Νάξος Νάξος

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Από την μια σκεφτόμαστε την άνεση του αυτοκινήτου όσων αφορά τις αποσκευές που μπορούμε να πάρουμε από την άλλη την άνεση της μηχανής όσων αφορά την κίνηση του νησιού κ το παρκάρισμα.
Καλημέρα.
Εφόσον η μηχανή είναι σοβαρή και σηκώνει τις διαδρομές στους απαιτητικούς δρόμους του νησιού, θα έλεγα να προτιμηθεί, καθώς το να ψάχνεις παρκινγκ στη χώρα τον Αύγουστο είναι ένα θέμα που καλό θα ήταν να μη σας απασχολεί.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Στην χώρα θα μείνουμε απλά σκεφτόμαστε να γυρίσουμε όλο το νησί γι αυτό κ το δίλλημα!
αν η μηχανη σε βολευει, σαφως και ειναι προτιμητέα! που λογικά βγαινουν οι αποστασεις με την μηχανη, οποτε μην το σκεφτεσαι καν..
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.198
Στην χώρα θα μείνουμε απλά σκεφτόμαστε να γυρίσουμε όλο το νησί γι αυτό κ το δίλλημα!
Στην χώρα γενικότερα υπήρχε πρόβλημα με το παρκάρισμα.Τις καλές εποχές βέβαια και σε πλήρη σαιζόν.Εξαρτάται βέβαια και που ειναι το κατάλυμα.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.618
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Να πω και ΄γω την γνώμη μου , αυτοκίνητο και πάλι αυτοκίνητο , από πλευράς ασφάλειας πρωτίστως αλλά και άνεσης. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου και στην διαδρομή για το γυναικοχώρι αλλά και στο αεροδρόμιο με αεροδιακομιδές. Η Νάξος έχει μεγάλο οδικό δίκτυο αλλά υπάρχουν σημεία που είναι ασυντήρητα ή με κακοτεχνίες οπότε επικίνδυνα !!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.114
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Μέναμε στη χώρα και είχαμε αυτοκίνητο, το οποίο παρκάραμε σε δημοτικό χώρο πάρκινγκ. Δεν ήταν δίπλα στο κατάλυμα μας, αλλά σε μία απόσταση 500μ περίπου. Με την άφιξη αφήσαμε τα πράγματα στο κατάλυμα και μετά δεν ξαναφέραμε το αυτοκίνητο στο κατάλυμα παρα μόνο όταν ήταν να φύγουμε. Μέσα στη χώρα κινούμασταν πάντα με τα πόδια και γυρίσαμε με ασφάλεια όλο το νησί.
 

Mariapa34

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
Λοιπόν παιδια επανέρχομαι.. Κλείσαμε 18-24/7 για Νάξο με τα παιδια( 13μηνων και 5 ετων) . Θα μείνουμε στο golden sun που βρίσκεται στην Στελιδα - Αγίου προκοπιου, θα έχουμε μαζί το αμάξι.. Πείτε μου πληροφοριες όσο αφορά παραλιες (φιλικες για παιδια), ταβέρνες, χωριά κτλ Αυτές τις μέρες θα φτιαξω ένα χαλαρό πλανο (λόγω παιδιων)..
 

katkarak

Member
Μηνύματα
47
Likes
43
Λοιπόν παιδια επανέρχομαι.. Κλείσαμε 18-24/7 για Νάξο με τα παιδια( 13μηνων και 5 ετων) . Θα μείνουμε στο golden sun που βρίσκεται στην Στελιδα - Αγίου προκοπιου, θα έχουμε μαζί το αμάξι.. Πείτε μου πληροφοριες όσο αφορά παραλιες (φιλικες για παιδια), ταβέρνες, χωριά κτλ Αυτές τις μέρες θα φτιαξω ένα χαλαρό πλανο (λόγω παιδιων)..
Εμένα το Χαλκί μου άρεσε !Με το μουσείο,τα γραφικά σοκάκια...
 

antoniskkvs

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
Καλημέρα σας!

Θα επισκεφθώ το νησί 3-9 Αυγούστου! Έχουμε αυτοκίνητα και η περιοχή που θα μεινούμε είναι η μικρή βίγλα , οπότε όσο αναφορά τις παραλίες, έχουμε αποφασίσει να παμε στις πιο γνωστές που είναι εκει γύρω , στη δυτική πλευρά του νησιού ( καστράκι , μικρή βίγλα , άγιο προκόπιο κ.τ.λ ) .

Ψάχνω συμβουλές σχετικά με ορεινούς προορισμούς του νησιού!

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια αξιοσημειώτη βαρκάδα , την οποία θα ήταν καλό κάποιος να κάνει κατά την διαμονή του στο νησί!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Πολυ ωραια παραλία ειναι και το τερμα στον Μαραγκα, πριν την Αγια Αννα, στον χαρτη φαινεται σαν παραλία γυμνιστων Αγιας Αννας, αλλά δεν ειναι ακριβως ετσι.
Και αφού θα εισαι στην Βιγλα, να πας και στην παραλία Χαβάη, που αφηνεις το αμαξι πιο κοντα στον δρόμο και κατεβαινεις λίγα μέτρα (απλα Σαββατο/Κυριακη μεσημερι θα εχει αρκετο κόσμο, προτιμησε την καθημερινή, είτε απογευματακι για μπανιο και ηλιοβασιλεμα)
Απλα να ξερεις σε αυτή την μερια του νησιου, κυριως Μαραγκας, Αγια Αννα, πιανει αρκετος αερας, οποτε να εχεις το νου σου για ομπρελες και τετοια.
Απο ορεινα χωριά, υπαρχει σαφως η Απειραθος με ωραια θεα και μαγαζια.
Το μικρό Χαλκείο ειναι ενα επισης ομορφο χωριο με το καλυτερο γαλακτομπουρεκο που εχω φαει στο πιο παραδοσιακό καφενειο του νησιου, και με ωραιους μεζεδες εννοειτε, μην το χασετε!
Το Φιλότι με πλατεια γεματη πλατανια και μικρα μαγαζακια, καφε, ταβερνες κλπ, και γραφικα σοκακια, ειναι επισης ενα χωριο που αξιζει να περασετε.
Μια τελευταια προταση μου, ειναι να καθισετε το σουρουπο για μπυριτσα, τηγανιτες σπιτικές πατατες και γαριδακι τηγανιτό(θα παρετε αυτα ακριβως!!) στο μαγαζί που ειναι ακριβως κατω απο τον βραχο της Πορταρας στο λιμάνι της Ναξου! Αν δεν εχει αλλάξει ιδιοκτητης και μενου από το 2017, ελπιζω πως οχι, θα ξετρελαθειτε, αν παλι οχι, προκαταβολικά ζητω συγγνωμη :haha: !
Να περασετε ομορφα, ειναι ενα νησί υπεροχο!
 
Last edited:

antoniskkvs

Member
Μηνύματα
8
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΑΡΣΟΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΕΔΙΜΒΟΥΡΓΟ
Πολυ ωραια παραλία ειναι και το τερμα στον Μαραγκα, πριν την Αγια Αννα, στον χαρτη φαινεται σαν παραλία γυμνιστων Αγιας Αννας, αλλά δεν ειναι ακριβως ετσι.
Και αφού θα εισαι στην Βιγλα, να πας και στην παραλία Χαβάη, που αφηνεις το αμαξι πιο κοντα στον δρόμο και κατεβαινεις λίγα μέτρα (απλα Σαββατο/Κυριακη μεσημερι θα εχει αρκετο κόσμο, προτιμησε την καθημερινή, είτε απογευματακι για μπανιο και ηλιοβασιλεμα)
Απλα να ξερεις σε αυτή την μερια του νησιου, κυριως Μαραγκας, Αγια Αννα, πιανει αρκετος αερας, οποτε να εχεις το νου σου για ομπρελες και τετοια.
Απο ορεινα χωριά, υπαρχει σαφως η Απειραθος με ωραια θεα και μαγαζια.
Το μικρό Χαλκείο ειναι ενα επισης ομορφο χωριο με το καλυτερο γαλακτομπουρεκο που εχω φαει στο πιο παραδοσιακό καφενειο του νησιου, και με ωραιους μεζεδες εννοειτε, μην το χασετε!
Το Φιλότι με πλατεια γεματη πλατανια και μικρα μαγαζακια, καφε, ταβερνες κλπ, και γραφικα σοκακια, ειναι επισης ενα χωριο που αξιζει να περασετε.
Μια τελευταια προταση μου, ειναι να καθισετε το σουρουπο για μπυριτσα, τηγανιτες σπιτικές πατατες και γαριδακι τηγανιτό(θα παρετε αυτα ακριβως!!) στο μαγαζί που ειναι ακριβως κατω απο τον βραχο της Πορταρας στο λιμάνι της Ναξου! Αν δεν εχει αλλάξει ιδιοκτητης και μενου από το 2017, ελπιζω πως οχι, θα ξετρελαθειτε, αν παλι οχι, προκαταβολικά ζητω συγγνωμη :haha: !
Να περασετε ομορφα, ειναι ενα νησί υπεροχο!
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές σου!Με την σειρά μου να σου ευχηθώ και εγώ καλό υπόλοιπο καλοκαιριού να έχεις!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.948
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Ψάχνω συμβουλές σχετικά με ορεινούς προορισμούς του νησιού!
Τα χωριά που περιέγραψε πιο πάνω η @EviTan είναι καταπληκτικά, με αποκορύφωμα την Απειρανθο, οπότε φροντίστε να τα δώσετε το χρόνο που πρέπει, από νωρίς το απόγευμα. Υπολογίστε ότι μπορεί να φυσάει το βραδάκι και να χρειαστείτε μακρυμανικο. Καλες διακοπές!
 

Tania79

Member
Μηνύματα
16
Likes
4
Καλησπέρα. Ετοιμαζόμαστε κι εμείς για Νάξο μέσα Ιουλίου με τρία παιδιά. Το φόρουμ έχει λύσει όλες σχεδόν τις απορίες μου. Να ρωτήσω σχετικά με τα χωριά, Φιλώτι, Απείρανθος κλπ. Πότε είναι καλά να τα επισκεφθούμε; Το πρωί θα έχει πολύ ζέστη; Είναι καλύτερα να πάμε πρώτα εκεί κοντά για μπάνιο και να πάμε το απόγευμα; επίσης θα μπορούσατε να μου προτείνετε πώς να συνδυάσω παραλία με φαγητό ή ορεινό χωριό ανά ημέρα; Ευχαριστώ πολυ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.658
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom