ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Ακομα και για παπαδες,ειναι δυσκολο.Σε γνωστο παπα,που πηγε εκει (ειναι παντρεμενη η κορη του εκει με Ελληνοαμερικανο),του ειχαν υποσχεθει θεση σε ενορια αλλα προς το παρον,τιποτα ακομα.Εχει γυρισει τωρα Ελλαδα,αλλα δεν τον ξαναδα να μου πως σκοπευει να κινηθει απο τωρα και περα.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Γεια σας παιδια.. οι περισσοτερες αποριες που ειχα οταν πρωτομπηκα εδω μεσα μου εχουν λυθει και σας ευχαριστω πολυ γι αυτο! εχω ομως μια αλλη απορια.. αν κερδισω (που λεει ο λογος, με τετοια γκαντεμια) το DV Lottery, θα πρεπει να παω αμεσως στην αμερικη ή μπορω να εχω καποιο χρονικο περιθωριο??
Υ.Γ. δεν εχω κανει αιτηση για συμμετοχη στη λοταρια ακομα, γι αυτο ρωταω..

Ευχαριστω εκ των προτερων!
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
Γεια σας παιδια.. οι περισσοτερες αποριες που ειχα οταν πρωτομπηκα εδω μεσα μου εχουν λυθει και σας ευχαριστω πολυ γι αυτο! εχω ομως μια αλλη απορια.. αν κερδισω (που λεει ο λογος, με τετοια γκαντεμια) το DV Lottery, θα πρεπει να παω αμεσως στην αμερικη ή μπορω να εχω καποιο χρονικο περιθωριο??
Υ.Γ. δεν εχω κανει αιτηση για συμμετοχη στη λοταρια ακομα, γι αυτο ρωταω..

Ευχαριστω εκ των προτερων!
Το DV Lottery δυστυχώς δεν το προλαβαίνεις ούτε καν για του χρόνου. Οι αιτήσεις που θα αρχίσουν τον επόμενο Νοέμβριο είναι για την κλήρωση για το 2014. Οπότε έχεις άπλετο χρόνο να οργανωθείς αν αυτό είναι που σε ανησυχεί...
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Το DV Lottery δυστυχώς δεν το προλαβαίνεις ούτε καν για του χρόνου. Οι αιτήσεις που θα αρχίσουν τον επόμενο Νοέμβριο είναι για την κλήρωση για το 2014. Οπότε έχεις άπλετο χρόνο να οργανωθείς αν αυτό είναι που σε ανησυχεί...
τοσο καλα!! μαλιστα. ξερεις ομως αν ισχυει καποιο χρονικο οριο? ευχαριστω!
 

thematin

Member
Μηνύματα
31
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
Road Trip USA
ξερεις ομως αν ισχυει καποιο χρονικο οριο? ευχαριστω!
Αυτό δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι για να πάρεις την πράσινη κάρτα πρέπει να έχεις ήδη βρει εργοδότη και όχι να πας με την λογική του "θα πάω βρω εκεί"...
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Αυτό δεν το γνωρίζω. Το σίγουρο είναι ότι για να πάρεις την πράσινη κάρτα πρέπει να έχεις ήδη βρει εργοδότη και όχι να πας με την λογική του "θα πάω βρω εκεί"...
ωραια.. ευχαριστω για τις πληροφοριες!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
και δο DV loterry δε είναι για όλες τις χώρες κάθε χρόνο. Για αυτή τη Λοταρία ήταν πχ η Πολωνία και χώρες του πρώην ανατολικού μπλοκ. Περειμένω να δω τα αποτελέσματα τώρα :)
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Το DV Lottery δυστυχώς δεν το προλαβαίνεις ούτε καν για του χρόνου. Οι αιτήσεις που θα αρχίσουν τον επόμενο Νοέμβριο είναι για την κλήρωση για το 2014. Οπότε έχεις άπλετο χρόνο να οργανωθείς αν αυτό είναι που σε ανησυχεί...
Πιο συγκεκριμένα, αν δηλώσεις συμμετοχή τον Οκτώβριο-Νοέμβριο του 2012, θα ενημερωθείς αν κέρδισες τον Μάιο-Ιούνιο του 2013 και θα μπορείς να μεταναστεύσεις με μεταναστευτική βίζα ανάλογα με τον αριθμό προτεραιότητας το διάστημα 1 Οκτωβρίου 2013 με 30 Σεπτεμβρίου του 2014. Η αμερικανική κυβέρνηση υπολογίζει την 1 Οκτωβρίου ως την έναρξη του έτους, δηλ το λογιστικό έτος 2014 αρχίζει την 1 Οκτωβρίου του 2013 για το αμερικανικο δημόσιο.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Πιο συγκεκριμένα, αν δηλώσεις συμμετοχή τον Οκτώβριο-Νοέμβριο του 2012, θα ενημερωθείς αν κέρδισες τον Μάιο-Ιούνιο του 2013 και θα μπορείς να μεταναστεύσεις με μεταναστευτική βίζα ανάλογα με τον αριθμό προτεραιότητας το διάστημα 1 Οκτωβρίου 2013 με 30 Σεπτεμβρίου του 2014. Η αμερικανική κυβέρνηση υπολογίζει την 1 Οκτωβρίου ως την έναρξη του έτους, δηλ το λογιστικό έτος 2014 αρχίζει την 1 Οκτωβρίου του 2013 για το αμερικανικο δημόσιο.
μαλιστα.. υπαρχει δηλαδη σχεδον 1 χρονος περιθωριο.. σε ευχαριστω πολυ diavatirio.com ησουν πολυ κατατοπιστικος!! :)
 

billys155

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Παιδια καλησπερα!

Επαναφερω το topic για να κανω δυο ερωτησεις ακομα,επειδη με ενδιαφερει κι εμενα η μεταναστευση στις ΗΠΑ.

1) Οι προϋποθεσεις για να σε δεχτει καποιος Αμερικανος εργοδοτης ειναι οντως τοσο μεγαλες οσο λεγεται? Δηλαδη,υπαρχουν τοσες αγγελιες για δουλεια.Αν παω π.χ. 2 βδομαδες και τριγυριζω ολη μερα,ολο και καποιος δεν θα με δεχτει? Δεν μιλαμε για δουλεια σε τραπεζα ή καπου κυριλατα,αναφερομαι σε καποιο φαγαδικο.Εστω ας με βαλει και λαντζα!

2) Αν μαζεψω ενα κεφαλαιο και παω να ανοιξω επιχειρηση,αυτοματα δεν θα παρω και την πρασινη καρτα για διαμονη?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Χωρίς να είμαι σίγουρος:

1. δε νομίζω ότι μπορεί να σε σπονσοράρει ένας εργοδότης για να κάνεις λάντζα ή κάτι παρόμοιο.

2. για να σου επιτρέψουν οι ηπα να ανοίξεις επιχείρηση εκεί, νομίζω ότι η αρχική επένδυση πρέπει να είναι πάνω από ένα ποσό το οποίο είναι απελπιστικά υψηλό αν θυμάμαι καλά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.421
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom