Νάπολη vs Ρώμη.

Νάπολη vs Ρώμη.


  • Total voters
    68

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
Θυμιζω εσυ ξεκινησες να μιλας για αρχαιοτητες. Να μιλησουμε για συγχρονα εργα τοτε?
View attachment 351892
Καλό δεν λέω αλλά το παιχνίδι παίζεται από δεκαετίες στο Μιλάνο, το μετρό της Νάπολης κατάφερε και κέρδισε μια θέση αναφοράς στη σύγχρονη αρχιτεκτονική
image-1.png
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και φυσικά για να μη ξεχνιόμαστε μπορεί να μην έχει την λάμψη του Μιλάνου αλλά Κένζο και Πιάνο έχει
Πιανο ειπες? Τη λαμψη της Ρωμης ηθελες να πεις κ μπερδευτηκες. Δεν μιλαμε καλυτερα για πιτσες που συμφερει τη Ναπολη?
Renzo-Piano-Auditorium-Parco-della-Musica-Roma.jpg

Renzo-Piano-Auditorium-Roma.jpg
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
τι να λέμε τώρα από τον όγδοο αι. π.Χ ξέρανε οι άνθρωποι τι θα πει καλό πιοτό φαγητό και καλοπέραση
nestors_cup.jpg

Είμαι το καλόπιοτο ποτήρι του Νέστορος·
όποιος πιεί από τούτο το ποτήρι αμέσως θα τον
καταλάβει ο πόθος της καλλιστέφανης Αφροδίτης.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Νάπολη.Ωραία η Ρώμη και με πολλά ενδιαφέροντα αλλά μετά το δεύτερο-τρίτο ταξίδι βαρέθηκα και μου έπιασε πλήξη.Το αντίθετο έγινε στην Νάπολη.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.650
Έχοντας πλέον επισκεφτεί και τη Νάπολη (κι έχοντας κάνει και μια –σύντομη– τρίτη επίσκεψη στη Ρώμη), μπορώ να ψηφίσω:

Η Νάπολη υπερέχει σε νυχτερινή ζωή, αντιτουριστικότητα/αυθεντικότητα, κόστος (αρκετά οικονομικότερη) και σε φαγητό, τολμώ να πω (ιδίως, αν συνυπολογίσει κανείς και τι τρως κατά μέσο όρο με τα ίδια χρήματα στις δυο πόλεις). Επίσης, θαρρώ πως ως πρωτεύουσα της Καμπανίας προσφέρει ωραιότερες εκδρομές/περισσότερες επιλογές εντός της επαρχίας της (σε αντιδιαστολή με Λάτσιο). Όμορφη με την τυπική έννοια δεν τη λες, στο ιστορικό της κέντρο τουλάχιστον, η πρώτη εντύπωση είναι ενδεχομένως το ακριβώς αντίθετο: όχι άσχημη, μα σίγουρα παραμελημένη, γκρίζα κτίρια με πεσμένους σοβάδες, σκουπίδια. Αν όμως την περπατήσεις θα δεις ότι αυτό είναι και μέρος της γοητείας της, μια ζωντανή πόλη που δεν ενδιαφέρεται πάντα για την εικόνα της (υπό αυτή την έννοια είναι η λιγότερη ιταλική από τις ιταλικές μεγαλουπόλεις που έχω επισκεφτεί), με έντονο το πολυπολιτισμικό στοιχείο, αρκετούς μετανάστες, καθ’ όλη την έκταση σχεδόν της πόλης, αναμεμειγμένοι στο ανθρωπολογικό μωσαϊκό της. Στα ατού της η ενδιαφέρουσα ιστορία της και η ποικιλία αξιοθέατων, που την κάνει και αυτόνομο προορισμό.

Βέβαια εκεί που η Νάπολη ήταν πρωτεύουσα βασιλείου, η Ρώμη ήταν πρωτεύουσα μιας από τις μεγαλύτερες αυτοκρατορίες του κόσμου, κάτι που φαίνεται σε κάθε σου βήμα, όπου βλέπεις την ιστορία να ξεδιπλώνεται στα πόδια σου, αρχαία ερείπια, αναγεννησιακά, μπαρόκ και νεοκλασικά κτίρια, καθώς και πιο σύγχρονες πινελιές εναρμονισμένες με το παρελθόν της πόλης. Για μένα, μια από τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου, λίγα μέρη είναι τόσο απολαυστικά να τα περπατάς και τόσο σαγηνευτικά ώστε να θες συνεχώς να χάνεσαι και να ανακαλύπτεις νέες πλατείες και νέους κρυμμένους –ή μη– θησαυρούς.

Το τελευταίο μου ταξίδι στη Νάπολη και πέριξ ήταν σχετικά απογοητευτικό, καθώς οι προσδοκίες για πολλά μέρη δεν επαληθεύτηκαν κι είχα αρχίσει να αμφιβάλλω για τα τωρινά μου γούστα ή για το αν έχω πάψει να ενθουσιάζομαι με την Ιταλία στον ίδιο βαθμό, μέχρι που έκανα μια σύντομη βόλτα τελευταία μέρα στο ιστορικό κέντρο της Ρώμης και ο κόσμος μου επανήλθε σε ισορροπία. Θα ξαναπήγαινα Νάπολη, καθώς η τελική μου επίγευση είναι σίγουρα θετική, κι ίσως με τη 2η ή και 3η επίσκεψη να έγερνε ανάποδα η πλάστιγγα, αλλά μέχρι τότε την ψήφο μου (και την καρδιά μου) την έχει η Ρώμη.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Θα παιξουμε? Οταν λεμε ναπολη εννοουμε ναπολη, οχι μερη 2-3 ωρες με το αυτοκινητο. Πιο γρηγορα πας ρωμη απο ναπολη παρα αμαλφι..να βαλουμε κ φλωρεντια μηπως? 1 ωρα κ κατι λεπτα απο ρωμη ειναι...
@Samion Τέλεια ιδέα για travel battle , επίσης ωραία ιδέα είναι Δρέσδη vs Φλωρεντία ...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.699
@Samion Τέλεια ιδέα για travel battle , επίσης ωραία ιδέα είναι Δρέσδη vs Φλωρεντία ...
Για βάλε για βάλε, με τον κόβιντ πάνω από το κεφάλι μας έχουμε μεγάλη ανάγκη για γέλιο..
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.792
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γιατί , σε νοιάζει ;;;

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.686
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom