ΗΠΑ Νέα Υόρκη - Απορίες

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Ναι μέχρι στιγμής όταν προσπαθείς να κλείσεις αεροπορικό εισιτήριο δεν αναφέρει κάποιον αποκλεισμό όπως για τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες ! Δεν γνωρίζω όμως τους όρους για να πας Ρουμανία εάν μπορείς δηλαδή να πας με ταυτότητα έτσι ώστε να χρησιμοποιήσω το διαβατήριο για την άλλη πτήση προς Νέα Υόρκη .. Είχα κοιτάξει και για Κύπρο αλλά πλέον η Κύπρος έχει καθορίσει καραντίνα και δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις άλλη πτήση !
Το θέμα αρχικά είναι αν μπορείς να βγάλεις ESTA/Visa και κατόπιν αν μπορείς να κλείσεις πτήσεις.
 

kasseri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τι διαβατήριο είναι;Βίζα η εστα έχεις;
Έχω αυστραλέζικο διαβατήριο κάτω από λογικές συνθήκες δεν χρειαζόμουνα βίζα Με έσταζε Θα ήμουν καλυμμένη !! Δεν έχω προχωρήσει ακόμα στην διαδικασία γιατί δεν ξέρω εάν θα καταφέρω να μου επιτραπεί η είσοδος στην Αμερική 😡 Αυτό προσπαθώ να βγάλω άκρη ! Κάτω από φυσιολογικές συνθήκες δεν θα είχα κανένα πρόβλημα ..

Το θέμα αρχικά είναι αν μπορείς να βγάλεις ESTA/Visa και κατόπιν αν μπορείς να κλείσεις πτήσεις.
Δεν έχω πρόβλημα ΕΣΤΑ θα μπορω να μπορώ να κλείσω Έχω αυστραλιανό διαβατήριο το θέμα είναι αν θα μου επιτραπεί η είσοδος στην Αμερική εάν φανεί ότι η αναχώρηση μου είναι από Ελλάδα !
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Δεν έχω πρόβλημα ΕΣΤΑ θα μπορω να μπορώ να κλείσω Έχω αυστραλιανό διαβατήριο το θέμα είναι αν θα μου επιτραπεί η είσοδος στην Αμερική εάν φανεί ότι η αναχώρηση μου είναι από Ελλάδα !
Μήπως αυτό να το ρωτήσεις στη πρεσβεία; Βέβαια θα σου απαντήσουν για το τι ισχύει τώρα, δεν ξέρω για πότε σκοπεύεις το ταξίδι
 

kasseri

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Μήπως αυτό να το ρωτήσεις στη πρεσβεία; Βέβαια θα σου απαντήσουν για το τι ισχύει τώρα, δεν ξέρω για πότε σκοπεύεις το ταξίδι
Από τα μέσα Απριλίου και μετά ..
Οι ανακοινώσεις αναφέρουν ότι απαγορεύεται η είσοδος σε όποιον έχει βρεθεί τις τελευταίες 14 μέρες εντός χώρας Σένγκεν ..
Και γι’ αυτό το λόγο σκεφτόμουν να ταξιδέψω μανία και μετά για Νέα Υόρκη.. Άπλα ρωτάω εάν κάποιος είχε ταξιδέψει πρόσφατα και αν όντως συνάντησε πρόβλημα
 

WildBilly

Member
Μηνύματα
19
Likes
8
Από τα μέσα Απριλίου και μετά ..
Οι ανακοινώσεις αναφέρουν ότι απαγορεύεται η είσοδος σε όποιον έχει βρεθεί τις τελευταίες 14 μέρες εντός χώρας Σένγκεν ..
Και γι’ αυτό το λόγο σκεφτόμουν να ταξιδέψω μανία και μετά για Νέα Υόρκη.. Άπλα ρωτάω εάν κάποιος είχε ταξιδέψει πρόσφατα και αν όντως συνάντησε πρόβλημα
Μα και να πάρεις απάντηση από κάποι@ που έχει ταξιδέψει πρόσφατα, τον Απρίλιο δεν ξέρει κανείς τι θα ισχύει
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα σας, ξέρει κανείς πότε είναι οι ανοιξιάτικες εκπτώσεις στην Νέα Υόρκη;
πας καρφί στο macy's έχει εκπτώσεις όλο τον χρόνο σε διαφορα τμήματα και στους τουρίστες δίνουν έχτρα 20% τις περισσότερες φορές. και τα ρούχα εκεί όπως και τα τρόφιμα δεν έχουν φόρο. τα αμερικάνικα μπραντς έχουν πολύ καλές τιμές και χωρίς εκπτώσεις.
δες και εδώ...
The Sale calendar for a great shopping in New York!!!
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πολλή κι απάλευτη η υγρασία, αν εννοείς για Νέα Υόρκη.
Τόσο χάλια είναι; Επειδή οι επιλογές μου είναι ή Χριστούγεννα ή τέλη Ιουλίου Αύγουστο άρχισα να βλέπω θετικά το καλοκαίρι. Τα Χριστούγεννα τα εισιτήρια ήταν ακριβότερα, το ίδιο και τα ξενοδοχεία καθώς η Νεα Υόρκη είναι δημοφιλής για Χριστούγεννα και για τους Αμερικάνους. Εισιτήρια για καλοκαίρι βρίσκεις σε καλύτερες τιμές, το ίδιο και ξενοδοχεία. Όμως διάβασα ότι το καλοκαίρι η υγρασία είναι ανυπόφορη και δεν ξέρω τι να περιμένω. Όσοι πήγαν χειμώνα μου είπαν για το ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι αποπνιχτική ατμόσφαιρα, Άνοιξη Σεπτέμβρη να πάω δύσκολο ως ακατόρθωτο. Τόσο χάλια είναι τέλη Ιουλίου-Αύγουστο;
 
D

Delmem38110

Guest
Τόσο χάλια είναι; Επειδή οι επιλογές μου είναι ή Χριστούγεννα ή τέλη Ιουλίου Αύγουστο άρχισα να βλέπω θετικά το καλοκαίρι. Τα Χριστούγεννα τα εισιτήρια ήταν ακριβότερα, το ίδιο και τα ξενοδοχεία καθώς η Νεα Υόρκη είναι δημοφιλής για Χριστούγεννα και για τους Αμερικάνους. Εισιτήρια για καλοκαίρι βρίσκεις σε καλύτερες τιμές, το ίδιο και ξενοδοχεία. Όμως διάβασα ότι το καλοκαίρι η υγρασία είναι ανυπόφορη και δεν ξέρω τι να περιμένω. Όσοι πήγαν χειμώνα μου είπαν για το ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι αποπνιχτική ατμόσφαιρα, Άνοιξη Σεπτέμβρη να πάω δύσκολο ως ακατόρθωτο. Τόσο χάλια είναι τέλη Ιουλίου-Αύγουστο;
αυτά περί καιρικών συνθηκών ζέστης και κρύου μην τα πολύ ακούς.
ο καθένας βιώνει τις θερμοκρασίες διαφορετικά. και δεν είναι λόγος να σε αποτρέψει η να σε παροτρύνει σε ένα ταξίδι.
έξαλλου έχεις τόσα πολλά να δεις και να κάνεις.
και παντού όλα είναι κλιματιζόμενα.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.646
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Τόσο χάλια είναι; Επειδή οι επιλογές μου είναι ή Χριστούγεννα ή τέλη Ιουλίου Αύγουστο άρχισα να βλέπω θετικά το καλοκαίρι. Τα Χριστούγεννα τα εισιτήρια ήταν ακριβότερα, το ίδιο και τα ξενοδοχεία καθώς η Νεα Υόρκη είναι δημοφιλής για Χριστούγεννα και για τους Αμερικάνους. Εισιτήρια για καλοκαίρι βρίσκεις σε καλύτερες τιμές, το ίδιο και ξενοδοχεία. Όμως διάβασα ότι το καλοκαίρι η υγρασία είναι ανυπόφορη και δεν ξέρω τι να περιμένω. Όσοι πήγαν χειμώνα μου είπαν για το ανυπόφορο κρύο, το καλοκαίρι αποπνιχτική ατμόσφαιρα, Άνοιξη Σεπτέμβρη να πάω δύσκολο ως ακατόρθωτο. Τόσο χάλια είναι τέλη Ιουλίου-Αύγουστο;
Έχω πάει Ιούλιο και Πάσχα. Σαφώς καλύτερα την άνοιξη. Ιούλιο μόλις βγήκα από το αεροδρόμιο δεν μπορούσα να ανασάνω από την υγρασία. Πάντως συνήθισα σε μια-δυο μέρες.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έχω πάει Ιούλιο και Πάσχα. Σαφώς καλύτερα την άνοιξη. Ιούλιο μόλις βγήκα από το αεροδρόμιο δεν μπορούσα να ανασάνω από την υγρασία. Πάντως συνήθισα σε μια-δυο μέρες.
Καλημέρα. Έχω πάει Απρίλιο και Δεκέμβριο - Ιανουάριο. Ο Απρίλιος πολύ καλύτερος αν και βροχερός. Το κρύο του χειμώνα πραγματικά με εμπόδιζε, με θυμάμαι να περπατάω στο δρόμο και η σκέψη μου να είναι πού θα μπω να ζεσταθώ λίγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom