Νάξος Νάξος

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Καλησπέρα κι από μένα,

κανονικά τώρα θα έπρεπε να διαβάζω αλλά κάθομαι και ξεκοκαλίζω τα thread στο travelstories :p (ουπς) !

Έχουμε κλείσει για Νάξο με τον φίλο μου για μια εβδομάδα μες στον Ιούλιο, ωστόσο δεν θα έχουμε αμάξι διαθέσιμο. Γενικά πώς είναι τα δρομολόγια των λεωφορείων; Από μια μικρή αναζήτηση μέσω google δεν κατάλαβα και πολλά.

Η περιοχή στο Αλυκό είναι προσβάσιμη με τα πόδια από το Πυργάκι ή είναι τεράστια απόσταση; Γιατί ενδιαφέρομαι να επισκεφθώ αυτές τις παραλίες και απ' ότι κατάλαβα το λεωφορείο δεν πάει μέχρι εκεί.

Επίσης επειδή θέλουμε πολύ να δούμε λίγο και τα Κουφονήσια, πέραν των ημερήσιων εκδρομών που μας φαίνονται κουραστικές και όχι ιδιαίτερα οικονομικές (για το δικό μας budget τουλάχιστον), βολεύει να πάρουμε καραβάκι για Κουφονήσι και από εκεί να κινηθούμε με τα τοπικά λεωφορεία;

Ευχαριστώ πολύ!
Για τα δρομολόγια στη Νάξο δεν ξέρω να σε βοηθήσω!!Στα Κουφονησια πάντως άνετα μπορείτε να κάνετε αυτό που λες(τα δρομολόγια είναι πολύ συχνά και οι διαδρομές πολύ μικρές) αλλά μπορείτε να περπατήσετε κιόλας το νησί πολύ εύκολα ;)

Γνωρίζει κανένας το korali palace studios http://www.korali-hotels.com/korali-palace.html?? Έκλεισα εκεί..
 
Last edited by a moderator:

sofianaxos

Member
Μηνύματα
793
Likes
273
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχουμε κλείσει για Νάξο με τον φίλο μου για μια εβδομάδα μες στον Ιούλιο, ωστόσο δεν θα έχουμε αμάξι διαθέσιμο. Γενικά πώς είναι τα δρομολόγια των λεωφορείων; Από μια μικρή αναζήτηση μέσω google δεν κατάλαβα και πολλά.

Η περιοχή στο Αλυκό είναι προσβάσιμη με τα πόδια από το Πυργάκι ή είναι τεράστια απόσταση; Γιατί ενδιαφέρομαι να επισκεφθώ αυτές τις παραλίες και απ' ότι κατάλαβα το λεωφορείο δεν πάει μέχρι εκεί.

Τα δρομολόγια των λεωφορείων βολεύουν μόνο για Άγιο Προκόπη- Αγία Άννα δυστυχώς. Αυτό που λες για να πας με τα πόδια από Αλυκό στο Πυργάκι δεν το θεωρώ και πολύ εφικτό...


Γνωρίζει κανένας το korali palace studios http://www.korali-hotels.com/korali-palace.html?? Έκλεισα εκεί..
Δεν το γνωρίζω αλλά έχει πολύ καλές κριτικές, οπότε είσαι μια χαρά!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πυργακι Αλυκο ειναι κανα μισαωρο με τα ποδια μου φαινεται και πρεπει να εχει χωματοδρομο...γιατι δεν κοιτατε να νοικιασετε ενα αυτοκινητο...ειναι μεγαλο νησι η Ναξος,εχει πολλα ωραια και ειναι κριμα να τα χασετε....
Και ο Πανερμος πχ ειναι ωραια παραλια και δεν πανε τα ΚΤΕΛ.
 

AthPolNYC

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις ΗΠΑ
Ευχαριστω για το feedback!

Εχουμε εκει ενα φιλο μας Ναξιωτη που εχει αυτοκινητο, αλλα σιγουρα θα κινηθουμε και μονοι μας με τα ΚΤΕΛ γιατι εμεις δεν οδηγουμε. Ουτως η αλλως δεν γινεται να τα δουμε και ολα μεσα σε 6 μερες!
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Από ενοικιάσεις αυτοκινήτων ξέρετε τι παίζει?Είμαι σε δίλημμα όσο διαβάζω το φόρουμ τόσο μπερδεύομαι!! Είμαι πάντως μεταξύ Νάξου-Σύρος-Σκύρος. Η τελευταία επιλογή βέβαια με βολεύει καλύτερα γιατί μπορώ να πάω το δικό μου αυτοκίνητο και να γλιτώσω ακτοπλοικά και ενοικιάσεις αλλά αυτό δεν θέλω είναι η εποχή που θα πάω (23 Αυγούστου ) να μην βρω ερημικό νησί.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Περίπου 40-50/ημέρα να υπολογίζεις για ένα μικρό αυτοκίνητο τύπου Atos.
Μιλάω πάντα για περίοδο φουλ αιχμής (Αύγουστο αρχές), που υπάρχει μεγάλη ζήτηση.
Ρίξε μια ματιά ιντερνετικά πρώτα..
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Σκέφτομαι κι εγώ τη μία μέρα που θα είμαστε Νάξο να νοικιάσουμε αυτοκίνητο. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν με συμφέρει οικονομικά να το κλείσω online από τώρα ή όταν πάω στο νησί(τέλος Ιουλίου)??
 

Katerina ph

Member
Μηνύματα
63
Likes
14
Γεια σας και πάλι. όπως έχω γράψει και πιο πάνω θα πάμε Νάξο για 5 μέρες με μηχανάκι και σκεφτομαστε τη μια μερα να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να δούμε τα πιο μακρινά μέρη που δε μπορούμε να φτάσουμε με το μηχανάκι. Έχω 2 ερωτήσεις:
1.Έχετε να μου προτείνετε κάποιο οικονομικό γραφείο ενοικίασης αυτοκινήτων??
2. Αυτή τη μέρα που θα έχουμε αυτοκίνητο τι διαδρομή μου προτείνετε να ακολουθήσω?? (Διάβασα πιο πάνω ότι θα βόλευε να συνδυάσω αυτη τη μέρα την παραλία Χαβαη μαζί με τα χωριά) :)
 

Menelaos83

Member
Μηνύματα
103
Likes
88
Εγω ειχα νοικιασει απο το moto power στον αγιο προκοπη και μπορω να πω οτι ειχε πολυ καλες τιμες πριν 2 χρονια π πηγα στο νησι τελευταια φορα.
 

Marie.

Member
Μηνύματα
47
Likes
7
Νομιζω οτι στην παραλια Χαβαη μπορειτε να πατε και με το μηχανακι η περιοχη δεν ειναι και τοσο μακρια θα ελεγα καλυτερα να πηγαινατε απο Φιλοτι, Απειραθο και τα γυρω χωρια να τα δειτε και να πατε μετα προς Μουτσουνα και Πανορμο για μπανιο ,εκει σιγουρα θα δυσκολευτειτε να πατε με μηχανακι ,ειναι λιγο μακρια,ενω με το αμαξι ειναι μια χαρα διαδρομη!
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Σκέφτομαι και εγώ για Νάξο τέλος Αυγούστου αλλά φοβάμαι τα μελντέμια..έχω τύχει στην 'Ανδρο όχι συχνά ομως αλλά ήταν τέλη Ιουνίου..
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.285
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom