ΗΠΑ Μόνιμη Διαμονή Στην Αμερική

LeGenD

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας.
Με λενε Κωστα και ειμαι 23 χρονων.Δεν θελω να λεω πολλα.Η κριση μας τσακισε για τα καλα....Φτασαμε σε σημειο να μην εχουμε μερες τιποτα στο ψυγειο να φαμε να ειμαστε 4 παιδια κι να τα βγαζουμε με το ζορι περα κι οι γονεις μου ηδη παιζει να πηραν την αποφαση να φυγουν για Γερμανια μπας και ζησουν αξιοπρεπως.Ολα αυτα με τις ευλογιες του Ελληνικου κρατους.Εγω δεν εχω σκοπο να μεινω ουτε να φυγω Γερμανια.Εμενα ανεκαθεν το ονειρο μου ηταν να ζησω Αμερικη και συγκεκριμενα στην Νεα Υορκη...Ξερω ξερω θα μου πειτε εχεις ζωηρη φαντασια κτλπ.Τουλαχιστον μεσα απο τα ονειρα μου ξεφευγω απο την κωλοκατασταση που περναμε ολο αυτο το καιρο...Αυτη την στιγμη κανω πρακτικη ως τελειοφοιτος ΙΕΚ 6 μηνες τζαμπε με τις ευλογιες του Ελληνικου κρατους και του ΙΕΚ φυσικα και εχω και ενα φανταριλικι που ενας θεος ξερει πως θα το βγαλω με ελαχιστα χρηματα.Συγνωμη που σας κουρασα με ολα αυτα ξερω οτι δεν νοιαζουν κανενα σας,απλως θα ηθελα να ρωτησω εστω και πουμε τελειωνω πρακτικη και στρατο μετα ποσα χρηματα θα χρειαστω για να ξεκινησω μια ζωη εκει?Τι θα πρεπει να κανω εστω και πουμε οτι μου κατσει η πρασινη καρτα στην κληρωση της Αμερικανικης κυβερνησης?Την πληρωνεις την καρτα?
Αυτα ευχαριστω και συγνωμη...
 

iopa22

Member
Μηνύματα
209
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Λας Βεγκας-Νορβηγια
Δεν μπορω να απαντησω σε καμμια ερωτηση σου .Δε γνωρίζω.Το μονο που μπορω είναι να σου ευχηθω ολοψυχα Καλη Τυχη .
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.539
Οι ερωτήσεις σου είναι πάρα πολύ γενικές.... Με τι σκοπεύεις να ασχοληθείς? Έχεις κάπου να μείνεις τον πρώτο καιρό στην περίπτωση που κερδίσεις τη κάρτα? Γνωρίζεις τι απαιτείται για την διαδικασία της λοταρίας και πόσο καιρό χρειάζεται και φυσικά πόσο πιθανό είναι να κερδίσει κανείς? Δοκίμασε να ψάξεις στο φόρουμ πιο συγκεκριμένα. Υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες.
 

XristinaMariaK.

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας
Με λένε Χριστίνα και είμαι 18 ετών..Πρόκειται σύντομα να ταξιδέψω στον Καναδά και να βγάλω την πράσινη κάρτα που χρειάζεται, ώστε να μπορώ να παραμείνω και να εργαστώ μόνιμα εκεί..Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν μπορώ να μετακομίσω μόνιμα στις ΗΠΑ και να εργαστώ εκεί, εφόσον έχω την πράσινη κάρτα..Ισχύει αυτό; Ή χρειάζεται κάτι περαιτέρω;;
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
θα παρεις μια υπευθυνη απαντηση αν ρωτησεις εκει που πρεπει.πχ πρεσβειες των χωρων η μεταναστευτικος δικηγορος.ακομα κι αν καποιο μελος ειχε μια εμπειρια,η καθε περιπτωση διαφερει...
 

AliceCh

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γειά σας θέλω να εγκατασταθω μόνιμα στις ΗΠΑ και είμαι ανήλικη θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να κάνουν οι γονείς μου για να κάνουν αίτηση για την κλήρωση του προγράμματος diversity immigrant visa
 
Last edited:

va5ilis

Member
Μηνύματα
125
Likes
1.251
Ταξίδι-Όνειρο
Το Εβερεστ
Επειδή πολλοί ρωτούν για την λοτταρια της πράσινης καρτας οι αιτήσεις γίνονται απο Το ίντερνετ τον Οκτώβριο.
Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές παρόλα αυτά έχω γνωρίσει άτομο που την πήρε.
Επίσης να ξέρετε ότι αν κάνετε αίτηση για παραδειγμα τον Οκτώβρη του 2017 η απάντηση θα βγει τον Μάιο του 2018 για να πάρετε πράσινη κάρτα το 2019.
 

CELIA

Member
Μηνύματα
27
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
ΔΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Επειδή πολλοί ρωτούν για την λοτταρια της πράσινης καρτας οι αιτήσεις γίνονται απο Το ίντερνετ τον Οκτώβριο.
Οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές παρόλα αυτά έχω γνωρίσει άτομο που την πήρε.
Επίσης να ξέρετε ότι αν κάνετε αίτηση για παραδειγμα τον Οκτώβρη του 2017 η απάντηση θα βγει τον Μάιο του 2018 για να πάρετε πράσινη κάρτα το 2019.
...κι επίσης να γνωρίζουν πως τα έξοδα διαμονής βαρύνουν τους ίδιους(το λέω γιατί είδα πως κάποιοι ρωτούν σχετικά) καθώς κι οι ίδιοι είναι υπεύθυνοι για ανζήτησξ κι εύρεση εργασίας.
 

MrChris

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Καλησπερα. Ονομαζομαι Χρηστος και ειμαι 18 ετων. Εχω ηδη διαβασει τα περισσοτερα σχολια εδω περα περι αυτου του θεματος. Τα περισσοτερα ομως σχολια εγιναν με βαση την πολιτικη obama. Και εχω ακουσει πολλα αρνητικα σχολια για τον trump και τους μεταναστες. Αυτο που ψαχνω ειναι μια ευκαιρια για μονιμη δουλεια στις Η.Π.Α. Ομως οπως ολοι ξερουμε η οικονομικη κατασταση παει απο το κακο στο χειροτερο, και εγω ειμαι ικανος να πληρωσω μονο ενα αεροπορικο εισιτηριο και ισως το πρωτο ενοικιο. Εχω πολλες ερωτησεις περι του θεματος. Ποτε ακριβως θα κανω το ευρω δολαρια, αμα βρω μια δουλεια σε αποθηκες θα εχω την δυνατοτητα να μεινω πανω απο 90 μερες? Ξερω οτι υπαρχει και η πιθανοτητα γαμου, και η κοπελα μου μενει στην αμερικη (και αυτος ειναι ενας λογος που θελω να παω) αλλα δεν το βλεπω να γινεται συντομα. Τελος παντον, δεν εχω συμβουλευτει τους γονεις μου και ουτε προκειτε να το κανω. Πρωτον γιατι δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις...και δευτερον γιατι εχουν παραδοσιακο μυαλο. Η οποιαδηποτε ενημερωση ειναι αποδεκτη

Παντα χαμογελο, Χρηστος
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Πριν κάνεις τα ευρώ δολλάρια,θα έλεγα να ψαχτείς πως θα μείνεις.Και ή τουριστική βίζα και το ΕΣΤΑ έχουν ορισμένη διάρκεια παραμονής.Αν έχεις σκοπό να τα παραβιάσεις,σταματά η συζήτηση σε αυτό το σημείο...
 

MrChris

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Πριν κάνεις τα ευρώ δολλάρια,θα έλεγα να ψαχτείς πως θα μείνεις.Και ή τουριστική βίζα και το ΕΣΤΑ έχουν ορισμένη διάρκεια παραμονής.Αν έχεις σκοπό να τα παραβιάσεις,σταματά η συζήτηση σε αυτό το σημείο...

Οχι προς θεου. Απλα θελω να μαθω σχετικα τα παντα πριν αποφασισω κατι. Νομιζω οτι η διαρκεια διαμονης φτανει στις 90 μερες. Αυτο μπορει να αλλαξει εαν βρω δουλεια πληρης απασχολησης? Αν ναι κατα ποσο? Οσο για την διαμονη, η αληθεια ειναι οτι ψαχνω διαφορα διαμερισματα (τιποτα οριστικο) σε διαφορες περιοχες, με βαση παντα το που θα βρισκεται η δουλεια. Εχω βρει μερικα site που ψαχνουν για εργατες κυριως σε αποθηκες και χαλυβουργια. Χιλια συγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος
 

MrChris

Member
Μηνύματα
12
Likes
1
Γειά σας θέλω να εγκατασταθω μόνιμα στις ΗΠΑ και είμαι ανήλικη θέλω να ρωτήσω τι πρέπει να κάνουν οι γονείς μου για να κάνουν αίτηση για την κλήρωση του προγράμματος diversity immigrant visa
Απο τι εχω ακουσει ενα ποσο τον 160 € πρεπει να δωθει. Ετσι μου ειπε μια συγκεκριμενη ναυτιλιακη εταιρια
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom