ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εκτός της (εύκολης αν...) λύσης του γάμου, αυτή την περίοδο είναι ακατόρθωτη η μετανάστευση στις ΗΠΑ.
Λογικό, αφού κι εκεί έχουν σοβαρά προβλήματα απασχόλησης.
Εξαίρεση, όταν κατά τη διάρκεια των σπουδών (προ ή μεταπτυχιακών), αποδείξει κανείς ...πως είναι σπάνιο ταλέντο!!!
Εεε φυσικά τότε, θα τον "τσιμπήσουν"...δεν είναι χαζοί (όπως κάνουμε κι εμείς εδώ στην Ελλάδα:().
Είχα την περίπτωση, γιου φίλου, απόφοιτου του εδώ Αμερ. Κολλεγείου, που ενώ μετά από τρομακτική προσπάθεια, κατάφερε να "τρυπώσει", ΑΜΙΣΘΟΣ υπό δοκιμήν, σε Χρηματηστηριακή στη Wall Street, αφού πέρασε το 6μηνο κι έφαγε 6Χ 2000Ε + ταξίδι +++ , δυστυχώς προχθές επέστρεψε.
Καλός ήταν στη δουλειά του...αλλά όχι τόσο ώστε η Χρημ Εταιρεία να "σκιστεί" να τον κρατήσει!!!
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Defkalion σε τί είδους εταιρείες απευθυνθήκατε (αν επιτρέπεται) ?
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Σε θέματα μετανάστευσης οι ΗΠΑ είναι πολύ αυστηρές, που σημαίνει ότι αν δεν έχεις σύζυγο αμερικανό πολίτη είναι σχεδόν απίθανο να μπορέσεις να εγκατασταθείς μόνιμα στην Αμερική.
Αναζητώ αμερικανό πολίτη ανεξαρτήτως φύλου με σκοπό τον γάμο. Μόνο σοβαρές προτάσεις.
τηλ. 697-1234567
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Δηλαδή αν κάποιος έχει κάνει αίτηση για το DV lottery, αλλά θελήσει να πάει για διακοπές στις ΗΠΑ, υπάρχει περίπτωση να θεωρήσουν ότι θέλει να μεταναστεύσει και να μην τον αφήσουν να μπει;
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Δηλαδή αν κάποιος έχει κάνει αίτηση για το DV lottery, αλλά θελήσει να πάει για διακοπές στις ΗΠΑ, υπάρχει περίπτωση να θεωρήσουν ότι θέλει να μεταναστεύσει και να μην τον αφήσουν να μπει;
Ετοιμαζόμουν να σου πω τώρα να δοκιμάσεις τη λοταρία αλλά το έχεις κάνει ήδη βλέπω....;).
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Το έχω κάνει κ περιμένω να δω τι θα γίνει. Το θέμα είναι ότι με αυτά που διαβάζω με έχει πιάσει στεναχώρια.
Αν δεν κληρωθώ μετά θα έχω πρόβλημα να πάω ακόμη και ως τουρίστας; Θα σκεφτούν ότι θελω να μεταναστεύσω και δε θα με αφήσουν να περάσω;
 

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.676
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Το έχω κάνει κ περιμένω να δω τι θα γίνει. Το θέμα είναι ότι με αυτά που διαβάζω με έχει πιάσει στεναχώρια.
Αν δεν κληρωθώ μετά θα έχω πρόβλημα να πάω ακόμη και ως τουρίστας; Θα σκεφτούν ότι θελω να μεταναστεύσω και δε θα με αφήσουν να περάσω;
Μακάρι να είσαι τυχερός και μη στεναχωριέσαι ποτέ δεν ξέρεις....δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα να πας για τουρισμό μετά με ποια λογική;:roll:
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Με τη λογική ότι ελέγχουν τα πάντα. Στον έλεγχο από το immigration να μου πουν ότι εφόσον έχω κάνει αίτηση για πράσινη κάρτα και δεν έγινε δεκτή, πιθανόν εγώ θα θέλω να πάω εκεί για παράνομη μετανάστευση... Γενικά πολλά ακούω τριγύρω και με ανησυχούν... Anyway, μπορεί και να υπερβάλλω λιγάκι, κυρίως λόγω άγχους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.403
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom