ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

Μηνύματα
266
Likes
119
Επένδυση 500.000 σε αγορά πρώτης κατοικίας με στεγαστικό δάνειο μετράει?
Θα πρέπει η επένδυση να δημιουργεί δέκα νέες θέσεις εργασίας. Δηλ να αγοράσεις ένα προυπάρχον εστιατόριο δεν κάνει, να φτιάξεις ένα καινούριο κάνει.

Υπάρχουν και εταιριες που πουλάν έτοιμα πακέτα για αυτό το σκοπό.
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Κατ' αρχας αδεια παραμονης περνει οποιοσδηποτε που πληρει τους ορους, βλεπε forum, INS, πρεσβεια & diabatirio.com.

Aς ξεκαθαρισουμε κατι. Πτυχειο & μεταπτυχειακο δεν μετραει! Αν ομως εχεις κανει κατι πχ το ξεχωριστο, δηλαδη μεταπτυχιακο & με καλο βαθμο, (το διπλωμα δεν μετραει-η αναλυτικη βαθμολογια μετραει & δεν παει απο χερι σε χερι) στην ας υποθεσουμε Μινωικη ιστορια η Ελληνικη φιλοσοφια & πολιτισμο, εχεις πιθανοτητες να βρης δουλεια σε κανενα πανεπιστημιο, αν εχεις κανει καμμια ξεχωριστη ερευνα, αναγνωρισμενη, σε καποια αλλη επιστημη παλι ισως απο την στιγμη που θα γινει publish σε κανενα επιστ. περιοδικο καποιοι ενδιαφερομενοι να επικοινωνησουν μαζι σου!
Μετα αν καποτε σου δωσουν πρασινη καρτα, permanent resident card η resident allien card, μπορει η να σου δωσουν δουλεια 1ο με μειωμενο μισθο, η εφ οσον δουν οτι τους κανεις να σε βαλουν να υπογραψεις συμβολαιο παραμονης για αρκετα χρονια, η να σου πουν να κανεις pick up the tab, να πληρωσεις μερος του λογαριασμου του δικηγορου μεταναστευσης που θα κανει την νυχτα μερα να αποδειξει οτι ο κ. thematin ειναι ο καταληλος & ιδανικος υποψηφιος.

Απο συγγενεις μονο 1ου βαθμου συγγενεια. δηλαδη μαμα, αδελφια. Οχι μπαρμπαδες!
Τωρα εχω δει & κουφα. Ιρανος παντρεμενος με Αμερικανα, καλος επιστημονας, με Αμερικανικα πτυχια MS ηλεκτρολογος μηχ. & δουλευε σε 'βαρβατη εταιρια' την Bell labs για να δωση πρασινη καρτα στον αδελφο του, ο οποιος εκανε διδακτορικο στην ιδια επιστημη, επρεπε να παρη υπηκοοτητα & να κανει πρωτα την μαμα, τον μπαμπα & την αδελφη & μετα να γινη ο αδελφος!

Α! Και για θρησ. λειτουργους, παπαδες, τωρα για ορθοδοξους δεν ξερω αν εχει ζητηση. Η Ελλ. Αμερικανικη εκκλησια πρεπει να βγαζει μπολικους. Στα χρονια μου υπηρχανε & στρατιωτικοι παπαδες συνταξιουχοι, αντι/ρχης & συνταγματαρχηδες, περνανε συνταξη στην Ελλαδα & ητανε & μπαλαντερ παπαδες στην Αρχιεπισκοπη Αμερικης. Ξερω ενα που 'σβουριζε' στις ΝΔ ΗΠΑ, στα συνορα, την μια Κυριακη στο Τεξας την αλλη στο Νεο Μεξικο, την παραλη στην Τουσον Αρ$ζονας. Και το Πασχα, Μεγ. Σαββατο πρω$ στο Λας Κρουσες, βραδυ παραδιπλα, Κυριακη του Πασχα στην Αλμπουκερκη, και το βραδυ στην καπου στην Αριζονα. Αυτοι πληρωνωνται απο την ενορια, δεν ξερω αν η αρχιεπισκοπη Αμερικης τους πληρωνει! Και λεφτα αδελφακ$ με το τσουβαλ$. Τhis is the American dream!

Η δε πρασινη καρτα ληγει! Παλια ηταν 2 χρονια απουσιας, τωρα ειναι 1 χρονο απουσιας απο τις ΗΠΑ & αν ληξει, φτου & απο την αρχη, συν τα εξοδα!
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Όπως προανέφερα, μετανάστευση ΗΠΑ + σπουδές ...κάνουν αρκετούς συνδυασμούς. Έχω πολλά παραδείγματα. Το πρόβλημα είναι, πως ο κάθε ένας (συνδυασμός) είναι αυτόνομη περίπτωση. Δεν υπάρχει συγκεκριμένη "λίστα προυποθέσεων" & "Δικαιολογητικών". Η κάθε περίπτωση κρίνεται.
Κοινός παρονομαστής, να έχεις κάτι αξιόλογο να "πεις", να προσφέρεις δηλ. στη Χώρα, άσχετο τι είναι αυτό. Είπαμε, γενικά, οι Αμερικανοί είναι πανέξυπνοι και Πατριώτες.
ΠΧ. γιος φίλου μου που πέρασε φέτος στους Ηλεκτολόγους ΑΠΘ, αλλά πήρε και το Αργυρό Ευρωπαικό, στην 4κωπο άνευ πηδαλιούχου, προσκλήθηκε με υποτροφία από το :
... Πανεπιστήμιο Γέιλ είναι το δεύτερο πιο πλούσιο πανεπιστήμιο στον κόσμο.... (Βικιπαίδεια)
Στη διάρκεια των σπουδών του θα του δωθούν 2-3 ευκαιρείες να αποδείξει πως ...οι ΗΠΑ τον χρειάζονται!!!
(το τέλος της ιστορίας: ο γιος φίλου μου, ΔΕΝ δέχτηκε τη θέση (!!!), σε αντίθεση με συναθλητές του που βρίσκονται ΉΔΗ εκεί!!!)
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Εγώ θα επιμείνω στην ερώτηση το τι ακριβώς περιμένει κάποιος να του προσφέρει η Αμερική (ή άλλες χώρες) σε σχέση με την Ελλάδα (ή άλλες Ευρωπαικές χώρες). Γιατί αν εξαιρέσω τα πολύ νέα παιδιά, η αλήθεια είναι πως αν περίμενε κάποιος την Ελληνική κρίση να σηκωθεί να φύγει τότε του λείπει η φιλοδοξία η οποία είναι απαραίτητη για καριέρα σε μία χώρα όπως η Αμερική.

Τι νομίζετε ότι κρατάει ένα resident (ειδικευόμενο) χειρούργο στις ΗΠΑ? Τα 40,000$ το χρόνο στη ΝΥ, το 80ώρο την εβδομάδα ή το God Complex των ανώτερων του? Εαν πραγματικά αγαπάς αυτό που κάνεις και θέλεις όχι απλά να ζήσεις μια καλή ζωή αλλά να μάθεις και να γίνεις κορυφαίος σε αυτό που κάνεις (το οποίο ΙΣΩΣ να σε οδηγήσει σε κάποια χρήματα κάποτε) τότε θα πρέπει να ξέρεις και να είσαι διατεθιμένος να φας τα ***** με το κουτάλι. Το αν θα ζείς στην Podunk Iowa ή στο Upper East Side θα πρέπει να σου έχει φανεί ΗΔΗ εντελώς αδιάφορο. Τα ίδια ισχύουν και για τους δικηγόρους, για τους consultants, τους αναλυτές στους μεγάλους επενδυτικούς οίκους, τους ακαδημαικούς κτλ.

Στα 14+ χρόνια που είμαι στο εξωτερικό έχω καταλήξει ότι το όλα είναι παιχνίδι αντοχών.

Επίσης εδώ δεν μιλάμε για πληροφορίες του στύλ σε ποιο ξενοδοχείο να πάω στο Λονδίνο? Μιλάμε για 10 μεταναστευτικούς νόμους που είναι πανεύκολο κάποιος να βρει στο google. Χωρίς να θέλω να φανώ κακός, αλλά θα μου κινούσε μεγάλες υποψίες το γεγονός ότι αντί κάποιος να ψάξει 2 ώρες το πολύ για να βρει πληροφορίες για το μέλλον ΤΟΥ, μπαίνει και ρωτάει κάποιους άγνωστους σε ένα φόρουμ για να του το δώσουν έτοιμο.

Τέλος αν είναι να φύγεις να πας να δουλέψεις στο middle management με σπίτι στα προάστια, τότε καλύτερα να μείνει στην Ευρώπη. Αν είναι να πας για απλή ανειδίκευτη εργασία τότε ούτε για αστείο να μην κοιτάξει την Αμερική.
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Εγώ θα επιμείνω στην ερώτηση το τι ακριβώς περιμένει κάποιος να του προσφέρει η Αμερική (ή άλλες χώρες) σε σχέση με την Ελλάδα (ή άλλες Ευρωπαικές χώρες). Γιατί αν εξαιρέσω τα πολύ νέα παιδιά, η αλήθεια είναι πως αν περίμενε κάποιος την Ελληνική κρίση να σηκωθεί να φύγει τότε του λείπει η φιλοδοξία η οποία είναι απαραίτητη για καριέρα σε μία χώρα όπως η Αμερική.



Επίσης εδώ δεν μιλάμε για πληροφορίες του στύλ σε ποιο ξενοδοχείο να πάω στο Λονδίνο? Μιλάμε για 10 μεταναστευτικούς νόμους που είναι πανεύκολο κάποιος να βρει στο google. Χωρίς να θέλω να φανώ κακός, αλλά θα μου κινούσε μεγάλες υποψίες το γεγονός ότι αντί κάποιος να ψάξει 2 ώρες το πολύ για να βρει πληροφορίες για το μέλλον ΤΟΥ, μπαίνει και ρωτάει κάποιους άγνωστους σε ένα φόρουμ για να του το δώσουν έτοιμο.

Τέλος αν είναι να φύγεις να πας να δουλέψεις στο middle management με σπίτι στα προάστια, τότε καλύτερα να μείνει στην Ευρώπη. Αν είναι να πας για απλή ανειδίκευτη εργασία τότε ούτε για αστείο να μην κοιτάξει την Αμερική.

Φίλε μου αν είχες διαβάσει από την αρχή όλα τα μηνύματα θα καταλάβαινες ότι δεν ήταν ο αρχικός σκοπός μου να μάθω όλη τη νομοθεσία της μεταναστευτικής πολιτικής των ΗΠΑ. Το ότι προέκυψε πάνω στη συζήτηση να αναφερθούμε και σε αυτό δε σημαίνει ότι είσαι υποχρεωμένος να διαβάσεις και να απαντήσεις και να "φανείς" κακός.

Το να μπαίνει ο οποιοσδήποτε και να κρίνει τους άλλους χωρίς να γνωρίζει προσωπικά τους ίδιους ή τις καταστάσεις είναι εύκολο. Αντίθετα το ότι το έκανες δείχνει και το δικό σου χαρακτήρα. Δε θα τον κρίνω όμως εγώ.

Πες μας όμως αλήθεια τι μεγάλες υποψίες σου κινεί η όλη συζήτηση;
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Εγώ θα επιμείνω στην ερώτηση το τι ακριβώς περιμένει κάποιος να του προσφέρει η Αμερική (ή άλλες χώρες) σε σχέση με την Ελλάδα (ή άλλες Ευρωπαικές χώρες).

Γιατί αν εξαιρέσω τα πολύ νέα παιδιά, η αλήθεια είναι πως αν περίμενε κάποιος την Ελληνική κρίση να σηκωθεί να φύγει τότε του λείπει η φιλοδοξία η οποία είναι απαραίτητη για καριέρα σε μία χώρα όπως η Αμερική.

Τι νομίζετε ότι κρατάει ένα resident (ειδικευόμενο) χειρούργο στις ΗΠΑ? Τα 40,000$ το χρόνο στη ΝΥ, το 80ώρο την εβδομάδα ή το God Complex των ανώτερων του? Εαν πραγματικά αγαπάς αυτό που κάνεις και θέλεις όχι απλά να ζήσεις μια καλή ζωή αλλά να μάθεις και να γίνεις κορυφαίος σε αυτό που κάνεις (το οποίο ΙΣΩΣ να σε οδηγήσει σε κάποια χρήματα κάποτε) τότε θα πρέπει να ξέρεις και να είσαι διατεθιμένος να φας τα ***** με το κουτάλι. Το αν θα ζείς στην Podunk Iowa ή στο Upper East Side θα πρέπει να σου έχει φανεί ΗΔΗ εντελώς αδιάφορο. Τα ίδια ισχύουν και για τους δικηγόρους, για τους consultants, τους αναλυτές στους μεγάλους επενδυτικούς οίκους, τους ακαδημαικούς κτλ.

Στα 14+ χρόνια που είμαι στο εξωτερικό έχω καταλήξει ότι το όλα είναι παιχνίδι αντοχών.

Επίσης εδώ δεν μιλάμε για πληροφορίες του στύλ σε ποιο ξενοδοχείο να πάω στο Λονδίνο? Μιλάμε για 10 μεταναστευτικούς νόμους που είναι πανεύκολο κάποιος να βρει στο google. Χωρίς να θέλω να φανώ κακός, αλλά θα μου κινούσε μεγάλες υποψίες το γεγονός ότι αντί κάποιος να ψάξει 2 ώρες το πολύ για να βρει πληροφορίες για το μέλλον ΤΟΥ, μπαίνει και ρωτάει κάποιους άγνωστους σε ένα φόρουμ για να του το δώσουν έτοιμο.

Τέλος αν είναι να φύγεις να πας να δουλέψεις στο middle management με σπίτι στα προάστια, τότε καλύτερα να μείνει στην Ευρώπη. Αν είναι να πας για απλή ανειδίκευτη εργασία τότε ούτε για αστείο να μην κοιτάξει την Αμερική.
1.Εγώ, πχ. περιμένω μια τεράστια αγορά να κατακτήσω!!! Στα 33+ χρόνια σκληρής αφοσίωσης στη δουλειά μου, έγινα πχ. το Νο 1 στη Πανέμορφη, Αξιαγάπητη και Κακομοίρα Πόλη μου. Θα προτιμούσα να είχα πετύχει το ίδιο, αλλά σε μια 100πλάσιου μεγέθους αγορά. Αυτό υπό το στενά οικονομικό πρίσμα (για μένα ΚΑΙ αυτό μετράει, με το συμπάθειο..), χωρίς να αναφερθώ στις συνθήκες, περιβάλλον, νομοθεσία, υποδομές ,κλπ
2.Συμφωνώ και το έχω ξαναπεί: Μόνο για Φιλόδοξους, Αγωνιστές, Εργατικούς, Νοικοκύρηδες....
3.Συμφωνώ!!! Όλα επιτυγχάνονται με τις....10ετίες, αφοσίωση, σκληρή δουλειά...
4.Πράγματι, θα ήταν δραματικό να αποφασίσει και να προγραμματίσει κάποιος το μέλλον ΤΟΥ, από συζητήσεις καφενείου (με την καλή Ελληνική έννοια) που γίνονται εδώ μέσα. Και βέβαια πρέπει να μελετήσει σφαιρικά το Μεγάλο Βήμα.
Και δεν πρέπει να ξεχνάμε τις προσωπικές προτεραιότητες, ευαισθησίες, ενδιαφέροντα του καθενός μας.
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Προσωπική μου άποψη οτι καλό θα ήταν να μη μπούμε σε αυτές τις διαδικασίες και τις αντιπαραθέσεις. Εν τέλει το οτι κάποιοι θέλουν να μάθουν 5 πράγματα παραπάνω για τους νόμους αλλά και για γεγονότα που κάποιοι βλέπουν και ζουν από πρώτο χέρι (πχ diavatirio.com) ούτε κακό είναι ούτε κατακριτέο.Επίσης, άσχετα με τους νόμους ως νόμους, υπάρχουν και ένα σωρό παραθυράκια και λεπτομέρειες που θες δε θες, αν δεν πληροφορηθείς από ποικίλες πηγές η εικόνα που θα σχηματίσεις θα είναι ελλειπής.
Και άσχετα με αυτό, υπάρχει και ένα μέρος από εμάς που ενδιαφέρεται και για την πληροφόρηση του θέματος αλλά και για την οπτική γωνία με την οποία μπορεί να το βλέπουν οι άλλοι. Π.χ, εγώ προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να μου πουν τη γνώμη τους 5-6 άνθρωποι σαν τον diavatirio.com παρά να καθίσω να διαβάσω μόνο τη νομοθεσία. Και αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης του φόρουμ: Διαδικτυακή ανταλλαγή απόψεων...;)
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
...και τελικά μια κουβέντα κάνουμε εδώ μέσα. Καταθέτουμε, οι περισσότεροι, τα όνειρά μας, άλλοι ιστορίες που έχουμε ακούσει, άλλοι που ζήσαμε....
Ένα πραγματικό καφενείο...
Έτσι γινότανε και παλιά, έτσι "έπεφταν" στη συζήτηση οι απόψεις, θετικές αλλά και (καλοδεχούμενες) αρνητικές. Τις άκουγαν οι ανήσυχοι και ταλαιπωρημένοι πρόγονοί μας και έπερναν τις αποφάσεις τους. Στήναν ο καθένας, τα σενάριά τους και άλλοι έκαναν το Μεγάλο Βήμα και άλλοι όχι...
Σ' ένα ταξίδι μου, από ΝΥ-ΑΤΗ, δίπλα μου κάθοταν ένας συμπαθέστατος Κρητικός στα 75 του. Πήγαινε στο χωριό του. Μου διηγήθηκε την Ιστορία του. Ένα βάσανο. 45 χρόνια στη Αστόρια, 45 χρόνια εργάτης σε βιομηχανία ζημαρικών (τη μόνη της πολιτείας της ΝΥ). Απίστευτο??? Οι ομογενείς μας στις ΗΠΑ είναι όλοι, όπωσδήποτε, εκατομυριούχοι επιχειρηματίες??? Αν είναι δυνατόν...Ποιός χαζοχαρούμενος μπορεί να το πιστέψει??? Και ειδικά την Δραματική Περίοδο Κρίσης που περνάει (ακόμα δεν φτάσαμε στην κορυφή) ο Πλανίτης και φυσικά οι ΗΠΑ.
Ας πει ο καθένας μας ότι θέλει... Ας φιλτράρει ο καθένας "ενδιαφερόμενος" ότι ακούσει. Ας πράξει το σωστό. Άλλωστε...αυτός θα πληρώσει τις συνέπειες!!!
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Kαλη τυχη thematin & καλα ταξιδια

Φιλε thematin
Προσπαθησα να σου απαντησω εχθες & σου εγραψα ένα κατεβατο, αλλα δυστυχως χαθηκε, διοτι μετα το login!
Ας είναι bravo zulu για την απαντηση σου #66, μια ερωτηση κανεις & ο καθενας με τις φιλοσοφιες του!
Οι ιδιες φιλοσοφιες & αναλυσεις & αισθηματισμοι που μας οδηγησαν στην φτωχεψη & στα μνημονια, αλλα & η βλακεια μερικων να συγκρινουνε την Ελλαδα με την Αργεντινη! Είναι σαν να συγκρινει κανεις την Swaziland με την Νοτια Αφρικη.
Καποιος ανεφερε & υποτροφιες στα Yale κλπ, ασχετα, για να δειξη ότι ξερει κατι. Πληροφοριακα & μονο, ναι υπαρχουν & αθλητικες υποτροφιες, αλλα επειδη όλα τα Πανεπιστημια των ΗΠΑ, ιδιωτικα & πολιτιακα (state) είναι ολοκληρες επιχειρησεις οι αθλητες θα πρεπει να αποδωσουν σε πρωτιες & να κρατησουν & Good Academic Standing. Eνας ηλεκτρολογος, εκτος τις υποχρεωτικες παρουσιες που αγγιζουν το 99%, πως θα κανη πρωταθλητισμο με 2 φορες την μερα προπονηση & θα κρατηση μια καλη βαθμολογια, περνωντας 18 ωρες/6 μαθηματα το 4 μηνο; Θα πρεπει να τελειωση σε 4 χρονια, σαν αθλητης! Και πες ο Ελληνας του ΑΠΘ, είναι κεφαλι & τελειωνει, γιατι όλα τα κεφαλια της Ελλαδος μπαινουνε στα Ελληνικα Πανεπιστημια/Πολυτεχνεια, θα τελειωση με μια αναλυτικη της ταξης του 3.2 η 3.5, για να παει για Master για να είναι ισοτιμο το πτυχιο με το Ελληνικο; Γιαυτο ολοι οι αθλητες των Αμερ. Πανεπιστημιων η δεν καταφερνουν να παρουν πτυχιο η περνουνε κανενα ‘Μικιμαουδέ’ πτυχιο General Studies, Liberal Arts, Business, κλπ. Και με το δικιο τους τα παιδια διοτι ουτε χρονο ουτε ξεκουραση εχουν, το δε Πανεπιστημιο θελει να φανει & τα στιβει σαν λεμονοκουπες. Λιγοι τυχεροι πανε στα NBA & αλλοι λιγοι περνουν πτυχιο.
Μακρια το τραβηξα, όπως σου ανεφερα το American dream ζει & βασιλευει, για λιγους! Η Ελλαδα σκοτωνει τα παιδια της. Κυταξε το αγωνα που εκανε πατριωτης μας ΠΥΛΑΡΟΣ, εχει βγαλει & 3 βιβλια! Από ναυτης στην Γουατεμαλα & μετα Αμερικη! Εγω του βγαζω το καπελο!
Στην εποχη σας υπαρχει & facebook & μπορει μια γνωριμια να σου ανοιξει τους δρομους. Δεν ξερω αν μπορεις να παρεις την πρασινη καρτα με το να καταταγης στις Αμ. Ενοπλες Δυναμεις, σαν ΟΠΥ. Ενταξει δεν είναι 5τους, εκει εχουν 4ετιες, με μαξιμο 20 χρονια, σαν enlisted υπαξιωματικος. Μετα περνεις συνταξη $1000/μηνα εχεις προτερεοτητα σε ολες τις κρατικες ομοσπονδιακες δουλιες & δωρεαν ιατροφαρμακευτικη, συν κατι παρεμφερη του Εφ Απαξ, και το πιο σημαντικο το GI Bill, που τωρα είναι $52,000 για σπουδες & μονο, το οποιο πληρωνει η Αμ. Κυβερνηση. Βεβαια επειδη οι σπουδες είναι επιδοτουμενες 100% κατά την διαρκεια της θητειας, πολλοι περνουν κανενα ‘Μικιμαουδε’ πτυχιο & το GI Bill το μεταφερουν στα παιδια τους. Ξερω πολλους Αμερικανους που πηγαν 4 χρονια για να εχουν λεφτα να πανε σε καποιο ΑΕΙ.
Καποιος Ελληνας μου ειπε ότι ειχε παει ετσι, βαλε τα καλα σου & κλεισε ραντεβου στην πρεσβεια να σε πληροφορησουν αν γινεται. Εγω ξερω με σιγουρια 100% ότι ολοι οι Φιλιπινοι, οσο υπηρχαν οι βασεις Subic Bay & Clark, μπορουσανε να πανε στις Αμ. Ενοπλες Δυναμεις & δινανε βαση αυτων πρασινη καρτα σε ολη την φαμελια.
Βεβαια επεσες & σε κακες εποχες, γιατι το υπ. Αμυνας κανει cut backs & τοσοι στρατιωτικοι που δεν περνανε την αξιολογηση (PTS) οποτε η συμβαση δεν ανανεωνεται.
Καλη σου επιλογη & τυχη, σε ζηλευω, οσο για ρατσισμο, τον πιο πολύ τον εννιωσα στην Ευρωπη, και ιδιεταιρως από τους Ολλανδους, ασχετως & η συζυγος/αγαπη της ζωης μου είναι από εκει. Δεν το αναγνωριζουνε βεβαια, ασχετως & πουλησαν τους πρωτους 12 σκλαβους στο Niew Amsterdam, σημερινη ΝΥ. Το βλεπεις & στην Νοτια Αφρικη, αλλα καταλαβαινεις λογω του ότι το 8% που είναι Ολλανδογερμανοαγγλοι. Φυσικα η λεξη apartheid είναι Ολλανδικη!
Παντως να μην ειμαι αρνητικος, το μαρκετιγκ τους, το κρατος προνοιας τους, η παγκοσμια κυριαρχια τους& ολο το συστημα τους είναι αξιο θαυμασμου από μια τοσο μικρη χωρα.
Καλη τυχη σου, σε κουρασα, αλλα δεν προκειται να σε ξαναενοχλησω,
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Azerbaijan/Bhutan
Έφαγε την απάντηση μου ο δαίμων το τυπογραφ...laptop.

Agmi για να μπεις στον Αμερικάνικο στρατό πρέπει να είσαι Αμερικανός ή να έχεις πράσινη κάρτα (με τις γνωστές εξαιρέσεις των Αράβων μεταφραστών κτλ)...
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
..............................................
Καποιος ανεφερε & υποτροφιες στα Yale κλπ, ασχετα, για να δειξη ότι ξερει κατι........................
Σωστά λες. Αυτό μου έτυχε, στο στενό μου φιλικό περιβάλλον, αυτό ξέρω και αυτό έγραψα.
Μάλιστα ενώ όλοι εμείς, με την άγνοια μας επί των Αμερικανικών Πανεπιστημίων, στην αρχή χαρήκαμε για την μεγάλη τύχη του κωπηλάτη μας, μετά πέσαμε σε μελαγχολία που το παιδί αρνήθηκε!!!

Σήμερα κι όλας θα ενημερώσω συγγενείς και φίλους, πως τελικά ο νέος έκανε πολύ καλά....και πως γλύτωσε!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.416
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom