Ιταλία Νάπολι το Πάσχα

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Έχουμε πάει Ρώμη, Φλωρεντία, Μιλάνο, Βενετία και σκεφτόμαστε για Νάπολι το Πάσχα. Την έχει επισκεφθεί κανείς? Είναι όμορφη πόλη?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν πιστεύω να είσαι κρυφοtripakias? πλάκα μας κάνεις? υπέροχη. Μ. Σαββάτο εκκλησία-βαρελότα, Κυριακή του Πάσχα με αρνί στο φούρνο κ καφέ στην παραλία. τελεια. κλείσε σύντομα μόνο, έχουν κ οι καθολικοί Πάσχα.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Καμία σχέση με αυτές που προανέφερες. Εγώ το καλοκαίρι που την επισκέφτηκα την βρήκα λιγάκι παρακμιακή. Όμορφη πόλη, όπως παντού θέλει προσοχή για εοιτήδειους και κλεφτρόνια. Είναι βέβαιο ότι έχει πολλά πράγματα να δεις αλλά εγώ δεν θα την επέλεγα. Δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε. Να σου πω, θα έπερνα το καταμαράν από το λιμάνι και θα πήγαινα για πάσχα απέναντι στο Κάπρι. Μισή ώρίτσα είναι και σίγουρα θα σου μείνει αξέχαστο.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Τί τέλεια!!!Κι εγώ για Νάπολη με βλέπω την επόμενη του Πάσχα σε συνδιασμό φυσικά με Αμάλφι...Τέτοιες παρακμιακές καταστάσεις είναι που θέλω!!Σούπερ!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ναπολη??να πας, να πας!!εγω την επισκεφθηκα το νοεμβρη, για μια μερα μονο απο ρωμη και μου αρεσε πολυ!!παρακμη, ναι, αλλα ωραια παρακμη..!!και αυτο που λετε οτι θελει προσοχη, εγω δεν ενιωσα καμια στιγμη αβολα!

(το μονο προβλημα: τα σκουπιδια..δεν βαζω φωτο, μην παθει τιποτα ο samion..ε, τι στο καλο, δεν θα τα χουν μαζεψει μεχρι το πασχα?)
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Δεν είναι μια πόλη από την οποία θα μείνει έκθαμβος του τύπου "Τι όμορφη που είναι". Έχει όμως έναν δικό της αέρα που εμένα μου άρεσε πολύ.
Και βέβαια, δεν πρέπει να χάσεις την ευκαιρία να επισκεφθείς την Πομπηία και το Herculaneum (στο 1ο έχω πάει, στο 2ο όχι αλλά την επόμενη φορά θα το επιδιώξω).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καμία σχέση με αυτές που προανέφερες. Εγώ το καλοκαίρι που την επισκέφτηκα την βρήκα λιγάκι παρακμιακή. Όμορφη πόλη, όπως παντού θέλει προσοχή για εοιτήδειους και κλεφτρόνια. Είναι βέβαιο ότι έχει πολλά πράγματα να δεις αλλά εγώ δεν θα την επέλεγα. Δεν μπορώ να πω ότι με εντυπωσίασε. Να σου πω, θα έπερνα το καταμαράν από το λιμάνι και θα πήγαινα για πάσχα απέναντι στο Κάπρι. Μισή ώρίτσα είναι και σίγουρα θα σου μείνει αξέχαστο.
α εδώ χωραει συζήτηση..
σίγουρα είναι κ θέμα γούστου αλλά τη συγκρίνεις κ με το άχρωμο Μιλανο? για μένα μετά τη Ρώμη από αυτές έρχεται άνετα η Ναπολη. το Μιλάνο άχρωμο, βιομηχανικό, γκρίζο, ομιχλώδες με σνομπ, κλειστούς κατοίκους. η Φλωρεντία καλή για ένα ΣΚ (δεν μπορώ να συγκρίνω κιόλας 1 πόλη των 300.000 με μία εκατομμυρίων), το ίδιο ισχύει κ για Βενετία.
η περιφέρεια της πόλης έχει πραγματικά στολίδια αλλά κ η ίδια η πόλη είναι πανέμορφη. η παραλία κ όλος ο κόλπος έχει χιλιοτραγουδηθεί. φαγητό υπεράνω κριτικής.
Πάσχα στο Καπρι? ούτε επί πληρωμή. εντελώς λάθος επιλογή εκτός αν ο λογαριασμός σου στην τραπεζα έχει > 8 ψηφία.
να ρωτήσω κ για τα κλεφτρόνια..έχεις εμπειρία ή απλά έχεις ακούσει το γνωστό μύθο? γιατί θα επιμείνω ότι είσαι πιο ασφαλής από τη Ρώμη κ το Μιλάνο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τί τέλεια!!!Κι εγώ για Νάπολη με βλέπω την επόμενη του Πάσχα σε συνδιασμό φυσικά με Αμάλφι...Τέτοιες παρακμιακές καταστάσεις είναι που θέλω!!Σούπερ!!
ε αφού η "παρακμή" είναι στο αίμα μας..
(το μονο προβλημα: τα σκουπιδια..δεν βαζω φωτο, μην παθει τιποτα ο samion..ε, τι στο καλο, δεν θα τα χουν μαζεψει μεχρι το πασχα?)
πρόβλημα? για ποιον? σιγουρα από το Παρίσι θα έχεις καμμιά φωτο κ προβοκατόρικα θα τη βάλεις..
όσοι παρακολουθούν την επικαιρότητα ξέρουν ότι το πρόβλημα ήταν παρόμοιο με τα αντίστοιχα ελληνικά, παροδικό φυσικα αφού ο Κάιζερ μεταξύ Ruby, Sara κλπ βρήκε χρόνο κ το έλυσε το θέμα.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Μια και πιάσαμε το θέμα κι επειδή έχω πρόθεση να ξαναπάω, ξέρει κανείς σε ποια άλλα μέρη εκτός από Πομπηία και Herculaneum αξίζει να πάει κανείς στην περιοχή;
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Ζηλεύωωωωωωωωω :cry::cry:
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
το Μιλάνο άχρωμο, βιομηχανικό, γκρίζο, ομιχλώδες με σνομπ, κλειστούς κατοίκους
κλαψ κλαψ.. με στενοχωρησες Samion.. οχι οτι θεωρω το Μιλανο ανταξια με τις υπολοιπες ιταλικες πολεις (σε καμια περιπτωση!!!), αλλα δεν ειναι κ τοσο κακο.. ειναι τοσο γλυκα αχρωμο και εκνευριστικα ομιχλωδες που οταν εχει λιακαδα χαμογελανε ολοι οι σνομπ κατοικοι!!!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Σας ευχαριστώ όλους!
Αυτό το παρακμιακό στύλ που βλέπω στις διάφορες φωτό είναι που με τραβάει κι εμένα. Samion συμφωνώ για το Μιλάνο όπως επίσης και για το θέμα της ασφάλειας στη Νάπολι (περνάω συχνά βράδυ απο το Μεταξουργείο στη Νάπολι θα φοβηθώ?).
Υπάρχει καμιά καλή πρόταση για διαμονή? βλέπω το holidayinn αλλά απο περιοχές δε ξέρω καθόλου που να ψάξω.
Λογικά θα έχουμε μόνο 2,5 μέρες. Προλαβαίνουμε πομπηία?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom