ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

Anna_1004

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Μια φιλη μου πηγε αμερικη για ενα 6μξνο να προσέχει ενα παιδακι και της κανανε προταση για αλλους 6 αλλα εχει δυο παιδια εδω και θελει να γυρίσει,και μου πρόσφερε νσ παω εγω στη θεση της
Προταση επισημη δεν εχει γίνει
Γτ δεν εχω δικαιωμα εργασιας;;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Έχεις αμερικάνικη υπηκοότητα; έχεις γενικά, κάποια σχέση με τις ΗΠΑ? Αν δεν έχεις, πώς θα έχεις δικαίωμα εργασίας; έχεις κάνει έστω τα βασικά όσον αφορά αυτό που ρωτάς, δηλαδή να καταλάβεις σε τι χώρα θες να πας, τι ισχύει από τους νόμους, ποιος μπορεί και ποιος δε μπορεί να πάει εκεί να εργαστεί, και -κυρίως- ποια είναι η διαδικασία για κάτι τέτοιο; Ξεκίνα από τα βασικά, και όταν αποκτήσεις μια εικόνα του τί παίζει, αν έχεις συγκεκριμένες απορίες εδώ είμαστε.

Αυτό είναι ένα τόπικ που μπορεί να σου λύσει κάποιες αρχικές απορίες: https://www.travelstories.gr/community/threads/Μόνιμη-Διαμονή-Στην-Αμερική.36551/
 

Maria_lax

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
...γνωρίζω για μια Ελληνο-Αμερικανίδα δικηγόρο στη ΝΥ που ειδικεύεται σε αυτά ...δεν την γνωρίζω προσωπικά αλλά η κοπέλα είναι εγγύηση & πολύ καλός άνθρωπος...δε νομίζω να επιτρέπεται να αναρτήσω τα στοιχεία της ....ας μας πει κάποιος από τους διαχειριστές.
Καλησπερα θα μπορουσα να εχω το ονομα της κοπελας σε μνμ. Προσπαθω να βρω μια ακρη με τον αντρα μου για την νομιμη μεταναστευση μας εκει στης ΗΠΑ Και δεν μπορω να βρω καποιον εδω στην Κυπρο που να μπορει να μας πληροφορήσει κατατοπιστικά. Ευχαριστω εκ το πρωτερον!
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
εχετε ποτε δοκιμασει να απευθυνθητε σε καποια πρεσβεια η προξενειο και να ενημερωθητε υπευθυνα απο αρμοδιους για τοσο σοβαρα θεματα??
 

Maria_lax

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
εχετε ποτε δοκιμασει να απευθυνθητε σε καποια πρεσβεια η προξενειο και να ενημερωθητε υπευθυνα απο αρμοδιους για τοσο σοβαρα θεματα??
Τα προξενεία και οι πρεσβιες σου λενε οτι γραφει και η επισημη σελιδα των ΗΠΑ στο ινετερνετ.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
και τι σας κανει να νομιζετε πως καποιος ανωνυμος τυχαιος ,ανευθυνα μπορει να πει κατι πιο εγκυρο απο τις επισημες πηγες?αν καποιος προτεινει μια αλφα λαμογια,θα παρετε το ρισκο?ειμαι περιεργη...
 

dom

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Kαλησπερα
εχω γραψει και παλιοτερα στο φορουμ απλα για καποιο λογο δεν μπορω να συνδεθω με το παλιο μου προφιλ..Θα δω αν μπορω να το φτιαξω..
Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου απαντησει....Εαν καποιος εχει αγορασει σπιτι στην αμερικη κι εχει και το κεφαλαιο που χρειαζεται για να παρει ο ιδιος αδεια παραμονης δημιουργωντας θεσεις εργασιας..Μπορει να καλεσει ατομο για εργασια απο Ελλαδα με το οποιο δεν εχει συγγενεια?
Πολυ καρδιακος φιλος και πρωην συνεργατης μου εχει ηδη αγορασει σπιτι και ετοιμαζεται να κανει καποιες επιχειρησεις εκει..Εγω εχω εναν αντρα κι ενα μωρο...Θα μπορουσα μεσω προσληψης να ειμαι νομιμη?Αυτο θα καλυπτε και το μωρο μου εαν κι εφοσον γινεται?Δεν εχω προλαβει ακομα να το ψαξω κι εγω διεξοδικα οποτε καθε συμβουλη θα με βοηθουσε...Παντα και μονο για νομιμο τροπο...
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Εφ οσον σκέφτεσαι να πας στην Αμερική μόνιμα, πάει να πει οτι και τα Αγγλικά σου είναι καλούτσικα με καλά! Γκουγλαρε το, και θα βρεις κάποιες απαντήσεις. Υπάρχει και η λοταρία της πράσινης κάρτας σαν άλλη επιλογή.
Ο συνεργατης σου πρεπει να εχει κανει επενδυση $500,000 (targeted commercial area) με υψηλή ανεργία, έως $1,000,000 (σε new commecial enterprise) στην Αμερ. οικονομία, σε περιοχές υψηλής ανεργίας, να δώσει/προσφέρει δουλειά σε λιγότερο 10 Αμερικάνους κλπ. Επένδυση εγκεκριμένη από το ΙNS. Το real estate (το ακίνητο στην περίπτωση του σπιτιού μπορεί ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΚΡΙΘΕΙ). Αυτή η απαίτηση της Αμερικής για αυτόν & όχι εσένα και την οικογένεια σου! Για να σου κάνει πρόσκληση θα πρέπει εσύ η ο σύζυγος σου να έχετε την μοναδική αυτή ικανότητα στις τέχνες, επιστήμες, αθλητισμό, κλπ και αυτός ο ισχυρισμός θα πρέπει να τον αποδείξει στο νομικό τμήμα/η στον δικαστή του INS (Tμημα Μετανάστευσης & Πολιτογράφησης) o δικηγόρος του η ο δικηγόρος που θα σε εκπροσωπήσει. Υπάρχουν πολλοί καλοί δικηγόροι μετανάστευσης να απευθυνθεί αυτός η και εσύ μπορείς καλιστα να βρεις κάποιον, αλλά είμαι σίγουρος, για να μην μακρολογούμε, οτι και το προξενείο μπορεί να σε βοηθήσει! Και εάν όχι, εάν η τιμή/αμοιβή είναι σωστή θα βρεθεί πάντα κάποιος δικηγόρος (η δικηγορικό γραφείο) μετανάστευσης πρόθυμο να σε βοηθησει! Και μιλάμε για εποχή που κυβερνάει ο DonaldTrump που από προεκλογικά θέλει να χτίσει και τον φράχτη να χωρίσει την Αμερική από το Μεξικό!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Kαλησπερα
εχω γραψει και παλιοτερα στο φορουμ απλα για καποιο λογο δεν μπορω να συνδεθω με το παλιο μου προφιλ..Θα δω αν μπορω να το φτιαξω..
Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου απαντησει....Εαν καποιος εχει αγορασει σπιτι στην αμερικη κι εχει και το κεφαλαιο που χρειαζεται για να παρει ο ιδιος αδεια παραμονης δημιουργωντας θεσεις εργασιας..Μπορει να καλεσει ατομο για εργασια απο Ελλαδα με το οποιο δεν εχει συγγενεια?
Πολυ καρδιακος φιλος και πρωην συνεργατης μου εχει ηδη αγορασει σπιτι και ετοιμαζεται να κανει καποιες επιχειρησεις εκει..Εγω εχω εναν αντρα κι ενα μωρο...Θα μπορουσα μεσω προσληψης να ειμαι νομιμη?Αυτο θα καλυπτε και το μωρο μου εαν κι εφοσον γινεται?Δεν εχω προλαβει ακομα να το ψαξω κι εγω διεξοδικα οποτε καθε συμβουλη θα με βοηθουσε...Παντα και μονο για νομιμο τροπο...
Αν και εσένα δεν σε αφορά αυτό, με την έννοια ότι δεν αιτείσαι εσύ αλλά ο φίλος σου την βιζα επενδύσεων, παραθέτω το συνδεσμο με χρήσιμες πληροφορίες για αυτή την βίζα.

https://travel.state.gov/content/travel/en/us-visas/immigrate/immigrant-investor-visas.html

Απο κει και πέρα, όπως ειπώθηκε ήδη, αυτός θα πρέπει να ξεκινήσει την διαδικασία sponsorship σαν εργοδοτης, με σκεπτικό πάντα ότι δεν υφίσταται αντίστοιχος υπάλληλος στις ΗΠΑ οπότε είναι επιβεβλημένη παρουσία ενος αλλοδαπού, φυσικά καταβάλοντας και το αντίστοιχο αντίτιμο για αυτό. ( Περισσότερες πληροφορίες με μια αναζήτηση για sponsorship). Υπόψιν, ότι η εν λόγω διαδικασία ξεκινάει εφόσον ο φίλος σου έχει εγκριθεί για αυτή τη βίζα. Οι λεπτομέρειες που αναφέρεις με σπιτι κτλ όμως ειναι άσχετες με αυτη τη βίζα, μιας και αναφέρεται σε επενδυτές, οπως λεει και ο σύνδεσμος. Το να αγοράσει σπίτι εφόσον δεν έχει εγκριθεί για μια κατηγορία βίζας μεταναστευσης, οποια και αν είναι αυτή, επενδυτική ή άλλη, δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό για μη μονιμους κατοικους, άρα δεν ξέρω σε τι πράγμα αναφέρεσαι ακριβώς.

Υπάρχουν πολλοί καλοί δικηγόροι μετανάστευσης να απευθυνθεί αυτός η και εσύ μπορείς καλιστα να βρεις κάποιον, αλλά είμαι σίγουρος, για να μην μακρολογούμε, οτι και το προξενείο μπορεί να σε βοηθήσει! Και εάν όχι, εάν η τιμή/αμοιβή είναι σωστή θα βρεθεί πάντα κάποιος δικηγόρος (η δικηγορικό γραφείο) μετανάστευσης πρόθυμο να σε βοηθησει! Και μιλάμε για εποχή που κυβερνάει ο DonaldTrump που από προεκλογικά θέλει να χτίσει και τον φράχτη να χωρίσει την Αμερική από το Μεξικό!
Συμφωνώ ότι η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείτε σε ένα δικηγόρο. Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα έχουν γίνει πολύ πιο αυστηρά μετά το 2001 και φυσικά δεν έχουν πλέον ουδεμία σχέση με τα έτη 1960-1970 όπου οι συγγενείς μας ήρθαν στις ΗΠΑ.
 

dom

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστω για τις απαντησεις....Ο φιλος ηδη εχει βρει την ακρη για τον τροπο που θα γινει...Εχει το απαιτουμενο κεφαλαιο...πουλαει τα παντα εδω και ανοιγει επιχειρηση..Το σπιτι ηδη εχει αγοραστει απλα δεν μενει μονιμα εκει ακομα μεχρι να ταχτοποιηθουν τα υπολοιπα εδω και να παει πλεον μονιμα εκει...Εχω διαβασει ολα τα σχετικα λινκ κι εφοσον το παρουμε κι εμεις σαν οικογενεια αποφαση θα απευθυνθουμε σε καποιον που να ξερει πως να το χειριστουμε...Απλα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποιος .Δεν εχουμε αυτη τη μοναδικη ικανοτητα που αναφερεται σε καλλιτεχνες, αθλητες κλπ....απλα αναρωτιομουνα αν μπορει να δικαιολογηθει η προσκληση πχ σαν στελεχος μιας επιχειρησης ....

Απο κει και πέρα, όπως ειπώθηκε ήδη, αυτός θα πρέπει να ξεκινήσει την διαδικασία sponsorship σαν εργοδοτης, με σκεπτικό πάντα ότι δεν υφίσταται αντίστοιχος υπάλληλος στις ΗΠΑ οπότε είναι επιβεβλημένη παρουσία ενος αλλοδαπού, φυσικά καταβάλοντας και το αντίστοιχο αντίτιμο για αυτό.



Συμφωνώ ότι η καλύτερη λύση είναι να απευθυνθείτε σε ένα δικηγόρο.
Αυτο προσπαθω να καταλαβω...Αν υπαρχει δηλαδη αντιστοιχος υπαλληλος δεν υπαρχει τροπος? Δεν εχει δικαιωμα δηλαδη περα απο τις θεσεις που ετσι κι αλλιως θα δωσει σε us citizens να παρει καποιο ατομο της εμπιστοσυνης του απο Ελλαδα?
Νομιζω ναι τελικα οτι ενας δικηγορος θα μπορει να μας διαφωτισει...Ευχαριστω!!
 
Last edited by a moderator:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Αυτο προσπαθω να καταλαβω...Αν υπαρχει δηλαδη αντιστοιχος υπαλληλος δεν υπαρχει τροπος? Δεν εχει δικαιωμα δηλαδη περα απο τις θεσεις που ετσι κι αλλιως θα δωσει σε us citizens να παρει καποιο ατομο της εμπιστοσυνης του απο Ελλαδα?
Νομιζω ναι τελικα οτι ενας δικηγορος θα μπορει να μας διαφωτισει...Ευχαριστω!!
Να σου πω την αλήθεια αυτό είναι κάτι που ίσως ούτε ο δικηγόρος πχ ίσως δε μπορεί να απαντήσει με απόλυτη εγκυρότητα. Αυτό θα φανεί όταν ο φίλος σας ξεκινήσει τη διαδικασία αυτή αν μπορεί να γίνει ή όχι και υπό ποιες προϋποθέσεις. Έχω ακούσει περιπτώσεις που δυσκολεύονται να γίνουν μιας και το 95% των ήλεκτρονικων αιτήσεων για εργασία, θέλουν βεβαίωση ότι μελλοντικά δε θα χρειαστείς κάτι τέτοιο. Από κει και πέρα έχω γνωρίσει κ ορισμένα άτομα που μου είπαν ότι εργάζονται με σπονσορσιπ οπότε όπως φαντάζεσαι είναι όλα πολύ σχετικά. Δεν μπορώ να γνωρίζω ποιες ακριβως ειναι οι παράμετροι που πρέπει να τηρούνται ή τι ακριβώς είναι βαρόμετρο σε τέτοιες αποφάσεις. Καλή τύχη πάντως.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Έχω σχετικά ένα σύνθετο θέμα να σας αναφέρω.

Η οικογένεια του άντρα μου έκανε πριν πάρα πολλά χρόνια, μέσω πρόσκλησης από συγγενή 1ου βαθμού, αίτηση για να μεταναστεύσει.
Μετά από 13 ολόκληρα χρόνια τα χαρτιά βγήκαν. Φυσικά στο ενδιάμεσο μεσολάβησε ο γάμος μας.

Ο άντρας μου προστέθηκε στην πρόσκληση ως γιος του προσκεκλημένου. Το σύστημα δίνει αυτή τη δυνατότητα.

Σε συζητήσεις που κάναμε σχετικά με εμένα μου είπαν ότι εγώ πάω αυτόματα με τον άντρα μου αμέσως αλλά εγώ δεν θέλω να το έχω άγχος γιατί αυτά τα πράγματα Γενικά κάνουν άπειρα χρόνια. Βέβαια στην περίπτωση μας όπως συζητήσαμε μάλλον διαφέρουν.

Ωστόσο γνωρίζει κανείς πως μπορεί να με τραβήξει εμένα? Μέση της ίδιας πρόσκλησης δεν μπορώ να δικαιολογηθω ως συγγενής του αιτούντα. Δλδ το σύστημα δίνει δυνατότητα για προσθήκη συζύγου και παιδιών.
Μήπως πρέπει να καταγράψω τον εαυτό μου ως παιδί? Ή απλά πηγαίνω αυτόματα ως σύζυγος?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom