Ηνωμένο Βασίλειο Μόνη στο Λονδίνο

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για την κρατηση παρε τηλεφωνο ή στειλε mail στο ξενοδοχειο. Αν δεν βγαλεισ ακρη παρε στο 00800127608 και θα επικοινωνησουν απο την booking.com με το ξενοδοχειο. Να μην υπαρχει η κρατηση σου παιζει μια στο εκατομμυριο.
Μη φοβασαι τιποτα εκτος απο τις κατσαριδες στο δωματιο σου. Ειναι ενα απο τα κακα των αγγλων, δεν τρωνε κατσαριδες.
Καλα να περασεις!!!
 

bortzos

Member
Μηνύματα
46
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Πανέμορφη πόλη και δεν χρειάζεται να ανησηχείς για εγκληματικότητα..εκτός και αν θα βγεις μετά τις 11 το βράδυ. Αστυνομία υπάρχει σχεδόν σε κάθε δύο τετράγωνα. Έχουν άλλο τρόπο ζωής ..θα το διαπιστώσεις και θα ξετρελαθείς. Πιστεύω ότι είναι από τις πιο όμορφες πόλεις..καλά να περάσεις.
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τριπάκια: Στο κρεβάτι μου μόνο να μην ανέβουν ή στις πετσέτες (σας είπα; δε θα πάρω δικές μου που πάντα παίρνω γιατί αποφάσισα να πάω τελείως λέτσος μ'ένα σακίδιο και 2 αλλαξιές) και ας μην τις δω μέχρι τη στιγμή που θα φύγω. Γίνεται; Αλήθεια, Τριπάκια, το Hotel Corus Hyde Park εσύ το ξέρεις; Υπάρχει πείπτωση να έχει κι αυτό κατσαριδούλες; Του πστη...4 αστέρων είναι! Για 3 αστέρων έχω ακούσει κατσαριδούλες. Α επίσης πόσο να παίρνει με τα πόδια η απόσταση Πικαντίλι με Hyde Park και μετά Covent Garden, Trafalguar square και κατάληξη στη Victoria και να περπατήσω και λίγο στον Τάμεση πριν πάω Μπιγκ Μπεν; Ζητάω πολλά που θέλω να το κάνω το πολύ σε 1,5 ώρα; Εχω μόνο 4 μέρες και 2 θέατρα + μια 4ωρη εκδήλωση τι να πρωτοπρολάβω :(

Μπόρτζο: με ξεσηκώνεις!

σημ. μη γελάτε που αναφέρω όλα τα μπανάλ, πρώτη φορά πάω!
σημ.2 δεν ξέρω αν φάνηκε αλλά, μολονότι δε το θεωρώ σίγουρο το ταιδάκι λόγω εξελίξεων, σήμερα έβγαλα πρόγραμμα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τριπάκια: Στο κρεβάτι μου μόνο να μην ανέβουν ή στις πετσέτες (σας είπα; δε θα πάρω δικές μου που πάντα παίρνω γιατί αποφάσισα να πάω τελείως λέτσος μ'ένα σακίδιο και 2 αλλαξιές) και ας μην τις δω μέχρι τη στιγμή που θα φύγω. Γίνεται; Αλήθεια, Τριπάκια, το Hotel Corus Hyde Park εσύ το ξέρεις; Υπάρχει πείπτωση να έχει κι αυτό κατσαριδούλες; Του πστη...4 αστέρων είναι! Για 3 αστέρων έχω ακούσει κατσαριδούλες. Α επίσης πόσο να παίρνει με τα πόδια η απόσταση Πικαντίλι με Hyde Park και μετά Covent Garden, Trafalguar square και κατάληξη στη Victoria και να περπατήσω και λίγο στον Τάμεση πριν πάω Μπιγκ Μπεν; Ζητάω πολλά που θέλω να το κάνω το πολύ σε 1,5 ώρα; Εχω μόνο 4 μέρες και 2 θέατρα + μια 4ωρη εκδήλωση τι να πρωτοπρολάβω :(
Το ξενοδοχειο δεν το ξερω αλλα νταξ κατσαριδες δεν πανε στα 4στερα:bleh:
Σε 1,5 ωρα τις αποστασεις που θες να κανεις θα τις κανεις μονο αν εισαι σπριντερ των 100 μετρων και εχεις ρεκορ κατω απο 11 δευτερολεπτα. Αλλιως υπολογιζε κανα ενα πρωινο τουλαχιστον, χωρις να χαζευεις και να σταματας πουθενα.

ΥΓ Αυτος που ειπε πως αν βγεις μετα τις 11 το βραδι πρεπει να ανησυχεις ειναι προβοκατορας. Δεν εχεις φοβο ποτε. Τουλαχιστον στο κεντρο.
 

ilias_l

Member
Μηνύματα
10
Likes
1
δεν θα έχεις πρόβλημα...

τόσοι Έλληνες του Λονδίνου κυκλοφορούμε αρκετές φορές μόνοι μας ως τις πρώτες πρωινές ώρες :)


Το μόνο πρόβλημα θα ήταν αν πας σε περίεργες περιοχές αργά το βράδυ (brixton, stockwell, east london, camden ). Το κέντρο είναι ασφαλές και το βράδυ...
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Το ξενοδοχειο δεν το ξερω αλλα νταξ κατσαριδες δεν πανε στα 4στερα:bleh:
Σε 1,5 ωρα τις αποστασεις που θες να κανεις θα τις κανεις μονο αν εισαι σπριντερ των 100 μετρων και εχεις ρεκορ κατω απο 11 δευτερολεπτα. Αλλιως υπολογιζε κανα ενα πρωινο τουλαχιστον, χωρις να χαζευεις και να σταματας πουθενα.
:haha::haha::haha::haha::haha::haha: Μ'εκανες και γελασα.
Θα συμφωνησω απολυτα. Δε γινονται αυτα, εχουν περπατημαααααα....
 

mel

Member
Μηνύματα
359
Likes
200
Επόμενο Ταξίδι
Ξανά λατρεμένο Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σπρίντερ; Δε θα το'λεγα... Αλλά είμαι του περπατήματος. Λοιπόν το έχω φανταστεί ως εξής και παρακαλώ όχι γέλια επειδή θα κάνω κλασικούρες. 12 με 12μιση θα είμαι Madame Tissauds και μετά έλεγα να βολτάρω σε Hyde park, Trafalgar και Covent Garden. Ε το φαντάζομαι να πάρει ως 2μιση με 3μμ. Δε φτάνουν ούτε 2-2,5 ώρες μόνο αυτά;; Ανέφικτο; Και μετά λέω να πάω Big Ben, Tower bridge, να κάνω βόλτα στο ποταμάκι και στις 8 μμ να είμαι στο θέατρο όπου έχω ήδη κλείσει θέση (περιοχή χμμμμ εκεί κοντά στο london west end theatre). Δε γίνεται; Ξενοδοχείο εννοείται μια και καλή το βράδυ. Αν δε γίνει αυτό, θα χτυπάω το κεφάλι μου στον τοίχο γιατί δεν έβγαλα εισιτήριο μια μέρα νωρίτερα και δεν μπορώ να πληρώνω ακυρωτικά κλπ :(

Πείτε μου ό,τι γίνεται... Μιλάμε το περιμένω πώς και πώς. Μπορεί σε όσους έχουν πάει να φαίνονται μπανάλ αυτά που θα επισκεφτώ αλλά θέλω πολύ να τα δω και το αστείο είναι πως, ενώ δεν έχω πάει, ήδη καταλαβαίνω πως ο χρόνος είναι λίγος και κάνω σκέψεις για να ξαναπάω. Κι ολ'αυτά ενώ ζω με το φόβο της πτώχευσης και του ενδεχόμενου να μην πάω ούτε φέτος! Κι αυτά ενώ θέλω να πάω τρίτη φορά στο λατρευτό Παρίσι κι από δουλειά ίσως είμαι στον αέρα! Η τέλεια απεικόνιση του δίδυμου φόβος/αισιοδοξία είμαι! :D
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Σε ξενοδοχείο 3 αστέρων που έμεινα, στο Hyde Park, ήταν πεντακάθαρο, καμία κατσαρίδα. Απλά το δωμάτιο ήταν πολύ μικρό. Ε και?
 

alaniaris

Member
Μηνύματα
58
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη και Ινδονησία
Μακάρι να έχει κατσαρίδες το ξενοδοχείο που θα μείνω εγώ, γιατί έχω ακούσει ότι το πρωινό του είναι μέτριο, οπότε μη μείνουμε και νηστικοί τελείως...

Μελ, γιατί δεν βγάζεις μια oyster card να χρησιμοποιείς συγκοινωνίες; Και το βράδυ έχουν πολύ βολικά δρομολόγεια τα λεωφορεία.
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Για το πόσο θα σου πάρει να πας από το ένα μέρος στο άλλο μπορεις να χρησιμοποιησεις το journey planner του Home | Transport for London. Επιλέγεις το μέσο (ή πεζός) και σου το βγαζει.

Αν θες οντως να το κανεις με τα ποδια μπορεις να φυγεις απο Tussaud's, να πάρεις την Baker μεχρι την oxford, να στριψεις στο selfridges, να κατεβεις την Bond και μετά να κανεις δεξια για hyde park, και από εκει buckingham (gardens), big ben, ανεβαίνεις την whitehall, βλέπεις την downing street, φτανεις trafalgar και μετα περπατας λιγο στη strand και ανεβαινεις covent garden και καταληγεις Leceister square και piccadilly circus όπου τρως κατι sto Friday's και πας στο θεατρο σου (που θα είναι υποθέτω στο haymarket ή στη shaftesbury)

having said that .... προφανως αυτο θελει ωρες και να εισαι σιγουρη οτι θα σε παρει ο υπνος στο θεατρο μετα απο τοσο περαπτημα!

H tower bridge δεν κολλαει με ολα αυτα γιατι ειναι μακρυα.. Την επομενη ημερα απλως παιρνεισ το thames path, διπλα στον ταμεση και πασ London eye, London bridge, tower bridge και καταληγεις στο London Dungeon για εμπειρια..
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Γιατί ρε παιδιά δεν έχεις δηλαδή φόβο στο κέντρο? Οι περισσότερες κλοπές στο κέντρο γίνονται, εκεί που υπάρχει κόσμος και τουρίστες (Leicester SQ, Covent Garden, Oxford Street κλπ). Αφήνω τους καβγάδες μεθυσμένων τις πρώτες πρωινές ώρες. Το ότι κυκλοφορούμε μέχρι αργά το βράδυ και δεν έτυχε να πάθουμε τίποτε, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει κάποιος να προσέχει..

Ζω σε μιά από τις περίεργες περιοχές που ανέφερε ο φίλος ηλίας παραπάνω, στα ανατολικά και βεβαίως γυρνώ κουλές ώρες και δεν έχω πάθει και ποτέ τίποτα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα λέω στον πρωτάρη τουρίστα: ελάτε στο bethnal green, είναι ασφαλέστατα!

Το Λονδίνο είναι μια τεράστια πολυφυλετική μεγαλούπολη, με ότι αυτό συνεπάγεται. Στην Αθήνα δηλαδή δεν προσέχετε καθόλου το βράδυ? Ε το ίδιο κι εδώ. Συνοπτικά: Κοινό νου, μάτια ανοιχτά, κι αν βρεθούμε σε καμιά μυστήρια φάση δεν το παίζουμε μάγκες! :D
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ειναι ισως η μοναδικη πολη που εχω παει και οι αποστασεις στο χαρτη μπορει να φαινονται κοντα αλλα στην πραγματικοτητα ειναι τεραστιες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.357
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom