ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
2. Τι άλλο προτείνεται σε χαμηλή τιμή; Για 4 άτομα (2+2 παιδιά).
Κάποια παράσταση Broadway? πχ Lion King?

. Μονοήμερη σε Βοστώνη ή Ουάσιγκτον; Με τι μέσω και απο που;
Μονοήμερη εχω πάει με τραίνο Ουάσινγκτον, βγαίνει ικανοποιητικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το τραινάκι/αυτοκινούμενο που το παίρνεις και έξω απο το σταθμο του τραίνου ή και hop on/off

3. Τι συμφέρει να κλείσουμε σίγουρα πριν πάμε;
Aν θελήσετε να ανέβετε στο άγαλμα της ελευθερίας, ή στο Empire State building ή Rockfeller.

Επίσης μή ξεχνάς την έξτρα έκπτωση 11% που υπάρχει στα macys για κατόχους ξένων διαβατηρίων. Ρώτα να σε κατευθύνουν πού να απευθυνθείς
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κι εγώ θα πρότεινα κάποια παράσταση στο Broadway, αλλά ειδικά για τις δημοφιλείς, όπως Lion King, κλείστε από πριν. Για εκδρομή κι εγώ προτείνω Washington, το έχω κάνει με τρένο, είναι περίπου 3,5 ώρες πολύ άνετα και θα δείτε κάτι τελείως διαφορετικό από τη Νέα Υόρκη.
 
Last edited by a moderator:

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
Ευχαριστω πολύ καταρχήν.
Μονοήμερη εχω πάει με τραίνο Ουάσινγκτον, βγαίνει ικανοποιητικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το τραινάκι/αυτοκινούμενο που το παίρνεις και έξω απο το σταθμο του τραίνου ή και hop on/off
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις λεπτομέρειες; όπως τραίνο ή τραινάκι αυτοκινούμενο ή λεωφορείο (από που τα πέρνουμε/τιμές κ.λ.π.), εκεί τι πρόγραμμα ακολούθησες και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο.
Για διαμονή σε Long Island τι γνώμη έχεις?

Για εκδρομή κι εγώ προτείνω Washington, το έχω κάνει με τρένο, είναι περίπου 3,5 ώρες πολύ άνετα και θα δείτε κάτι τελείως διαφορετικό από τη Νέα Υόρκη.
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις λεπτομέρειες; όπως τραίνο ή λεωφορείο (από που τα πέρνουμε), εκεί τι πρόγραμμα ακολούθησες και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο.
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Μια εναλλακτική της μονοήμερης στην Ουάσινγκτον είναι το Atlantic City. Ενα "μικρό" Las Vegas αλλά για κάποιον που βλέπει αυτά τα ξενοδοχεία πρώτη φορά σίγουρα εντυπωσιακό. Δεν προτείνω και τις 2 πόλεις γιατί αφαιρείς μέρες απο ΝΥ και δεν της πρέπει

Ευχαριστω πολύ καταρχήν.


Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις λεπτομέρειες; όπως τραίνο ή τραινάκι αυτοκινούμενο ή λεωφορείο (από που τα πέρνουμε/τιμές κ.λ.π.), εκεί τι πρόγραμμα ακολούθησες και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο.
Για διαμονή σε Long Island τι γνώμη έχεις?
Είναι κάποια χρόνια που το έκανα. Θυμάμαι πήραμε ένα απο τα πρωινά τραίνα απο το Penn Station νομίζω και σε 3,5 ώρες είμασταν Ουάσινγκτον. Αν αποφασίσεις να πας βγάλε έγκαιρα εισιτήριο για πιό οικονομικά. Κάναμε το λάθος να είμαστε όλη μέρα με τα πόδια και καθότι τέλος Ιουνίου με αρκετή ζέστη κουραστήκαμε αρκετά. Στην επιστροφή στον σιδηροδρομικό σταθμό (Union Station) είδαμε αυτά τα τραινάκια/αυτοκίνητα (σαν αυτό που κάνει τέρμα στην Ερμού κι πάει γύρω απο το Μοναστηράκι). Αυτά μάλλον τα παίρνεις, σε κάνουν μιά βόλτα και δεν μπορείς να κατέβεις ενδιάμεσα. Ομως hop on/off θεωρώ οτι είναι εξυπηρετικότατο για μιάς μέρας επίσκεψη και το παίρνεις στην έξοδο του Union station.

https://www.bigbustours.com/en/washington-dc/washington-dc-routes-and-tour-maps/
 
Last edited by a moderator:

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
Μια εναλλακτική της μονοήμερης στην Ουάσινγκτον είναι το Atlantic City. Ενα "μικρό" Las Vegas αλλά για κάποιον που βλέπει αυτά τα ξενοδοχεία πρώτη φορά σίγουρα εντυπωσιακό. Δεν προτείνω και τις 2 πόλεις γιατί αφαιρείς μέρες απο ΝΥ και δεν της πρέπει
Απλά πολλές ώρες να πάς και να γυρίσεις. Δηλαδή για περίπου 6-7 ώρες το μέγιστο θα είσαι εκεί. Αξίζει? το τραίνο όσο ποιο γρήγορο είναι τόσο πιο ακριβό!! και το λεωφορείο πάνω από 4,5 ώρες....
Θα κοιτάξω και για atlantic city που πρότεινες....
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις λεπτομέρειες; όπως τραίνο ή λεωφορείο (από που τα πέρνουμε), εκεί τι πρόγραμμα ακολούθησες και οτιδήποτε άλλο χρήσιμο.
Γειά σου, ό,τι θέλεις αν μπορώ να βοηθήσω.
Το τρένο το πήρα από τον Penn Station της Νέας Υόρκης, πολύ κεντρικά, με τα πόδια από την Times Square.
Εισιτήριο είχα κλείσει ηλεκτρονικά από πριν στο site: https://www.amtrak.com/home.html, μου έστειλαν e-ticket, στοίχησε περίπου 150€. Το τρένο ανετότατο, γρήγορο, περνάς και από διάφορα μέρη, Φιλαδέλφεια, Βαλτιμόρη, γενικά περνάει ευχάριστα η ώρα.

Η Washington είναι πιο "βατή" πόλη, χωρίς τη βαβούρα και την κοσμοπλημμύρα της Νέας Υόρκης. Εκεί έμεινα στο Capital Hilton, πέντε-δέκα λεπτά με τα πόδια από το Λευκό Οίκο (140€/βραδιά) και πραγματικά περπάτησα άνετα όλα τα σημαντικά μνημεία, καθώς είναι μαζεμένη σχετικά πόλη. Καπιτώλιο, Μνημείο Λίνκολν, Washington Memorial, Mall...και στις δύο πόλεις για μία γρήγορη γύρα είναι πολύ βολικά τα hop on hop off λεωφορεία. Εγώ προσωπικά κινήθηκα με τα μέσα μαζικής μεταφοράς και στις δύο πόλεις πολύ άνετα, στη Νέα Υόρκη με εβδομαδιαία Metro Card. Στη Νέα Υόρκη, αφού είχα γυρίσει αρκετά μόνη μου, πήρα και το λεωφορείο για να δω μήπως μου ξέφυγε κάτι από αυτά που ήθελα...
 
Last edited by a moderator:

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Απλά πολλές ώρες να πάς και να γυρίσεις. Δηλαδή για περίπου 6-7 ώρες το μέγιστο θα είσαι εκεί. Αξίζει? το τραίνο όσο ποιο γρήγορο είναι τόσο πιο ακριβό!! και το λεωφορείο πάνω από 4,5 ώρες....
Θα κοιτάξω και για atlantic city που πρότεινες....
Είναι αρκετές οι ώρες αλλά παιρνούν ευχάριστα. Εγώ που το έκανα μονοήμερο και βολτάρισα με τα πόδια είμαι ικανοποιημένη με αυτά που είδα, γιατί είναι συγκεντρωμένα τα αξιοθέατα. Σίγουρα με το hop on/off θα δειτε περισσότερα. Βέβαια πρέπει να υπολογιστεί και το κόστος για μιά οικογένεια που είναι σημαντικό (εισιτήρια τραίνου και hop on/off για τέσσερεις).

Η εναλλακτική του Atlantic City είναι πολύ καλή. Πάτε με λεωφορείο, είναι πιό κοντά και πραγματικά εγώ εντυπωσιάστηκα απο τα ξενοδοχεία και είμαι σίγουρη ότι τα παιδιά θα το ευχαριστηθούν. Αν πάτε να προτιμήσετε να φάτε στο μπουφέ κάποιου ξενοδοχείου
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν έχω πάει σε καμία από τις δύο, έχω περάσει μόνο από Φιλαδέλφεια. Η μόνη διαφορά που ξερω είναι η απόσταση, η Φιλαδέλφεια ήταν περίπου 1,5 ώρα με το τρένο από Νέα Υόρκη, ενώ η Βοστώνη 4-5 ώρες. Και για τις δύο πόλεις πάντως, ειδικά για Βοστώνη, έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια. Εξαρτάται από το χρόνο που θα έχετε βέβαια...
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Εναλλακτικά για Βοστώνη? ή Φιλαδέλφεια?
Εμένα μου άρεσε πολύ η Βοστώνη, είναι από τις πιο παλιές πόλεις των ΗΠΑ, με πολλά να δεις και τελείως διαφορετική από τη Νέα Υόρκη..Βέβαια με το λεωφ. είναι περίπου 4 ώρες, οπότε δεν ξέρω αν αξίζει για ημερήσια..
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.184
Likes
4.034
5. Μονοήμερη σε Βοστώνη ή Ουάσιγκτον; Με τι μέσω και απο που;
Ευχαριστώ.
Είναι πολύ μακριά και οι δύο πόλεις. Είναι σχεδόν σαν να κάνεις ημερήσια από Aθήνα στη Θεσσαλονίκη. Γύρω στις 4 ώρες είναι η απόσταση με ΚΤΕΛ. Θα πρότεινα την Φιλαδέλφεια, που είναι πολύ όμορφη και μπορείς να δεις αρκετά πράγματα σε μία μέρα.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Για ίντερνετ παιδιά για καμιά 10ρια μερες τι προτείνετε? Υπάρχει κάποιο ppcket wifi που να έχει δοκιμάσει κάποιος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom