Ιταλία Νάπολι το Πάσχα

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Μια και πιάσαμε το θέμα κι επειδή έχω πρόθεση να ξαναπάω, ξέρει κανείς σε ποια άλλα μέρη εκτός από Πομπηία και Herculaneum αξίζει να πάει κανείς στην περιοχή;
΄
Πλάκα μας κάνετε???Γυρίστε όσα περισσότερα μέρη μπορείτε..Ravello,Positano,γενικά όλη την Costiera Amalfitana...Και προσοχή στα κλεφτρόνια και τους αρουραίους στα σκουπίδια:cool:
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Είπα έχει επιτήδειους και κλεφτρόνια, όπως έχει παντού. Ούτε εξωραϊζω την πόλη, ούτε την προσβάλλω. Έχει όμως το θεματάκι της, πως να το κάνουμε. Ειδικά για Νάπολη δεν έχω εμπειρία, γενικά όμως, δυστυχώς έχω. Τώρα για το Μιλάνο έχεις δίκιο, δεν το συζητώ. Απλά ρε samion εγώ δεν θα επέλεγα Νάπολι, θα πήγαινα πιο βόρεια, γούστα είναι αυτά.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Σας ευχαριστώ όλους!
Αυτό το παρακμιακό στύλ που βλέπω στις διάφορες φωτό είναι που με τραβάει κι εμένα. Samion συμφωνώ για το Μιλάνο όπως επίσης και για το θέμα της ασφάλειας στη Νάπολι (περνάω συχνά βράδυ απο το Μεταξουργείο στη Νάπολι θα φοβηθώ?).
Υπάρχει καμιά καλή πρόταση για διαμονή? βλέπω το holidayinn αλλά απο περιοχές δε ξέρω καθόλου που να ψάξω.
Λογικά θα έχουμε μόνο 2,5 μέρες. Προλαβαίνουμε πομπηία?
το θέμα της ασφάλειας μη σε απασχολεί..
για διαμονή έμεινα εδώ Boutique Hotel Napoli - Le Stanze del VIcer
έμεινα αρκετά ευχαριστημένη, το προτείνω!
επίσης δες αν θες και αυτο
home
είναι σε καλύτερο σημείο
η Νάπολη είναι από της αγαπημένες μου πόλεις (γενικά όχι μόνο της Ιταλίας...)
μόνο...
έχει πολλές ανηφόρες κατηφόρες κτλ..να βάλεις ότι πιο άνετο σε παπούτσι έχεις!! αλλιώς θα το μετανιώσεις (όπως εγώ που είχα θέμα μετά με το πόδι μου..)
Πομπηία δεν θα πήγαινα στη θέση σου..ίσως μια βόλτα στο Ercolano
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Είπα έχει επιτήδειους και κλεφτρόνια, όπως έχει παντού. Ούτε εξωραϊζω την πόλη, ούτε την προσβάλλω. Έχει όμως το θεματάκι της, πως να το κάνουμε. Ειδικά για Νάπολη δεν έχω εμπειρία, γενικά όμως, δυστυχώς έχω. Τώρα για το Μιλάνο έχεις δίκιο, δεν το συζητώ. Απλά ρε samion εγώ δεν θα επέλεγα Νάπολι, θα πήγαινα πιο βόρεια, γούστα είναι αυτά.
αν δεν έχεις εμπειρία μη τρομάζεις με αυτά που λες τον κόσμο..
πως έχεις αποψη αν δεν έχεις πάει???
έμεινα τρεις μέρες και δεν φοβήθηκα ούτε μια στιγμή
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κλαψ κλαψ.. με στενοχωρησες Samion.. οχι οτι θεωρω το Μιλανο ανταξια με τις υπολοιπες ιταλικες πολεις (σε καμια περιπτωση!!!), αλλα δεν ειναι κ τοσο κακο.. ειναι τοσο γλυκα αχρωμο και εκνευριστικα ομιχλωδες που οταν εχει λιακαδα χαμογελανε ολοι οι σνομπ κατοικοι!!!
χαχαχα...piccolo mondo δεν είχα καμμία μα καμμία πρόθεση να σε στενοχωρήσω..για Πάσχα μιλάμε..ε τώρα η ηλιοφάνεια της Ναπολης δεν συγκρίνεται.. και στα navigli δεν είναι κι άσχημα αλλά δεν είναι και η παραλιακή της Ναπολης..μ' αρέσουν τα μιλανέζικα χαμόγελα, περιέργως κ η προφορά, πάω κ στο Μιλάνο (Πάσχα όχι!) αλλά συνολικά ψηφίζω Νάπολη. νότος κ παρακμή, εκεί ανήκω..:haha:
1. Samion συμφωνώ για το Μιλάνο όπως επίσης και για το θέμα της ασφάλειας στη Νάπολι (περνάω συχνά βράδυ απο το Μεταξουργείο στη Νάπολι θα φοβηθώ?).
2. Υπάρχει καμιά καλή πρόταση για διαμονή? βλέπω το holidayinn αλλά απο περιοχές δε ξέρω καθόλου που να ψάξω.
3. Λογικά θα έχουμε μόνο 2,5 μέρες. Προλαβαίνουμε πομπηία?
1. πες τα. μπροστά στο Μεταξουργείο η Νάπολη θα σου φανεί παιδική χαρά.
2. δεν μπορώ να βοηθήσω πάρα πολύ. έχω μείνει μόνο στο Starhotel, άψογο, κεντρικότατο. εκεί πέρασα ένα από τα ωραιότερα Πάσχα της ζωής μου.
3. ναι αλλά με μεγάλη πίεση χρόνου. πήγαινε Ερκολάνο, για μένα πιο εντυπωσιακό κ αναμφισβήτητα πολύ πιο βολικό.
 

coccobill

Member
Μηνύματα
326
Likes
347
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκρι-Λα
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αν δεν έχεις εμπειρία μη τρομάζεις με αυτά που λες τον κόσμο..
πως έχεις αποψη αν δεν έχεις πάει???
έμεινα τρεις μέρες και δεν φοβήθηκα ούτε μια στιγμή
Δεν κατάλαβες καλά. Νάπολι πήγα, απλά δεν μου την έπεσαν κλεφτρόνια. είχα όμως τα μάτια μου δεκατέσσερα όπως τα έχω παντού. Αλλά επαναλαμβάνω έχει το θεματάκι της, θέλει προσοχή. Δεν είπα ότι είναι επικίνδυνα αλλά πως να το πω, στην Ιταλία είδα και ασφαλέστερα μέρη.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
μερικά κλικ σε χωρίζουν από το όνειρο..
Alitalia.com - Home Page | Alitalia
΄
Πλάκα μας κάνετε???Γυρίστε όσα περισσότερα μέρη μπορείτε..Ravello,Positano,γενικά όλη την Costiera Amalfitana...Και προσοχή στα κλεφτρόνια και τους αρουραίους στα σκουπίδια:cool:
ανεπανάληπτη η βόλτα με ΙΧ στο θρυλικό Vesuvio. δείτε τι σημαίνει funiculi, funicula και την ωραιότερη, μετά την costiera φυσικά, θέα στην Ιταλία.
Είπα έχει επιτήδειους και κλεφτρόνια, όπως έχει παντού. Ούτε εξωραϊζω την πόλη, ούτε την προσβάλλω. Έχει όμως το θεματάκι της, πως να το κάνουμε. Ειδικά για Νάπολη δεν έχω εμπειρία, γενικά όμως, δυστυχώς έχω. Τώρα για το Μιλάνο έχεις δίκιο, δεν το συζητώ. Απλά ρε samion εγώ δεν θα επέλεγα Νάπολι, θα πήγαινα πιο βόρεια, γούστα είναι αυτά.
τώρα μάλιστα συνεννοούμαστε. ;)
δεν έχει καθόλου μικροεγκληματικότητα, αυτή που αφορά τους τουρίστες γιατί η επιτήρηση από την αστυνομία αλλά κ την ίδια την καμορα (λόγω συμφερόντων) είναι αυστηρή. τσαντάκιας σε τουρίστα καταλήγει στην 1η σελίδα του τοπικού τύπου. το ίδιο βράδυ θα αγνοείται η τύχη του.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
συνολικά ψηφίζω Νάπολη. νότος κ παρακμή, εκεί ανήκω..:haha:

1. πες τα. μπροστά στο Μεταξουργείο η Νάπολη θα σου φανεί παιδική χαρά.
.
Παιδιά μην τον ακούτε...Στέλνει ανυποψίαστους τουρίστες στα δόντια του λύκου..Ο τύπος είναι άμεσα εμπλεκόμενος με τη Camorra,φως φανάρι!!!Σε λίγο θα σας πει να πάτε και με αυτοκίνητο γιατί τα παίρνει κι απ τους parcheggiatori...Ξυπνήστε!!
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
χμμμ... η alitalia έχει την καλυτερη τιμή αλλά στην επιστροφή (Δευτέρα του Πάσχα 25/4) είναι πολύ νωρίς η πτήση 10:25. έχει και στις 19:20 αλλά ανεβαίνει το κόστος... χμμμ
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
χμμμ... η alitalia έχει την καλυτερη τιμή αλλά στην επιστροφή (Δευτέρα του Πάσχα 25/4) είναι πολύ νωρίς η πτήση 10:25. έχει και στις 19:20 αλλά ανεβαίνει το κόστος... χμμμ
Πόσο ανεβαίνει?Σε συμφέρει να γυρίσεις απο Ρώμη??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.224
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom