) τί εισητήριο να βγάλουμε για το μετρό? ξέρω οτι στις μέρες που θα πηγαίνω ημερίσιες θα βγάζω αυτό που κάνει 28 ευρώ και είναι για μία μέρα για όλη την βαυβαρία και για τα δύο άτομα.

με τις άλλες μέρες στο μόναχο τί εισητήρια να πάρουμε??
όσο αφορά τις εκδρομές λέω να πάμε τις εξής:
α,Νυρεμβέργη
β,Σάλτσμπουργκ
γ,Ρέγκενσμπουργκ-Λαντχουτ
δ,κάστρο Νοϊσβενσταϊν
ε, το Νταχάου θέλει ημερίσια ή να το βάλω στις μέρες που θα γυρίζω το Μόναχο?

γενικά το α-δ είναι 4 στανταρ ημερίσιες. αλλά επειδή έχω 9 μέρες αν μπορείτε βοηθήστε με στον διαμοιρασμό των ημερών, αξίζει καμιά άλλη ημερίσια πολυ? το λέω γιατί έχω διαβάσει οτι 3-4 μέρες είναι καλά για Μόναχο..


αν μπορείτε δώστε ένα χεράκι βοηθείας παιδιά (και σχετικά με το ποια εισητήρια στο μετρό:) )

Γιώργος
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Γεια σας παιδιά,
σε λίγες μέρες πετάω με την γυναίκα μου για Μόναχο (25/10-3/11), ύστερα από τις διάφορες ταξιδιωτικές ιστορίες και συζητήσεις
είπα να το χωρίσω σε 3-5 Μόναχο και μετά 6-4 ημερίσιες εκδρομές αντίστοιχα...
θα ήθελα κάποιες πληροφορίες τελευταίας στιγμής αλλά και να με συμβουλεύσετε και εμένα σχετικά με τις ημερίσιες μου.

αν κάτσουμε 3-5 μέρες και γυρίζουμε το Μόναχο (ιστορικά μνημεία,μουσεία,μουσείο bmw,allianz arena κλπ) τί εισητήριο να βγάλουμε για το μετρό? ξέρω οτι στις μέρες που θα πηγαίνω ημερίσιες θα βγάζω αυτό που κάνει 28 ευρώ και είναι για μία μέρα για όλη την βαυβαρία και για τα δύο άτομα.

με τις άλλες μέρες στο μόναχο τί εισητήρια να πάρουμε??
όσο αφορά τις εκδρομές λέω να πάμε τις εξής:
α,Νυρεμβέργη
β,Σάλτσμπουργκ
γ,Ρέγκενσμπουργκ-Λαντχουτ
δ,κάστρο Νοϊσβενσταϊν
ε, το Νταχάου θέλει ημερίσια ή να το βάλω στις μέρες που θα γυρίζω το Μόναχο?

γενικά το α-δ είναι 4 στανταρ ημερίσιες. αλλά επειδή έχω 9 μέρες αν μπορείτε βοηθήστε με στον διαμοιρασμό των ημερών, αξίζει καμιά άλλη ημερίσια πολυ? το λέω γιατί έχω διαβάσει οτι 3-4 μέρες είναι καλά για Μόναχο..


αν μπορείτε δώστε ένα χεράκι βοηθείας παιδιά (και σχετικά με το ποια εισητήρια στο μετρό:) )

Γιώργος
Το Νταχαου γινεται ανετα στις μερες που υπολογιζεις για το Μοναχο.Απο εκδρομες μπορεις να πας και στην υπεροχη λιμνη Kiemsee με τα δυο νησακια της,στο ζωγραφιστο χωριο Oberammergau και στο καστρο Linderhof κι αν μπορεις στην ωραιοτερη πολη της Βαυαριας,το Passau-μου αρεσε πιο πολυ κι απ το Regensburg.Απειρες οι επιλογες στην περιοχη,ο,τι και να επιλεξεις-γιατι δεν μπορεις να τα δεις ολα- θα σε ενθουσιασει.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Το Νταχαου γινεται ανετα στις μερες που υπολογιζεις για το Μοναχο.Απο εκδρομες μπορεις να πας και στην υπεροχη λιμνη Kiemsee με τα δυο νησακια της,στο ζωγραφιστο χωριο Oberammergau και στο καστρο Linderhof κι αν μπορεις στην ωραιοτερη πολη της Βαυαριας,το Passau-μου αρεσε πιο πολυ κι απ το Regensburg.Απειρες οι επιλογες στην περιοχη,ο,τι και να επιλεξεις-γιατι δεν μπορεις να τα δεις ολα- θα σε ενθουσιασει.
Διορθωνω,η σωστη γραφη της λιμνης ειναι Chiemsee.
 

Gunman

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
θυμάμαι κάποιος έγραφε οτι το Oberammergau είναι μακριά για ημερίσια. σύμφωνα με το google maps είναι κοντά περίπου 100 χιλιόμετρα έτσι δεν είναι??? αν είναι έτσι θα την προσθέσω στις ημερίσιες.

η chiemsee αξίζει?? την εχω ξανακοιτάξει αλλά δεν ξέρω...

σχετικά με τα εισητήρια μπορείς να με βοηθήσεις?? για τις μέρες στο Μόναχο
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
θυμάμαι κάποιος έγραφε οτι το Oberammergau είναι μακριά για ημερίσια. σύμφωνα με το google maps είναι κοντά περίπου 100 χιλιόμετρα έτσι δεν είναι??? αν είναι έτσι θα την προσθέσω στις ημερίσιες.

η chiemsee αξίζει?? την εχω ξανακοιτάξει αλλά δεν ξέρω...

σχετικά με τα εισητήρια μπορείς να με βοηθήσεις?? για τις μέρες στο Μόναχο
Νομιζω πως υπαρχει καρτα απεριοριστων διαδρομων για ολα τα ΜΜΜ,για τρεις μερες και για δυο ατομα γυρω στα 25 Ευρω,ο,τι πρεπει δηλαδη.Ισχυει για την πολη -θα χρειαστεις εξτρα εισιτηριο για το Νταχαου.Παρεμπιπτοντως,το Νταχαου ειναι και μια πολυ ομορφη πολη.Τωρα για τη λιμνη,εμενα μου αρεσε πολυ, το Fraueninsel ειναι οαση ηρεμιας και το Herreninsel εχει ενα καταπληκτικο παλατι-αντιγραφο των Βερσαλλιων.Το Oberammergau ημερησια το εκανα,ειναι μοναδικο χωριο και συνδυαζεται με επισκεψη στο Λιντερχοφ.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.936
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το Oberammergau ημερησια το εκανα,ειναι μοναδικο χωριο και συνδυαζεται με επισκεψη στο Λιντερχοφ.
Στο δρόμο σου είναι και το μοναστήρι Ettal. Νομίζω αξίζει μια στάση.
 

Gunman

Member
Μηνύματα
7
Likes
14
ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!
οκ προστίθεται και μία ημερίσια oberammergau-linderhof.
για το saltzburg απ'ότι είδα σε πάει το bayern ticket οπότε είμαστε οκ.
για το neuschwenstein πως προτίνεις να το κάνω?? να πάμε με bayern ticket στο χοχενσβαγκαου και από εκεί με τα πόδια? για να μπεις στα δωμάτια λένε θέλει guided tour. αξίζει να κάνεις εξαρχής guided trip από Μόναχο με λεωφορείο ή αυτό με το bayern ticket που σκεφτόμαστε και να βγάλουμε εισητήρια εκει?

από κάποιον είχα διαβάσει οτι το bamberg είναι από τα ομορφότερα μέρη, τί έχετε να πείτε?? αξίζει ημερίσια ή συνδιάζεται με κάτι που έχω προγραμματίσει??

μέχρι στιγμής ημερίσιες:
1. Νυρεμβέργη
2. Σαλτσμπουργκ
3.oberammergau-linderhof
4.Neuschwenstein
5.Regensburg-landshut
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Για τα καστρα θα πας με Bayern ticket μεχρι Fussen και θα κλεισεις εισιτηρια επι τοπου.Εαν εχει μεγαλη ουρα μην ανησυχεις κυλαει πολυ γρηγορα.Εγω πηγα και στα 2 καστρα,διαλεγεις γλωσσα ξεναγησης και οι ωρες ειναι συγκεκριμενες,παντα αφηνουν χρονο αναμεσα στις 2 ξεναγησεις ωστε να προλαβεις,Ειναι ολα πολυ οργανωμενα,ολα στο πιατο,κανενα προβλημα.Η Βαμβεργη ειναι μια πανεμορφη πολη που τη συστηνω ανεπιφυλακτα,αν χωρεσει στο προγραμμα σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.556
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom