ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

angelicsp

Member
Μηνύματα
79
Likes
26
400 ευρώ είναι πολύ καλά για απευθείας πτήσεις τα Χριστούγεννα! Κινήσου άμεσα γιατί δε νομίζω να μείνει για πολύ.. εμείς Χριστούγεννα είχαμε πάει με 550 με στάση στο Λονδίνο και το θεωρούσαμε προσφορά για αυτή τη περίοδο..

Στην esta ζητούν διεύθυνση διαμονής όταν τη συμπληρώνεις.. Μπορείς να κλείσεις άμεσα κάποιο ξενοδοχείο (οπωσδήποτε με δωρεάν ακυρωση) και να βάλεις τα στοιχεία του στην esta και αν μετά βρεις κάτι καλύτερο και αλλάξεις γνώμη μπορείς να το αλλάξεις και στην esta. Είναι από τα πεδια που μπορείς να τροποποιήσεις αφού την έχεις υποβαλει και έχει εγκριθεί..
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση... Το σκέφτομαι πολύ... Βέβαια η αλήθεια είναι ότι βρίσκω τα ίδια χρήματα για να είμαι κ πρωτοχρονιά εκεί αλλά με στάση με Serbia airlines.. Νομίζω θα είναι ωραία εμπειρία παραμονή πρωτοχρονιάς στην time Squier .
Παρολλα αυτά υπάρχει όντως περίπτωση να μην μας δεχτούν? Ή να μην μπορούμε να βγάλουμε διαβατήριο? Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ?
 

geomax13

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΙΝΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ (DONE)
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση... Το σκέφτομαι πολύ... Βέβαια η αλήθεια είναι ότι βρίσκω τα ίδια χρήματα για να είμαι κ πρωτοχρονιά εκεί αλλά με στάση με Serbia airlines.. Νομίζω θα είναι ωραία εμπειρία παραμονή πρωτοχρονιάς στην time Squier .
Παρολλα αυτά υπάρχει όντως περίπτωση να μην μας δεχτούν? Ή να μην μπορούμε να βγάλουμε διαβατήριο? Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ?
Δεν πιστεύω να έχεις θέμα? Έχεις εκκρεμότητες με την δικαιοσύνη ? Έχεις καταδικαστεί για κάτι? Αν όχι δ υπάρχει θέμα... Απλα είναι αρκετός καιρός αναμονής αλλά έτσι είναι αυτά αν θες καλύτερες τιμές. ... Εγώ πάντα τα κλείνω τα ταξίδια μου 6 μήνες πριν.. Στην νέα Υόρκη τα είχα κλείσει 7 μήνες πριν...
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Καλησπέρα... τι προτείνετε? Αφού τώρα βρίσκω τα εισητηρια εσείς θα το ρισκαρατε ? Αν κάτι πάει στραβά και τα χάσω??
Εμείς , όπως και οι πιο πολλοί από ότι διαβάζω κλείνουμε τα εισιτήρια και δέκα μήνες πριν και ανανεώνουμε διαβατήρια λίγο πριν την λήξη τους ή βγάζουμε καινούρια 1,2 μήνες πριν το ταξίδι.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση... Το σκέφτομαι πολύ... Βέβαια η αλήθεια είναι ότι βρίσκω τα ίδια χρήματα για να είμαι κ πρωτοχρονιά εκεί αλλά με στάση με Serbia airlines.. Νομίζω θα είναι ωραία εμπειρία παραμονή πρωτοχρονιάς στην time Squier .
Παρολλα αυτά υπάρχει όντως περίπτωση να μην μας δεχτούν? Ή να μην μπορούμε να βγάλουμε διαβατήριο? Έχετε ακούσει κάτι ανάλογο ?
H γνώμη μου είναι πως δεν αξίζει παραμονή Πρωτοχρονιάς στην Times square.. Είμασταν εκεί αυτές τις μέρες και δεν πήγαμε γιατί μας προειδοποίησαν πως για να πιάσεις καλό σημείο και να δεις κάτι πρέπει να είσαι πολλές ώρες πριν.. Και μετά δε μπορείς να φύγεις ούτε για τουαλέτα από τον πολλή κόσμο.. Αν υπολογίσεις και το κρύο η εμπειρία γίνεται ταλαιπωρία..
Τώρα για τα διαβατήρια, αν αποφάσισες να τα βγάλεις πρώτα και μετά να βγάλεις εισιτήρια, αν δε ταξιδεύεις συχνά εκτός Ευρώπης δε νομίζω να σε απασχολεί που θα χάσεις 6 μήνες από την ισχύ τους.. 5 χρόνια διάρκεια έχουν κι κάποιες χώρες θέλουν να εχουν τουλαχιστον 6μηνη ισχυ μετά το ταξίδι.
Προσωπικά θα προτιμούσα τις απευθείας πτήσεις με emirates κι ας μην είναι μεσα η Πρωτοχρονιά και όχι με air serbia με στάση.. Σίγουρα και η εμπειρία πτήσης θα είναι κλάσεις ανώτερη με την emirates..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
διαβατήρια από τώρα για πτήσεις τα Χριστούγεννα? Κάπως παράλογο είναι να πετάξεις τόσους μήνες των διαβατηρίων.
Πολύ καλύτερα να πετάξει λίγους μήνες έτσι παρά να κλαίει τα αεροπορικά στην περίπτωση που δεν εγκριθεί η Esta (πάντα υπάρχει αυτή η πιθανότητα, έστω και μικρή).
 

AERAS

Member
Μηνύματα
757
Likes
1.113
Πολύ καλύτερα να πετάξει λίγους μήνες έτσι παρά να κλαίει τα αεροπορικά στην περίπτωση που δεν εγκριθεί η Esta (πάντα υπάρχει αυτή η πιθανότητα, έστω και μικρή).
συμφωνώ, αν υπάρχει έστω η μικρή πιθανότητα πως δεν θα εκδοθεί η Esta. Στην δική μας περίπτωση ποτέ δεν έβρισκα λόγο να μην μας εκδώσουν Esta. Άρα ίσως ο καθένας πρέπει να σκεφτεί για τον ίδιο αν υπάρχει η πιθανότητα να μην πάρει Esta.
Πιο σωστό ίσως είναι αυτό που γράφτηκε παραπάνω ότι αν δεν ταξιδεύει συχνά εκτός Ευρώπης δεν υπάρχει λόγος να πάρει το ελάχιστο ρίσκο και μπορεί εύκολα να πετάξει λίγους μήνες διαβατηρίων χωρίς κόστος. Πάντα ρισκάροντας πως μέχρι να βγουν τα διαβατήρια και η Esta θα εξακολουθούν να υπάρχουν τα εισιτήρια στην ίδια τιμή.
 

Alexia Arkoudaki

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε όλους.Θα ήθελα νε με βοηθήσετε σε ένα θέμα.Ελπιζω να μην με Παρεξηγήσετε.:) Τον Αύγουστο σκεφτόμαστε να πάμε Νεα Υόρκη λόγου οικονομικών μόνοι μας.Κανενας δεν γνωρίζει Αγγλικά καλά θα έχουμε μεγάλο πρόβλημα;Επίσης σκεφτόμαστε από εκει να πάρουμε πτήση για μερικές μέρες Λας Βεγκας και ξανα πίσω Νεα Υόρκη για να γυρίσουμε Αθήνα.Θα περάσουμε ξανα τον έλεγχο immigrants ;
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
Καλημέρα.
Προγραμματισμός για μήλο τέλος ιουνιου με οικογένεια (2+2 παιδιά 13/15 ετών).
Θέλουμε πρόταση για ξενοδοχείο (με πρωινό καλύτερα) και κοντά περιοχή Manhattan.. Αλλά και ότι άλλο είναι βολικό.
Χρόνος 10 διανυκτερεύσεις. Μία μέρα για Washington λέμε (τρένο? ή λεωφορείο?) και περιμένω και άλλες προτάσεις.
Ευχαριστώ.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα.
Προγραμματισμός για μήλο τέλος ιουνιου με οικογένεια (2+2 παιδιά 13/15 ετών).
Θέλουμε πρόταση για ξενοδοχείο (με πρωινό καλύτερα) και κοντά περιοχή Manhattan.. Αλλά και ότι άλλο είναι βολικό.
Χρόνος 10 διανυκτερεύσεις. Μία μέρα για Washington λέμε (τρένο? ή λεωφορείο?) και περιμένω και άλλες προτάσεις.
Ευχαριστώ.
Καλημέρα. Για ξενοδοχείο δες εδώ https://www.travelstories.gr/community/threads/Ξενοδοχειο-για-Νεα-Υορκη.15851/
 

Freenbroic

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Χάζευα σήμερα τις πτήσεις για Νεα Υόρκη και είδα πως τον Σετέμβριο έχει η Delta απ' ευθείας πτήσεις με 300€ (300 Ευρώ στο basic economy, 379.20 στο main cabin)
Νομίζω πως είναι καλή τιμή και γι αυτό το αναφέρω εδώ σε περίπτωση που ψάχνεται κάποιος :)
 
Μηνύματα
40
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
ΈΧΩ προγραμματίσει ταξίδι για ΝΥ τον Αύγουστο.Να ρωτήσω αν έχετε ακούσει τα πακέτα εκδρομών με
GOLDEN BUS TOURS ??Ξέρετε, έχετε χρησιμοποιήσει κάποιο άλλο για εκδρομές 2-3 ημερών οδικώς???
 

Ppetran

Member
Μηνύματα
101
Likes
12
Καλημέρα. Επανέρχομαι σ. Έχω τα εξής (διαμονή 11 ημέρες απο 24/6):
1.
2. Τι άλλο προτείνεται σε χαμηλή τιμή; Για 4 άτομα (2+2 παιδιά).
3. Τι συμφέρει να κλείσουμε σίγουρα πριν πάμε;
4. Κάρτα μέτρο σίγουρα. Έχει οικογενειακή ίσως ή μόνο ατομικές της μιας εβδομάδας;
5. Μονοήμερη σε Βοστώνη ή Ουάσιγκτον; Με τι μέσω και απο που;

Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom