Ρωσία Μόσχα πληροφορίες

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Ωραία περίοδος, λογικά ο καιρός θα είναι σύμμαχός σας!
Λοιπόν, από το αεροδρόμιο πάτε στο ξενοδοχείο σας είτε με μετρό είτε με yandex. Εμείς προτιμάμε το δεύτερο. Κατεβάζεις την εφαρμογή, συνδέεσαι στο ίντερνετ στο αεροδρόμιο, καλείς ταξί, έρχεται εκεί που στέκεσαι και το βασικό, δεν είναι ακριβά.
Ακόμα καλύτερα αν έχεις ρωσικό νούμερο, μπορείς να προμηθευτείς sim στο αεροδρόμιο με πολλά δεδομένα και χρόνο ομιλίας. Επίσης βλέπεις εκ των προτέρων την χρέωση, δεν παίζει να σε κλέψουν.

Για αξιοθέατα, οι έξι μέρες φτάνουν για πολλά, αν και η πόλη είναι τεράστια. Σίγουρα θα έβαζα μέσα το Μουσείο Κοσμοναυτικής, τα πάρκα Tsaritsyno και Ismaylovo μεταξύ άλλων.
Έχει ενδιαφέρον μουσείο με παιχνίδια από Σοβιετική Ένωση, που μπορείς να παίξεις με καπίκια κιόλας 😉
Φαγητό: Καλό, φθηνό, αρκεί να μην πας στην τυχη. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ, έχουμε δοκιμάσει σε πάμπολλα μέρη και τούτα μας αρέσουν σίγουρα.

Κι επίσης εδώ έγραψα ακόμα κάμποσα, ήταν ένα διήμερο σύντομο τότε.

Για οτιδήποτε άλλο, όσο περνάει ο καιρός, εδώ είμαστε. :)
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες θα τις μελετήσω! :)
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Γεια σας και πάλι μετά από σχεδόν 2 χρόνια. Εκεί που ήμουν έτοιμη να κλείσω τις διακοπές μου για Μόσχα το καλοκαίρι του 2020 τελικά τα ανέτρεψε όλα ο κορονοϊός. Και τώρα το αποφασίσαμε πάλι και έκλεισα τα αεροπορικά για τον Αύγουστο του 2022 (πολύ νωρίς αλλά τα βρήκα φτηνά) με Αυστριακές μέσω Βιέννης. Τώρα είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο και επίσης τι να κάνουμε τις 6 μέρες που έχουμε. Τι να επισκεφτούμε και τι να δούμε, που τρώμε και πως πάμε από και προς αεροδρόμιο. αν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου στείλει λίγη βοήθεια θα το εκτιμούσα!
Απο το αεροδρομιο μπορειτε να πατε με ταξι,κατευαζοντας εφαρμογη(yandex το πιο γνωστο),η με aeroexpress,αυστριακες φτανουν στο domodedovo, εχει αλλα 3 αεροδρομια η Μοσχα.
Και με λεωφορειο γινεται,αλλα ταξι δεν ειναι ακριβο,μονο παρτε απο ιντερνετ,στο αεροδρομιο ειναι ακριβοτερο.
Στο Sheremetievo σιγουρα υπαρχουν περιπτερα με σιμ,στο Domodedovo ομως,δεν γνωριζω.
"Grabli",ας πουμε,ειναι φθηνά για φαγητο,γενικως δεν πολυ γνωριζω γυρω απο αυτο το θεμα...
Τα παρκα να δειτε οποσδηποτε,αλλα απλα να γυρίζεται το κεντρο,τους δρομους,ο,που σας βγάλει. Ουτως η αλλως σε καποιο μετρο να σας βγαλει😀.. Βασικα ο που κι αν πατε,το μονο προβλημα που μπορει να εχετε,ειναι με τη γλωσσα. Μην βασιζεστε στα αγγλικα σας😀
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Απο το αεροδρομιο μπορειτε να πατε με ταξι,κατευαζοντας εφαρμογη(yandex το πιο γνωστο),η με aeroexpress,αυστριακες φτανουν στο domodedovo, εχει αλλα 3 αεροδρομια η Μοσχα.
Και με λεωφορειο γινεται,αλλα ταξι δεν ειναι ακριβο,μονο παρτε απο ιντερνετ,στο αεροδρομιο ειναι ακριβοτερο.
Στο Sheremetievo σιγουρα υπαρχουν περιπτερα με σιμ,στο Domodedovo ομως,δεν γνωριζω.
"Grabli",ας πουμε,ειναι φθηνά για φαγητο,γενικως δεν πολυ γνωριζω γυρω απο αυτο το θεμα...
Τα παρκα να δειτε οποσδηποτε,αλλα απλα να γυρίζεται το κεντρο,τους δρομους,ο,που σας βγάλει. Ουτως η αλλως σε καποιο μετρο να σας βγαλει😀.. Βασικα ο που κι αν πατε,το μονο προβλημα που μπορει να εχετε,ειναι με τη γλωσσα. Μην βασιζεστε στα αγγλικα σας😀
Επειδή θα φτάσουμε 1,00 τα ξημερώματα το πιο ασφαλές μάλλον θα είναι το ταξί. Για ξενοδοχεία έχετε κάτι υπόψιν σας? Έχω βρει κάποια γύρω στα 4κμ από το κέντρο σε καλή τιμή γιατί στο κέντρο είναι πολύ ακριβά. Πόσο δύσκολο θα είναι αυτό?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Επειδή θα φτάσουμε 1,00 τα ξημερώματα το πιο ασφαλές μάλλον θα είναι το ταξί. Για ξενοδοχεία έχετε κάτι υπόψιν σας? Έχω βρει κάποια γύρω στα 4κμ από το κέντρο σε καλή τιμή γιατί στο κέντρο είναι πολύ ακριβά. Πόσο δύσκολο θα είναι αυτό?
΄Οπως είπαν και παραπάνω το yandex είναι αξιόπιστο και φθηνό.Για τέταια απόσταση νομίζω είναι απαραίτητο μαζί με το μετρό.
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
΄Οπως είπαν και παραπάνω το yandex είναι αξιόπιστο και φθηνό.Για τέταια απόσταση νομίζω είναι απαραίτητο μαζί με το μετρό.
Ναι εννοείται με μετρό όμως δεν είναι δύσκολο το καθημερινό για κέντρο Μόσχας αυτή η απόσταση? Όλα τα αξιοθέατα είναι στο κέντρο?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Ναι εννοείται με μετρό όμως δεν είναι δύσκολο το καθημερινό για κέντρο Μόσχας αυτή η απόσταση? Όλα τα αξιοθέατα είναι στο κέντρο?
Θα έλεγα ότι τα βασικά αξιοθέατα είναι σε μια ακτίνα 2-2,5 χλμ. από το κέντρο.Εξαρτάται βέβαια τι θέλετε να δείτε.
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Επειδή θα φτάσουμε 1,00 τα ξημερώματα το πιο ασφαλές μάλλον θα είναι το ταξί. Για ξενοδοχεία έχετε κάτι υπόψιν σας? Έχω βρει κάποια γύρω στα 4κμ από το κέντρο σε καλή τιμή γιατί στο κέντρο είναι πολύ ακριβά. Πόσο δύσκολο θα είναι αυτό?
Τετοια ωρα το μετρο κλεινει ουτως η αλλως. Ο ποτε ναι,ταξι.
Δεν εχω ιδεα για ξενοδοχεια,ξερω τις περιοχες ομως,ο ποτε αν πειτε τι βρηκατε,μπορω να σας καθοδήγησω καπως.
Και οχι,δεν ειναι δυσκολη η αποσταση,η συγκοινωνίες εκει(γενικως)δεν συγκρινοντε με της Αθηνας
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Τετοια ωρα το μετρο κλεινει ουτως η αλλως. Ο ποτε ναι,ταξι.
Δεν εχω ιδεα για ξενοδοχεια,ξερω τις περιοχες ομως,ο ποτε αν πειτε τι βρηκατε,μπορω να σας καθοδήγησω καπως.
Και οχι,δεν ειναι δυσκολη η αποσταση,η συγκοινωνίες εκει(γενικως)δεν συγκρινοντε με της Αθηνας

New City Inn Ξενοδοχείο
Paveletskaya Ploshchad 1А-1, Zamoskvorechye, 115054 Μόσχα, Ρωσία


Spektr Hotel on Taganskaya Ξενοδοχείο
Ulitsa Vorontsovskaya 20, Tagansky, 109044 Μόσχα, Ρωσία


Holiday Inn Express - Moscow - Paveletskaya, an IHG Hotel Ξενοδοχείο
Ulitsa Dubininskaya 33V, Zamoskvorechye, 115054 Μόσχα, Ρωσί

Αυτά τα 3 είναι εκτός κέντρου σε καλή τιμή και δεν ξέρω αν θα είναι βολικά για διαμονή 6 ημερών
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51

New City Inn Ξενοδοχείο
Paveletskaya Ploshchad 1А-1, Zamoskvorechye, 115054 Μόσχα, Ρωσία


Spektr Hotel on Taganskaya Ξενοδοχείο
Ulitsa Vorontsovskaya 20, Tagansky, 109044 Μόσχα, Ρωσία


Holiday Inn Express - Moscow - Paveletskaya, an IHG Hotel Ξενοδοχείο
Ulitsa Dubininskaya 33V, Zamoskvorechye, 115054 Μόσχα, Ρωσί

Αυτά τα 3 είναι εκτός κέντρου σε καλή τιμή και δεν ξέρω αν θα είναι βολικά για διαμονή 6 ημερών
Μα δεν ειναι εκτος κεντρου. Ολα στο κεντρο ειναι. Η Μοσχα αποτελείται απο διοικητικές περιφεριες(αν ονομασα σωστα),κεντρικη,βορεια,δυτικη κ.τ.λ.
Ειστε στην κεντρικη.
Ταγανσκαια ισως να προτιμούσα,αλλα δεν εχει και μεγαλη διαφορα😀😀
 

EMMELEIA

Member
Μηνύματα
82
Likes
37
Μα δεν ειναι εκτος κεντρου. Ολα στο κεντρο ειναι. Η Μοσχα αποτελείται απο διοικητικές περιφεριες(αν ονομασα σωστα),κεντρικη,βορεια,δυτικη κ.τ.λ.
Ειστε στην κεντρικη.
Ταγανσκαια ισως να προτιμούσα,αλλα δεν εχει και μεγαλη διαφορα😀😀
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ!
 

vivyen

Member
Μηνύματα
96
Likes
51
Τέλεια, ευχαριστώ πολύ!
Ελπιζω να μας πειτε τις εντυπωσεις μετα,εστω λιγα!
Στα ταμεια του μετρο μπορειτε να παρετε καρτα "τροϊκα",για οσες διαδρομες θελετε,βγαινει φθηνοτερα
 
Last edited:

pavlos1985

Member
Μηνύματα
414
Likes
236
Επόμενο Ταξίδι
???
Μα δεν ειναι εκτος κεντρου. Ολα στο κεντρο ειναι. Η Μοσχα αποτελείται απο διοικητικές περιφεριες(αν ονομασα σωστα),κεντρικη,βορεια,δυτικη κ.τ.λ.
Ειστε στην κεντρικη.
Ταγανσκαια ισως να προτιμούσα,αλλα δεν εχει και μεγαλη διαφορα😀😀
Καλησπέρα σε όλους.
Εγώ έκλεισα με τιμή για δίκλινο κάτω από 40ευρώ το βράδυ στο ibis Moscow Centre Bakhrushina

Γεια σας και πάλι μετά από σχεδόν 2 χρόνια. Εκεί που ήμουν έτοιμη να κλείσω τις διακοπές μου για Μόσχα το καλοκαίρι του 2020 τελικά τα ανέτρεψε όλα ο κορονοϊός. Και τώρα το αποφασίσαμε πάλι και έκλεισα τα αεροπορικά για τον Αύγουστο του 2022 (πολύ νωρίς αλλά τα βρήκα φτηνά) με Αυστριακές μέσω Βιέννης. Τώρα είμαι στο ψάξιμο για ξενοδοχείο και επίσης τι να κάνουμε τις 6 μέρες που έχουμε. Τι να επισκεφτούμε και τι να δούμε, που τρώμε και πως πάμε από και προς αεροδρόμιο. αν κάποιος έχει την καλοσύνη να μου στείλει λίγη βοήθεια θα το εκτιμούσα!
Μέσα Αυγούστου θα είμαστε κι εμείς και παρακολουθώ τις συζητήσεις με μεγάλο ενδιαφέρον.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom