ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Πόσο έκλεισες το εισητήριο και με ποια αεροπορική αν επιτρέπεται...ευχαριστώ!
499 ευρώ με olympic (delta στην ουσία) χωρίς στάσεις semi-flexible και 23 κιλά οι αποσκευές. Θα μπούν και άλλα 1500 μίλια στην κάρτα του travel air club.

Επίσης βρήκα που βγαίνουν online τα εισητήρια

Google Translate
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
κσλησπέρα πρόκειται να ταξιδέψω το Νοέμβριο με τη γυναίκα μου για Ν.Υόρκη οπότε και θα μείνουμε 1 εβδομάδα. Θα ήθελα σε πρώτη φάση να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

1. Ταξιδεύουμε με Ολυμπιακή και αεροσκάφος της Delta. είναι αξιόπιστη εταιρεία ? γιατί ακούω και διαβάζω αντιφατικά σχόλια με αποτέλεσμα να έχω θορυβηθεί λίγο.

2. είμαστε κοντά στο να κλείσουμε ένα ξενοδοχείο στο Village. Θεωρείται ασφαλής περιοχή και αν ναι, ποιές είναι οι περιοχές που πρέπει να αποφύγουμε? υπάρχει κάτι που πρέπει να αποφύγουμε π.χ να δείχνουμε τουρίστες (κρεμασμένες φωτογραφηκές κ.α) ?

3. τι δικαιολογητικά χρειάζονται τώρα που καταργήθηκε η visa? θα περάσουμε κάποιον έλεγχο εκεί?
1. Έχουμε απαντήσει >20 φορές. Όχι πάλι.
2. Όλες οι περιοχές στο Manhattan είναι ασφαλείς. Απόλυτα ασφαλείς. Τo Village είναι λίγο προβληματικό αν θες να χρησιμοποιείς πολύ το Subway ή τα ταξί. Όμορφη γειτονιά, θα πας μια, δυο, τρεις φορές και θα τη χαρείς. Για τα υπόλοιπα, μείνε κάπου που να βολεύει τις μετακινήσεις σου.
3. Συμπληρώνεις ESTA και το APIS (το δεύτερο το συμπληρώνει η αεροπορική για σένα αν δεν το κάνεις), και μ' αυτά επιβιβάζεσαι στο αεροπλάνο και περνάς από Immigration όταν φτάσεις. Αν δεν έχεις ήδη ESTA βγάλε το τώρα αμέσως γιατί σύντομα θα ξεκινήσει να χρεώνεται.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Τo Village είναι λίγο προβληματικό αν θες να χρησιμοποιείς πολύ το Subway ή τα ταξί. Όμορφη γειτονιά, θα πας μια, δυο, τρεις φορές και θα τη χαρείς. Για τα υπόλοιπα, μείνε κάπου που να βολεύει τις μετακινήσεις σου.
Δε το θεωρώ καθόλου προβληματικό στις μετακινήσεις το εν λόγω μέρος (μιλάω για την ευρύτερη περιοχή του Village). Το διασχίζει η κόκινη γραμμή και εσω-περιμετρικά η μπλε. Ενδεικτικοί σταθμοί Wash. Sq., Canal, Chambers, Houston, Christopher, Franklin, Spring. Όσο για τα ταξί, αφθονούν σε βαθμό αηδίας παντού στο Μανχάταν.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση γιατί ειναι ένα από τα ταξίδια που είναι στο πρόγραμμα.

-Έχει καταργηθεί εντελώς η βίζα? δηλαδή τέλος η ατελείωτη αναμονή έξω από την πρεσβεία για τη βίζα?
Αρκεί να συμπληρώσω από το nternet το ESTA και να το δώσω στο αεροδρόμιο ??
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
να κάνω μια διευκρινιστική ερώτηση γιατί ειναι ένα από τα ταξίδια που είναι στο πρόγραμμα.

-Έχει καταργηθεί εντελώς η βίζα? δηλαδή τέλος η ατελείωτη αναμονή έξω από την πρεσβεία για τη βίζα?
Αρκεί να συμπληρώσω από το nternet το ESTA και να το δώσω στο αεροδρόμιο ??
Ναι, ναι, ναι!!! :D:clap:
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
κάποιες ακόμη ερωτήσεις γιατί το ταξίδι πλησιάζει:

- στο αεροδρόμιο στο immigration που έχει αναφερθεί είναι κάτι σαν είδος προσωπικής συνέντευξης ή είναι υπόθεση 2 λεπτών κατά τον έλεγχο των διαβατηρίων?

- ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς από το αεροδρόμιο - Village που είναι και το ξενοδοχείο μας?

- συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα στην Ελλάδα ή στην Αμερική ή γενικότερα ποιός είναι ο οικονομικότερος τρόπος για να αποφύγω τις μεγάλες προμήθειες.

- επειδή βλέπω αρκετά αγχωμενη την σύζυγο υπάρχει η δυνατότητα να έχω στη τσάντα μου κάποιο ηρεμιστικό ή θα κρατηθεί στον έλεγχο??

τελικά κλείσαμε σε αυτό. Τι λέτε για την περιοχή??
Larchmont Hotel (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
κάποιες ακόμη ερωτήσεις γιατί το ταξίδι πλησιάζει:

- στο αεροδρόμιο στο immigration που έχει αναφερθεί είναι κάτι σαν είδος προσωπικής συνέντευξης ή είναι υπόθεση 2 λεπτών κατά τον έλεγχο των διαβατηρίων?

- ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος μεταφοράς από το αεροδρόμιο - Village που είναι και το ξενοδοχείο μας?

- συμφέρει να κάνω συνάλλαγμα στην Ελλάδα ή στην Αμερική ή γενικότερα ποιός είναι ο οικονομικότερος τρόπος για να αποφύγω τις μεγάλες προμήθειες.

- επειδή βλέπω αρκετά αγχωμενη την σύζυγο υπάρχει η δυνατότητα να έχω στη τσάντα μου κάποιο ηρεμιστικό ή θα κρατηθεί στον έλεγχο??

τελικά κλείσαμε σε αυτό. Τι λέτε για την περιοχή??
Larchmont Hotel (New York City, NY) - Hotel Reviews - TripAdvisor
1. Υπόθεση 2 λεπτών

2. Το ταξί

3. Τραβάς $$ από ΑΤΜ

4. !!!

5. Για το ξενοδοχείο δε ξέρω, το location όμως είναι άριστο
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Μακριά από το μετρό....
Επειδή είμαι και εγώ σε αναζήτηση ξενοδοχείου, όταν λες «μακριά» εννοείς τα 350m ή αυτά τα «Μ» στο χάρτη δεν είναι μετρό και δεν έχω καταλάβει καλά; :roll:
 

Attachments

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επειδή είμαι και εγώ σε αναζήτηση ξενοδοχείου, όταν λες «μακριά» εννοείς τα 350m ή αυτά τα «Μ» στο χάρτη δεν είναι μετρό και δεν έχω καταλάβει καλά; :roll:
Αυτά τα 350m είναι για τη γραμμή L. Μόνο που η L βολεύει πρακτικά για το... τίποτα (μόνο για μπαρότσαρκες στο Billyburg κάνει), και για να φτάσει οπουδήποτε κάποιος πρέπει να αλλάξει (είτε στα ACE στην 8th Ave, είτε στα NRQ στη Union Square. Μια αλλαγή που και στις 2 περιπτώσεις είναι δύσκολη με αρκετό περπάτημα και πολλές σκάλες (Οι περισσότεροι το περπατάνε αντί να πάρουν το τρένο για μια στάση).
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Μάλιστα !
Θέλει λοιπόν 650 μέτρα από τη μια, η 600 από την άλλη, ή να κάνει τις αλλαγές.

Η αλήθεια είναι πως όταν είσαι εξουθενωμένος από το περπάτημα αυτά τα 600 μέτρα μπορεί να φανούν βουνό !

Παρεμπιπτόντως, ωραίος είναι ο interactive χάρτης του μετρό
MTA NYC Transit - Interactive Map

Πάντως, μελετώντας το φόρουμ, βλέπω πως η υπόθεση βολικό ξενοδοχείο σε οικονομικές τιμές στη Νέα Υόρκη … δεν είναι εύκολη υπόθεση. :roll:
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
ευχαριστώ για τις απαντησεις,

- αν κατάλαβα το ξενοδοχείο είναι γύρω στα 600m από στάση του μετρό που θα μας φανεί χρήσιμη.
- στην περιοχή που είναι το ξενοδόχείο έχει νυχτερινή ζωή ή πάλι πρέπει να περπατάω προς το μετρό?
- πόσο περίπου στοιχίζει ταξί από το αεροδρόμιο στο village? (πρέπει να προσέξω κάτι, π.χ ποιά διαδρομή θα ακολουθήσει για να μην μου στοιχίσει ο κούκος αηδόνι).
- απάντηση για το 4 και το χάπι της γυναίκας μου δεν το λύσαμε. έχει ένα θέμα με τα αεροπλάνα και η 10ωρη πτήση την έχει πανικοβάλει όσο πλησιάζουν οι μέρες, οπότε σκέφτηκα μισό χαπάκι ηρεμιστικό κατά τη διάρκεια της πτήσης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom