ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Sofia Manta

Member
Μηνύματα
13
Likes
9
καλησπέρα παιδιά! Η παρέα μου με πρόδωσε για βιετνάμ και λέω να συμβιβαστώ με νέα υόρκη και πέριξ που βγαίνει καλύτερα στο τιμ με τις λιγοστές μας άδειες. Λέμε για γενάρη αλλά φοβάμαι λίγο το καιρό. Η πολή γυρίζεται με χιόνι ή θα τη βγάλουμε τσαβουτώντας από καφέ σε μουσείο και πίσω; Ευχαριστώ πολύυ :)

*μέσα/προς τέλη γενάρη κοιτάμε, μιας και τα χριστούγεννα είναι ολίγον τι απλησίαστα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
καλησπέρα παιδιά! Η παρέα μου με πρόδωσε για βιετνάμ και λέω να συμβιβαστώ με νέα υόρκη και πέριξ που βγαίνει καλύτερα στο τιμ με τις λιγοστές μας άδειες. Λέμε για γενάρη αλλά φοβάμαι λίγο το καιρό. Η πολή γυρίζεται με χιόνι ή θα τη βγάλουμε τσαβουτώντας από καφέ σε μουσείο και πίσω; Ευχαριστώ πολύυ :)

*μέσα/προς τέλη γενάρη κοιτάμε, μιας και τα χριστούγεννα είναι ολίγον τι απλησίαστα.
Μακάρι πάντα οι συμβιβασμοί σου και τα διλήμματα σου να είναι τέτοια :D

Η Νέα Υόρκη τον Γενάρη μπορεί να έχει από -20 μέχρι +15, δεν υπάρχει μπούσουλας πια έτσι όπως έχει αλλάξει ο καιρός και το κλίμα.

Το 2023 πάντως για παράδειγμα δεν χιόνισε καθόλου στη πόλη μέσα στο χειμώνα (για πρώτη φορά στα χρονικά) και χιόνισε προς το τέλος φλεβάρη-αρχές Μάρτη.
 

razkal

Member
Μηνύματα
23
Likes
21
ξερει κανεις ποσο γρηγορα ή αργα προχωραει η ουρα για τον ελεγχο esta στο EWR?
φτανω Παρασκευη βραδυ και θελω να κλεισω στο express bus για μανχατταν.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Από προσωπική πείρα θα σου έλεγα γρήγορα, αλλά νομίζω ότι αυτό είναι σχετικό με τον αριθμό των πτήσεων που έχουν φτάσει εκείνη την ώρα. Ίσως και να ήμουν τυχερός.
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Λιγότερο. Μέσα σε 40 λεπτά είχαμε ξεμπερδέψει.
 

razkal

Member
Μηνύματα
23
Likes
21
εχει χρησιμοποιησει κανεις το express bus απο ewr προς Manhattan?
χρειαζεται οπωσδηποτε κρατηση ή βρισκεις θεση και οταν φτασεις εκει?
γιατι τα βραδινα δρομολογια ειναι καθε 45 λεπτα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
ξερει κανεις ποσο γρηγορα ή αργα προχωραει η ουρα για τον ελεγχο esta στο EWR?
φτανω Παρασκευη βραδυ και θελω να κλεισω στο express bus για μανχατταν.
Τελευταίο δεκαήμερο Αυγούστου για τον έλεγχο ESTA στο EWR κάναμε περίπου 5- 7 λεπτά το άτομο. Σε 30-40 λεπτά είχαμε περάσει ESTA πάρει βαλίτσες και βγει από αεροδρόμιο 3 άτομα. Οι βαλίτσες μας καθυστέρησαν περισσότερο διότι μπορεί να είσαι τυχερός να βγουν από τις πρώτες ή όπως εμείς στο τρίτο γκρουπ.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
εχει χρησιμοποιησει κανεις το express bus απο ewr προς Manhattan?
χρειαζεται οπωσδηποτε κρατηση ή βρισκεις θεση και οταν φτασεις εκει?
γιατι τα βραδινα δρομολογια ειναι καθε 45 λεπτα.
Το έχω χρησιμοποιήσει εγώ και το έκλεισα αφού προσγειώθηκα και πήρα βαλίτσα online για το λεωφορειο που εφευγε σε 25 λεπτά. Αυτό ήταν αρχές Ιουνίου οπότε αρκετά high season. Και στο πήγαινε από Μανχάταν στο αεροδρόμιο το έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές και το έκλεισα και τις 2 τελευταία στιγμή. Τώρα βέβαια, δεν μπορεί κανείς να εγγυηθεί τη διαθεσιμότητα
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Παιδιά καλησπέρα,

Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς συμβουλές για Νέα Υόρκη για άτομο που λόγω θεμάτων υγείας δεν αντέχει το πολύ περπάτημα. Ξέρω ότι πολλά μουσεία έχουν καροτσάκια, τα οποία και θα χρησιμοποιήσουμε. Σκέφτομαι ότι ίσως το hop on hop off, που γενικά το αποφεύγω, είναι μια καλή λύση στη συγκεκριμενη περίπτωση. Το έχει κάνει κανείς και έχει αίσθηση αν αξίζει; Σκεφτόμουν και τις βόλτες με άμαξα στο central park, ;ίσως κάποιο από τα observation decks (προτείνετε κάποιο που να εχει βολικό χώρο να καθίσεις απολαμβάνοντας τη θέα;). Ίσως κάποια βόλτα με καραβάκι αν έχει κάποιο; υπόψη του; Mπορείτε να σκεφτείτε κάποια άλλη δραστηριότητα;

Έχω πάει Νέα Υόρκη αρκετές φορές αλλά συνήθως κάνοντας 20.000 βήματα την ημέρα, οπότε αυτη τη φορά είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.449
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom