Ιταλία Νάπολι το Πάσχα

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Πόσο ανεβαίνει?Σε συμφέρει να γυρίσεις απο Ρώμη??
Δε συμφέρει οικονομικά αλλά κερδίζω τη Δευτέρα του Πάσχα. στα 180 δίνει το απευθείας με αναχώρηση πρωί 25/4 και στα 234 μέσω ρώμης και αναχώρηση βράδυ της 25/4
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Δε συμφέρει οικονομικά αλλά κερδίζω τη Δευτέρα του Πάσχα. στα 180 δίνει το απευθείας με αναχώρηση πρωί 25/4 και στα 234 μέσω ρώμης και αναχώρηση βράδυ της 25/4
Εφόσον πας για πολύ λίγο κέρδισε τη μέρα στη Νάπολη!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δε συμφέρει οικονομικά αλλά κερδίζω τη Δευτέρα του Πάσχα. στα 180 δίνει το απευθείας με αναχώρηση πρωί 25/4 και στα 234 μέσω ρώμης και αναχώρηση βράδυ της 25/4
δεν ξέρω αν η sapi εννοούσε το ίδιο αλλά μπορείς να πάρεις το απογευματινό intercity (17.17, 18.42) για Ρώμη (22Ε) κ επιστροφή από Ρώμη (187Ε). κατεβάζεις έτσι αρκετά το κόστος εις βαρος της άνεσης φυσικά..
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
δεν ξέρω αν η sapi εννοούσε το ίδιο αλλά μπορείς να πάρεις το απογευματινό intercity (17.17, 18.42) για Ρώμη (22Ε) κ επιστροφή από Ρώμη (187Ε). κατεβάζεις έτσι αρκετά το κόστος εις βαρος της άνεσης φυσικά..
Αρχικά αυτό ήθελα να δώ, αλλα δε συμφέρει...Η τιμή για να φύγει απο Νάπολη μέσω Ρώμης τ απόγευμα και ειδικά για Δευτέρα του Πάσχα είναι μια χαρά!!!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Αρχικά αυτό ήθελα να δώ, αλλα δε συμφέρει...Η τιμή για να φύγει απο Νάπολη μέσω Ρώμης τ απόγευμα και ειδικά για Δευτέρα του Πάσχα είναι μια χαρά!!!
Ναι κι εμένα έτσι μου φαίνεται, αν και τον τελευταίο λόγο για την ώρα επιστροφής θα τον έχει η (εγκυμονούσα) συνταξιδιώτισσα
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Μετά από τη χθεσινή συζήτηση εδώ σχετικά με τη Νάπολη, αναρωτήθηκα πότε είναι κατάλληλη στιγμή να επαναφέρω στο έτερον ήμισυ την παλιότερη πρότασή μου να πάμε Νάπολη (1η φορά εκείνος-2η εγώ).
Το βράδυ στις ειδήσεις θέμα αποτελούσε μία εκ των διάσημων πλέον (βλ. σκάνδαλο Μπερλουσκόνι) κορασίδων, θέμα που συνοδευόταν από φωτογραφίες αρκετά "ενδιαφέρουσες" και καπάκι αναφέρθηκε ότι είναι Ναπολιτάνα. "Θέλεις να πάμε ταξίδι στη Νάπολη;" :lol::lol::lol: Θεόσταλτο σημάδι... :lol::lol::lol:
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Επανέρχομαι καθώς δε ξέρω ακόμα σε ποιά περιοχή είναι καλό να μείνουμε. το starhotel terminus που πρότεινε ο samion παραπάνω μου φάινεται καλό όπως και το ramada και το holiday inn τα οποία είναι περίπου στην ίδια περιοχή (κεντρικό σταθμό, garibaldi). Αλλά μήπως αξίζει να μείνουμε πιο χαμηλά προς τη θάλασσα? το ιστορικό κέντρο που πέφτει? επίσης πως μετακινείται κανείς, βλέπω ότι υπάρχει μετρό, φαντάζομαι και αρκετό ποδαρόδρομο. Υπάρχει μέρος της πόλης που συγκεντρώνει μπαρ-εστιατόρια ή είναι διάσπαρτα εδω κι εκεί?
Samion αυτό που έγραψες στην αρχή για εκκλησία κτλ το μ.σάββατο εννοείς σε ορθόδοξη ή καθολική εκκλησία?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επανέρχομαι καθώς δε ξέρω ακόμα σε ποιά περιοχή είναι καλό να μείνουμε. το starhotel terminus που πρότεινε ο samion παραπάνω μου φάινεται καλό όπως και το ramada και το holiday inn τα οποία είναι περίπου στην ίδια περιοχή (κεντρικό σταθμό, garibaldi). Αλλά μήπως αξίζει να μείνουμε πιο χαμηλά προς τη θάλασσα? το ιστορικό κέντρο που πέφτει? επίσης πως μετακινείται κανείς, βλέπω ότι υπάρχει μετρό, φαντάζομαι και αρκετό ποδαρόδρομο. Υπάρχει μέρος της πόλης που συγκεντρώνει μπαρ-εστιατόρια ή είναι διάσπαρτα εδω κι εκεί?
Samion αυτό που έγραψες στην αρχή για εκκλησία κτλ το μ.σάββατο εννοείς σε ορθόδοξη ή καθολική εκκλησία?
και στη θάλασσα καλά είναι αλλά ανεβαίνει το μπάτζετ πιθανά. το κέντρο είναι από σταθμό ως via Toledo χοντρικά, εκεί θα κινηθείτε περισσότερο.
όσο για εκκλησία αν είσαι καθολικός σε καθολική αν είσαι ορθόδοξος σε ορθόδοξη..
1. Ἱερός Ναός Ἁγίων Ἀποστόλων Πέτρου καί Παύλου: Διεύθυνσις: Chiesa Greco-Ortodossa dei SS Pietro e Paolo, Via San Tommaso d’Aquino 51, 80133 Napoli.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Πιο κεντρικο και πιο μπουτικ απο αυτο δε γινεται : Live webcam via Chiaia

Απαραμιλλη θεα στη θαλασσα και στο καστελο, με την αντιστοιχη επιβαρυνση luxury hotel naples luxury hotel in naples luxury hotels – ROYAL CONTINENTAL – ROYAL GROUP (απο τις πιο οικονομικες λυσεις για παραλια)

Παντως επειδη η Ναπολη εχει ανηφορες-κατηφορες-αδιεξοδα κλπ και δεν περπατιεται τοσο ευκολα οσο η Ρωμη καλο θα ηταν, ειδικα στην περιπτωση σας, ειναι να μενατε οσο γινεται πιο κεντρικα.. ομορφη η παραλια αλλα δυσκολη στο ανεβασμα..
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
θα σου προτεινα να αποφυγεις το σταθμο garibaldi. μια φορα εμενα στο cavour οποτε περναγε τρενο ετρεμε ολο το κτιριο, βεβαια εχω μεινει και σε αλλα στην περιοχη που δεν ετρεμαν. παντως δεν ειναι οτι καλυτερο, η περιοχη στην ναπολη. το μετρο γραμμη 6 , το εφτιαχναν περυσι που ημουν εκει, δεν ξερω αν εχει τελειωσει. ποδαροδρομο λοιπον.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Πιο κεντρικο και πιο μπουτικ απο αυτο δε γινεται : Live webcam via Chiaia

Απαραμιλλη θεα στη θαλασσα και στο καστελο, με την αντιστοιχη επιβαρυνση luxury hotel naples luxury hotel in naples luxury hotels – ROYAL CONTINENTAL – ROYAL GROUP (απο τις πιο οικονομικες λυσεις για παραλια)

Παντως επειδη η Ναπολη εχει ανηφορες-κατηφορες-αδιεξοδα κλπ και δεν περπατιεται τοσο ευκολα οσο η Ρωμη καλο θα ηταν, ειδικα στην περιπτωση σας, ειναι να μενατε οσο γινεται πιο κεντρικα.. ομορφη η παραλια αλλα δυσκολη στο ανεβασμα..
υπεροχο σημειο. το συνιστω
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για εμάς τους Έλληνες θεωρώ ότι δεν είναι επικίνδυνη - εφόσον έχει κινηθεί κάποιος Αθήνα/Θεσνίκη σε διάφορες γειτονιές ίδια θα του φανεί και η Νάπολη. Όταν πήγα, πέταξα από Βόρεια Ιταλία και ο Ιταλός φίλος που με αποχαιρετούσε είχε μια έγνοια...που πας...να προσέχεις...εκεί είναι Αφρική... :)
Εμένα μ'αρεσε πάρα πολυ! Παρακμή, γοητεία, ένταση. Δε φοβήθηκα έξω στους δρόμους, φοβήθηκα όμως στο ταξί! Οδηγούν απαράδεκτα..και τόσες κόρνες! Ελλάδα του 1980!
Α και όταν κάλεσα ταξί για να πάω αεροδρόμιο (4-5 το πρωί νομίζω) από το hostel δε με άφησαν να βγω να περιμένω έξω μέχρι να έρθει, για λόγους ασφαλείας. Επίσης με το που έκανε κλήση ότι έφτασε ο ταξιτζής έπρεπε να βγω αμέσως γιατί μου είπαν ότι τα ταξί δε δέχονται να περιμένουν τέτοιες ώρες πολύ ώρα τον πελάτη - και πάλι για λόγους ασφαλείας.
Εκτός λοιπόν από αυτές τις μικρές προφυλάξεις (που κακά τα ψέμματα, καλό είναι να λαμβάνονται σε κάθε μεγαλούπολη) ήταν μια χαρά!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.232
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom