ΝΒΑ 2010-2011

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Το είδαμε, το είδαμε (γι' αυτό ξυπνήσαμε τώρα).
Go Dirk, συμφωνώ.

Αλλά ρε γμτ δε ξέρω. Ίσως έχω ποτιστεί πολύ από το ευρωπαϊκό μπάσκετ, αλλά δε χάνεις το ματσάκι αν κερδίζεις με 15 πόντους διαφορά.
Μ' ακούς κ.Σποέστρα (ή όπως σε λένε),εεεεεεεεεεε?????
Δεν είναι regular season τώρα να είμαστε χαλαροί, είναι ΤΕΛΙΚΟΙ.

Υ.Γ.: Τους Μαβς υποστηρίζω αλλά δε μπορώ να τα βλέπω αυτά τα πράγματα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Φανταστικό 4ο δωδεκάλεπτο από τους Μαβερικς, και τραγικό για τους Χιτ. Ρε θείο όταν είσαι 15 μπροστά ΔΕ χάνεις, πολύ απλά ΔΕ χάνεις. Αυτός ο Λεμπρόν νομίζει ότι είναι Jesus Christ meets JFK meets Merlin the Wizzard ξερωγω, αυτά που έκανε στο τελευταίο τετράλεπτο ήταν απαράδεκτα, καλά να πάθουν.

Για να δούμε τώρα στο Ντάλας τι θα γίνει! Αγαπάμε Μαβς λέμε!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αλλά ρε γμτ δε ξέρω. Ίσως έχω ποτιστεί πολύ από το ευρωπαϊκό μπάσκετ, αλλά δε χάνεις το ματσάκι αν κερδίζεις με 15 πόντους διαφορά.
Γίνονται και στην Ευρώπη αυτά και μάλιστα στα playoffs. Στο πιο σοβαρό πρωτάθλημα της Ευρώπης, η Bilbao πριν λίγες μέρες έχασε διαφορά... 23 πόντων από τη Ρεάλ, την οποία και είχε πάρει εκτός έδρας και με σοβαρό προπονητή στον πάγκο (Κατσικάρης). Εν τέλει το πήρε το ματς στα τελευταία δευτερόλεπτα, αλλά η ανατροπή των 23 πόντων είχε γίνει...

Στο ΝΒΑ γίνονται πιο εύκολα τέτοιες ανατροπές διότι δεν είναι προπονητοκεντρικό το σύστημα με το οποίο παίζουν, αλλά οι σπόνσορες πιέζουν ώστε οι πραγματικοί σταρ να είναι οι παίκτες. Προτιμούν να πάρει ο Κόμπι ή ο ΛεΜπρον 20 τραβηγμένα σουτ σ' ε΄να ματς (κι ας χάσουν), απ 'ό,τι να παίξουν μυαλωμένα και με σοβαρές επιλογές (π.χ. Σαν Αντόνιο) και να κερδίσουν. Οι μισές ομάδες απλά βάζουν τα αστέρια τους να κάνουν isolation game: όλοι οι παίκτες ακροβολίζονται στις 4 γωνίες και παίρνει ο σταρ τη μπάλα να παίξει 1 vs 1, διότι έτσι υποτίθεται κάνει περισσότερα χάιλάιτ, προβάλλεται η αθλητική του προσωπικότητα, ανεβαίνει η θεαματικότητα, πουλάει περισσότερα παπούτσια κλπ κλπ. Αυτός ήταν κι ο λόγος που απαγορευόταν η ζώνη επί πολλά χρόνια, δε βόλευε τη NIKE, τα McDonald's κλπ. Φίλος σκάουτερ που συνεργάζεται με ομάδα του ΝΒΑ μου έλεγε πως για πολλούς παίκτες υπάρχει και μίνιμουμ εγγύησης επιθέσεων από την πλευρά της εταιρείας που τους μανατζάρει (π.χ. δέχομαι να πάω στο Χιούστον, αλλά θα έχω τουλάχιστον 12 σουτ ανά ματς, αλλιώς η ομάδα πρέπει να μου πληρώσει ρήτρα). Είναι τόσο μεγάλη η επιρροή των εταιρειών που αλλοιώνουνν τον ορθολογικό -προπονητοκεντρικό- ρόλο παιχνιδιού και λόγω των μη ορθολογικών και καθαρά εμπορικών επιλογών γίνονται ανατροπές που με απλή εφαρμογή της αγωνιστικής λογικής δε θα γίνονταν.

Στα αγωνιστικά, δύσκολο έως απίθανο να πάρει το Ντάλλας και τα τρία ματς στο Τέξας. Οπότε θα χρειαστεί κι άλλη νίκη στο Μαϊάμι. Έχουμε ματς ακόμη...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Mavericks vs. Heat Game 2: First half | NBA.com
αντε ρε γεροντες παμε .... αυτο το λινκ ειναι του πρωτου ημιχρονου και ακριβως απο κατω εχει το βιντεο με το 22-5 των μαβερικς το τελευταιο 5λεπτο ..
 

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Έσπασε την έδρα το Μαϊαμι νικώντας 88-86. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με το Ντάλας να μαζεύει συνεχώς τις διαφορές στο σκορ αλλά και πάλι...δεν τα κατάφερε.Κρίμα!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
To Μαϊάμι δείχνει ότι έχει πλουραλισμό. Όταν δε τα βάζει ο Λεμπρόν τα βάζει ο Γουέιντ, όταν δε τα βάζει ο Γουέιντ (σπάνια δηλαδή) τα βάζει ο Μπος. Το Ντάλας, σε αυτή τη σειρά δείχνει να τα περιμένει όλα από τον Νοβίτσκι, μόνο ο Τέρι μοιάζει να παίρνει προσπάθειες, ενώ Μπαρέα και Κιντ δεν έβαλαν πολλά αφύλαχτα τρίποντα. Ο Κιντ κάνει εξαιρετική δουλειά κατά τα αλλα, αλλά δε φτάνει αυτό.

Πάμε για την ισοφάριση άυριο.
 

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Εγώ δε θα γράψω σήμερα γιατί είμαι στεναχωρημένος από την ήττα των Ντάλας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ε καλά κι'εγώ στεναχωρημένος είμαι αλλά οκ. Δίκαια κέρδισαν οι Χιτ.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ε ρε γ---το...
 

LastMan78

Member
Μηνύματα
17
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική με μηχανή..
Έτσι το Ντάλας!!! Πάμε στο Μαϊάμι τώρα για να το σηκώσουμε!!!!!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Τρελή ευστοχία στα τρίποντα...

Αυτό που μου τη σπάει γενικά στο NBA είναι οι οδηγίες των "προπονητών". Δεν τους λένε τί να προσέξουν, τί να κάνουν κ.τ.λ. Τους λένε απλά μπείτε μέσα, πάιξτε δυνατά κ.τ.λ. Ε αυτό το κάνει και η κουτσή Μαρία. Τους εμψυχωτές κάνουν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom