ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Michaelkatsa

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλημέρα σας, τον Ιούλιο ταξιδεύω για Νέα Υόρκη, στο αεροδρόμιο NEWARK. Λόγω του ότι φτάνουμε μετά τις 11 το βράδυ , έχω κάποιες απορίες γενικά:
1) Ποιά είναι η καλύτερη λύση για να μετακινηθώ προς την πόλη?(Λόγω της ώρας αγχώνομαι να κλείσω κάποιο λεωφορείο με συγκεκριμένη ώρα επιβίβασης,επειδή μπορεί να κωλυσυεργήσω στον έλεγχο.κλπ. Υπάρχει κάποια δυνατότητα να κλείσω κάποιο εισιτήριο λεωφορείου αφού φτάσω?
2)METROCARD? Μπορώ να κλείσω κάποια online έτσι ώστε να μην ψάχνομαι την επόμενη μέρα σε κάποιο σταθμό του μετρό?
3)Στο θέμα των δεδομένων. Μπορώ να κλείσω Online κάποια συγκεκριμενη e-sim? έχετε να μου προτείνετε αξιόπιστα sites?Τι λύσεις έχουμε εδώ?
4)Ποιά κάρτα έχετε να μου προτείνετε για τα αξιοθέατα(11 μέρες θα είμαι στη πόλη)?

Ευχαριστώ
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καλημέρα σας, τον Ιούλιο ταξιδεύω για Νέα Υόρκη, στο αεροδρόμιο NEWARK. Λόγω του ότι φτάνουμε μετά τις 11 το βράδυ , έχω κάποιες απορίες γενικά:
1) Ποιά είναι η καλύτερη λύση για να μετακινηθώ προς την πόλη?(Λόγω της ώρας αγχώνομαι να κλείσω κάποιο λεωφορείο με συγκεκριμένη ώρα επιβίβασης,επειδή μπορεί να κωλυσυεργήσω στον έλεγχο.κλπ. Υπάρχει κάποια δυνατότητα να κλείσω κάποιο εισιτήριο λεωφορείου αφού φτάσω?
2)METROCARD? Μπορώ να κλείσω κάποια online έτσι ώστε να μην ψάχνομαι την επόμενη μέρα σε κάποιο σταθμό του μετρό?
3)Στο θέμα των δεδομένων. Μπορώ να κλείσω Online κάποια συγκεκριμενη e-sim? έχετε να μου προτείνετε αξιόπιστα sites?Τι λύσεις έχουμε εδώ?
4)Ποιά κάρτα έχετε να μου προτείνετε για τα αξιοθέατα(11 μέρες θα είμαι στη πόλη)?

Ευχαριστώ
1) Ιδιωτικά εκείνη την ώρα κοίτα στο ίντερνετ.
2) όχι, Everything you need to know about fares and tolls in New York Χρησιμοποιείς και κάρτα η apple pay αν το επιθυμείς, tap and pay.
3) Compare eSIM for United States of America - Find the best prepaid data plans for travelers διαλέγεις ποια εταιρεία σε συμφέρει. Μακριά από την flexiroam. Έχω επίσης δοκιμάσει truephone kai airalo. Και οι δυο τρέχουν μια Χαρά. Εγκατάσταση στο κινητό και αγορά κάρτας και προγράμματος..
4) The New York Pass® | New York passes | Save up to 55% θα σου καλύψει όλες τις μέρες. Επίσης ο @orestcrete είχε προτείνει και πτήση με ελικόπτερο που δεν είναι άσχημη ιδέα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες.
2)METROCARD? Μπορώ να κλείσω κάποια online έτσι ώστε να μην ψάχνομαι την επόμενη μέρα σε κάποιο σταθμό του μετρό?
Μπαίνεις στο μετρό απλά σκανάροντας την κάρτα/nfc κινητό σου αν είναι για 1-2 δρομολόγια, και βλέπεις για εβδομαδιαία ή και περισσότερο επιτόπου.
3)Στο θέμα των δεδομένων. Μπορώ να κλείσω Online κάποια συγκεκριμενη e-sim? έχετε να μου προτείνετε αξιόπιστα sites?Τι λύσεις έχουμε εδώ?
Αν δέχεται e-sim ψάξε μέσω T-Mobile. Και η h2owireless είναι εντάξει με πολύ οικονομικά πακέτα. Ψάξε στο site τους, κάποιο μηνιαίο θα είναι σε προσφορά.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Χρησιμοποίησα airalo e-sim και έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη. Την είχα αγοράσει νωρίτερα και την ενεργοποίησα μετά την είσοδό μου στις ΗΠΑ.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα σας, τον Ιούλιο ταξιδεύω για Νέα Υόρκη, στο αεροδρόμιο NEWARK. Λόγω του ότι φτάνουμε μετά τις 11 το βράδυ , έχω κάποιες απορίες γενικά:
1) Ποιά είναι η καλύτερη λύση για να μετακινηθώ προς την πόλη?(Λόγω της ώρας αγχώνομαι να κλείσω κάποιο λεωφορείο με συγκεκριμένη ώρα επιβίβασης,επειδή μπορεί να κωλυσυεργήσω στον έλεγχο.κλπ. Υπάρχει κάποια δυνατότητα να κλείσω κάποιο εισιτήριο λεωφορείου αφού φτάσω?
2)METROCARD? Μπορώ να κλείσω κάποια online έτσι ώστε να μην ψάχνομαι την επόμενη μέρα σε κάποιο σταθμό του μετρό?
3)Στο θέμα των δεδομένων. Μπορώ να κλείσω Online κάποια συγκεκριμενη e-sim? έχετε να μου προτείνετε αξιόπιστα sites?Τι λύσεις έχουμε εδώ?
4)Ποιά κάρτα έχετε να μου προτείνετε για τα αξιοθέατα(11 μέρες θα είμαι στη πόλη)?

Ευχαριστώ
Καλημέρα.

1) Ο καλύτερος τρόπος για να μετακινηθείς από το αεροδρόμιο είναι να καλέσεις το Boxeraki. Είναι μέλος του Travelstories και εξαιρετικός άνθρωπος. Εμείς όταν πήγαμε εκείνος μας μετέφερε. Θα σε βοηθήσει πολύ και με πληροφορίες που θα σου δώσει.
2)Εμείς βγάλαμε από τον σταθμό απευθείας. Δεν είναι δύσκολο.
3)Εγώ χρησιμοποίησα roaming.
4)Ανάλογα αν θέλεις να επισκεφτείς κάποια συγκεκριμένα αξιοθέατα ή να πας σε όσα περισσότερα μπορείς αυτές τις ημέρες. Υπάρχουν κάρτες που χρεώνουν με την ημέρα και κάρτες που χρεώνουν με τα αξιοθέατα. Εμείς θέλαμε να πάμε σε συγκεκριμένα και βγάλαμε την go city. Θα βρεις μια αναλυτική σύγκριση για τα pass εδώ: ▷ How To Find The Best New York City Pass [Updated May 2023 ]
 

Michaelkatsa

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλώς ήρθες.

Μπαίνεις στο μετρό απλά σκανάροντας την κάρτα/nfc κινητό σου αν είναι για 1-2 δρομολόγια, και βλέπεις για εβδομαδιαία ή και περισσότερο επιτόπου.

Αν δέχεται e-sim ψάξε μέσω T-Mobile. Και η h2owireless είναι εντάξει με πολύ οικονομικά πακέτα. Ψάξε στο site τους, κάποιο μηνιαίο θα είναι σε προσφορά.
Ποιοσ ειναι αυτος ρε παιδια?
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ποιοσ ειναι αυτος ρε παιδια?
Το μέλος boxeraki βοηθάει στις μετακινήσεις στην Νέα Υόρκη με πολύ καλές τιμές. Είναι Ελληνας, εξαιρετικός άνθρωπος και σου δίνει όποια πληροφορία θέλεις. Το tel: 0019176987477 μέσω viber.
 

Michaelkatsa

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριεσ.ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. Σχετικα διαβαζω οτι καποια μουσεια ειναι δωρεαν για συγκεκριμενεσ μερες, αλλα αναφερει οτι ειναι για τους Newyorkers.θελω να τακτοποιησω το θεμα του pass να δω τι με συμφερει.και εχω μπερδευτει με τα δωρεαν και μη. Εχετε κατι να μου πειτε σχετικα με αυτο?
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριεσ.ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. Σχετικα διαβαζω οτι καποια μουσεια ειναι δωρεαν για συγκεκριμενεσ μερες, αλλα αναφερει οτι ειναι για τους Newyorkers.θελω να τακτοποιησω το θεμα του pass να δω τι με συμφερει.και εχω μπερδευτει με τα δωρεαν και μη. Εχετε κατι να μου πειτε σχετικα με αυτο?
Ισχύει από ότι ξέρω μόνο για τους μόνιμους κατοίκους . Δεν ισχύει για τουρίστες όπως παλιά!
 

Manny

Member
Μηνύματα
12
Likes
6
Καλημερα σε όλους ! Γνωρίζει κάποιος αν μπορούν δυο Έλληνες που πάνε ταξίδι στη νέα Υόρκη να παντρευτούν εκεί με πολιτικό γάμο; 😊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.446
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom