ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκοπεύουμε να πάμε Woodbury & Dyker Heights μόνο…!! Θα μας χρειαστεί για αυτες τις περιοχεσ;; Για το πάρκινγκ το καταλάβαμε ότι είναι ακριβά αλλά 3 μέρες θα το έχουμε μόνο..!!
Και στα δύο πάτε πάμφθηνα με συγκοινωνία, 70-90 λεπτά πάντως. Μη νομίζεις ότι θα κάνετε πολύ λιγότερο με το αυτοκίνητο, μάλλον καλύτερα να χαλάσετε τα χρήματα της ενοικίασης/πάρκινγκ/βενζίνης σε ψώνια.
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Προέκυψε ανάγκη για ταξίδι τελευταίας στιγμής στις ΗΠΑ λόγω δουλειάς την επόμενη εβδομάδα. Μία από τις επιλογές που έχω για την επιστροφή είναι μία νυχτερινή πτήση από δυτικές πολιτείες με 8h αναμονή στο JFK. Φτάνει 7 το πρωί Κυριακής και η επόμενη φεύγει 3 το μεσημέρι.

Δεν έχω δει την Ν. Υόρκη ποτέ (έχω πάει ΗΠΑ αλλού αρκετές φορές) και επειδή πρέπει να κλείσω εισιτήρια σήμερα δεν προλαβαίνω να το ψάξω και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Προλαβαίνω να βγω από το αεροδρόμιο να δω τίποτα που να αξίζει την ταλαιπωρία και αν ναι τι;

Edit: Τώρα είδα αυτό ΗΠΑ - Λίγες ώρες Νεα Υορκη αν το είχα δει νωρίτερα θα είχα γράψει εκεί (μπορεί κάποιος mod να το μεταφέρει).

Θα έρχομαι με εσωτερική πτήση άραγε θα χρειαστεί να περάσω immigration πάλι αν βγω;
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Προλαβαίνω να βγω από το αεροδρόμιο να δω τίποτα που να αξίζει την ταλαιπωρία και αν ναι τι;
Υπολόγισε παραπάνω από μια ώρα στο μετρό για να κατεβεις ως το κέντρο, κι άλλο τόσο στην επιστροφή. Είναι 2 τρένα, αυτό του jfk και η ανταπόκριση στο σταθμό Jamaica. Ψαξε δρομολόγια εκ τωβ προτέρων, χονδρικα εχεις ενα τρίωρο ίσως και παραπάνω με λίγη τύχη, μπορείς να κατέβεις στο κέντρο του manhattan και να κάνεις μια καλή βόλτα.
 
Μηνύματα
159
Likes
784
Προέκυψε ανάγκη για ταξίδι τελευταίας στιγμής στις ΗΠΑ λόγω δουλειάς την επόμενη εβδομάδα. Μία από τις επιλογές που έχω για την επιστροφή είναι μία νυχτερινή πτήση από δυτικές πολιτείες με 8h αναμονή στο JFK. Φτάνει 7 το πρωί Κυριακής και η επόμενη φεύγει 3 το μεσημέρι.

Δεν έχω δει την Ν. Υόρκη ποτέ (έχω πάει ΗΠΑ αλλού αρκετές φορές) και επειδή πρέπει να κλείσω εισιτήρια σήμερα δεν προλαβαίνω να το ψάξω και θα ήθελα την βοήθειά σας.

Προλαβαίνω να βγω από το αεροδρόμιο να δω τίποτα που να αξίζει την ταλαιπωρία και αν ναι τι;

Edit: Τώρα είδα αυτό ΗΠΑ - Λίγες ώρες Νεα Υορκη αν το είχα δει νωρίτερα θα είχα γράψει εκεί (μπορεί κάποιος mod να το μεταφέρει).

Θα έρχομαι με εσωτερική πτήση άραγε θα χρειαστεί να περάσω immigration πάλι αν βγω;
Αν είσαι με εσωτερική πτήση ΗΠΑ δεν περνάς από immigration (τουλάχιστον εμένα δε μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και ειναι και λογικό μιας και σε έχουν ήδη ελέγξει όταν μπήκες στη χώρα). Τώρα αν σκεφτείς ότι το πήγαινέλα από το JFK είναι μία με μιάμιση ώρα η κάθε διαδρομή, ανάλογα με το πού πας κι ότι θες να είσαι στο αεροδρόμιο τουλάχιστον 2 ώρες πριν κι αν υπολογίσεις και τυχόν καθυστερήσεις αποβίβασης, καταλαβαίνεις ότι θα σου μείνουν λιγότερο από τρεις ώρες καθαρές στην πόλη. Σε αυτή την ώρα φαντάζομαι η καλύτερη επιλογή θα ήταν να κινηθείς προς Times Square, να δεις το κέντρο του Manhattan, ίσως να δεις λίγο Central Park ανάλογα με το πόσο γρήγορα μπορείς να κινηθείς. Προφανώς αν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη περιοχή μπορείς να κινηθείς εκεί (πχ 3 ώρες στο Μπρούκλυν) αλλά από το κέντρο του Μανχάταν θα πάρεις τις πιο χαρακτηριστικές εικόνες που βλέπεις συνέχεια για τη Νέα Υόρκη.



Εγώ θα το έκανα, απλά και μόνο γιατί η πολύωρη αναμονή στα αεροδρόμιο με τρελαίνει περισσότερο από το άγχος μην τυχόν αργήσω και χάσω την πτήση, αλλά πρέπει σίγουρα να κινηθείς στοχευμένα.
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Υπολόγισε παραπάνω από μια ώρα στο μετρό για να κατεβεις ως το κέντρο, κι άλλο τόσο στην επιστροφή. Είναι 2 τρένα, αυτό του jfk και η ανταπόκριση στο σταθμό Jamaica. Ψαξε δρομολόγια εκ τωβ προτέρων, χονδρικα εχεις ενα τρίωρο ίσως και παραπάνω με λίγη τύχη, μπορείς να κατέβεις στο κέντρο του manhattan και να κάνεις μια καλή βόλτα.
Είναι εύκολο να πας στο Μανχάταν από jfk, αλλά χρειάζεσαι σίγουρα 2-2,5 ώρες να πας και να επιστρέψεις στο αεροδρόμιο.Ωστόσο, πραγματικά αξίξει τον κόπο να δεις την Times square και να κάνεις μια γρήγορη βόλτα ανάμεσα στους ουρανοξύστες, στην Broadway και σε κοντινές λεωφόρους.
Προσοχή όμως γιατί το Μανχάταν είναι μαγικό, ξεμυαλίζει και χάνεσαι στο χρόνο.....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν είσαι με εσωτερική πτήση ΗΠΑ δεν περνάς από immigration (τουλάχιστον εμένα δε μου έχει συμβεί ποτέ κάτι τέτοιο και ειναι και λογικό μιας και σε έχουν ήδη ελέγξει όταν μπήκες στη χώρα).
Το σημαντικό δεν είναι ότι εσένα δε σου έχει συμβεί, αλλά ότι αυτό λένε οι κανονισμοί.

Αν πετάς π.χ. από SFO για JFK, αυτή είναι μια πτήση εσωτερικού σαν όλες τις άλλες, στη διπλανή σου θέση πιθανόν θα βρίσκεται κάποιος hillbilly που δεν έχει δει ποτέ του πως μοιάζει ένα διαβατήριο. Το ότι μετά εσύ πετάς για Ευρώπη, γίνεται σχετικό μόνο στη Νέα Υόρκη, κατά την αναχώρηση της δεύτερης πτήσης.

Υπόψη πως στο JFK για πτήση προς Ευρώπη πρέπει να είσαι εκεί αρκετή ώρα πιο πριν, του στυλ 2 ώρες το απόλυτο minimum τις περισσότερες φορές (τσέκαρε με την εταιρία σου), και ότι η ουρά στο security (που φυσικά θα ξαναπεράσεις, είτε φύγεις είτε όχι, δεν υπάρχει transit zone στα Αμερικάνικά αεροδρόμια) θέλει κι αυτή το χρόνο της.

(Disclaimer: Η τελευταία φορά που πέταξα από JFK ήταν το 2015. Newark και πάλι Newark...)
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310
Επειδή σε μία περίπτωση είχα φάει τεράστιες ουρές χωρίς προφανή λόγο είχα σκοπό να είμαι τουλάχιστον 3 ώρες πριν πίσω στο αεροδρόμιο. Τότε η αγαπητή TSA έκανε 2+ ώρες για να περάσω τον έλεγχο, ευτυχώς που είχα αφήσει το αμάξι νωρίς και δεν είχε τίποτε απ' έξω στα check-in να κάνω οπότε είχα μπει νωρίτερα.

Όμως τελικά δεν επέλεξα τη λύση της Ν. Υόρκης γιατί συνδυαζόταν μόνο με 11ωρη νυχτερινή αναμονή πηγαίνοντας και δεν είχα σκοπό να περάσω τέτοια ταλαιπωρία για λίγες ώρες στην επιστροφή. Οπότε Ν. Υόρκη άλλη φορά, αν μου βγει κάτι άλλο που έχω σκοπό για τελευταία στιγμή θα το δείτε στο live from :)

Προσπαθώ να θυμηθώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις αν είχα περάσει διαβατήρια στην αναχώρηση ή στην δεύτερη πτήση και δε μπορώ να θυμηθώ. Βασικά δε θυμάμαι να περνάω διαβατήρια στην έξοδο γενικά, ούτε βρήκα σφραγίδα αναχώρησης. Μήπως δεν υπάρχει έλεγχος εξόδου εκτός από τα τυπικά της αεροπορικής στο γκισέ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Προσπαθώ να θυμηθώ σε αντίστοιχες περιπτώσεις αν είχα περάσει διαβατήρια στην αναχώρηση ή στην δεύτερη πτήση και δε μπορώ να θυμηθώ. Βασικά δε θυμάμαι να περνάω διαβατήρια στην έξοδο γενικά, ούτε βρήκα σφραγίδα αναχώρησης. Μήπως δεν υπάρχει έλεγχος εξόδου εκτός από τα τυπικά της αεροπορικής στο γκισέ;
Ακριβώς. Στις ΗΠΑ όπως και στο UK δεν υπάρχει έλεγχος διαβατηρίων στην έξοδο υπό τη μορφή του γκισέ με υπάλληλο. Το I94 σου όμως ενημερώνεται για την αναχώρησή σου ηλεκτρονικά, από τα στοιχεία που παρέχεις στην αεροπορική εταιρία (της δεύτερης πτήσης).
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
57
Likes
14
Καλησπέρα σε όλους ,
έχω μία απορία σχετικά με το σύστημα APIS για ταξίδι στις ΗΠΑ . Είναι κάτι που πρέπει να συμπληρώσω εγώ; Τι παίζει γενικά με αυτό ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σε όλους ,
έχω μία απορία σχετικά με το σύστημα APIS για ταξίδι στις ΗΠΑ . Είναι κάτι που πρέπει να συμπληρώσω εγώ; Τι παίζει γενικά με αυτό ;
ΟΙ ΗΠΑ απαιτούν από τις αεροπορικές εταιρίες να τους παρέχουν τα στοιχεία (διαβατηρίων κλπ) των επιβατών των εισερχόμενων πτήσεων προς τις ΗΠΑ, πριν από την αναχώρηση της κάθε πτήσης προς εκεί. Για να το κάνουν αυτό οι εταιρίες, σου ζητούν να τα συμπληρώσεις. Αν έχεις περισσότερα από ένα διαβατήρια, ESTA, βίζες κλπ, δηλώνεις αυτά που θα χρησιμοποιήσεις και στο εκεί immigration.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
57
Likes
14
ΟΙ ΗΠΑ απαιτούν από τις αεροπορικές εταιρίες να τους παρέχουν τα στοιχεία (διαβατηρίων κλπ) των επιβατών των εισερχόμενων πτήσεων προς τις ΗΠΑ, πριν από την αναχώρηση της κάθε πτήσης προς εκεί. Για να το κάνουν αυτό οι εταιρίες, σου ζητούν να τα συμπληρώσεις. Αν έχεις περισσότερα από ένα διαβατήρια, ESTA, βίζες κλπ, δηλώνεις αυτά που θα χρησιμοποιήσεις και στο εκεί immigration.
Ευχαριστώ πολύ ! Όταν έκλεισα αεροπορικά η εταιρία δεν μου εστειλε κάτι ούτε και τώρα ..είναι κάτι που το βρήκα τελείως τυχαία πρέπει να το συμπληρώσω από τώρα εγώ ; Θα μου στείλει mail η εταιρία ή το συμπληρώνω πριν την επιβίβαση;
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
1.644
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η γη ολάκερη!
Ευχαριστώ πολύ ! Όταν έκλεισα αεροπορικά η εταιρία δεν μου εστειλε κάτι ούτε και τώρα ..είναι κάτι που το βρήκα τελείως τυχαία πρέπει να το συμπληρώσω από τώρα εγώ ; Θα μου στείλει mail η εταιρία ή το συμπληρώνω πριν την επιβίβαση;
Θα στα ζητήσει στο check in.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom