ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

Μηνύματα
266
Likes
119
Το έχω κάνει κ περιμένω να δω τι θα γίνει. Το θέμα είναι ότι με αυτά που διαβάζω με έχει πιάσει στεναχώρια.
Αν δεν κληρωθώ μετά θα έχω πρόβλημα να πάω ακόμη και ως τουρίστας; Θα σκεφτούν ότι θελω να μεταναστεύσω και δε θα με αφήσουν να περάσω;
Δεν τίθεται τέτοιο θέμα. Αν κερδισεις την κλήρωση μόνο, μπορεί να έχεις πρόβλημα να πας σαν τουρίστας.
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Ευχαριστώ πολύ τον diavatirio.com

Βοηθάει πάρα πολύ και λύνει όλες τις απορίες, όσο χαζές και αν είναι. Να είσαι καλά!!
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Μόνο ο γάμος με άτομο του άλλου φύλου μπορεί να βοηθήσει για μετανάστευση στις ΗΠΑ.
Έστω οτι βρίσκεται άτομο του άλλου φύλου και σου κάνει τη ''χάρη''. Υπάρχουν τρόποι που το κράτος ελέγχει κατά πόσον ο γάμος έγινε για το σκοπό που έγινε? Πχ αν το ζευγάρι ζουν μαζί ή οτιδήποτε συναφές? Έχουν το δικαίωμα να ελέγξουν περιπτώσεις που μπορεί και να δίνουν εντύπωση οτι έγιναν για λόγους μετανάστευσης?
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Από όσο έχω ακούσει, αλλά έχω δει και ταινία με το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει πολλή παρακολούθηση σε αυτό το θέμα τύπου μπουκάρουν μέσα σε σπίτια, ελέγχουν αν κοιμάστε μαζί κλπ...

Φυσικά δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι ισχύουν όλα αυτά, αλλά δεν το βλέπω και απίθανο...:bleh:
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Έστω οτι βρίσκεται άτομο του άλλου φύλου και σου κάνει τη ''χάρη''. Υπάρχουν τρόποι που το κράτος ελέγχει κατά πόσον ο γάμος έγινε για το σκοπό που έγινε? Πχ αν το ζευγάρι ζουν μαζί ή οτιδήποτε συναφές? Έχουν το δικαίωμα να ελέγξουν περιπτώσεις που μπορεί και να δίνουν εντύπωση οτι έγιναν για λόγους μετανάστευσης?
Φυσικά και ελέγχουν. Φυσικά και πολλοί το κάνουν και δεν τους πιάνουν. Αλλά μερικοί πιάνονται. Κάθε χρόνο πάνω από 100 τέτοιες υποθέσεις πάνε στον εισαγγελέα για ποινική δίωξη (η ποινή είναι μέχρι πέντε χρόνια φυλάκιση και 250,000 πρόστιμο).

Εξάλλλου, ο γάμος σου δίνει προσωρινή πράσινη κάρτα και μόνο μετά δυο χρόνια γίνεται μόνιμη. Και είναι ριψοκίνδυνο να βασιστείς σε κάποιον άγνωστο ότι δεν θα σου κάνει καμιά στραβή ή δεν θα σε εκβιάζει δυο χρόνια αργότερα.
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Και είναι ριψοκίνδυνο να βασιστείς σε κάποιον άγνωστο ότι δεν θα σου κάνει καμιά στραβή ή δεν θα σε εκβιάζει δυο χρόνια αργότερα.
Ναι είναι κι αυτό ένα θεματάκι...Τρέχα γύρευε και Νικολό καρτέρει εν κατακλείδει...:roll:

Σε έχουμε ζαλίσει με τόσες ερωτήσεις αλλά επειδή έχω μία τέτοια περίπτωση στο μυαλό μου θα σου κάνω και άλλη μία: Εάν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας αλλά έχει αμερικάνικη υπηκοότητα (και προφανώς και ελληνική) από τον έναν από τους δυο γονείς του (στην προκειμένη περίπτωση από τη μητέρα που είναι ή αμερικάνα κατά το ήμισυ ή οι γονείς της έλληνες που έμεναν μόνιμα εκεί) και παντρευτεί στην Ελλάδα μπορεί να δώσει στον/ην σύζυγο την αμερικάνικη υπηκοότητα?
Αν ναι υπό ποιές προϋποθέσεις?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Ναι είναι κι αυτό ένα θεματάκι...Τρέχα γύρευε και Νικολό καρτέρει εν κατακλείδει...:roll:

Σε έχουμε ζαλίσει με τόσες ερωτήσεις αλλά επειδή έχω μία τέτοια περίπτωση στο μυαλό μου θα σου κάνω και άλλη μία: Εάν κάποιος είναι μόνιμος κάτοικος Ελλάδας αλλά έχει αμερικάνικη υπηκοότητα (και προφανώς και ελληνική) από τον έναν από τους δυο γονείς του (στην προκειμένη περίπτωση από τη μητέρα που είναι ή αμερικάνα κατά το ήμισυ ή οι γονείς της έλληνες που έμεναν μόνιμα εκεί) και παντρευτεί στην Ελλάδα μπορεί να δώσει στον/ην σύζυγο την αμερικάνικη υπηκοότητα?
Αν ναι υπό ποιές προϋποθέσεις?
O ελληνας σύζυγος θα πρέπει να ζήσει στις ΗΠΑ με πράσινη κάρτα για τρια ή περισσότερα χρόνια - εκτός αν ο αμερικανός σύζυγος εργάζεται στην ελλάδα για την αμερικανική κυβέρνηση, για διεθνή οργανισμό που μετέχουν οι ΗΠΑ, η για αμερικανική εταιρία.

Μην ξεχνάμε ότι η αμερικανική ιθαγένεια έχει και φορολογικές υποχρεώσεις (φορολογική δήλωση στις ΗΠΑ κάθε χρόνο και δήλωση καταθέσεων εκτός ΗΠΑ). Κατά τη γνώμη μου, αν έχεις σύζυγο πολίτη ΗΠΑ μπορείς να μεταναστεύσεις μαζί του στις ΗΠΑ όποτε θέλεις - οπότε δεν χρειάζεται η αμερικανική ιθαγένεια και οι αντίστοιχες υποχρεώσεις που απορρέουν από αυτή.

Πιο σημαντικο είναι να τακτοποιηθούν τα παιδιά!
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Επειδή το έχω τσεκάρει το θέμα, μιας και είμαι αμερικανός πολίτης λόγω γέννησης στην Αμερική, αλλά δεν έχω ζήσει ποτέ εκεί, η σύζυγος δεν μπορεί να πάρει αυτόματα την αμερικανική υπηκοότητα.

Το κακό είναι ότι ούτε τα παιδιά μπορούν να την πάρουν, αν ο αμερικανός πολίτης δεν έχει ζήσει για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (κάποια χρόνια είναι, δεν το θυμάμαι ακριβώς) στις ΗΠΑ μόνιμα.

Το συγκεκριμένο που λες diavatirio για φορολογικές υποχρεώσεις στις ΗΠΑ ειλικρινά το αγνοούσα, ποτέ κανείς δεν με έχει ενημερώσει για κάτι τέτοιο, παρ' ότι βγάζω κανονικά διαβατήριο από το αμερικανικό προξενείο. Μήπως η φορολογική δήλωση κλπ προϋποθέτει να είχες έστω για κάποιο διάστημα, οικονομική δραστηριότητα στην Αμερική;
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Επειδή το έχω τσεκάρει το θέμα, μιας και είμαι αμερικανός πολίτης λόγω γέννησης στην Αμερική, αλλά δεν έχω ζήσει ποτέ εκεί, η σύζυγος δεν μπορεί να πάρει αυτόματα την αμερικανική υπηκοότητα.

Το κακό είναι ότι ούτε τα παιδιά μπορούν να την πάρουν, αν ο αμερικανός πολίτης δεν έχει ζήσει για κάποιο συγκεκριμένο χρονικό διάστημα (κάποια χρόνια είναι, δεν το θυμάμαι ακριβώς) στις ΗΠΑ μόνιμα.

Το συγκεκριμένο που λες diavatirio για φορολογικές υποχρεώσεις στις ΗΠΑ ειλικρινά το αγνοούσα, ποτέ κανείς δεν με έχει ενημερώσει για κάτι τέτοιο, παρ' ότι βγάζω κανονικά διαβατήριο από το αμερικανικό προξενείο. Μήπως η φορολογική δήλωση κλπ προϋποθέτει να είχες έστω για κάποιο διάστημα, οικονομική δραστηριότητα στην Αμερική;
Η υποχρέωση για φορολογική δήλωση στις ΗΠΑ υπάρχει για όλους τους αμερικανούς πολίτες με εισόδήματα πάνω από ένα όριο (περίπου 9,000 δολάρια το χρόνο) ανεξάρτητα τόπου διαμονής και ανεξάρτητα του αν τα εισοδήματα προέρχονται από την ελλάδα. Σημείωση - η υποχρέωση να κάνεις δήλωση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα υπάρχει χρηματική οφειλή. Αλλά η διαδικασία είναι χρονοβόρα και εξαιρετικά δυσάρεστη για όσους αμερικανούς μένουν εκτός ΗΠΑ. Ειδικά με το θέμα της δήλωσης καταθέσεων (το λεγόμενο FBAR) το IRS έχει στείλει κόσμο στη φυλακή τα τελευταία χρόνια και έχουν γίνει κάποιοι εξωδικαστικοί συμβιβασμοί για άτομα που δεν δηλώσαν καταθέσεις στο εξωτερικό που ήταν εξαιρετικά δυσμενείς για τους καταθέτες. Μερικοί που ζουν στην ελλάδα με τους οποίους εχω μιλήσει μου έχουν πει "ώρες ώρες θελω να το σκίσω το αμερικανικό διαβατήριο".

Σχετικά με τη πρεσβεία - η αμερικανική πρεσβεία στην Αθήνα δεν έχει υποχρέωση να παρέχει σωστές πληροφορίες πάνω σε όλα τα περίπλοκα θέματα του αμερικανικού δικαίου - καθημέρινα δέχομαι δεκάδες μηνύματα στο site μου και αρκετά από αυτά αφορούν παραπληροφόρηση από την πρεσβεία. Όποιος θέλει πληροφορίες καλό να απευθύνεται σε κάποιον δικηγόρο - η πρεσβεία είναι το αντίπαλο δέος στο οποίο θέλεις να αποδείξεις και να εξασκήσεις τα δικαιώματα σου.

Τέλος, αφού δεν έζησες ποτέ στις ΗΠΑ το παιδί σου μπορεί μεν να μην γεννήθηκε με αμερικανική ιθαγένεια, αλλά υπάρχουν διάφοροι τρόποι να αποκτήσει την αμερικανική ιθαγένεια μετά τη γέννηση - αρκεί να ολοκληρώσει τη διαδικασία πριν κλήσει τα 18. Καθημερινά δέχομαι πολλά μηνύματα με ερωτήσεις σχετικά με αυτό το θέμα από έλληνες της ελληνικής επαρχίας με αμερικανική ιθαγένεια - και είναι από τα πλέον προβληματικά θέματα που ξεπερνούν τις γνώσεις της πρεσβείας.
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σημείωση - η υποχρέωση να κάνεις δήλωση δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα υπάρχει χρηματική οφειλή
Άρα τη δήλωση για ποιό λόγο υποτίθεται οτι την κάνεις? Υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθεί φόρος επί των εισοδημάτων σου αν αυτά ξεπερνούν το όριο των 9000 δολαρίων ακόμη κι αν ζεις μόνιμα Ελλάδα (και προφανώς έχουν προέλθει από οικονομική σου δραστηριότητα εδώ) ή απλώς θέλουν να ξέρουν το ''περιουσιακό προφίλ'' σου?
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Άρα τη δήλωση για ποιό λόγο υποτίθεται οτι την κάνεις? Υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθεί φόρος επί των εισοδημάτων σου ακόμη κι αν ζεις μόνιμα Ελλάδα (και προφανώς έχουν προέλθει από οικονομική σου δραστηριότητα εδώ) ή απλώς θέλουν να ξέρουν το ''περιουσιακό προφίλ'' σου?
Θέλουν να ξέρουν το προφίλ σου και να δουν αν χρωστάς ή όχι. Στην πράξη, εκείνοι που χρωστούν συνήθως είναι εκείνοι που έχουν πολύ υψηλά εισοδήματα (πάνω από 100,000 τουλάχιστον). Επίσης, ο φόρος που πληρώνεις στην άλλη χώρα υπολογίζεται. Δηλαδή αν μένεις στο Μονακο που (λέμε τώρα) έχει φόρο μόνο 10% ενώ οι ΗΠΑ έχουν 30%, θα αναγκαστείς να πληρώσεις στις ΗΠΑ ένα 20%. Αν μένεις στην ελλάδα που έχει μεγαλύτερο φόρο από τις ΗΠΑ, δεν θα χρωστάς κάτι όσα και να βγάζεις. Επίσης υπάρχουν φόροι για δωρεές. Δηλαδή αν θες να χαρίσεις λεφτά στα παιδιά σου ή σε ένα συγγενή, μπορεί να πρέπει να πληρώσεις φόρο στις ΗΠΑ. Τέλος υπάρχουν και ορισμένες διακρατικές συμφωνίες. Σε κάθε περίπτωση όμως, η δήλωση πρέπει να γίνεται ώστε να ελέγχεται και από την άλλη πλευρά το αν χρωστάς κάτι ή όχι.

Τo Publication 54 αναλύει αυτά τα θέματα σε βάθος - δες http://www.irs.gov/pub/irs-pdf/p54.pdf
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Άρα τη δήλωση για ποιό λόγο υποτίθεται οτι την κάνεις? Υπάρχει περίπτωση να σου ζητηθεί φόρος επί των εισοδημάτων σου αν αυτά ξεπερνούν το όριο των 9000 δολαρίων ακόμη κι αν ζεις μόνιμα Ελλάδα (και προφανώς έχουν προέλθει από οικονομική σου δραστηριότητα εδώ) ή απλώς θέλουν να ξέρουν το ''περιουσιακό προφίλ'' σου?
Αυτο μάλλον εξαρτάται απο την συμφωνία διπλής φορολογίας Ελλάδας/ΗΠΑ.Λογικά θα πρέπει να υπάρχει σχετική συμφωνία για την αποφυγή διπλής φορολογίας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.788
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom