ΝΒΑ 2013 - 2014

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.674
Likes
50.525
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
εκτός αν πιστεύετε σοβαρά ότι αν χθες είχαμε τον Κατσίβελη, θα έπαιρνε αυτός μόνος του το ματς.
Χάσαμε επειδή στο 1vs1 οι κοντοί μας ηττήθηκαν κατά κράτος. Λογικό, δυο είχαμε, τα παίξανε και το πρόβλημα ήταν στο μαρκάρισμα ψηλότερου περιφερειακού στο iso, πες αλεύρι.

Πολύ καλοί οι Ιταλοί, αλλά δύσκολα πάνε για μετάλλιο με τέτοιο στιλ μπάσκετ, μπράβο τους όμως, σαφώς ανώτεροι των προσδοκιών, παρά τις τεράστιες απώλειες.

Τέσσερις προπονητές είδα να κάνουν κριτική στον (καλό μέχρι στιγμής) Τρινκέρι, και οι 4 έκαναν κριτική για τους τρεις κοντούς, άσχετοι θα είναι, οι δύο Πρωταθλητές Ευρώπης κι ο άλλος κάτι χαζοευρωλίγκες έχει πάρει. Βέβαια αυτοί ήξεραν ότι ο Κορνίλιους έκανε καριέρα βασικά σουτάροντας τρίποντα...

Το Μέξικο μας στέλνει ταμείο εδώ και πολλές μέρες και μπαλώνει τρύπες. Νομίζω σήμερα πιο προβλέψιμα τα πράγματα στο Κουβομπάσκετ. Θα μου πεις με αυτά που έχουν δει τα μάτια μας...

Συμφωνώ πως στο ματς-φωτιά ΠΓΔΜ φαβορί. Γενικά μου αρέσει να τους βλέπω, φχαριστέται το μάτι μου μπασκετική αλητεία.
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Μέχρι τώρα όσους αγώνες έβλεπα τους κερδίσαμε....τον χθεσινό με Ιταλία λόγω ταξιδιού τον έχασα και χάσαμε και νόμιζα ότι έφταιγα εγώ, αλλά τώρα που τον βλέπω τον αγώνα με Φιλανδία πάλι χάνουμε ..πάει το γούρι...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Μη μασάτε ωρέ οι ζόρικες ομάδες και οι άντρες στα δύσκολα φαίνονται.....
Απο δω και πέρα θα έχουμε μόνο νίκες....

ωχ μου φυγε ένας πόντος απ' το καλσόν.. :D
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Χάσαμε επειδή στο 1vs1 οι κοντοί μας ηττήθηκαν κατά κράτος. Λογικό, δυο είχαμε, τα παίξανε και το πρόβλημα ήταν στο μαρκάρισμα ψηλότερου περιφερειακού στο iso, πες αλεύρι..
Ενω σημερα που ειχαμε τρεις σκισαμε... χασαμε γιατι ο Μπελινελι χθες και Κοπονεν σημερα μοιραζανε εμετοσακουλες στον αναντικαταστατο Μπραμος και στον Σλουκα, γιατι ο Μαυροκεφαλιδης ειναι σουπερ Κατερινας και οχι σουπερ ταλεντο, γιατι ο Αντρεα δωστα ολα, κοιμηθηκε στον παγκο σαν τον Ζουρο περσυ, γιατι η αμυνα μας ειναι πιο σοφτ και απο το βιταμ και γιατι τα συστηματα στην επιθεση ειναι πιο ευκολοδιαβαστα και απο αμερικανικο πλευμποι... αν λοιπον οι εικοσιενια κατασκευαστες πλυντηριων και εσυ, εχεις την εντυπωση οτι καναμε δυο ηττες γιατι οι κοντοι ηταν 3 και οχι 4 και οτι ο Κατσιβελης αν επαιζε θα ντυνονταν Γκαλης στην επιθεση και Γιαννακης στην αμυνα, εχεις απολυτο δικιο, δεν χαλαω εγω χατηρια...

Πολύ καλοί οι Ιταλοί, αλλά δύσκολα πάνε για μετάλλιο με τέτοιο στιλ μπάσκετ, μπράβο τους όμως, σαφώς ανώτεροι των προσδοκιών, παρά τις τεράστιες απώλειες..
Εγω παλι πιστευω οτι πανε για μεταλλιο... μπαινουν με τρεις νικες, ειναι αουτσαιντερ, δεν εχουν αγχος, παιζουν στην εδρα τους και εχουν τον παικταρα τον Μπελινελι που κανει παπαδες... στο χιαστι θα βρουν μπροστα τους μια ομαδα στα μετρα τους, δεν βλεπω γιατι ειναι χαμενοι απο χερι...

Τέσσερις προπονητές είδα να κάνουν κριτική στον (καλό μέχρι στιγμής) Τρινκέρι, και οι 4 έκαναν κριτική για τους τρεις κοντούς, άσχετοι θα είναι, οι δύο Πρωταθλητές Ευρώπης κι ο άλλος κάτι χαζοευρωλίγκες έχει πάρει. Βέβαια αυτοί ήξεραν ότι ο Κορνίλιους έκανε καριέρα βασικά σουτάροντας τρίποντα.....
Αν η μονη κριτικη που οι 4 προπονηταραδες κανουν στον "καλο μεχρι στιγμης" Τρινκερι ειναι οτι οι κοντοι ειναι 3 και οχι 4 και ολες οι αλλες επιλογες του ειναι σουπερ, μαλλον κανουν πλακα στον Αντρεα δωσαμε και γουσταρουν να τρωμε σφαλιαρες απο την μιση Ιταλια και τους ψαραδες... α και τωρα που ειπα για πλακα, δεν μας παρουσιαζεις τα στατιστικα καριερας του Κορνιλιους στα τριποντα για να δουμε επισημα πως διαολο εκανε καριερα αυτος ο χριστιανος?

Κλεινω επισημαινοντας οτι τα πραγματα πλεον ειναι στριμοκωλα για να μην πω τραγικα... μπαινουμε με μηδεν νικες, τελευταιοι και ιδρωμενοι και ακομη και τρεις νικες να κανουμε, δεν ειναι καθολου βεβαιο οτι θα περασουμε στα χιαστι... γνωμη μου ειναι οτι αν γυρισουμε προωρα στην Αθηνα, ο Αντρεα θα γινει χασαμε την θεια στοπ και θα πινει καμπαρι στο Μιλανο ενω για πολλους βασικους παικτες αυτο το τουρνουα θα ειναι και το τελευταιο στην καριερα τους στην εθνικη...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Δεν θα κάνω τον προπονητή ...ήδη έχουμε αρκετούς...
απλά να πω ότι σίγουρα είμασταν σοφτ αλλά και σύμφωνα με τα στατιστικά
Ελλάδα: 77π, 21/27βολ, 22/32διπ, 4/24τριπ, 23-9, 15ασ, 13λαθ, 4κλεψ, 1κοψ.
Φινλανδία: 86π, 23/34βολ, 21/33διπ, 7/22τριπ, 22-10, 11ασ, 10λαθ, 7κλεψ, 1κοψ.

φαίνεται η διαφορά στα τρίποντα, στα λάθη και στα κλεψίματα που είναι όλα κατά ενω στα υπόλοιπα υπάρχει ισορροπία.....

Παίζει πολύ ρόλο η ψυχολογία όταν είσαι πίσω στο σκορ και ότι κάνεις δεν πιάνει και σε συνδυασμό με το σοφτ παιχνίδι μας ήρθε η αναπάντεχη ήττα....
Απο ποια ;;; απο την Φιλανδία που στον μπασκετικό χάρτη δεν υπάρχει ...παλιότερα είχαμε τα ίδια απο Σκόπια και Νιγηρία....είναι καθαρά υποτίμηση του αντιπάλου παρόλα τα κουδουνάκια...
Πιστεύω ότι πολύ δύσκολα (αλλά όχι και αδύνατο ) περνάμε στην επόμενη φάση όπου θα παίζουμε βέβαια με την πλάτη στο τοίχο....Πρέπει να πάρουμε και τους τρεις αγώνες αλλά και με δύο ίσως πάλι να περνάμε ...Ισπανία, Κροατία, Σλοβενία οι αντίπαλοι με τους Ισπανούς να μας κερδίζουν παντα τα τελευταία χρόνια και τους Σλοβένους να μας περιμένουν για να ξεπλύνουν μια ντροπή...
 
Last edited by a moderator:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.674
Likes
50.525
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
χασαμε γιατι ο Μπελινελι χθες και Κοπονεν σημερα μοιραζανε εμετοσακουλες στον αναντικαταστατο Μπραμος και στον Σλουκα,
Σωστά. Κι εσύ από αυτό κατάλαβες ότι τα γκαρντ μας ήταν σωστά (ειδικά αμυντικά) κι επαρκώς επιλεγμένα. ΤΟΪΝΚ.

Ειδικά για το Μπελινέλι, σούταρε υπό πίεση πάνω σε χαμηλότερα χέρια, ήθελε καλύτερο και ψηλότερο αμυντικό με γρηγορότερα πόδια και ειδικότητα στην άμυνα 1vs1 = Κατσίβελης.

Δυστυχώς για το σημερινό ματς δεν μπορώ να σχολιάσω, μόλις συνδέθηκα κι έμαθα από σένα ότι χάσαμε. Κι εξεπλάγην, δεν είμαι από αυτούς που θα πουν ότι το περίμεναν.

, εχεις την εντυπωση οτι καναμε δυο ηττες γιατι οι κοντοι ηταν 3 και οχι 4 και οτι ο Κατσιβελης αν επαιζε θα ντυνονταν Γκαλης στην επιθεση και Γιαννακης στην αμυνα, εχεις απολυτο δικιο, δεν χαλαω εγω χατηρια...
Φυσικά δεν είπα τίποτε από τα δύο, αντιμετωπίζεις προβλήματα κατανόησης. Το τι είπα είναι νομίζω σαφές για το μέσο άνθρωπο. Με τον Κατσίβελη να παίζει ως Κατσίβελης (δηλαδή ένας μέτριος παίκτης που είναι υποφερτός αμυντικά, έχει ύψος στην περιφέρεια και δίνει ανάσες) θα είχαμε τα μισά προβλήματα στην (περιφερειακή) άμυνα, απ' όπου χάσαμε.

στο χιαστι θα βρουν μπροστα τους μια ομαδα στα μετρα τους, δεν βλεπω γιατι ειναι χαμενοι απο χερι...
Ούτε εγώ βλέπω ότι είναι χαμένοι από χέρι. Αν κατάλαβες αυτό, αντιμετωπίζεις προβλήματα κατανόησης του γραπτού λόγου. Θεωρώ πως είναι δύσκολο, διότι δεν τους θεωρώ καλύτερη ομάδα από τους άλλους μνηστήρες. Χαμένους από χέρι, σε καμία περίπτωση, αλλά χειρότερους από άλλους 3, τουλάχιστον. Για να είσαι φαβορί για μετάλλιο πρέπει να είσαι στους τρεις καλύτερους και κατά τη γνώμη μου η Ιταλία δεν είναι. Χώρια ότι λόγω στιλ θα της είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσει το ίδιο επίπεδο απόδοσης σε όλα τα ματς, ειδικά απέναντι σε ομάδες με κοντούς που παίζουν άμυνα (πολλές ομάδες το' χουν αυτό) και ψηλούς που καλύπτουν (ελάχιστες).


Αν η μονη κριτικη που οι 4 προπονηταραδες κανουν στον "καλο μεχρι στιγμης" Τρινκερι ειναι οτι οι κοντοι ειναι 3 και οχι 4 και ολες οι αλλες επιλογες του ειναι σουπερ
Μα δεν είναι αυτή η μόνη κριτική που του έκαναν. Όπως κι αυτό δε σημαίνει ότι ήταν κακός ο Τρινκέρι μέχρι και το ματς με την Ιταλία, με βάση το υλικό που είχε. Το γιατί έχασε από την Ιταλία έχει να κάνει και με το υλικό που (δεν) είχε, το οποίο και επέλεξε ο ίδιος και άρα φέρει την ευθύνη. Το ότι ανακάτεψε την τράπουλα αρκετές φορές είναι δεδομένο και με τις άμυνες και με τα δύο τεσσάρια και με την αλλαγή στις περιστροφές και με το ροτέισιον. Η Ιταλία, εκτός των άλλων, έπαιξε κι εξαιρετικά, δεν παίζουμε μόνοι μας κι εξαρτώνται όλα από μας.

α και τωρα που ειπα για πλακα, δεν μας παρουσιαζεις τα στατιστικα καριερας του Κορνιλιους στα τριποντα για να δουμε επισημα πως διαολο εκανε καριερα αυτος ο χριστιανος?
Μα τα είπαμε αυτά και την άλλη φορά:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Θρησκεία-και-τουρισμός.6789/page-6#post-278701
Για να μη δυσκολεύεσαι, ο Τόμπσον τη χρονιά που λέμε σούταρε με 43% στα τρίποντα (άρα το δικό σου "δεν είχε ξαναβάλει τρίποντο στη ζωή του" ε δεν είναι και απολύτως ακριβές), ενώ για τα στατιστικά του που ζητούσες στη Βαρέζε είναι εδώ http://web.legabasket.it/player/?id=THO-COR και δείχνουν ένα παίχτη που σούταρε επί μια εξαετία με 42% στα τρίποντα, ευστοχώντας σε 159... Το 159 είναι λίγο μεγαλύτερο αριθμός από το ...ένα, last time I checked.

Ας μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική μας έχουν τρίτο φαβορί για μετάλλιο τα γραφεία...

Τέλος πάντων, σε αυτό που μας αφορά, που είναι η 8άδα και βασικά η 6άδα, γιατί αν δεν προκριθούμε τη wild card δε θα μας τη δώσουν ούτε στα πιο wild όνειρά μας, υπάρχουν αγορές τύπου Κίνας και Βραζιλίας γι' αυτές τις δουλειές: θέλουμε σίγουρα νίκες επί Σλοβένων και Κροατών και μπορεί να μη φτάνουν ούτε αυτές, με το αυτί στο ράδιο θα είμαστε για τι κάνει κάθε μέρα η Ιταλία και... η Φινλανδία (πού καζαντήσαμε...). Και καλά, τους Κροάτες πες ότι μπορούμε (ως ομάδα-δομή μας πάνε περισσότερο), με τους Σλοβένους δε μας βλέπω καθόλου καλά. Εκτός κι αν πεισμώσουν όλοι και γίνει κανένα θαύμα.

Απέναντι στην Ισπανία δε μας δίνω πάνω από 15-20% πιθανότητες, εκτός κι αν ο Ορένγκα (που δεν κάνει καλή δουλειά κατά τη γνώμη μου, "καίει" πολλά από τα ατού του) κοιμηθεί όρθιος. Είναι τόσο μεγάλη η υπεροχή των Ισπανών στην περιφέρεια που θα μας βγάλουν τη γλώσσα έξω, με 3 γκαρντ παίζουμε, με τον καλύτερο επιθετικό γκαρντ να έρχεται από ψιλοτραυματισμό και τους άλλους δύο να οργανώνουν και να τρέχουν σαν το Βέγγο στην άμυνα, που δεν είναι και το καλύτερό τους, ειδικά απέναντι σε πυραυλοκίνητους και σχετικά ψηλούς σουτέρ με ικανότητα στο iso. ΘΑ πρέπει να παίξουμε εμείς πάρα πολύ καλά και οι Ισπανοί κάτω του μετρίου για να τους κερδίσουμε και ειδικα το δεύτερο το βρίσκω δύσκολο.

Η επιλογή Καββαδά εκ των υστέρων φαίνεται άτοπη. Ο Μαυροκεφαλίδης δεν έγινε Βιτάμ τώρα, πάντα ήταν και θα συνεχίσει να είναι, άλλες είναι οι δουλειές που κάνει καλά. Θα' πρεπε να είχε δουλευτεί το hedge out του Μπουρούση, που είναι ο μόνος λόγος για τον οποίο βγαίνει από το ματς, γιατί μπροστά είναι μια χαρά η απόδοσή του και για αδιαφορία δεν μπορεί να τον κατηγορήσει κανείς.

Θα είναι τεράστια απώλεια να μην πάμε στο Μούντο της Ισπανίας. Προσωπικά ένα μετάλλιο της εθνικής στο Ευρωμπάσκετ (ειδικά από την ώρα που ξέραμε ότι το χρυσό είναι πανδύσκολο) το θεωρώ πολύ μικρότερη χαρά από τη λύπη της απώλειας της συμμετοχής στο Παγκόσμιο. Μιλούσαν όλοι για μετάλλια ξεχνώντας ότι στο Κουβομπάσκετ αυτό που είναι at stake είναι η συμμετοχή στην πραγματική γιορτή του μπάσκετ, προβλέπω το καλύτερο Μούντο όλων των εποχών και κινδυνεύουμε να το δούμε από τον καναπέ ως μπασκετοέθνός. Αν κι εγώ σκοπεύω να το δω από κοντά, Σεπτέμβριο θα γίνει (ξεκινάει 30.8) κι αν θέλει κανείς να πάμε παρέα, με μεγάλη χαρά δεχόμεθα πμ .

Καλά να΄μαστε να τσακωνόμαστε.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καταφέραμε κι'εμείς λόγω διαφοράς ώρας να δούμε ένα ματς, και πονέσανε τα μάτια μου. Μπάσκετ αλάνας, άμυνα με τα μάτια και καμία λογική στην επίθεση.

Μου αρέσει που συζητάμε για 3 νίκες στην επόμενη φάση, όταν οι ομάδες που θα παίξουμε είναι καλύτερες (ως πολύ καλύτερες) από αυτές που΄εχουμε παίξει μέχρι τώρα. Με Ισπανία αν δε σοβαρευτούμε να ρίξουμε λίγο ξύλο πίσω, κινδυνεύουμε με διασυρμό.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Σωστά. Κι εσύ από αυτό κατάλαβες ότι τα γκαρντ μας ήταν σωστά (ειδικά αμυντικά) κι επαρκώς επιλεγμένα. ΤΟΪΝΚ..
Εγώ κατάλαβα και έγραψα ότι αμυντικά η ομάδα είναι σαν την NIVEA, στοργή και απαλότητα και ότι το πρόβλημα της άμυνας είναι γενικότερο όχι μόνο των γκάρντ... εσύ θεωρείς ότι το πρόβλημα βρίσκεται ΜΟΝΟ στα γκαρντ και εκεί εστιάζεις ότι έγινε το μοναδικό λάθος του Αντρέα δώστα όλα... μετά το στραπάτσο βέβαια από τους ψαράδες πιστεύω να άλλαξες γνώμη και να κατάλαβες ότι ο Αντρέα κοιμήθηκε στον πάγκο, ο σούπερ Κατερίνας είναι για να παίζει στο Λενιγκραντ, ο Μπράμος στα Κανάρια και ο Σλούκι Λουκ δεν θα γίνει ποτέ Σπανούλης... το πρόβλημα λοιπόν είναι ότι έχουμε μερικούς υπερτιμημένους καλούτσικους παίκτες που παραμυθιαζόμαστε ότι είναι σούπερ... αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι η ομάδα μας είναι κακή... τουναντίων βάση υλικού πιστεύω ότι είχε την δυνατότητα για μετάλλιο, αλλά αν είναι τραυματίας ο καλύτερος παίκτης σου και ο προπονητής δεν σε βοηθάει από τον πάγκο, τότε το να περιμένεις από τον Μπράμο , τον Μαυροκεφαλίδη και τον Σλούκα να σου γυρίσουν το παιχνίδι μήπως είναι ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης ?

Ειδικά για το Μπελινέλι, σούταρε υπό πίεση πάνω σε χαμηλότερα χέρια, ήθελε καλύτερο και ψηλότερο αμυντικό με γρηγορότερα πόδια και ειδικότητα στην άμυνα 1vs1 = Κατσίβελης.
Ο Μπράμος κυρίως φύλαγε και τον Μπελινέλι και τον Κοπόνεν, ο οποίος μας διαφημίζεται σαν άριστος αμυντικός, άσχετα αν εσύ πας να μας τον βγάλεις τον κλασσικότερο των σουτέρ της Εθνικής και είναι και 6-7 πόντους ψηλότερος από τον λατρεμένο Κατσίβελη... λάθος λοιπόν έκανε ο Αντρέα χάσαμε, αλλά όχι γιατί δεν πήρε τον Κατσίβελη ή τον Παππά αλλά γιατί ο Μπράμος χωρίς ουσιαστικά ρόλο σέρνεται και είναι με διαφορά ο χειρότερος παίκτης της εθνικής μαζί με τον σούπερ Κατερίνα- Μαυροκεφαλίδη...

Δυστυχώς για το σημερινό ματς δεν μπορώ να σχολιάσω, μόλις συνδέθηκα κι έμαθα από σένα ότι χάσαμε. Κι εξεπλάγην, δεν είμαι από αυτούς που θα πουν ότι το περίμεναν..
Κανένας δεν το περίμενε... οι Φινλανδοί έκαναν μέσες άκρες αυτά που έκαναν και οι Ιταλοί... απλά ο Αντρέα επτωχεύσαμεν δεν πήρε χαμπάρι τι έγινε...

Φυσικά δεν είπα τίποτε από τα δύο, αντιμετωπίζεις προβλήματα κατανόησης. Το τι είπα είναι νομίζω σαφές για το μέσο άνθρωπο. Με τον Κατσίβελη να παίζει ως Κατσίβελης (δηλαδή ένας μέτριος παίκτης που είναι υποφερτός αμυντικά, έχει ύψος στην περιφέρεια και δίνει ανάσες) θα είχαμε τα μισά προβλήματα στην (περιφερειακή) άμυνα, απ' όπου χάσαμε.
Εσύ το βιολί σου...σου ξαναλέω δεν χάσαμε από την περιφερειακή άμυνα... χάσαμε γιατί αμυντικά είμαστε ΣΥΝΟΛΙΚΑ σοφτ και επιθετικά ειδικά όταν βγήκε ο Μπουρούσης, δεν μπορούσαμε να βάλουμε καλάθι ούτε με ευχέλαιο... εσύ ακόμα συνεχίζεις να λες ότι τα προβλήματα μας θα είχαν μειωθεί στο μισό αν έπαιζε ο Κατσίβελης... γελάσαμε αλλά μην το παρακάνεις....

Μα δεν είναι αυτή η μόνη κριτική που του έκαναν. Όπως κι αυτό δε σημαίνει ότι ήταν κακός ο Τρινκέρι μέχρι και το ματς με την Ιταλία, με βάση το υλικό που είχε. Το γιατί έχασε από την Ιταλία έχει να κάνει και με το υλικό που (δεν) είχε, το οποίο και επέλεξε ο ίδιος και άρα φέρει την ευθύνη. Το ότι ανακάτεψε την τράπουλα αρκετές φορές είναι δεδομένο και με τις άμυνες και με τα δύο τεσσάρια και με την αλλαγή στις περιστροφές και με το ροτέισιον. Η Ιταλία, εκτός των άλλων, έπαιξε κι εξαιρετικά, δεν παίζουμε μόνοι μας κι εξαρτώνται όλα από μας.
Ο κάθε προπονητής κρίνεται για το αν είναι καλός από το συνολικό ταμείο... στο τέλος λοιπόν θα δούμε αν ο Αντρέα σε αγαπάμε, είναι προπονηταράς ή μυρουδιάς... εσύ πιστεύεις ότι το σημαντικότερο λάθος που έκανε είναι ότι δεν πήρε 4 κοντούς, εγώ πιστεύω ότι το σημαντικότερο λάθος του είναι ότι δεν υπάρχουν ρόλοι στην ομάδα και κοιμάται στον πάγκο κάτι σαν τον μεγάλο Καζλάουσκας που πατώνει και την πατρίδα του... μακάρι και οι δύο να βγούμε ψεύτες, να κάνουμε 3 νίκες, να περάσουμε και να αποθεωθεί...

Μα τα είπαμε αυτά και την άλλη φορά:
http://www.travelstories.gr/community/threads/Θρησκεία-και-τουρισμός.6789/page-6#post-278701
Για να μη δυσκολεύεσαι, ο Τόμπσον τη χρονιά που λέμε σούταρε με 43% στα τρίποντα (άρα το δικό σου "δεν είχε ξαναβάλει τρίποντο στη ζωή του" ε δεν είναι και απολύτως ακριβές), ενώ για τα στατιστικά του που ζητούσες στη Βαρέζε είναι εδώ http://web.legabasket.it/player/?id=THO-COR και δείχνουν ένα παίχτη που σούταρε επί μια εξαετία με 42% στα τρίποντα, ευστοχώντας σε 159... Το 159 είναι λίγο μεγαλύτερο αριθμός από το ...ένα, last time I checked.
Μα ακριβώς επειδή τα είπαμε, περίμενα από εσένα τα στατιστικά του Κορνίλιους το 1994 και με την Μπανταλόνα... εσύ μας παρουσιάζεις τα στατιστικά του με άλλη ομάδα, σε άλλο πρωτάθλημα και τέσσερα χρόνια νωρίτερα... είναι σαν κι αυτό που είπες ότι ο Ζήσης στην αρχή της καριέρας του έβαζε τριαντάρες ενώ τώρα με το ζόρι βάζει 5-6 πόντους, χωρίς βέβαια να σημαίνει ότι είναι κακός παίκτης... σοβαρέψου λοιπόν και δώσε μας τα στατιστικά του Κορνίλιους με την Μπανταλόνα την χρονιά 1993-94...

Η επιλογή Καββαδά εκ των υστέρων φαίνεται άτοπη. Ο Μαυροκεφαλίδης δεν έγινε Βιτάμ τώρα, πάντα ήταν και θα συνεχίσει να είναι, άλλες είναι οι δουλειές που κάνει καλά..
Η επιλογή Καββαδά δεν ξέρω αν είναι άτοπη ή όχι... θα περιμένουμε είπαμε να τελειώσει το τουρνουά και τότε θα δούμε αν ο Αντρέα άστα να πάνε, είχε δίκιο ή όχι... με ιντριγκάρεις ρε μπαγάσα αλλά πες μου τι διάολο ξέρει να κάνει καλά ο σούπερ Κατερίνας? Άμυνα δεν παίζει , ξύλο στην επίθεση δεν δίνει, ευθυνόφοβος είναι, τι σκατά κάνει καλά... το μόνο που έχει είναι ένα καλούτσικο σουτάκι και αυτό στις μέρες του, γιατί με την εθνική κι αυτό το ξέχασε... γιαυτό σου λέω είναι σούπερ Κατερίνας και όχι σούπερ ταλέντο όπως μας τον διαφημίζεις...

Για τα ρέστα που λες και έτσι όπως έχει γίνει το τουρνουά, δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι οι Ιταλοί αυτή την στιγμή δεν είναι μέσα στην καλύτερη τριάδα... οι Σέρβοι είναι με σκαμπανεβάσματα, οι Γάλλοι βαδίζω και παραμιλώ, εμείς άστα να πάνε, η Σλοβένοι μέχρι και από τους Κροάτες έχασαν, ενώ οι Ισπανοί παρακμάζουν αργά αλλά σταθερά... για τα νούμερα τους Λιθουανούς δεν έχω λόγια... κάθε ματς και μια νέα ξεφτύλα...
 

JohnyE

Member
Μηνύματα
195
Likes
222
Δυο λόγια και απο μένα .. Σίγουρα η Ελλάδα μπορεί να κάνει δύο νίκες αν σοβαρευτεί ... Δεν είναι δα υπερομάδες Κροάτες και Σλοβένοι αλλά πρέπει να αλλάξουμε πρόσωπο . Με τους Φινλανδούς εκτός των άλλων είδα τρομερό άγχος απο τους δικούς μας όταν χάθηκε το προβάδισμα .. Χαρακτηριστικά ο Μπράμός ( Ναι είναι μαζί με τον Φώτση και τον Παπανικολάου οι καλύτεροι σουτέρ ) μόνος του στο τρίποντο , έκανε προσποίηση στον εαυτό του και έκανε drive. Δεν έχω ξαναδεί ποτέ τον Μπράμο να μην παίρνει ευκαιρία για τρίποντο όντας μόνος του . Έπειτα είχαμε ΠΟΛΛΑ λάθη. Σε μια φάση τους δώσαμε δύο φορές πάσα στα χέρια τους. Είχαμε επίσης πάσες στο Ταμπλό ( γκουχου γκουχου Σπανούλης ) . Είχαμε 2-3 έρμπολ ( Γεια σου ρε Καιμακόγλου ) . ΑΝ σε αυτά υπολογίσεις και ότι οι Φινλανδοί απο ένα σημείο και μετά βλέπαν το καλάθι σαν βαρέλι και δεν έχαναν σουτ , η ήττα ήρθε εύκολα... Άσχετο , ο Κόπονεν ακούγοταν για Παναθηναϊκό πέρσι.. δεν θα με χάλαγε..

Από τις υπόλοιπες ομάδες ... Μπράβο στην Ουκρανία που προκρίθηκε άνετα ... και μπορεί να κάνει ζημίες και την έκπληξη για 8άδα ... Τραγικό Ισραήλ που χρειαζόταν νίκη με τους αδιάφορους Γερμανούς για να περάσει και έχασε ... Βέλγιο το θεωρώ τελειωμένο δεν θα σταυρώσει νίκη.... Βοσνία κρίμα , τελικά της άξιζε να περάσει. Οι Λιθουανοί δεν είναι για πολλά , ίσως στην 8άδα αποχαιρετήσουν.Οι Σέρβοι μου αρέσουν και το έχω πει πολλές φορές :) . Οι Κροάτες έπειτα απο την τραγική πρεμιέρα έπαιξαν καλούτσικα... μπορεί να κάνουν την έκπληξη και να πάνε 4άδα . Οι σλοβένοι έχουν την παιχτάρα τον Dragic και είναι στην έδρα τους. Δύσκολος όμιλος όμως αυτός ... Ισπανούς τους θεωρώ σίγουρους , νομίζω και οι Ιταλοί μία νίκη που χρειάζονται κουτσά στραβά θα την κάνουν και μας συμφέρει να την κάνουν ( βασικά μας συμφέρει να κάνουν 3 νίκες ... ) .. και Ελλάδα-Κροατία-Σλοβενία-(Φινλανδία) θα κονταροχτυπηθούν.

Ομάδες Απογοήτευση : Ισραήλ ( έχει καλούτσικους παίχτες δεν περίμενα τέτοιο χάλι ) , Πολωνία ( περίμενα να δώσει μάχη για την πρόκριση , αλλά έχανε με κάτω τα χέρια ) , ΠΓΔΜ ( ΟΚ αυτοί ήταν άτυχοι σε 2 ματς αλλά δεν περίμενα το 1-4 ) , Τουρκία ( ουδέν σχόλιο). Την Ρωσία την περιμέναμε ...

Ομάδες Έκπληξη : Ουκρανία , Φινλανδία άντε και Λετονία . Δεν περίμενα καμμία απο τις τρεις να περάσει. Και οι τρεις μπορούν να κάνουν ζημιές...

Φαβορί για μετάλλιο ίσως μας είχαν γιατί είμαστε τέταρτοι στην παγκόσμια κατάταξη της Fiba , πίσω απο Αμερική , Ισπανία και Αργεντινή ( Άρα δεύτεροι στην Ευρώπη και με λιγότερες απουσίες απο τους Ισπανούς ) . Πλέον ζόρικα τα πράγματα ... και όντως μεγάλη απογοήτευση αν δεν πάμε μουντομπάσκετ... Ραντεβού αύριο με τους Ισπανούς ... θα μας πνίξουν τα guard τους , αλλά δεν έχουν τίποτα ιδιαίτερο στο 3-4 και στο 5 μόνο τον Μαρκ ( αν τον φθείρουμε με φάουλ καλά θα είναι)...Λογικά θα χάσουμε άνετα αλλά κρατάω μια επιφύλαξη μπας και βγούμε επιτέλους με πάθος στο παρκέ και τους κοντράρουμε..
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.735
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom