Νάξος Νάξος

Polly

Member
Μηνύματα
62
Likes
58
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ/ Γουατεμάλα
Ρωτουσα συγκεκριμενα για τον αερα γιατι πηρα κατι δωματια κοντα στην Μικρη Βιγλα και πριν προλαβω καλα καλα να κανω καπιες ερωτησεις η ξενοδοχος με ρωτησε αν ξερω που ερχομαι ..γιατι φυσαει πολυ και εαν δεν ειμαι σιγουρη καλυτερα να μην κλεισω δωματιο!!!
Και φυσικα μετα απο αυτο δεν εκλεισα!!

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις! θα το κοιταξω και το Μανολης Studio! :D
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
H Μικρή Βίγλα είναι ο παράδεισος των kite surfers. Κοσμοσυρροή. Για αυτούς ο αέρας είναι το παν. Να πας να τους δεις. Εξωπραγματικό θέαμα.
 

Ellinaras

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΣΚΩΤΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Να ρωτήσω κάτι. Που μπορεις να πας μονοήμερη για μπάνιο? Υπάρχουν καραβάκια που πάνε μικρές Κυκλάδες ή κάπου αλλού? Εννοώ καραβάκια με σκοπό το μπάνιο και όχι απλά την μετακίνηση όπως ο Σκοπελίτης....
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
πήγα στη Νάξο το καλοκαίρι του 2006 και του 2010(ω,ναι!μαζί με τα μουντιάλ κι εγώ!!!)

το '06 πήγα με τους γονείς μου
γυρίσαμε όλο το νησί καθώς είχαν αυτοκίνητο
γενικά είναι νησί που δε γυρνιέται χωρίς αυτοκίνητο,έχε πολλές παραλίες και ορεινά μέρη που αξίζει να επισκεφτείς
από φαγητό αυτό που μου έμεινε ήταν κάτι ωραίες ντοματοκεφτέδες σε ένα ταβερνάκι κάπου στα ορεινά,αλλά δε θυμάμαι ακριβώς πού
το μόνο που θυμάμαι είναι πως σταματούσες λίγο πιο πριν με το αυτ/το και ήταν κάπως σαν στην άκρη από έναν μικρό παράδρομο,κάτι σαν ήπιος γκρεμούλης
και φυσικά τις παραδεισένιες βάφλες του waffle house

τη δεύτερη φορά που πήγα ήταν με κάτι φίλες μου κι επειδή δεν είχαμε μεταφορικό μέσο,τη βγάζαμε στην παραλία της Αγ.Άννας
αυτό όμως που μου έμεινε ήταν ότι το waffle house είχε αλλάξει και οι βάφλες του ήταν μετριότατες:(

γενικά δε θα ξαναπήγαινα,2 φορές για Νάξο είναι τού μάτς
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ρωτουσα συγκεκριμενα για τον αερα γιατι πηρα κατι δωματια κοντα στην Μικρη Βιγλα και πριν προλαβω καλα καλα να κανω καπιες ερωτησεις η ξενοδοχος με ρωτησε αν ξερω που ερχομαι ..γιατι φυσαει πολυ και εαν δεν ειμαι σιγουρη καλυτερα να μην κλεισω δωματιο!!!
Και φυσικα μετα απο αυτο δεν εκλεισα!!

Ευχαριστω πολυ για τις προτασεις! θα το κοιταξω και το Μανολης Studio! :D
Ελεος ..τι διαβαζω η γυναικα ....τι σου ελεγε αυτη η ξενοδοχα.2 χρονια εχω παει στην περιοχη ..δεν ειναι ετσι τρελα οπως σου τα λεει.
Εκτος πια αν τον Αυγουστο λυσσαει.
Και ναι ειναι οι σερφερς ,αλλα δεν κανει και 10 μποφωρ.Περαν τουτου πισω απο τη Βιγλα ..υπαρχει η παραλια της Παρθενου..σουπερ..κρυσταλινη ,που τις περισσοτερες φορες ειναι απανεμη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Να ρωτήσω κάτι. Που μπορεις να πας μονοήμερη για μπάνιο? Υπάρχουν καραβάκια που πάνε μικρές Κυκλάδες ή κάπου αλλού? Εννοώ καραβάκια με σκοπό το μπάνιο και όχι απλά την μετακίνηση όπως ο Σκοπελίτης....
Ναι καραβακια κανουν ημερησιες εκδρομες σε τρεις προορισμους
Δηλο-Μυκονο (σε αφηνουν αρκετα παραπανω στη Δηλο απ οσο θα επρεπε -κατα τη γνωμη μου)
Ηρακλεια-Κουφονησι
Σαντορινη (κανενα 3ωρο δρομος)
 

GOMIO

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Καλησπέρα στο φόρουμ.
Σήμερα επιστρέψαμε μετά από 11 ημέρες στη Νάξο. Ήταν η πρώτη φορά που κάναμε διακοπές στο εν λόγω Νησί και πραγματικά μείναμε με τις καλύτερες εντυπώσεις.
Σταθήκαμε τυχεροί γιατί είχαμε απίστευτα καλό καιρό όλες αυτές τις ημέρες και ευχαριστηθήκαμε σχεδόν όλες τις απίστευτες παραλίες του νησιού.
Από φαγητό νομίζω ότι έχουν ήδη αναφερθεί κάποια από καλύτερα ταβερνάκια όπως επίσης και το milcato το οποίο το προτιμήσαμε πολλές φορές από το vaffla house μιας και καλύτερο παγωτό είχε αλλά και καλύτερες τιμές.
Από κοσμικές παραλίες Αγ. Προκόπης φυσικά και Αγία Άννα αλλά και πιο ήσυχες με τοπ την μικρή βίγλά - Πυργάκι - Αγιάσσο.
Επίσης να πω πως μείναμε στην Περιοχή της Στελίδας στο ξενοδοχείο golden sun και πραγματικά θεωρώ ότι ήταν από τις καλύτερες επιλογές που θα μπορούσαμε να κάνουμε, μιας και ήταν σε πολύ κομβικό σημείο, δίπλα στον Αγ. Προκόπιο και Αγ. Άννα αλλά και μόλις 5 λεπτά με το αμάξι από την χώρα. Εκτός αυτού ήταν πολύ καθαρό με μεγάλη ολοκάθαρη πισίνα αλλά και φοβερή κουζίνα. Για το προσωπικό του ειλικρινά δεν έχω λόγια το πόσο φιλικοί και εξυπηρετικοί ήταν σε οτιδήποτε θελήσαμε. Προτείνεται ανεπιφύλακτα από κάθε άποψη....
Κλείνοντας να πω πως θεωρώ την Νάξο από τα νησιά που πραγματικά αξίζει να επισκεφτεί κάποιος, αλλά, έστω και αν οι συγκοινωνίες που είχε ήταν πολύ συχνές, χρειάζεται μεταφορικό μέσο από κάθε άποψη...Αυτά από μένα....:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ελεος ..τι διαβαζω η γυναικα ....τι σου ελεγε αυτη η ξενοδοχα.2 χρονια εχω παει στην περιοχη ..δεν ειναι ετσι τρελα οπως σου τα λεει.
Εκτος πια αν τον Αυγουστο λυσσαει.
Και ναι ειναι οι σερφερς ,αλλα δεν κανει και 10 μποφωρ.Περαν τουτου πισω απο τη Βιγλα ..υπαρχει η παραλια της Παρθενου..σουπερ..κρυσταλινη ,που τις περισσοτερες φορες ειναι απανεμη.
Ας μη γενικεύουμε την δικιά μας εμπειρία. Όταν είχα πάει εγώ σε κάποιες παραλίες λυσσούσε πραγματικά. Αλλά από την άλλη είναι κάτι που περιμένεις στις Κυκλάδες. Αν έχεις μεταφορικό πας σε άλλη παραλία, πολύ απλά.
 

kwtsos1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Η Ναξος ειναι πραγματικα ομορφο νησι.μενω στην αγια Αννα,μια ομορφη παραλια με τα σχετικα μπιτσομπαρα κ τα ταβερνακια.η θαλασσα καλη,καθαρη κ παγωμενη.οι ξαπλωστρες κ οι ομπρελες χρεωνονται,κατι που δεν περιμενα!
Πηγα σε διαφορα μαγαζια για φαγητο κ πρωτα πρωτα στο μεζε μεζε...πολυ γνωστο ως ΄φοβερό΄,κατι που δεν μπορω να επιβεβαιωσω.το φαγητο μετριο(κοτοσαλατα με ξεροτηγανισμενο κοτοπουλο,ο γαλεος κ καλα φρεσκος,ειχε γινει κοκκαλο απτο πολυ τηγανισμα).Το μονο που αξιζε ηταν η γουνα μην σας ξεγελαει το ονομα ψαρι ειναι.
αυτο που συνιστω ανεπιφυλακτα ειναι το motopower στη αγ.αννα για να νοικιασεις μηχανακι γουρουνα κτλπ. Τα παιδια εξυπηρετικοτατα και ο στολος τους αξιοπιστος.
Αυτα τα ολιγα για την ωρα θα επισκευτω και αλλα μερη που εχω κατα νου και θα πω εντυπωσεις.
 

PheniX

Member
Μηνύματα
62
Likes
4
και από τιμές ποίες είναι για την γουρούνα και το scooter;
εγώ θα είμαι σε ένα μήνα στο νησί και μου έχουν προσφέρει για αυτοκίνητο ?25 ενοικίαση
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
και από τιμές ποίες είναι για την γουρούνα και το scooter;
εγώ θα είμαι σε ένα μήνα στο νησί και μου έχουν προσφέρει για αυτοκίνητο ?25 ενοικίαση
Καλη τιμη τη βρισκω ...τοσο δωσαμε εμεις το 2008!
 

magenda

New Member
Μηνύματα
3
Likes
7
Επεστρεψα πριν λιγες μερες...

Αγιος Προκοπιος:
Καλη παραλια, καθαρα νερα, αρκετα καφε - ενα μερος συμβατικο για ολους.

Αγια Αννα:
Οχι και τοσο καλη παραλια οσο ο Αγ.Προκ. αλλα ειχε καλυτερα μαγαζια για καφε, φαι, ποτο.

Πλακα:
Η καλυτερη παραλια απο τις 3. Εχεις οντως την αισθηση οτι εχεις παει σε διακοπες και οχι σε πισινα ξενοδοχειου! Αρκετα μαγαζια. Τελειο feeling. Απλετος χωρος. Ιδανικα για ολοημερο αραλικι...


ΜΑΓΑΖΙΑ:

Αγια Αννα: οχι σε Λιμανακι, μετρια η Γοργονα.

Πλακα: καλο το waffles house και τα τριγυρω του για καφε, μετριο το μεζε-μεζε, μετριο τα 3 αδερφια, μετριο το ιταλικο.

Απειρανθος: λιγο ακριβος αλλα πολυ καλος ο Λευτερης!

Φιλοτι: σταση πριν τον Απειρανθο στον Πλατανο στην πλατεια για γαλακτομπουρεκο ή κανταιφι με παγωτο !

Χώρα: Ρωτηστε που ειναι ενα καφε που παιζει τζαζ - θα ξεκουραστειτε με τον καλυτερο τροπο απο τον γενικο πανζουρλισμο που επικρατει στη Χωρα!

Γενικα το φαγητο δεν με ενθουσιασε... (υπαρχουν και πολυ καλυτερα νησια απο αυτη την αποψη!)

***

Κουνουπια:
Το νησι ειχε προβλημα πριν 2 χρονια. Τωρα νορμαλ πραγματα...

Εχετε υποψη οτι στον Αγιο Γεωργιο διπλα ειναι το μεγαλο ελος! Πρεπει να κανουν τρελο πανηγυρι τα κουνουπια εκει. Στις αλλες περιοχες ειχε μονο το βραδυ. Με αουταν πριν την εξοδο δεν ειχαμε προβλημα.

***

Αν ξαναπηγαινα θα εκλεινα ξενοδοχειο στην πανεμορφη Πλακα και τις μισες μερες θα νοικιαζα αυτοκινητο για βολτιτσα σε Χώρα, χωριά, νότια μέρη.

Ευελπιστω την επομενη φορα να ανακαλυψω και τα πιο νότια, ειδικα την Χαβαη !!
:)

* Το μερος ενδεικνυται περισσοτερο για ζευγαρια (οποιασδηποτε ηλικιας). Αν ειστε μονοι πατε προς Παρο πλευρα καλυτερα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.890
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom