Ιταλία Νάπολι το Πάσχα

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αγαπητέ Σάμιον σ'ευχαριστώ κατ'αρχάς για την απάντησή σου,είσαι ένας απο αυτούς που περίμενα τις προτάσεις σου και τις συμβουλές σου.
η σκέψη μου είναι να μην αλλάξω τόπο διαμονής για όλες τις ημέρες,απλά να κάνω ημερήσιες εξορμήσεις,γι'αυτό και έλεγα ποσιτάνο ή κάπου εκεί τριγύρω.
η βοήθειά σου θα μου ήταν πολύτιμη,γι'αυτό άν έχεις να προτείνεις κάποιο ξενοδ. στη περιοχή ή κάποια αξιόλογα μερή θα σου ήμουν ευγνώμων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
η σκέψη μου είναι να μην αλλάξω τόπο διαμονής για όλες τις ημέρες,απλά να κάνω ημερήσιες εξορμήσεις,γι'αυτό και έλεγα ποσιτάνο ή κάπου εκεί τριγύρω.
χμμ..να μην αλλάξεις με αυτά τα μέρη το βλέπω δύσκολο.η ημερήσια από Ποζιτάνο προς Ναπολη - Πομπηία μπορεί να εξελιχθεί σε εφιάλτη, λόγω κίνησης. καλύτερα σχεδίασε την εκδρομή να κάνεις Ναπολη-Πομπηία με την άφιξή σου εκεί, όχι από Ποζιτάνο προς τα βόρεια δηλ.
Κυριακή στην Κοστιέρα η κίνηση είναι πολύ μεγάλη. ή μείνε όλες τις μέρες Νάπολη - Καστελλαμάρε ή 2 σε ένα απ' αυτά κ 2 στο Ποζιτάνο. στα υπόψη ότι το Ποζιτάνο είναι μικρό χωριό με ότι σημαίνει αυτό για τις επιλογές σε φαγητό-διασκέδαση (κοντά στο 0..).
χοτέλ δεν έχω, μόνο στη Νάπολη έχω μείνει. πάντως θα βρεις άνετα κ πολύ καλά στην Κοστιέρα. η ακτή Vietri-Positano είναι υπέροχη. βάλε σε αυτή την Πομπηία και μία βόλτα στη Νάπολη και είσαι πολύ οκ. αν επιλέξεις όλες τις ημέρες να μείνεις Κοστιέρα, απλά μην σχεδιάσεις ημερήσια μακριά την Κυριακή.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Τρεις μέρες μόνο ε? Προτείνω 2 Costiera και 1 Νάπολη, μείνε εδώ Welcome to Hotel Le Sirene in the Amalfi Coast - Praiano, 7 Km from Positano and Amalfi, δωμάτιο Νο12 και ξέχνα τα πάντα, δε θα θες να φύγεις. Φαγητό στο La Strada λίγα μέτρα παραπέρα, αξέχαστη θέα και φαγητό πέραν πάσης περιγραφής. Μη χάσεις το Ravello, από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου.
Η Νάπολη είμαι μαγική πόλη, τουλάχιστον για μένα, με μια μέρα εκεί παίρνεις μια καλή γεύση (αν και μικρή) και αν σου αρέσει θα ξαναέρθεις οπωσδήποτε. Ίσως να αφήσεις Πομπηία για την άλλη φορά...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Τρεις μέρες μόνο ε? Προτείνω 2 Costiera και 1 Νάπολη, μείνε εδώ Welcome to Hotel Le Sirene in the Amalfi Coast - Praiano, 7 Km from Positano and Amalfi, δωμάτιο Νο12 και ξέχνα τα πάντα, δε θα θες να φύγεις. Φαγητό στο La Strada λίγα μέτρα παραπέρα, αξέχαστη θέα και φαγητό πέραν πάσης περιγραφής. Μη χάσεις το Ravello, από τα ωραιότερα μέρη του κόσμου.
Η Νάπολη είμαι μαγική πόλη, τουλάχιστον για μένα, με μια μέρα εκεί παίρνεις μια καλή γεύση (αν και μικρή) και αν σου αρέσει θα ξαναέρθεις οπωσδήποτε. Ίσως να αφήσεις Πομπηία για την άλλη φορά...
φίλε GTS ευχαριστώ για τις προτάσεις σου,οι διαν/σεις θα είναι 4 καθώς φθάνω στις 11πμ στη Νάπολη στις 12 του μήνα και εύγω στις 7μμ πάλι απο Ναπολη στις 16. δηλ.4 μέρες γεμάτες.
 

doritoula

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
ταξίδι στη Νάπολη, Ιταλία

σκέφτομαι να πάω το Πάσχα στη Νάπολη με το σύζυγό μου και το γιο μου και χρειάζομαι πληροφορίες από όποιο μέλος έχει ταξιδέψει εκεί

ευχαριστώ
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ήρθε η ώρα να προχωρήσω νότια της Ρώμης.
Χρειάζομαι λοιπόν την άποψη και τη βοήθειά σας, ιταλόφιλοι:
Τι θα προτείνατε για ημερήσιες εκδρομές από τη Νάπολη;
Θα είμαστε εκεί από 14 έως 19 Απριλίου (Μεγάλη Δευτέρα με Μεγάλο Σάββατο).
Capri και Costiera Amalfitana θα επισκεφθούμε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στο Sorrento, τις επόμενες 4 μέρες. Επίσης, θα πάμε σίγουρα Πομπηία όσο θα μένουμε στη Νάπολη (και Βεζούβιο μάλλον). Να επισκεφθούμε και το Ερκολάνο ή θα πάθουμε overdose;
Αξίζει να επισκεφθούμε κάποιο άλλο μέρος εκτός Νάπολης ή μήπως όχι;
Έχω βάλει στα υπόψη: Reggia di Caserta, Ichia, Procida (αν είναι θα πάμε σε ένα από τα δυο νησιά, σε ποιο;). Επίσης φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον και στην περιοχή Campi Flegrei ή είναι υπερβολή να τη συμπεριλάβω (προς αυτήν την άποψη κλίνω). Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο.
Πολλές απορίες; Διαφωτίστε με, παρακαλώ!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Πας φανταστικη εποχη στη μαγικη Costiera, πλην του οτι ειναι Πασχα κ δε ξερω τι θα γινεται (λογικα ο χαμος). Για μενα ο χρονος σου ειναι οριακα επαρκης για ολα αυτα, ιδιως αν διανυκτερευσεις στο Capri. Για μενα, μεινε 3 νυχτες στη Costiera, ει δυνατον εκει, στο Praiano π.χ. ωστε να χαρεις το μερος σε ολο του το μεγαλειο και αλλες 3 Ναπολι, εκτος αν ξοδεψεις τη μια στο Καπρι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ήξερα ότι 5 μέρες θα είναι λίγο... γι΄ αυτό θα μείνουμε 10! :clap:Θα κάνουμε 5 διανυκτερεύσεις στη Νάπολη και 4 στο Sorrento. Μάλλον με τα πολλά ερωτήματα που έθεσα σε μπέρδεψα:rolleyes-80:
 
Μηνύματα
152
Likes
1.104
Ήρθε η ώρα να προχωρήσω νότια της Ρώμης.
Χρειάζομαι λοιπόν την άποψη και τη βοήθειά σας, ιταλόφιλοι:
Τι θα προτείνατε για ημερήσιες εκδρομές από τη Νάπολη;
Θα είμαστε εκεί από 14 έως 19 Απριλίου (Μεγάλη Δευτέρα με Μεγάλο Σάββατο).
Capri και Costiera Amalfitana θα επισκεφθούμε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στο Sorrento, τις επόμενες 4 μέρες. Επίσης, θα πάμε σίγουρα Πομπηία όσο θα μένουμε στη Νάπολη (και Βεζούβιο μάλλον). Να επισκεφθούμε και το Ερκολάνο ή θα πάθουμε overdose;
Αξίζει να επισκεφθούμε κάποιο άλλο μέρος εκτός Νάπολης ή μήπως όχι;
Έχω βάλει στα υπόψη: Reggia di Caserta, Ichia, Procida (αν είναι θα πάμε σε ένα από τα δυο νησιά, σε ποιο;). Επίσης φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον και στην περιοχή Campi Flegrei ή είναι υπερβολή να τη συμπεριλάβω (προς αυτήν την άποψη κλίνω). Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο.
Πολλές απορίες; Διαφωτίστε με, παρακαλώ!
Eίχα πάει πριν κάποια χρόνια στην Ιschia μονοήμερη. Καλοκαίρι. Όμως δεν είχε αυτό το κάτι να με κρατήσει για να μείνω παραπάνω. Αν έχεις περιορισμένο χρόνο δε νομίζω να αξίζει να την επισκεφτείς. Δεν με εντυπωσίασε, παραήταν χτισμένη. Από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου...

Ιvanna
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ήξερα ότι 5 μέρες θα είναι λίγο... γι΄ αυτό θα μείνουμε 10! :clap:Θα κάνουμε 5 διανυκτερεύσεις στη Νάπολη και 4 στο Sorrento. Μάλλον με τα πολλά ερωτήματα που έθεσα σε μπέρδεψα:rolleyes-80:
Oops, αυτα παθαινει κανεις οταν γραφει και βαζει ταυτοχρονα και βιντεο απο ζουζουνια:D:D
Εχετε αφθονες μερες τοτε, δεν εχω κατι αλλο να προτεινω περαν των βασικων...φοβερο μερος!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ήρθε η ώρα να προχωρήσω νότια της Ρώμης.
Χρειάζομαι λοιπόν την άποψη και τη βοήθειά σας, ιταλόφιλοι:
Τι θα προτείνατε για ημερήσιες εκδρομές από τη Νάπολη;
Θα είμαστε εκεί από 14 έως 19 Απριλίου (Μεγάλη Δευτέρα με Μεγάλο Σάββατο).
Capri και Costiera Amalfitana θα επισκεφθούμε κατά τη διάρκεια της παραμονής μας στο Sorrento, τις επόμενες 4 μέρες. Επίσης, θα πάμε σίγουρα Πομπηία όσο θα μένουμε στη Νάπολη (και Βεζούβιο μάλλον). Να επισκεφθούμε και το Ερκολάνο ή θα πάθουμε overdose;
Αξίζει να επισκεφθούμε κάποιο άλλο μέρος εκτός Νάπολης ή μήπως όχι;
Έχω βάλει στα υπόψη: Reggia di Caserta, Ichia, Procida (αν είναι θα πάμε σε ένα από τα δυο νησιά, σε ποιο;). Επίσης φαίνεται ότι υπάρχει ενδιαφέρον και στην περιοχή Campi Flegrei ή είναι υπερβολή να τη συμπεριλάβω (προς αυτήν την άποψη κλίνω). Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο.
Πολλές απορίες; Διαφωτίστε με, παρακαλώ!
Ρωτας για μερη διαφορετικα μεταξυ τους..τεσπα. Συνοπτικα: ν.1 απο οσα ειπες το παλατι στην Καζερτα. Μην το χασεις. Οι Βερσαλιες του νοτου. Τοσο απλα. Ερκολανο κ Πομπηια μαζι οχι. Campi, Ischia,Procida οχι. Capodimonte πολλα ναι. Βεζουβιος εχει θεα τρομερη (και συγκινηση απο τα ερειπια του funiculi funicula..). Αλλα ειναι αλλο ενα ηφαιστειο και εχει τρεκινγκ. Ελπιζω να ειστε fysically fit που λενε οι βαρβαροι..
Και στην πολη να αφιερωσεις χρονο. Πολυ χρονο. Μια υπεροχη πολη. Τοσο απλα...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.367
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom