Τουρκία Μόνος και άγρυπνος στην Κωνσταντινούπολη

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
946
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
DimiBiri ευχαριστούμε για το link. Αυτός ο ουρανοξύστης αν θυμάμαι καλά φαίνονταν και από την Ευρωπαϊκή μεριά.

Γενικώς μου προκάλεσε πολύ μεγάλη εντύπωση το πόσους πολλούς ουρανοξύστες έχει αυτή η πόλη. Σε αυτό το link
Revealed: Cities With The Largest Number Of Skyscrapers In 2020 - CEOWORLD magazine

φαίνεται ότι σε Ευρωπαϊκά εδάφη μόνο η Μόσχα την περνάει. Αν την μετρήσουμε δηλαδή σαν Ευρωπαϊκή πόλη καθαρά. Ακόμη και μόνο τους ουρανοξύστες που υπάρχουν στην Ευρωπαϊκή πλευρά αν λάβουμε υπόψη ίσως να ξεπερνάει και πάλι το Λονδίνο
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
946
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
DimiBiri ευχαριστούμε για το link. Αυτός ο ουρανοξύστης αν θυμάμαι καλά φαίνονταν και από την Ευρωπαϊκή μεριά.

Γενικώς μου προκάλεσε πολύ μεγάλη εντύπωση το πόσους πολλούς ουρανοξύστες έχει αυτή η πόλη. Σε αυτό το link
Revealed: Cities With The Largest Number Of Skyscrapers In 2020 - CEOWORLD magazine

φαίνεται ότι σε Ευρωπαϊκά εδάφη μόνο η Μόσχα την περνάει. Αν την μετρήσουμε δηλαδή σαν Ευρωπαϊκή πόλη καθαρά. Ακόμη και μόνο τους ουρανοξύστες που υπάρχουν στην Ευρωπαϊκή πλευρά αν λάβουμε υπόψη ίσως να ξεπερνάει και πάλι το Λονδίνο
Όντως. Εγώ εμένα στην περιοχή που τερματίζει το τραμ στην Ιστικλαλ κ τον έβλεπα φαρδύ πλατύ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Άνοιξα τυχαία την ιστορία σου και από τις πρώτες παραγράφους με "υποχρέωσε" να τη διαβάσω μέχρι το τέλος. Δεν μπορώ να πω πως έμαθα πολλά καινούργια πράγματα για την Πόλη αλλά είμαι από αυτούς που δεν ψάχνω στις ιστορίες πληροφορίες και οι ιστορίες-οδηγοι -αν και μπράβο στους ανθρώπους που τις γράφουν- μου προκαλούν πλήξη.

Η πανδαισία όμως συναισθημάτων που ντύνουν την ιστορία σου προσδίδει μια μοναδικά αληθινή ματιά που σπάνια βλέπουμε στα social media. Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για συναισθήματα με αρνητική χροιά όπως ο φόβος, η ντροπή και η έλλειψη αυτοπεποίθησης που η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων προσπαθεί να τα καλύψει/αποκρύψει.

Σε παρακολουθώ χρόνια τώρα και μέσα από τις συζητήσεις που έχουμε κάνει, θαυμάζω τον ακέραιο, ταπεινό και ήπιων τόνων χαρακτήρα σου. Τη σπίθα αισιοδοξίας και την αύρα ελπίδας που έχουν τα κείμενα σου.

Τιμή μας που σε έχουμε στο φόρουμ. Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Όσο αφορά το να ταξιδεύεις μόνος. Το λατρεύω...Διπλασιάζεται ο χρόνος σε σύγκριση με ένα ταξίδι που κάνεις με σύντροφό ή κολλητό/ή. Τετραπλασιάζεται από αυτό με μεγαλύτερη παρέα και δεκαπλασιαζεται σε σχέση με γκρουπ ή οικογένεια με μικρά παιδιά.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Με συγκίνησε το μήνυμα σου. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Το διάβασα δύο φορές και τώρα πραγματικά ντρέπομαι να το ξαναδιαβάσω :) Δεν θέλω να πω αν ισχύουν αυτά που γράφεις αλλά μόνο που τα έγραψες με βάζεις να προσπαθώ από εδώ και πέρα να τα κάνω να ισχύουν.

Το να μιλάμε σε κάποιο λογικό βαθμό και για τα μειονεκτήματα μας πιστεύω ότι κάνει τους άλλους να αισθάνονται πιο άνετα. Δημιουργεί μια ταύτιση. Είτε πρόκειται για κείμενο είτε για την ζωή εκτός οθόνης.

Είσαι και εσύ ένα από τα μέλη που θαυμάζω από παλιότερα για κάποιες πολύ όμορφες βιογραφικές ιστοριούλες που έχεις γράψει για κάποια άτομα στο παρελθόν (δεν ξέρω αν έχεις γράψει και πρόσφατα) αλλά και για τον τρόπος ζωής σου που ήταν μοιρασμένος ανάμεσα σε Παρίσι και Ελλάδα. Σαν ταινία
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Τωρα ανακαλυψα την υπεροχη ιστορια σου.
Μπραβο που πηρες την αποφαση να πας μόνος σου .
Ευχομαι και σε επόμενα .
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε ευχαριστώ πολύ. Ήταν αρκετά δύσκολη απόφαση για τα δεδομένα μου. Κάτι που δεν έγραψα είναι ότι μέχρι τελευταία στιγμή που ήμουν στο δρόμο για να πάω να πάρω το λεωφορείο για Κωνσταντινούπολη σκεπτόμουν την πιθανότητα να μην πάω.
Με βοήθησε πολύ η ατάκα ότι "μετανιώνουμε τις περισσότερες φορές για αυτά που δεν κάναμε παρά για αυτά που κάναμε"
Εύχομαι και σε εσένα το καλύτερο δυνατό για το μέλλον
 

PAVLOS P

New Member
Μηνύματα
4
Likes
32
Ωραία περιγραφή. Είδες σημεία που δεν εχω δει παρόλο που πηγα πανω απο 20 φορές. Αν είχες λιγότερο φόβο ίσως το απολαμβανες περισσότερο.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ πολύ. Ο φόβος σχεδόν πάντα έχει να κάνει με αυτό που περιμένουμε και όχι με το τώρα. Υπήρχε μεγάλος φόβος στην αναμονή αλλά ελάχιστος όταν ήμουν εκεί
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.665
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom