ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Α, το βρήκα, το παραθέτω:
(δυστυχώς από τότε που έγραψε το μήνυμα ο Taver, έληξε η προθεσμία)


Ε: Υπάρχει χρέωση για ταξιδιωτική εξουδιοδότηση και πότε θα αρχίσει να ισχύει;
Α: Ναι, από τις 8 Σεπτεμβρίου 2010, θα υπάρχει χρέωση βάσει του Νόμου του 2009 Περί Προώθησης Του Τουρισμού στις ΗΠΑ.
Ε: Ποιό είναι το νέο ποσό με το οποίο θα χρεώνονται οι ταξιδιώτες;
Α: Είναι $14.00. Από την εφαρμογή της ESTA, το DHS (Υπουργείο Εσωτερικής Ασφάλεας) είχε τη δικαιοδοσία να χρεώσει ένα ποσό για τη κάλυψη διοικητικών εξόδων. Το ποσό αποτελείται από δύο μέρη:

• Αντίτιμο Επεξεργασίας – ‘Ολοι οι αιτούντες που ζητούν μια ηλεκτρονική ταξιδιωτική εξουσιοδότηση χρεώνονται για την επεξεργασία της αίτησής τους. Το ποσό είναι $4.00.
• Αντίτιμο Έγκρισης – Εάν η αίτησή σας εγκριθεί και λάβετε εξουσιοδότηση για να ταξιδέψετε στις Ηνωμένες Πολιτείες στο πλαίσιο του Προγράμματος Απαλλαγής από Βίζα, ένα επιπλέον ποσό $10.00 θα χρεωθεί στη πιστωτική σας κάρτα. Εάν η ηλεκτρονική ταξιδιωτική σας εξουσιοδότηση απορριφθεί, θα χρεωθείτε μονο για τη επεξεργασία της αιτήσής σας.




Ε: Για πόσο καιρό ισχύουν οι εγκρίσεις ESTA;
Α: Η κάθε εγκεκριμένη εξουσιοδότηση ESTA θα ισχύει για μια περίοδο δύο (2) ετών εκτός εάν λήγει το διαβατήριο του ταξιδιώτη νωρίτερα. Επιτρέπει δε πολλαπλές επισκέψεις στις Ηνωμένες Πολιτείες κατά τη διάρκεια αυτής της χρονικής περιόδου.
Ε: Εάν έχω ισχύουσα ESTA, θα πρέπει να ξανακάνω καινούργια αίτηση όταν θα ξεκινήσουν να ισχύουν τα καινούργια ποσά;
Α: Όχι. Το ποσό θα απαιτείται για καινούργιες αιτήσεις στις ή μετά τις 8 Σεπτεμβρίου 2010. Οι ταξιδιώτες που ανανεώνουν την ESTA τους μετά τις 8 Σεπτεμβρίου 2010 θα χρειασθεί να πληρώσουν τα ίδια ποσά για την ανανέωση. Ισχύουσες εξουσιοδοτήσεις ESTA παραμένουν εν ισχύ για ταξίδι μέχρι την ημερομηνία λήξης τους.


Προφανώς θα το έχουμε αναφέρει ήδη, αλλά βάζω το λινκ μήπως και το ψάχνει κανείς. ΠΟΣΟ ΧΡΕΩΣΗΣ ESTA ΚΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ 2009 ΠΕΡΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ ΣΤΙΣ ΗΠΑ
 

xristinio

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Η απεργία της Κυριακής ανατρέπει τα πάντα για το ταξίδι μου. είμαι σε μεγάλο δίλημμα.
Θα πηγαίνατε για πρώτη φορά Νέα Υόρκη για 5 μέρες, ή θα παίρνατε πίσω τα χρήματά σας και θα το κανονίζατε για άλλη φορά?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Η απεργία της Κυριακής ανατρέπει τα πάντα για το ταξίδι μου. είμαι σε μεγάλο δίλημμα.
Θα πηγαίνατε για πρώτη φορά Νέα Υόρκη για 5 μέρες, ή θα παίρνατε πίσω τα χρήματά σας και θα το κανονίζατε για άλλη φορά?
Θα το κανόνιζα για άλλη φορά με επιστροφή χρημάτων...
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
επειδή δεν θέλω να χάσω μέρες και ατέλειωτες ώρες σε shopping, αλλά υπολογίζω σε ένα απόγευμα να τα καταφέω θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μόνο πολυκατάστημα που θεωρείτε ότι θα μπορέσω να βρω αρκετά επώνυμα πράγματα (κυρίως ρούχα) σε καλές τιμές και μέσα σε ένα απόγευμα να ξεμπερδεύω με προσωπικά ψώνια και δώρα.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Macy's η Century 21
Να ρωτησω εγω κατι τωρα με τη σειρα μου : με αυτα που διαβαζω παραπανω για το ESTA ,αν καταλαβα καλα ,αρα εγω που το 2009 εβγαλα βιζα με 10ετη διαρκεια ουσιαστικα την χανω τωρα .Πρεπει και αυριο δηλ να ηθελα να παω Αμερικη να ξαναρχισω διαδικασια απο αρχη.
 

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
επειδή δεν θέλω να χάσω μέρες και ατέλειωτες ώρες σε shopping, αλλά υπολογίζω σε ένα απόγευμα να τα καταφέω θα ήθελα να μου προτείνετε ένα μόνο πολυκατάστημα που θεωρείτε ότι θα μπορέσω να βρω αρκετά επώνυμα πράγματα (κυρίως ρούχα) σε καλές τιμές και μέσα σε ένα απόγευμα να ξεμπερδεύω με προσωπικά ψώνια και δώρα.
..ακριβώς με αυτή τη λογική προσπάθησα να κινηθώ και εγώ στη ΝΥ. (όσο βέβαια οι δυο μου κυρίες, μάνα και κόρη μου επέτρεψαν). Λοιπόν για μικρο αγορές και δώρα, πχ ως 1000Ε., πήγαινε στο κεντρικό, κλασσικό:
/Macy's| Department Store, Dept Store , Department Stores, Clothing, Apparel, Accessories
και ...τελείωνε. Δεν αξίζει το κόπο (πάντα κατ' εμένα) να τρέχεις εκτός και να χάνεις μέρες για μια διαφορά (και αν) 100 - 200 $.
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
ευχαριστω για τια απαντήσεις. μου έχουν πει και για κάποιο outlet που είναι στο σημείο 0. γνωρίζει κανείς το όνομά του και αν αξίζει τον κόπο να πάω?


και κάτι ακόμη. το tip που δίνουμε στο ταξί πόσο είναι περίπου? π.χ 5% του ποσού που έχει γράψει το ταξίμετρο?

τα διόδια πόσο κυμαίνονται? στο τέλος πρέπει να ζητήσω και τις αποδείξεις των διοδίων?
 

giorgosk

Member
Μηνύματα
322
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο Κόμο Λέκο
Ταξίδι-Όνειρο
Los Angeles
ευχαριστω για τια απαντήσεις. μου έχουν πει και για κάποιο outlet που είναι στο σημείο 0. γνωρίζει κανείς το όνομά του και αν αξίζει τον κόπο να πάω?


και κάτι ακόμη. το tip που δίνουμε στο ταξί πόσο είναι περίπου? π.χ 5% του ποσού που έχει γράψει το ταξίμετρο?

τα διόδια πόσο κυμαίνονται? στο τέλος πρέπει να ζητήσω και τις αποδείξεις των διοδίων?
Μπορεις να δώσεις 5$ ή 10$.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Να ρωτησω εγω κατι τωρα με τη σειρα μου : με αυτα που διαβαζω παραπανω για το ESTA ,αν καταλαβα καλα ,αρα εγω που το 2009 εβγαλα βιζα με 10ετη διαρκεια ουσιαστικα την χανω τωρα .Πρεπει και αυριο δηλ να ηθελα να παω Αμερικη να ξαναρχισω διαδικασια απο αρχη.
KLEOPATRA αν διαβάσεις στο σάιτ που παραθέτει ο Manos θα δεις ότι λέει τα εξής:

"Έχω ήδη ισχύουσα βίζα στο διαβατήριο μου. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για να ταξιδέψω; Πρέπει να συμπληρώσω ESTA;
Άτομα που ήδη έχουν ισχύουσα βίζα μπορούν να ταξιδέψουν στις Η.Π.Α. με αυτή τη βίζα εφ’όσον ο σκοπός του ταξιδιού παραμένει ο ίδιος. Άτομα που ταξιδεύουν με ισχύουσες βίζες δεν υποχρεούνται στη συμπλήρωση του Ηλεκτρονικού Συστήματος για Ταξιδιωτική Άδεια (ESTA).

Έχω ισχύουσα βίζα στο παλιό Ελληνικό μου διαβατήριο. Μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για να ταξιδέψω;
Ναι, με την προϋπόθεση ότι θα ταξιδέψετε με το παλιό διαβατήριο που περιέχει την ισχύουσα βίζα μαζί με το νέο βιομετρικό διαβατήριο και το βιογραφικά σας στοιχεία (ονοματεπώνυμο, ημερομηνία και τόπος γέννησης, κλπ.) είναι τα ίδια (πανομοιότυπα) και σωστά και στα δύο έγγραφα. Δεν χρειάζεται να συμπληρώσετε ESTA εάν ταξιδεύετε με ισχύουσα βίζα."
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
συνεχίζω να σας βομβαρδίζω με ερωτήσεις. από ιστορίες που έχω διαβάσει διαπιστώνω ότι το πρόβλημα των κοριών είναι αρκετά δημοφιλές στα ξενοδοχεία της NY. υπάρχει κάποια αλοιφή ή χάπι που θα μπορούσα να προμηθευτώ από την Ελλάδα, και αν ναι περνάει στον έλεγχο των χειραποσκευών ή κρατείται?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα με κοριούς στη Νέα Υόρκη (πρώτη φορά το ακούω). Μόνο στον υπέροχο ελληνικό στρατό είχαμε κοριούς. Μεγάλους και πεινασμένους.
Έχουν παίξει πολλές ειδήσεις για πρόβλημα τον τελευταίο καιρό με κοριούς. Την έκτασή του αλήθεια δε τη ξέρω, θα μας τη πουν όσοι ταξιδέψουν αυτό το καιρό :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.772
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom