ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Suis

Member
Μηνύματα
46
Likes
8
Ερώτηση για κράτηση σε ξενοδοχείο:
Λόγω ισχύουσας υψηλής ισοτιμίας Ευρώ-Δολλάριο,συμφέρει η κράτηση refundable ή η απευθείας εξόφληση;
Η refundable κράτηση έγινε με την λογική μελλοντικής ευκαιρίας μια και το ταξίδι θα γίνει σε 7+ μήνες.
 

Ria Alex

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Μαϊάμι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδιά, μια τελευταία ερώτηση.. Πιθανόν να έχει γίνει αναφορά σ'αυτό πιο πάνω αλλά δεν προλαβαίνω να τσεκάρω (αύριο παντρεύομαι και την Τρίτη φεύγουμε για Ν. Υόρκη)!! Διάβασα στον οδηγό ότι στη διαδρομή από το JFK μέχρι το Manhattan περνάμε από διόδια, τα οποία τα πληρώνει ποιος; Ο ταξιτζής και τα αθροίζει στο τέλος μαζί με την αξία της διαδρομής ή εμείς ψαχνόμαστε εκείνη την ώρα;;
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
βες παιδιά με το τηλέφωνο τί γίνεται ? πρέπει να αγοράσω κάποια κάρτα ή και με το δικό μου γίνεται η δουλειά??.. α και επίσης το ξενοδοχείο μου βρίσκεται στο 414 West 46 Street, Midtown, ξέρει κανείς πως φτάνω εκεί απο το newark airport με κάποιο μέσο μεταφοράς πλην του ταξί??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
βες παιδιά με το τηλέφωνο τί γίνεται ? πρέπει να αγοράσω κάποια κάρτα ή και με το δικό μου γίνεται η δουλειά??.. α και επίσης το ξενοδοχείο μου βρίσκεται στο 414 West 46 Street, Midtown, ξέρει κανείς πως φτάνω εκεί απο το newark airport με κάποιο μέσο μεταφοράς πλην του ταξί??
Παίρνεις το τρένο για Penn Station, κι από κει τη μπλε γραμμή του Μετρό (για 1 στάση).
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον,εχω της εξης αποριες...
1.τι τιμη θεωρειται καλη? ποια αεροπορικη να παρακολουθω?
2.καμια συμβουλη για ξενοδοχειο?
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Παίρνεις το τρένο για Penn Station, κι από κει τη μπλε γραμμή του Μετρό (για 1 στάση).
α είναι τόσο κοντά στο penn station? και το τρένο απο το αεροδρόμιο να φανταστώ οτι είναι κάπου κοντά στο Terminal 2 που θα προσγειωθώ? με τα πόδια την κάνεις την διαδρομή απο το penn station μέχρι το ξενοδοχείο?
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Λοιπον,εχω της εξης αποριες...
1.τι τιμη θεωρειται καλη? ποια αεροπορικη να παρακολουθω?
2.καμια συμβουλη για ξενοδοχειο?
1) Eως 400 euro ανα ατομο αν αναφερεσαι στα αεροπορικα. Airfrance, KLM, Lufthansa. (Προτιμω Airfrance και πτηση με το Airbus A380) ;)
2) Ξενοδοχειο περι ορεξεως και τσεπης. Επιλογες υπάρχουν πολλές
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.000
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
α είναι τόσο κοντά στο penn station? και το τρένο απο το αεροδρόμιο να φανταστώ οτι είναι κάπου κοντά στο Terminal 2 που θα προσγειωθώ? με τα πόδια την κάνεις την διαδρομή απο το penn station μέχρι το ξενοδοχείο?
Εγώ την κάνω, για σένα δεν ξέρω.... 13 τετράγωνα και κάτι, 1200 μέτρα περίπου. Με τις αποσκευές δε στο συνιστώ.
 

navis

Member
Μηνύματα
45
Likes
4
Παιδιά κι εγώ έχω την ίδια απορία με πιο πάνω. Με τα τηλέφωνα τι προτείνετε; Θέλω να χρησιμοποιώ το iphone για οδηγούς κτλ και αν υπάρχει κάτι, να βάλω μια κάρτα που θα μπορούν να με παίρνουν οι δικοί μου απο Ελλάδα. Αλλίως κάποια οικονομική λύση για να παίρνω εγώ;;
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
α είναι τόσο κοντά στο penn station? και το τρένο απο το αεροδρόμιο να φανταστώ οτι είναι κάπου κοντά στο Terminal 2 που θα προσγειωθώ? με τα πόδια την κάνεις την διαδρομή απο το penn station μέχρι το ξενοδοχείο?
εμεις ειχαμε παει στο newark (το αντιθετο δρομολογιο, δηλαδη απο μανχαταν για newark ) με το airtrain. Απλα για να βρεις που φευγει το τραινο επρεπε να κοιταζεις ενα πινακα με τα δρομολογια και να δεις ποιο τραινο θα παρεις αλλα και απο που. Το θεμα ηταν οτι δεν εγραφε ακριβως newark αλλα new jersey οποτε δεν το καταλαβαμε μονοι μας και ρωτησαμε και μας ειπαν. Υπαρχουν τα τραινα εξπρες και τα απλα. Απο το αεροδρομιο εκαναν σταση τα απλα μονο. Δεν ξερω αν σε μπερδεψα, γιατι σου λεω για την αντιθετη διαδρομη απο αυτη που ζητας.
Παντως καλο θα ηταν οταν φτασεις στο penn station να παρεις ενα ταξι να μην πεδευτειτε με βαλιτσες! Εμας μας ειχε παρει 6 ευρω οποτε απο τη madison square μεχρι το penn station. Οποτε αξιζει, απο το να κουβαλας βαλιτσες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom