1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Μάιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Συζήτηση στο φόρουμ 'Βόρεια Αμερική' που ξεκίνησε από το μέλος stefanos80, στις 19 Αυγούστου 2010.

1. AERAS

AERAS Member

συμφωνώ, αν υπάρχει έστω η μικρή πιθανότητα πως δεν θα εκδοθεί η Esta. Στην δική μας περίπτωση ποτέ δεν έβρισκα λόγο να μην μας εκδώσουν Esta. Άρα ίσως ο καθένας πρέπει να σκεφτεί για τον ίδιο αν υπάρχει η πιθανότητα να μην πάρει Esta.
    Πιο σωστό ίσως είναι αυτό που γράφτηκε παραπάνω ότι αν δεν ταξιδεύει συχνά εκτός Ευρώπης δεν υπάρχει λόγος να πάρει το ελάχιστο ρίσκο και μπορεί εύκολα να πετάξει λίγους μήνες διαβατηρίων χωρίς κόστος. Πάντα ρισκάροντας πως μέχρι να βγουν τα διαβατήρια και η Esta θα εξακολουθούν να υπάρχουν τα εισιτήρια στην ίδια τιμή.

2. Alexia Arkoudaki

Alexia Arkoudaki New Member

Γεια σε όλους.Θα ήθελα νε με βοηθήσετε σε ένα θέμα.Ελπιζω να μην με Παρεξηγήσετε.:) Τον Αύγουστο σκεφτόμαστε να πάμε Νεα Υόρκη λόγου οικονομικών μόνοι μας.Κανενας δεν γνωρίζει Αγγλικά καλά θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα;Επίσης σκεφτόμαστε από εκει να πάρουμε πτήση για μερικές μέρες Λας Βεγκας και ξανα πίσω Νεα Υόρκη για να γυρίσουμε Αθήνα.Θα περάσουμε ξανα τον έλεγχο immigrants ;

3. Ppetran

Ppetran Member

Καλημέρα.
    Προγραμματισμός για μήλο τέλος ιουνιου με οικογένεια (2+2 παιδιά 13/15 ετών).
    Θέλουμε πρόταση για ξενοδοχείο (με πρωινό καλύτερα) και κοντά περιοχή Manhattan.. Αλλά και ότι άλλο είναι βολικό.
    Χρόνος 10 διανυκτερεύσεις. Μία μέρα για Washington λέμε (τρένο? ή λεωφορείο?) και περιμένω και άλλες προτάσεις.
    Ευχαριστώ.

4. katkats

katkats Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    ?
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ν. Αμερική
    Καλημέρα. Για ξενοδοχείο δες εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ξενοδοχειο-για-Νεα-Υορκη.15851/

5. Freenbroic

Freenbroic New Member

Χάζευα σήμερα τις πτήσεις για Νεα Υόρκη και είδα πως τον Σετέμβριο έχει η Delta απ' ευθείας πτήσεις με 300€ (300 Ευρώ στο basic economy, 379.20 στο main cabin)
    Νομίζω πως είναι καλή τιμή και γι αυτό το αναφέρω εδώ σε περίπτωση που ψάχνεται κάποιος :)

chris7 likes this.
  6. ALEXANDRA CHRISTO

Επόμενο Ταξίδι:
    ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΚΟΥΒΑ
    ΈΧΩ προγραμματίσει ταξίδι για ΝΥ τον Αύγουστο.Να ρωτήσω αν έχετε ακούσει τα πακέτα εκδρομών με
    GOLDEN BUS TOURS ??Ξέρετε, έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο για εκδρομές 2-3 ημερών οδικώς???

lovetravel likes this.
  7. Ppetran

Ppetran Member

Καλημέρα. Επανέρχομαι σ. Έχω τα εξής (διαμονή 11 ημέρες απο 24/6):
    1.
    2. Τι άλλο προτείνεται σε χαμηλή τιμή; Για 4 άτομα (2+2 παιδιά).
    3. Τι συμφέρει να κλείσουμε σίγουρα πριν πάμε;
    4. Κάρτα μέτρο σίγουρα. Έχει οικογενειακή ίσως ή μόνο ατομικές της μιας εβδομάδας;
    5. Μονοήμερη σε Βοστώνη ή Ουάσιγκτον; Με τι μέσω και απο που;

Ευχαριστώ.

Last edited by a moderator: 5 Μαϊου 2019
  8. KaterinaJ

KaterinaJ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιαπωνία
    Κάποια παράσταση Broadway? πχ Lion King?

Μονοήμερη εχω πάει με τραίνο Ουάσινγκτον, βγαίνει ικανοποιητικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το τραινάκι/αυτοκινούμενο που το παίρνεις και έξω απο το σταθμο του τραίνου ή και hop on/off

Aν θελήσετε να ανέβετε στο άγαλμα της ελευθερίας, ή στο Empire State building ή Rockfeller.

Επίσης μή ξεχνάς την έξτρα έκπτωση 11% που υπάρχει στα macys για κατόχους ξένων διαβατηρίων. Ρώτα να σε κατευθύνουν πού να απευθυνθείς

9. Vicks

Vicks Member

Κι εγώ θα πρότεινα κάποια παράσταση στο Broadway, αλλά ειδικά για τις δημοφιλείς, όπως Lion King, κλείστε από πριν. Για εκδρομή κι εγώ προτείνω Washington, το έχω κάνει με τρένο, είναι περίπου 3,5 ώρες πολύ άνετα και θα δείτε κάτι τελείως διαφορετικό από τη Νέα Υόρκη.

10. Ppetran

Ppetran Member

Ευχαριστω πολύ καταρχήν.
    Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις λεπτομέρειες; όπως τραίνο ή τραινάκι αυτοκινούμενο ή λεωφορείο (από που τα πέρνουμε/τιμές κ.λ.π.), εκεί τι πρόγραμμα ακολούθησες και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο.
    Για διαμονή σε Long Island τι γνώμη έχεις?

Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις λεπτομέρειες; όπως τραίνο ή λεωφορείο (από που τα πέρνουμε), εκεί τι πρόγραμμα ακολούθησες και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο.

11. KaterinaJ

KaterinaJ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιαπωνία
    Μια εναλλακτική της μονοήμερης στην Ουάσινγκτον είναι το Atlantic City. Ενα "μικρό" Las Vegas αλλά για κάποιον που βλέπει αυτά τα ξενοδοχεία πρώτη φορά σίγουρα εντυπωσιακό. Δεν προτείνω και τις 2 πόλεις γιατί αφαιρείς μέρες απο ΝΥ και δεν της πρέπει

Είναι κάποια χρόνια που το έκανα. Θυμάμαι πήραμε ένα απο τα πρωινά τραίνα απο το Penn Station νομίζω και σε 3,5 ώρες είμασταν Ουάσινγκτον. Αν αποφασίσεις να πας βγάλε έγκαιρα εισιτήριο για πιό οικονομικά. Κάναμε το λάθος να είμαστε όλη μέρα με τα πόδια και καθότι τέλος Ιουνίου με αρκετή ζέστη κουραστήκαμε αρκετά. Στην επιστροφή στον σιδηροδρομικό σταθμό (Union Station) είδαμε αυτά τα τραινάκια/αυτοκίνητα (σαν αυτό που κάνει τέρμα στην Ερμού κι πάει γύρω απο το Μοναστηράκι). Αυτά μάλλον τα παίρνεις, σε κάνουν μιά βόλτα και δεν μπορείς να κατέβεις ενδιάμεσα. Ομως hop on/off θεωρώ οτι είναι εξυπηρετικότατο για μιάς μέρας επίσκεψη και το παίρνεις στην έξοδο του Union station.

https://www.bigbustours.com/en/washington-dc/washington-dc-routes-and-tour-maps/

12. Ppetran

Ppetran Member

Απλά πολλές ώρες να πάς και να γυρίσεις. Δηλαδή για περίπου 6-7 ώρες το μέγιστο θα είσαι εκεί. Αξίζει? το τραίνο όσο ποιο γρήγορο είναι τόσο πιο ακριβό!! και το λεωφορείο πάνω από 4,5 ώρες....
    Θα κοιτάξω και για atlantic city που πρότεινες....