Ρωσία Μόσχα 3ήμερο

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
εκλεισα κι εγω ενα ταξιδι για μοσχα το νοεμβρη....θελω να κλεισω ξενοδοχειο η διαμερισμα κεντρικα...το κεντρικα το εννοω να ειμαι σε αποσταση με τα ποδια απο πεζοδρομους εστιατορια και κοσμο και μεχρι 20 λεπτα με τα ποδια απο κοκκινη πλατεια κρεμλινο....τι ακριβως προτεινετε...στην αρμπατ ειναι αυτα που λεω η κανω λαθος??
καμια απαντηση στην ερωτησουλα μου δε βλεπω κι ανυσηχω:cool:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Στη Μοσχα πηγα περσυ τον δεκεμβρη και δεν μπορω να πω οτι τρελλαθηκα..
Αγχωθηκα ( δεν διαβαζονται οι πινακιδες )..κρυωσα ( απιστευτο κρυο )..νομισα οτι αν χαθω δεν θα με βρουνε ποτε...
Η κοκκινη πλατεια οφειλω να ομολογησω ηταν μεγαλοπρεπης και εκει αξιζε τον κοπο..η εκκλησια του αγ.βασιλειου βγαλμενη σαν απο παραμυθι..πολυ περπατημα..δαιδαλωδες το μετρο ..και αν δεν ειχαμε μαζι μας τον Κωστα που γεννηθηκε και μεγαλωσε εκει., θα ειχαμε χαθει!!
Δεν θελω να ξαναπαω παντως!
Ουδέν σχόλιο.

διαφορετικοί λοιπόν από τους Αγιοπετροπουλίτες, όπως έχει αναφερθεί, παρόλο που είναι και πρωτευουσιάνοι.
επιβεβαιώνεις εδώ την υποψία... μου γιατί δεν έχω πάει ακόμη. να δούμε πότε
Ορθά τα λες, Αντώνη. Οι Μοσχοβίτες έχουν την έπαρση και ταχύτητα ενός πρωτευουσιάνου αλλά τη φιλοξενία και την αυθεντικότητα ενός πληθυσμού που δεν έχει αλλοτριωθεί έντονα από τον δυτικοευρωπαϊκό τρόπο ζωής.
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
ειπα να να μην ανοιξω καινουργιο ποστ αλλα εχω κανει μια ερωτηση εδω κι δυο μηνες και δεν εχω παρει ακομη απαντηση.... η ερωτηση...εχω κλεισει για μοσχα το νοεμβρη και θελω να κλεισω ξενοδοχειο η διαμερισμα κεντρικα...και ρωταω οι πεζοδρομοι τα μαγαζια τα εστιατορια η κινηση που ειναι??? στη αρμπατ??? καπου αλλου??? θελω να πηγαινω σε αυτα με τα ποδια .... περιμενω τα φωτα σας
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
H πολη ειναι τεραστια , ΤΕΡΑΣΤΙΑ.
Κατα τη γνωμη μου η περιοχη της Αρμπατ ειναι η λιγοτερο ενδιαφερουσα , απο τις υπολοιπες.
Τα ξενοδοχεια ειναι ακριβα, για διαμερισμα δεν εχω ιδεα τι και πως, αλλα αν θα σου προτεινα να κλεισεις οσο πιο κοντα γινεται στην κοκκινη πλατεια.
Εγω θα διαλεγα την περιοχη της Kitay Gorod , την περιοχη πισω απο την Biblioteka Lenina , την Teatralnaya (περιπου κοντα στο Bolshoi)
Πολυ βασικο ειναι να υπαρχει κοντα σταθμος του μετρο !!!
Επισης αν βρεις κατι στην Τverskaya ulitsa , χτυπα το
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ορθά τα λέει η Ευαγγελία, κοντά σε μετρό. Πρόσεξε το κοντά να είναι όντως κοντά γιατί στη Μόσχα αναιρούνται τα δεδομένα των αποστάσεων που ισχύουν στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές πόλεις. Πληθυσμός 13.000.000. Προμηθεύσου καλά παπούτσια.
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
ευχαριστω για τις απαντησεις σας...αλλα η ερωτηση μου ειναι ξεκαθαρη..θελω να μεινω κεντρικα...θελω να πηγαινω με τα ποδια απο το ξενοδοχειο στη ''ζωη'' της μοσχας και ρωταω που ειναι αυτο το...'' πανηγυρακι''
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
ευαγγελια η tverskaya ulitsa ειναι το χοτ ποιντ??και να διαλεξω προς τη κοκκινη πλατεια η προς το pushkinskaya???
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Στην tverskaya ulitsa βρίσκονται τα εμπορικά καταστήματα και κάποια εστιατόρια. Είναι λοιπόν ο εμπορικός τους δρόμος ,αυτό σημαίνει κίνηση. Όπως όλα στη Μοσχα ,είναι τεράστια λεωφόρος η οποία σε καμία περίπτωση δεν διασχιζεται με τα ποδάρια! Απλά κατα μήκος της υπάρχουν αρκετοί σταθμοί του μετρό και αυτό όπως θα καταλάβεις όταν βρεθείς στην πόλη , είναι προς όφελος σου. Για να είσαι όσο πιο κοντά γίνεται στην κόκκινη πλατεία , θα ψάξεις από το ύψος της καθετης οδού της Tverskaya ηοποια ονομάζεται Tvesrskoy proyezd και κάτω !
Επίσης στην παράλληλη Dimitrovka,εκεί βρίσκονται και τα high μαγαζία των σχεδιαστών
Τέλος μια πολύ καλή επιλογή είναι και οι οδοί γύρω από τα μετρό Kuznetskiy most και Lubyanka.
Υ.Γ αυτά στα βάζω επειδή ζητησες να είσαι όσο πιο κοντά στο κέντρο ! Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να σκασεις πολύ χρήμα
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
ευχαριστω και παλι..... στα ξενοδοχεια εχω δει οτι οι τιμες ειναι φωτια και λαυρα αλλα τα διαμερισματα μια και θα παμε 6 ατομα και 5 μερες ερχονται απο 120 μεχρι 180 ευρω την ημερα και για τα 6 ατομα...και γι αυτο προσπαθω να καταλαβω που ειναι το κεντρικα κεντρικα
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Επειδή η επόμενη κίνηση που θα κάνεις είναι να ξεκινήσεις τις διαδικασίες της έκδοσης βίζας , ίσως η επιλογή διαμερίσματος να δυσκόλεψει την κατάσταση. Ενδέχεται να σου ζητηθεί κάποιο πόσο ανα άτομο από τους ιδιοκτήτες για την αποστολή visa support documents,αυτό δεν συμβαίνει σε κάποια ξενοδοχεία (όχι στα καλά τουλάχιστον )
πριν κλείσεις λοιπόν προσπάθησε να μάθεις αν θα σου χρεωσουν κάτι και δες αν είναι ευέλικτοι
 

DION7

Member
Μηνύματα
151
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
που???
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η καραιβικη
δυστηχως ολα τα διαμερισματα χρεωνουν περιπου 30$ για visa suport.ευχαριστω παντως για τη παρατηρηση....καλα να περασεις στη πιζα...βλεπω φευγεις αυριο
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Ευαγγελια βλέπω πως οι γνώσεις σου για Μόσχα είναι πάμπολλες και ελπίζω να βοηθήσεις σε λίγο καιρό που θα χρειαστώ κάποιες! προς το παρόν δυστυχώς, επειδή το μυαλο μου ειναι αλλου, δεν μπορώ να συγκρατήσω τίποτα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.972
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom