ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ναι αλλά στη δυτική ακτή και κυρίως βόρεια απ'όσο ξέρω. Οι αμερικάνοι νομίζω μάλιστα ότι τα λένε bed bugs :D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
:haha: :haha: :haha: νταξ προσκυνώ cnn, τα headlines του είναι πάντα για quoting :haha:
 

stefanos80

Member
Μηνύματα
80
Likes
5
Μμμ...μάλλον θα είμαι αυτός που θα ζήσει πρώτος την εμπειρία για να τη διηγηθεί μετά.
Τέσπα, ποιό αξιοθέατο στη NY που είδατε θεωρείτε ότι δεν άξιζε ούτε το χρόνο, ούτε την αναμονή, ούτε το κόστος?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μμμ...μάλλον θα είμαι αυτός που θα ζήσει πρώτος την εμπειρία για να τη διηγηθεί μετά.
Τέσπα, ποιό αξιοθέατο στη NY που είδατε θεωρείτε ότι δεν άξιζε ούτε το χρόνο, ούτε την αναμονή, ούτε το κόστος?
Με τον κίνδυνο λιθοβολισμού, θα πω το Empire State Building. Αν ανέβεις στο Top of the Rock και καλύτερη θέα έχεις (η οποία περιλαμβάνει το ESB) και πιο γρήγορα/άνετα θα ανέβετε και πιο ανεμπόδιστη θέα έχετε, αντί των γυάλινων τζαμιών του ESB που σου κόβουν τη θέα. Αν ξαναπάω ΝΥ, θα ανέβω με τα 1000 στο Top of the Rock, όχι όμως στο ESB. Αν πας όμως για πρώτη φορά, ίσως πρέπει να πας να το δεις, να σου φύγει απλά η περιέργεια.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μμμ...μάλλον θα είμαι αυτός που θα ζήσει πρώτος την εμπειρία για να τη διηγηθεί μετά.
Τέσπα, ποιό αξιοθέατο στη NY που είδατε θεωρείτε ότι δεν άξιζε ούτε το χρόνο, ούτε την αναμονή, ούτε το κόστος?
Το άγαλμα της ελευθερίας
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Να σου πω τί μου την έσπασε με το άγαλμα. Όταν πας να μπεις μέσα, αφού έχεις φάει μεγάλη ουρά, πέρα από τον έλεγχο τον οποίο λογικά κάνουν, σε ψεκάζουν με ένα ηλίθιο χημικό το οποίο δεν ξέρω τί είναι. Δεν είχα κάνει reservation για να πάω πάνω πάνω, απλά πήγα στο "μουσείο" στη βάση το οποίο το μόνο που έχει είναι η παλιά φλόγα. Οπότε πας στο νησί με το άγαλμα βγάζεις τις φωτογραφίες σου απ' έξω και συνεχίζεις στο ellis που αξίζει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Συμφωνώ ότι είναι μπούρδα να μπεις μέσα, αλλά η επίσκεψη στο νησί να το δεις από κοντά είναι must. :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αντί των γυάλινων τζαμιών του ESB που σου κόβουν τη θέα.
Γυάλινα τζάμια έχει μόνο στον 102, όχι στον 88. Δεν εχεις κανένα λόγο να πας στον 102... (πέρα από το vintage ασανσέρ...)
Προσωπικά έχω ανέβει 3 φορές στο ESB, και θα ανέβω μάλλον και άλλες... Στο ΤOTR έχω ανέβει 2 φορές και δεν ξέρω αν θα υπάρξει τρίτη.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Γυάλινα τζάμια έχει μόνο στον 102, όχι στον 88. Δεν εχεις κανένα λόγο να πας στον 102... (πέρα από το vintage ασανσέρ...)
Προσωπικά έχω ανέβει 3 φορές στο ESB, και θα ανέβω μάλλον και άλλες... Στο ΤOTR έχω ανέβει 2 φορές και δεν ξέρω αν θα υπάρξει τρίτη.
Θα χάσεις τότε την υπέροχη θέα του ESB και του Central Park που προσφέρει το ΤOTR. Συν τις ουρές που είναι πολύ μεγαλύτερες στο ESB. Αυτό για τους ορόφους δε το θυμάμαι ακριβώς, ανέβηκα εκεί που ήταν όλος ο κόσμος, δε έδωσα κάτι παραπάνω για να ανέβω πιο ψηλά. Και η θέα ήταν μέσα από τζάμια. Στο ΤOTR τελείως ανεμπόδιστη, σαν να είσαι στη ταράτσα του σπιτιού σου, απλά λίγο πιο ωραία :lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom