• Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Ιούλιο - Σεπτέμβριο 2016! Κάντε κλικ εδώ!

ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

oasisAthens

Member
Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκαιο το ταξίδι Νέα Υόρκη από άποψης διαμονής κατά τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτη κοστίζει σε διαμονή περίπου τα μισά από ότι Μάιο - Ιούνιο.

fraulina

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σόφια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Επίσης, πραγματικά ποτέ δεν ξέρεις..Εγώ είχα πάει μέσα Φλεβάρη γιατί τότε είχα βρει πιο φτηνά εισιτήρια (προφανώς λόγω χαμηλής ζήτησης) και ενώ πριν να πάω είχε χιονοθύελλες, τις μέρες που ήμουν εκεί είχε ήλιο, ούτε καν χοντρό μπουφάν δεν φόρεσα :)

oasisAthens

Member
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Θέλω μια βοήθεια όσον αφορά την πρόσβαση στο Άγαλμα της Ελευθερίας και στο Ellis Island . Λοιπόν από ότι έχω καταλάβει η σελίδα www.statuecruises.com είναι η επίσιμη. Κάνω κράτηση εκεί για το PEDESTAL RESERVE TICKET που περιλαμβάνει και τα δύο σωστά ;
Ερώτηση : Κατεβαίνω στο πρώτο νησί και βλέπω δεξιά αριστερά κτλ.... Πως συνεχίζω στο δεύτερο ; Με το ίδιο καραβάκι ; Με το επόμενο ; Και μετά στην επιστροφή ;
Μπορεί να σας φαίνονται κουτές οι ερωτήσεις, συγχωρέστε με :p

echo2011

Member
Καλησπέρα σας φίλοι μου. Θέλω μια βοήθεια όσον αφορά την πρόσβαση στο Άγαλμα της Ελευθερίας και στο Ellis Island . Λοιπόν από ότι έχω καταλάβει η σελίδα www.statuecruises.com είναι η επίσιμη. Κάνω κράτηση εκεί για το PEDESTAL RESERVE TICKET που περιλαμβάνει και τα δύο σωστά ;
Ερώτηση : Κατεβαίνω στο πρώτο νησί και βλέπω δεξιά αριστερά κτλ.... Πως συνεχίζω στο δεύτερο ; Με το ίδιο καραβάκι ; Με το επόμενο ; Και μετά στην επιστροφή ;
Μπορεί να σας φαίνονται κουτές οι ερωτήσεις, συγχωρέστε με :p

Δεν είναι κουτές οι ερωτήσεις! Έχει λίγο ταλαιπωρία ανάλογα με τον κόσμο που θα έχει εκείνη τη μέρα. Αν κατέβεις στο νησί με το άγαλμα πρέπει να περιμένεις επόμενο καραβακι.. Ήδη θα έχει ουρά που θα περιμένει να ανέβει σε αυτό που ησουν για να πάει στο ellis. Εμείς δε κατεβήκαμε πάντως.. Βγάλαμε φωτός από το καραβάκι (είσαι πολύ κοντά, μια χαρά βγαίνει και από εκεί) και μείναμε πανω για να συνεχίσουμε στο ellis, εκεί κατεβήκαμε, είδαμε το μουσείο και μετά περιμέναμε στην ουρά για άλλο καραβάκι επιστροφής. Αν έχεις αρκετό χρόνο μπορείς να κατέβεις και στα δύο.. Αν δε σε ενδιαφέρει να δεις το μουσείο στο ellis πάντως έχει πολλές κρουαζιέρες και από άλλες εταιρίες που σε κάνουν τον μισό γύρο ή όλο το γύρο του Μανχάταν..

KIKI

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ισλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Βέβαια να λέμε και του στραβού το δίκαιο το ταξίδι Νέα Υόρκη από άποψης διαμονής κατά τους μήνες Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτη κοστίζει σε διαμονή περίπου τα μισά από ότι Μάιο - Ιούνιο.
Σωστό αλλά οχι τυχαίο.
Ειναι οι μήνες με το περισσότερο κρύο.
Αν είσαι τυχερος οπως η fraulina μπορει να ειναι ενταξει , ειδικά ετσι οπως αλλαξε ο καιρος τα τελευταία χρόνια.

Μου ετυχε Φεβρουάριο πριν αρκετά χρόνια να εχει ρίξει τόσο χιόνι που ημουνα μέσα στο σπίτι για 3 ημέρες . Τις δε υπολοιπες απο οκταημερο ταξιδι που εκανα είχε τόσο κρύο και αέρα που περπατούσα και υπέφερα . Δεν ειναι οτι καλίτερο να ξοδευτεις να φθασεις εως εκεί και να χαρεις ελαχιστα πραγματα λόγω καιρικων συνθηκών ,

Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος & Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Εγώ πάντως θα σου πρότεινα να κλείσεις εκεί ώστε να δεις τι γίνεται με τον καιρό γιατί αξίζει να κάνεις την διαδρομή με λιακάδα! Την 1η φορά που πήγαμε επιλέξαμε μια εκδρομή που δυστυχώς δεν μας κατέβαζε πουθενά και το μετάνιωσα είχε και συννεφιά....
Και την 2η φορά πάλι ο καιρός μου τα χάλασε και δεν πήγα....
Εμένα η συμβουλή μου είναι, να τα κλείσεις εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να μην βρεις εισιτήρια και κλείσε μέσω Ίντερνετ για το Top of the Rock έχει καλύτερη θέα απο το Empire State Building ... :)

oasisAthens

Member
Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για το Woodbury Outlet ? Αξίζει ;
Επίσης γιατί έχω χαθεί λίγο...Ποιος είναι ο ποιο κατάλληλος τρόπος για να πάει και να επιστρέψει κάποιος από εκεί;

thalia tsif

Member
Παιδιά ποια είναι η γνώμη σας για το Woodbury Outlet ? Αξίζει ;
Επίσης γιατί έχω χαθεί λίγο...Ποιος είναι ο ποιο κατάλληλος τρόπος για να πάει και να επιστρέψει κάποιος από εκεί;
Εμένα μου άρεσε..ήταν τεράστιο .εγώ πήγα με λεωφορείο που καλυπτόταν από την explorer card..έφευγε 8 κ επέστρεφε 16:00

oasisAthens

Member
Εμένα μου άρεσε..ήταν τεράστιο .εγώ πήγα με λεωφορείο που καλυπτόταν από την explorer card..έφευγε 8 κ επέστρεφε 16:00
Μπορείς λίγο να με διαφωτήσεις πως λειτουργεί η συγκεκριμένη κάρτα ; Πληρώνεις online και μετα ; Πως γίνεται η χρήση στα μέρη - εισιτήρια ;

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.381
Μέλη
35.251
Νεότερο μέλος
iAkis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom