Νάξος Νάξος

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Ξέρετε πώς έχουμε πρόσβαση στις παραλίες Καλαντός και Πάνερμος; Θα μένουμε χώρα και θα έχουμε αυτοκίνητο, αλλά δεν βλέπω παραλιακά δρόμο από Χώρα προς τα εκεί. Μόνο από την ανατολική πλευρά του νησιού πας σε αυτές τις παραλίες; Αξίζουν; Θέλουμε κάτι όχι τόσο πολυσύχναστο. Ο δρόμος είναι καλός;

Επίσης, άλλη μια ερωτησούλα: πόσες ώρες με το αυτοκίνητο είναι η διαδρομή Χώρα-Απείρανθος;
 

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
Χωρα-Απειρανθος ειναι 25χλμ περιπου υπολογησε γυρω στα 30-35 λεπτα . για τον Πανερμο Καλαντο υπαρχει δρομος ειναι ομως αρκετα μακρυα απο την Χωρα υπολογισε 1 ωρα και κατι κοιταξε στο google map για περισσοτερες λεπτομεριες www.google.gr/maps
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Διάβασα αναλυτικά το ποστ εδώ και λίγες μέρες, αλλά ηθελα να ρωτήσω αν έχετε και πιο πρόσφατες πληροφορίες για μονοήμερες από Νάξο με καραβάκια.

Πόσο κοστίζουν, ποιες αξίζουν και πόσο διαρκούν περίπου; Τα καραβάκια φεύγουν από το λιμάνι να υποθέσω; Και τι περίπου περιλαμβάνει το πρόγραμμα;

Θα μείνουμε εννιά μέρες, οπότε πιστεύω ότι αξίζει να δούμε και κάτι ακόμα, Σαντορίνη ή Κουφονήσια, τι προτείνετε; Σαντορίνη παραλίες δεν τρελαίνομαι, αν η εκδρομή έχει μόνο παραλίες. Τότε θα προτιμούσα Κουφονήσια. Αξίζει, τι λέτε; Χώρα θα μένουμε, είμαστε ζευγάρι.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Αν θυμάμαι καλά, οι ημερήσιες για μικρές Κυκλάδες έβγαιναν γύρω στα 35€/άτομο...
Ξεκινούσαν πρωί, επιστροφή αργά το απόγευμα.
Κουφονήσια, Ηρακλειά, Σχοινούσα.
Κατά τη γνώμη μου καλύτερα να μείνεις 1 βραδιά κουφονήσια, ή σε κάποιο άλλο. Δεν αξίζει τόσο η συγκεκριμένη ημερήσια. Απόψεις είναι όμως αυτές...
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Δήλο έχει πάει κανείς; Γιατί σκεφτόμασταν ότι αν κάτι ενδείκνυται για ημερήσια είναι αυτό το νησάκι που δεν θα το επισκεπτόμασταν ξεχωριστά.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Η εκδρομη που ειχαν για τα Κουφονησια δεν περιλαμβανε τη Σχοινουσα..τωρα την εβαλαν?
Για Πανερμο παει απο Μουτσουνα..Πλατια Αμμο..κλπ
Για Καλαντο σε καποιο σημειο του δρομου εχει χωματοδρομο...πριν απο 4 χρονια σας λεω ομως ...δε λεει πολλα ο Καλαντος συγκριτικα με αλλες παραλιες του νησιου....
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Στην παραλία Υτώνας στα βόρεια της Νάξου έχει πάει κανείς; Υπάρχει εύκολη πρόσβαση; Αξίζει;
 

maria78

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
γεια σας κ απο μενα!Διαβαζω εδω κ μερες τα ποστ για ναξο αλλα δεν ξερω τι πρωτα να κρατησω!μπορει να εχει ξαναερωτηθει αλλα θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την διαμονη.Ειμαστε ζευγαρι 35/39 αντιστοιχα κ θελουμε να βρουμε ενα δωματιο καθαρο κ ησυχο.Να προτιμ ησουμε αγια αννα κ αγιο προκοπιο?υπαρχει κατι που προτεινετε ?επισης ποιες παραλιες ειναι καλυτερες απο αποψη αερα για αρχες αυγουστου?
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Μαρία, γεια σου. Επειδή κανείς δεν απαντάει, θα σου πω ό,τι έχω διαβάσει, γιατί κι εμείς ζευγάρι είμαστε, 30 και 35, που θα πάμε πρώτη φορά φέτος και ψάχνουμε ησυχία, παραλία αλλά και ήρεμη ζωή για βολτίτσες το βράδυ.

Αγία Άννα, από αυτά που διάβασα, δεν είναι και η καλύτερη παραλία, σε σχέση με τις υπόλοιπες πάντα. Αν θα 'χετε αυτοκίνητο, μπορείτε να μείνετε Αγ. Προκόπιο, Στελίδα ή Πλάκα και να γυρνάτε στα γύρω μέρη και στη Χώρα για ποτό-φαγητό. Εμείς καταλήξαμε Χώρα, κάτω απ' το κάστρο, στην παλιά πόλη, που πρέπει να 'ναι κάπως γραφικά, είναι πολύ ωραίο το ξενοδοχείο και όπως το σκεφτήκαμε θα θέλουμε μάλλον να πηγαίνουμε σε άλλη παραλία κάθε μέρα, οπότε δε μας ένοιαζε να μένουμε πάνω στο κύμα. Νομίζω ότι είναι καλύτερα να δεις τα καταλύματα και να αποφασίσετε έτσι, μιας και για αρχές Αυγούστου κάποια θα είναι ήδη κλεισμένα. Έχει πολλά πάντως, αλλά δεν πληρούν και όλα κάποιες προδιαγραφές, οπότε μπορείτε να καταλήξετε από αυτά που προσφέρονται τι θα σας άρεσε περισσότερο. Ελπίζω κάπως να βοήθησα, καλά να περάσετε!
 

maria78

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!κ εμεις καπως ετσι σκεφτομαστε να μεινουμε χωρα δηλαδη κ να νοικιασουμε αυτοκινητο για να γυρναμε τριγυρω.στην χωρα σε ποιο ξενοδοχειο εκλεισες?
 

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα και συγγνώμη για την αργοπορία, αλλά δυστυχώς δεν υπήρχε χρόνος. Μαρία, νομίζω ότι είναι καλή λύση να μείνεις στο Άη- Γιώργη που και κοντά στην Χώρα είναι και η θάλασσα είναι κοντά για μια γρήγορη βουτιά αν ο καιρός δεν ευνοεί για περισσότερα. Άγιο Προκόπη - Πλάκα θα σου έλεγα να μείνεις είτε αν είχες αυτοκίνητο, καθώς η απόσταση από την Χώρα με αμάξι είναι αρκετά κοντά είτε αν ήθελες απλά να λιώσεις στην παραλία. Διαφορετικά καλύτερα Χώρα και νοικιάζετε ένα αμάξι για ένα διήμερο να γυρίσετε λίγο και το νησί.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
ευχαριστω πολυ για την απαντηση!κ εμεις καπως ετσι σκεφτομαστε να μεινουμε χωρα δηλαδη κ να νοικιασουμε αυτοκινητο για να γυρναμε τριγυρω.στην χωρα σε ποιο ξενοδοχειο εκλεισες?
Κλείσαμε στο Adriani Hotel, δεν είναι όμως πάνω στη θάλασσα, είναι δίπλα στην παλιά πόλη.

Αν καταλήξεις στην επιλογή που λέει η Σοφία για Αγ. Γεώργιο, νομίζω είχα βρει και αυτό που είναι Αγ. Γεώργιο και μου άρεσε πολύ: Santa Katerina.

Αλλά υπάρχουν πάρα πολλά, θα βρεις σίγουρα κάτι που να σας αρέσει και η Χώρα είναι καλή επιλογή για να μείνεις. Εγώ νομίζω αν ήθελα λίγη παραπάνω ηρεμία θα πήγαινα να μείνω Πλάκα, αλλά προτιμώ για πρώτη φορά να κάνω τις βόλτες μου στην πόλη χωρίς αυτοκίνητο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.796
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom